Klubo sąnario displazija (KD)

+5
+5 -0

Klubo sąnario displazija (KD) – tai įgimtas sutrikimas, dėl kurio kitaip nei įprasta vystosi klubo sąnarys. Nenormaliai vystosi ir kaulinės struktūros – gūžduobė ir šlaunikaulio galvutė, kapsulė bei minkštieji audiniai.

Įgimta klubo displazija būdinga maždaug 1 naujagimiui iš 1000.

Šią patologiją lemia daug faktorių.

Vienas iš veiksnių – tai vaisiaus lytis ir jo padėtis gimdoje nėštumo metu (moteriška lytis ir sėdmeninė pirmeiga yra ligos rizikos faktoriai).

80 % naujagimių su įgimta klubo displazija yra moteriškos lyties (tikėtina, kad taip yra dėl moteriškų hormonų, kurie reguliuoja sausgyslių elastingumą).

20 % naujagimių, gimusių sėdmeninės pirmeigos padėtimi, turi klubo displaziją (kai ji būdinga bendros populiacijos 2–4 %).

Kiti veiksniai:

daugiavaisis nėštumas;
– oligohidramnionas (sumažėjęs vaisiaus vandenų kiekis);
– mažas vaisiaus svoris.

Klubo sąnario displazija (KD). Simptomai

Vizualiai matoma sąnario deformacija, jo nestabilumas, girdimas ir jaučiamas sąnarių braškėjimas.

Gali būti skirtingos klubo displazijos formos.

Pirmoji – nestabilus naujagimio sąnarys. Dėl kapsulės laisvumo jis būna nestabilus ir gali išnirti. Didžiajai daliai naujagimių toks sąnarys atsistato iki 1 mėnesio amžiaus.      

Antroji – nepilna dislokacija (dalinė dislokacija). Šlaunikaulio galvutės netinkama padėtis gūžduobėje, bet ji neišeina iš sąnario ribų. Esant tokiai padėčiai, su laiku gali formuotis gūžduobės pakitimai.

Trečioji – pilna dislokacija. Šlaunikaulio galvutė visiškai neturi kontakto su gūžduobe. Tokia dislokacija gali būti jau susiformavusi iki gimimo arba susiformuoti po jo.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *