Riešo kanalo sindromas

+6

Riešo kanalo sindromas – tai gana dažna būklė, kuriai būdingas plaštakos ar jos pirštų skausmas, silpnumas ir dilgčiojimas.

Šie simptomai atsiranda dėl viduriniojo nervo (n. medianus) spaudimo riešo kanale. Šis nervas atsakingas už I–IV visų pirštų (išskyrus mažąjį) ir delno jutimą iš delninės pusės ir nykščio motoriką.

Riešo kanalas – tai tunelio pavidalo anga rieše, kurios tris sienas (šonines ir galinę) sudaro riešakauliai, o priekinę sieną – skersinis riešo raištis. Taip sudaromas beveik nykščio dydžio skersmens kanalas, pro kurį į plaštaką įeina lenkiamųjų raumenų sausgyslės ir vidurinysis nervas.

Susiaurėjus šio kanalo spindžiui, pasireiškia viduriniojo nervo spaudimo požymiai. 

Taisyklinga laikysena


„... labai daug laiko praleidžiame prie kompiuterio, o mūsų kūno padėtis tuo metu būna netaisyklinga, kenkianti stuburui. Vis dėlto išsaugoti sveiką nugarą galima.“

Plačiau skaitykite čia:
Taisyklinga laikysena sėdint prie kompiuterio »

Kanalo spindis gali susiaurėti padidėjus jo turinio apimčiai arba sumažėjus jo matmenims. Turinys gali padidėti patinus raumenų sausgyslėms, praeinančioms šiuo kanalu, pavyzdžiui, nualinus šiuos raumenis. Kanalo matmenys gali sumažėti po traumos (lūžus vienam ar keliems riešakauliams). Kai kuriais atvejais neįmanoma nustatyti vienos konkrečios priežasties, sukėlusios riešo kanalo sindromą. Kartais tai būna rizikos faktorių kombinacija, kuri anksčiau ar vėliau nulemia šios ligos išsivystymą.

Ligos rizikos faktoriai:

- anatomija;
- riešo traumos;
- genetika;
- lėtinės ligos (cukrinis diabetas, reumatoidinis artritas);
- hormonų pusiausvyros pokyčiai (nėštumas, skydliaukės funkcijos sutrikimai, nutukimas);
- amžius;
- intensyvus, pasikartojantis riešo judesys (pavyzdžiui, nuolatinis darbas kompiuterio pele).

Riešo kanalo sindromas. Simptomai

Riešo kanalo simptomai dažniausiai išsivysto palaipsniui. Žmonės pradeda skųstis plaštakos silpnumu, skausmu, dilgčiojimu. Kartais pasireiškia į elektros šoką panašūs pojūčiai pirštuose. Retais atvejais skausmas iš plaštakos gali plisti į ranką iki pat peties.

Riešo kanalo sindromui būdingas skausmas, kuris ypač intensyvus naktį. Pacientai prabunda, tuomet visaip judina riešą, krato ranką, kol skausmas pamažu susilpnėja.

Dienos metu skausmas tampa stipresnis, jei riešas ir plaštaka kurį laiką yra įtempti, pavyzdžiui, laikant telefoną.

Dauguma žmonių pastebi, kad skausmas ir judėjimo sutrikimai ryškesni nykščio srityje.

Kai kurie pacientai skundžiasi ir kitais simptomais:

- deginančiu ar badančiu skausmu delne;
- sausėjančia plaštakos oda; 
- odos patinimu ar spalvos pokyčiu;
- delno odos jautrumo sumažėjimu.

Riešo kanalo sindromas. Ligos eiga

Ligos pradžiai būdingi priepuoliai, kurie laikui bėgant tampa nuolatiniais. Silpnumo pojūtis stiprėja, pažeidžiama smulkioji motorika: pasidaro sunku atlikti kai kuriuos darbus, pavyzdžiui, užsisegti sagas ar išlaikyti pirštuose smulkius objektus.

Sunkėjant būklei, nykščio pakylos raumenys gali pastebimai sunykti.

Riešo kanalo sindromas. Diagnostika

Diagnozuodamas riešo kanalo sindromą, gydytojas išsamiai apklausia ir apžiūri pacientą. Atkreipiamas dėmesys į simptomų išsivystymą, jų pobūdį.

Ištiriama plaštakos raumenų jėga, kuri lyginama su sveikosios rankos (jei riešo kanalo sindromas vienpusis).

Provokacinis testas. Gydytojas paspaudžia riešą viduriniojo nervo projekcijoje, bandydamas sukelti skausmą. Tuomet atliekami tyrimai.

Rentgenograma. Ji padeda įvertinti galimą riešo traumą, atmesti kai kurias kitas būkles.

Elektromiograma. Nustatomos raumenų elektrinės iškrovos.

Nervų laidumo tyrimas. Skirtas patikrinti nervinio impulso sklidimą nervu.

Riešo kanalo sindromas. Gydymas

Riešo kanalo sindromo gydymas priklauso nuo būklės sunkumo. Kai kuriais atvejais nereikia taikyti jokio specifinio gydymo ir būklė per kelis mėnesius praeina savaime.

Jeigu šį sindromą sukelia kita būklė ar liga (pavyzdžiui, cukrinis diabetas, reumatoidinis artritas), reikia ją gydyti ar kontroliuoti.

Jei simptomai nepraeina savaime, o sindromui išsivystyti rizikos nesukelia kitos ligos, reikia skirti specifinį gydymą. Jis gali būti konservatyvus arba chirurginis.

Pirmiausia stengiamasi palengvinti būklę ne chirurginiais metodais. Įrodyta, kad skausmą efektyviai malšina naktį dėvimas riešo įtvaras. Neretai pacientams skiriami nuskausminamieji (steroidiniai arba nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo). Taip pat rekomenduojama vengti veiklos, galinčios lemti simptomų stiprėjimą.

Jei konservatyvus gydymas nepadeda, taikoma operacija, kurios tikslas – praplatinti riešo kanalą. Tam dažniausiai prakerpamas skersinis riešo raištis. Po operacijos simptomai praeina palaipsniui. Retais atvejais būklė gali atsinaujinti ir vėl skiriamas gydymas.

Riešo kanalo sindromas. Profilaktika

Nėra konkrečių metodų, padedančių patikimai apsisaugoti nuo galimo riešo kanalo sindromo išsivystymo, tačiau visuomet verta stengtis mažinti krūvį, tenkantį riešui.

Dirbant įvairius darbus reikia juos atlikti kuo labiau atpalaidavus dilbio ir plaštakos raumenis, daryti reguliarias pertraukėles, nelaikyti rankos ilgai sulenktos per riešo sąnarį (pavyzdžiui, dirbant kompiuteriu riešas turi būti alkūnės aukštyje ar truputį žemiau).

Taip pat rekomenduojama rūpintis taisyklinga laikysena ir riešų šiluma (dirbti šiltoje aplinkoje, o jei tai neįmanoma, dėvėti bepirštes pirštines, riešines).

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25