Radikulopatija

+7
+10 -3

Radikulopatija – tai nugaros nervų šaknelių disfunkcija, kuri pasireiškia tam tikrais neurologiniais simptomais.

Dažniausiai pasitaiko juosmens ir kryžmens radikulopatija, rečiau – kaklo radikulopatija.

Nugaros nervų šaknelių disfunkcija gali atsirasti dėl kelių priežasčių.

Viena dažniausių – tai šaknelės užspaudimas, paprastai dėl tarpslankstelinio disko išvaržos. Senstant šaknelių spaudimas atsiranda dėl kaulinio kanalo, pro kurį nugaros nervas išeina iš stuburo, siaurėjimo. Šaknelinė disfunkcija gali atsirasti dėl išemijos (kraujotakos nepakankamumo).

Dar viena priežastis – uždegimas, kuris gali atsirasti dėl tarpslankstelinės stuburo išvaržos. Radikulopatija taip pat gali išsivystyti dėl stuburo judesio segmento nestabilumo. Šią ligą gali sukelti ir tiesioginės traumos (ypač kaklo srityje), augliai.

Svarbūs rizikos faktoriai:

– sunkių daiktų kėlimas (daugiau nei 15 kg);
rūkymas;
– darbas su vibruojančia įranga.

Kodėl verta mesti rūkyti?

„… žmonės, kurie meta rūkyti dar nesulaukę penkiasdešimties, riziką mirti per artimiausius penkiolika metų sumažina per pusę.“

Plačiau skaitykite čia:
Mesti rūkyti niekada nevėlu »

Radikulopatija. Simptomai

Ligos simptomai daugiausia priklauso nuo to, kurio nugaros nervo šaknelė yra pažeista.

Žmogus, sergantis kaklo radikulopatija, skundžiasi kaklo ir rankos/-ų diskomfortu, skausmu. Dažniausiai pažeidžiamos 6 ir 7 kaklinių nervų šaknelės (kaklinėje stuburo dalyje yra 8 nugariniai nervai).

Pacientas, sergantis juosmens ir kryžmens radikulopatija, skundžiasi nugaros skausmu apatinėje dalyje ir skausmu, plintančiu į šlaunį, sėdmenis, blauzdą, retkarčiais – kirkšnį. Dažniausiai išvaržos pažeidžia 5-tą juosmeninį arba 1-ą kryžmeninį nervą.

Skausmas gali varijuoti nuo buko nestipraus iki deginančio stipraus. Rankos/-ų ar kojos/-ų skausmas būna paviršinis ir jaučiamas pažeisto nervo inervacijos zonoje (dermatome). Gali išnykti jutimai pažeistos šaknelės inervuojamoje (jaudinamoje) zonoje. Kartu paprastai jaučiamas tirpimas, „vabaliukų bėgiojimas“.

Kai radikulopatijos mechanizmas apima ir nervo judinamąsias skaidulas, nusilpsta raumenų jėga. Labai retais atvejais ligagali pasireikšti be skausmo, tik raumenų jėgos nusilpimu. Susilpnėja refleksai, už kuriuos atsakingos pažeistos nugarinių nervų šaknelės.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *