Osteochondrozė. Kaip atpažinti sudėtingos ligos simptomus?

Gegužės 25, 2015 | Aistė Mockutė
+44
+57 -13
2

Osteochondrozė ‒ tarpslankstelinius diskus ir slankstelius pažeidžiantis degeneracinis procesas, sukeliantis skausmą ir sąnarių sustingimą. Liga dažniausiai atpažįstama tik pasireiškus komplikacijoms. Šia liga įprastai suserga vidutinio ir senyvo amžiaus žmonės dėl tokių priežasčių kaip antsvoris, hipodinamija (nuo nejudrumo sumažėjusi raumenų jėga), dažnos stuburo traumos ir didelis fizinis krūvis. Taigi, kaip atpažinti kaklo ir juosmens sričių osteochondrozę? 

„Tarpai tarp slankstelių veikiant krūviui vis siaurėja, slanksteliai ima liestis, trintis vienas į kitą ‒ tai vienas iš svarbiausių osteochondrozės požymių.“ Pirmieji ligos sukeliami procesai vyksta minkštajame tarpslankstelinio disko branduolyje. Dėl sudėtingų cheminių procesų branduolys ima irti, trinka atraminė jo funkcija. Toliau vystantis degeneracijai, minkštiminis branduolys pradeda tempti skaidulinį žiedą. Jo skaidulos ima irti, tarpslanksteliniame diske atsiranda plyšių, įtrūkimų. Minkštiminis branduolys ima skverbtis į tuos įtrūkimus, diskas ima pūstis ir pradeda dirginti nugaros smegenis.

Skaiduliniam žiedui visiškai suirus, gali susidaryti išvarža, o stuburo slanksteliuose ilgainiui susiformuoti osteofitai ‒ kaulinės išaugos. Tarpai tarp slankstelių veikiant krūviui vis siaurėja, slanksteliai ima liestis, trintis vienas į kitą ‒ tai vienas iš svarbiausių osteochondrozės požymių. 

Trys kaklo osteochondrozės požymių grupės 

Osteochondrozės ženklai gali būti visiškai netipiniai: regėjimo sutrikimai, kojų silpnumas, rankos skausmas, todėl kartais ligoniams sunku suvokti, jog tokie pokyčiai gali būti susiję su procesu, vykstančiu kaklinėje stuburo dalyje. Visus kaklo osteochondrozės požymius galima suskirstyti į tris dideles grupes. 

  1. Neurologinė simptomatika. Tai simptomai, atsiradę dėl ligos poveikio periferinei nervų sistemos daliai. Ryškiausias simptomas ‒ nuolat pasikartojantis, paprastai ryte prasidedantis kaklo skausmas. Taip pat gali būti sunku sukioti galvą, o ją besukant gali būti girdimas traškėjimas ‒ tai įsisenėjusios osteochondrozės požymis.

    Svarbu paminėti, jog sergantieji šia liga rytinį kaklo skausmą dažnai sieja su peršalimu, netinkama miego padėtimi ar kitais veiksniais. Tačiau tai nėra ligą sukeliantys, bet ją provokuojantys veiksniai. Kartais skausmai gali išplisti į pečių juostą, rankas, krūtinės ląstą, priminti širdies ligas.

  2. Kaklinės dalies nugaros smegenų pažeidimo simptomatika. Pažeidus nugaros smegenis kaklo srityje pasireiškia rankų ir kojų silpnumas, raumenų tonuso pokyčiai, jų trūkčiojimas. Kartais vienoje kūno pusėje gali išnykti jutimai – nebejaučiama skausmo; atsiranda temperatūros pokyčiai, kurie yra siejami su kraujotakos nepakankamumu. Liga gali prasidėti staigiu „elektros nudiegimu“ per visą stuburą ir galūnes. Pagrindinis šios grupės simptomų gydymas susijęs su nugaros smegenų kraujotakos gerinimu.
  3. Simptomatika, susijusi su galvos smegenų veiklos sutrikimais. Dažniausiai pasireiškia tokie psichoemociniai sutrikimai: neramumas, nemiga, irzlumas, nuotaikų nepastovumas. Ligoniai būna išbalę, apatiški, skundžiasi dažnu šlapinimusi, juos dažnai pila prakaitas. Visi šie pokyčiai rodo sutrikusias pagumburio funkcijas.

    Šiai grupei priskiriamas ir sinkopinis sindromas – be aiškios priežasties alpstama bei prarandama sąmonė, taip pat drop sindromas, kuomet krentant sąmonė nėra prarandama. Prieanginis-kamieninis sindromas – tai viena dažniausių ligos komplikacijų. Kraujotakos nepakankamumui vestibulinis aparatas yra labai jautrus, tad šis sindromas gali būti pirmasis ir vienintelis kaklo osteochondrozės požymis. Ligoniui pasireiškia galvos svaigimas, eisenos sutrikimai, pykinimas, vėmimas.

Kiti simptomai: klausos blogėjimas, spengimas ausyse, kosulys, ryklės išdžiūvimas, svetimkūnio jutimas gerklėje, nežymūs regėjimo sutrikimai. 

Juosmens osteochondrozės simptomai 

Sergant šio tipo osteochondroze, juosmens skausmas gali būti labai įvairus. Sergantįjį juosmens osteochondroze gali kamuoti ir neaiškus, pamažu prasidedantis, besikeičiantis nuo kūno padėties juosmens skausmas (lumbalgija), ir smarkus, staigus, silpnėjantis skausmas prigulus (lumbagas). Skausmas gali plisti į klubus, šlaunis, blauzdas, pėdas. Skausmo priepuoliai gali būti užeiti su pertraukomis – juos gali pakeisti neskausmingas periodas, priklausantis nuo ligonio režimo, patiriamo fizinio krūvio. 

Svarbūs ligos diagnostikoje ir vegetacinės nervų sistemos sutrikimo simptomai: pernelyg didelis kojų prakaitavimas, jų niežėjimas, deginimas, paciento išbalimas, susilpnėję plaukai. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į pernelyg dažnai juntamą blauzdos raumenų mėšlungį.Taigi, sergant osteochondroze gali pasireikšti įvairiausi klinikiniai simptomai. Išvardyti požymiai yra pagrindiniai, tačiau tikrai ne visi. Ligą atpažinti padeda tai, jog simptomai dažniausiai pasireiškia ne pavieniui, bet kompleksiškai. Diagnozuoti osteochondrozę gana sudėtinga, todėl pajutus vieną ar kelis iš anksčiau paminėtų požymių, būtina kreiptis į gydytoją. 

Taip pat skaitykite:
Osteochondrozė (simptomai, gydymas ir profilaktika) »
9 būdai, kaip nugalėti nugaros skausmą »
Kaklo skausmas: nemalonu, tačiau nepavojinga »
„Sveikatos įstaigos“. Ortopedai »

+44
+57 -13
2
  • Kaklo skausmas
  • Masažas
  • Raumenų ligos
  • Fizioterapija
  • Ortopedai
  • Ortopedas-traumatologas
  • Kaulų, sąnarių, raumenų ligos
  • Nugaros skausmas
  • Osteochondrozė

Susiję straipsniai

  • jau seniai man pripažino osteochondrozę.Seniau dar kažkiek skirdavo masažų,procedūrų,o dabar tai pasityčiojimas -tik keletas mankštelių(kurias praveda atsainiai) ir vos kelios elektroterapijos ar pan.Juk tai nieko nepadeda…O sveikatos draudimui pinigai mokami vis didesni,tačiau gydymas prastėja. Šita liga jau pažeidė didelę dalį stuburo. Ką daryti žmogui,kuris neturi tiek pinigų susimokėti už privatų ir rūpestingą gydymą ,kurio reikia bent jau po vieną kursą per metus?

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *