Sepsis

+3
1

Sepsis (dar vadinamas kraujo užkrėtimu) – tai generalizuota (išplitusi po visą organizmą) infekcija. Ji pasireiškia sisteminiu atsaku, daugelio organizmo funkcijų pablogėjimu.

Sepsio ištiktų pacientų sąmonė prislopinta, jų širdis plaka labai stipriai, o kraujospūdis žemas. Dažniausiai juo sergant kraujyje randamos bakterijos.

Paprastai sepsis išsivysto taip: kokioje nors organizmo vietoje susiformuoja uždegiminis židinys arba terpė užkratui patekti (pavyzdžiui, kateterio dūrio vieta). Iš čia į kraują pasklinda bakterijos (bakteremija). Su krauju bakterijos gali pasiekti kitas organizmo vietas ir sudaryti naujus uždegiminius židinius. Šie antriniai židiniai linkę susidaryti lėtesnės kraujotakos vietose, tokiose kaip gimda, tulžies pūslė ir kt.

Prieš atrandant antibiotikus, sepsio atvejų būdavo užregistruojama kur kas daugiau nei po jų atradimo. Tačiau šiuo metu sepsis vėl paplitęs, nes bakterijos geba įgyti atsparumą antibiotikams.

Sepsį gali sukelti daug įvairių bakterijų. Dažniausios iš jų: gramteigiamos (stafilokokai, streptokokai, pneumokokai), gramneigiamos (meningokokai, pseudomonos, klebsielės, ešerichijos, salmonelės) arba anaerobinės (nereiklios deguoniui) bakterijos (klostridijos).

Sepsis – ūmi ir pavojinga būklė, kuriai reikalingas didelis gydytojų dėmesys ir greita reakcija. Sepsis gali išsivystyti į sepsinį šoką, kuris neretai baigiasi mirtimi. 

Sepsis. Simptomai

Pirmiausia sepsis pasireiškia sisteminiu uždegiminio atsako sindromu.

Ligos požymiai:

- kūno temperatūra > 38 °C arba 90 k./min;
- kvėpavimo dažnis > 20 k./min;
- bendrame kraujo tyrime atsispindi uždegimo požymiai (pavyzdžiui, padaugėja leukocitų).

Sergant lengvos formos sepsiu karščiavimas nuolat kinta,  ypač dažna arterinė hipertenzija, kai kraujospūdis nukrenta žemiau 90 mm Hg arba > 40 mm Hg buvusio lygio.

Kai sepsis yra sunkios formos, pasireiškia daugelio organų disfunkcijų sindromas.

Būdingi pažeidimai:

- širdies ir kraujagyslių sistemos (arterinė hipertenzija, miokardo infarktas ir kt.);
- kvėpavimo sistemos (plaučių pabrinkimas, uždegiminė infiltracija ir kt.);
- inkstų (šlapimo kiekio sumažėjimas ir kt.);
- kepenų (gelta, kraujo baltymų kiekio sumažėjimas, kepenų fermentų ir pigmentų kraujyje padaugėjimas ir kt.);
- kraujo (sutrinka krešėjimas, kyla uždegiminiai rodikliai);
- nervų sistemos (sutrinka sąmonė, gali ištikti koma ir pan.);
- virškinimo sistemos (kraujavimas iš gleivinių, viduriavimas ir kt.).

Sunkiausia sepsio forma yra sepsinis šokas. Jis gali išsivystyti iš sunkios ligos formos arba atsirasti staiga. Jam būdingi rimti gyvybinių funkcijų sutrikimai, kai žmogaus gyvybei palaikyti dažnai prireikia įvairių medikamentų ir dirbtinės plaučių ventiliacijos aparato. 

Sepsis. Ligos eiga

Trečdaliui pacientų prieš sepsį pasireiškia priešsepsis. Jam būdinga ilgai trunkanti neaukšta temperatūra (37–38 °C). Toks karščiavimas gali trukti iki trijų mėnesių. Kai kuriems pacientams karščiavimas svyruoja, įtariamos kitos ligos.

Kitiems sepsis iš karto pasireiškia lengva arba sunkia forma, o blogiausiu atveju – sepsiniu šoku.

Sepsio prognozė yra gana bloga. Mirštamumas nuo jo siekia 25–40 % (be šoko – 15–30 %, o išsivysčius šokui – 30–60 %). 

Sepsis. Diagnostika

Diagnozuojant sepsį labai svarbu ne tik apklausti ir apžiūrėti pacientą, bet ir atlikti tyrimus. Svarbiausi iš jų: bendras ir biocheminis kraujo tyrimai, kraujo pasėlis (geriausia jį imti dar prieš skiriant pirmąją antibiotikų dozę, tada gaunami tiksliausi rezultatai). Kartais praverčia ir įvairūs instrumentiniai tyrimai ar kitų specialistų konsultacijos. 

Sepsis. Gydymas

Pacientai, kuriems išsivysto sepsis, dažniausiai gydomi intensyvios terapijos ir reanimacijos skyriuose. Gydymas priklauso nuo būklės sunkumo.

Medikai stengiasi palaikyti sergančiojo gyvybines funkcijas, gydyti jį nuo bakterijų (pašalinti sepsio priežastį), atstatyti organų funkcijas, apsaugoti pacientą nuo kitų organų pažeidimo ir kitų būklių išsivystymo.

Kartais ligonis prijungiamas prie gyvybę palaikančių aparatų. Pirmiausia skiriami plataus veikimo spektro antibiotikai, o kai nustatomas sepsio sukėlėjas, jie keičiami siauro veikimo spektro antibiotikais. Svarbu gydymą jais pradėti kuo greičiau. Sepsio ištiktiems pacientams nuolat daromi tyrimai, jie stebimi. 

Sepsis. Profilaktika

Išvengti sepsio kartais nėra paprasta. Reikia atsisakyti visų nebūtinų medicininių intervencijų (pavyzdžiui, kateterio statymo), narkotikų, tinkamai gydyti visas infekcijas, laikytis higienos ir sanitarijos principų, antibiotikus vartoti tik tada, kai juos paskiria gydytojas. 

 

Sepsis. Kita

Kartais sepsiui priskiriamas toksinio šoko sindromas, dar vadinamas „menstruaciniu sepsiu“. Šis reiškinys tapo žinomas, kai išpopuliarėjo sintetiniai higieniniai paketai ir tamponai, kuriuos moterys naudoja mėnesinių metu. Dažniausiai jį sukelia auksinis stafilokokas, pasidauginęs genitalijose ir minėtose higienos priemonėse.

Toksinio šoko sindromas pradžia labai ūmi. Pakyla temperatūra, oda išberiama, vėliau ji pleiskanoja. Be šių požymių taip pat pasireiškia sepsinio šoko simptomai: sutrinka kraujotaka ir daugelio organų veikla. Svarbu laiku pradėti tinkamą gydymą, tada pasveikstama maždaug per savaitę.

Susiję straipsniai

  • laima / 2016-07-30 04:50:21

    tai baisi liga .

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25