Riešo kanalo sindromas

+6
+8 -2

Riešo kanalo sindromas – tai gana dažna būklė, kuriai būdingas plaštakos ar jos pirštų skausmas, silpnumas ir dilgčiojimas.

Šie simptomai atsiranda dėl viduriniojo nervo (n. medianus) spaudimo riešo kanale. Šis nervas atsakingas už I–IV visų pirštų (išskyrus mažąjį) ir delno jutimą iš delninės pusės ir nykščio motoriką.

Riešo kanalas – tai tunelio pavidalo anga rieše, kurios tris sienas (šonines ir galinę) sudaro riešakauliai, o priekinę sieną – skersinis riešo raištis. Taip sudaromas beveik nykščio dydžio skersmens kanalas, pro kurį į plaštaką įeina lenkiamųjų raumenų sausgyslės ir vidurinysis nervas.

Susiaurėjus šio kanalo spindžiui, pasireiškia viduriniojo nervo spaudimo požymiai. 

Taisyklinga laikysena

„… labai daug laiko praleidžiame prie kompiuterio, o mūsų kūno padėtis tuo metu būna netaisyklinga, kenkianti stuburui. Vis dėlto išsaugoti sveiką nugarą galima.“

Plačiau skaitykite čia:
Taisyklinga laikysena sėdint prie kompiuterio »

Kanalo spindis gali susiaurėti padidėjus jo turinio apimčiai arba sumažėjus jo matmenims. Turinys gali padidėti patinus raumenų sausgyslėms, praeinančioms šiuo kanalu, pavyzdžiui, nualinus šiuos raumenis. Kanalo matmenys gali sumažėti po traumos (lūžus vienam ar keliems riešakauliams). Kai kuriais atvejais neįmanoma nustatyti vienos konkrečios priežasties, sukėlusios riešo kanalo sindromą. Kartais tai būna rizikos faktorių kombinacija, kuri anksčiau ar vėliau nulemia šios ligos išsivystymą.

Ligos rizikos faktoriai:

– anatomija;
– riešo traumos;
– genetika;
– lėtinės ligos (cukrinis diabetas, reumatoidinis artritas);
– hormonų pusiausvyros pokyčiai (nėštumas, skydliaukės funkcijos sutrikimai, nutukimas);
– amžius;
– intensyvus, pasikartojantis riešo judesys (pavyzdžiui, nuolatinis darbas kompiuterio pele).

Riešo kanalo sindromas. Simptomai

Riešo kanalo simptomai dažniausiai išsivysto palaipsniui. Žmonės pradeda skųstis plaštakos silpnumu, skausmu, dilgčiojimu. Kartais pasireiškia į elektros šoką panašūs pojūčiai pirštuose. Retais atvejais skausmas iš plaštakos gali plisti į ranką iki pat peties.

Riešo kanalo sindromui būdingas skausmas, kuris ypač intensyvus naktį. Pacientai prabunda, tuomet visaip judina riešą, krato ranką, kol skausmas pamažu susilpnėja.

Dienos metu skausmas tampa stipresnis, jei riešas ir plaštaka kurį laiką yra įtempti, pavyzdžiui, laikant telefoną.

Dauguma žmonių pastebi, kad skausmas ir judėjimo sutrikimai ryškesni nykščio srityje.

Kai kurie pacientai skundžiasi ir kitais simptomais:

- deginančiu ar badančiu skausmu delne;
- sausėjančia plaštakos oda; 
- odos patinimu ar spalvos pokyčiu;
- delno odos jautrumo sumažėjimu.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *