Sepsis

+3
1

Sepsis (dar vadinamas kraujo užkrėtimu) – tai generalizuota (išplitusi po visą organizmą) infekcija. Ji pasireiškia sisteminiu atsaku, daugelio organizmo funkcijų pablogėjimu.

Sepsio ištiktų pacientų sąmonė prislopinta, jų širdis plaka labai stipriai, o kraujospūdis žemas. Dažniausiai juo sergant kraujyje randamos bakterijos.

Paprastai sepsis išsivysto taip: kokioje nors organizmo vietoje susiformuoja uždegiminis židinys arba terpė užkratui patekti (pavyzdžiui, kateterio dūrio vieta). Iš čia į kraują pasklinda bakterijos (bakteremija). Su krauju bakterijos gali pasiekti kitas organizmo vietas ir sudaryti naujus uždegiminius židinius. Šie antriniai židiniai linkę susidaryti lėtesnės kraujotakos vietose, tokiose kaip gimda, tulžies pūslė ir kt.

Prieš atrandant antibiotikus, sepsio atvejų būdavo užregistruojama kur kas daugiau nei po jų atradimo. Tačiau šiuo metu sepsis vėl paplitęs, nes bakterijos geba įgyti atsparumą antibiotikams.

Sepsį gali sukelti daug įvairių bakterijų. Dažniausios iš jų: gramteigiamos (stafilokokai, streptokokai, pneumokokai), gramneigiamos (meningokokai, pseudomonos, klebsielės, ešerichijos, salmonelės) arba anaerobinės (nereiklios deguoniui) bakterijos (klostridijos).

Sepsis – ūmi ir pavojinga būklė, kuriai reikalingas didelis gydytojų dėmesys ir greita reakcija. Sepsis gali išsivystyti į sepsinį šoką, kuris neretai baigiasi mirtimi. 

Sepsis. Simptomai

Pirmiausia sepsis pasireiškia sisteminiu uždegiminio atsako sindromu.

Ligos požymiai:

- kūno temperatūra > 38 °C arba 90 k./min;
- kvėpavimo dažnis > 20 k./min;
- bendrame kraujo tyrime atsispindi uždegimo požymiai (pavyzdžiui, padaugėja leukocitų).

Sergant lengvos formos sepsiu karščiavimas nuolat kinta,  ypač dažna arterinė hipertenzija, kai kraujospūdis nukrenta žemiau 90 mm Hg arba > 40 mm Hg buvusio lygio.

Kai sepsis yra sunkios formos, pasireiškia daugelio organų disfunkcijų sindromas.

Būdingi pažeidimai:

- širdies ir kraujagyslių sistemos (arterinė hipertenzija, miokardo infarktas ir kt.);
- kvėpavimo sistemos (plaučių pabrinkimas, uždegiminė infiltracija ir kt.);
- inkstų (šlapimo kiekio sumažėjimas ir kt.);
- kepenų (gelta, kraujo baltymų kiekio sumažėjimas, kepenų fermentų ir pigmentų kraujyje padaugėjimas ir kt.);
- kraujo (sutrinka krešėjimas, kyla uždegiminiai rodikliai);
- nervų sistemos (sutrinka sąmonė, gali ištikti koma ir pan.);
- virškinimo sistemos (kraujavimas iš gleivinių, viduriavimas ir kt.).

Sunkiausia sepsio forma yra sepsinis šokas. Jis gali išsivystyti iš sunkios ligos formos arba atsirasti staiga. Jam būdingi rimti gyvybinių funkcijų sutrikimai, kai žmogaus gyvybei palaikyti dažnai prireikia įvairių medikamentų ir dirbtinės plaučių ventiliacijos aparato. 

Sepsis. Ligos eiga

Trečdaliui pacientų prieš sepsį pasireiškia priešsepsis. Jam būdinga ilgai trunkanti neaukšta temperatūra (37–38 °C). Toks karščiavimas gali trukti iki trijų mėnesių. Kai kuriems pacientams karščiavimas svyruoja, įtariamos kitos ligos.

Kitiems sepsis iš karto pasireiškia lengva arba sunkia forma, o blogiausiu atveju – sepsiniu šoku.

Sepsio prognozė yra gana bloga. Mirštamumas nuo jo siekia 25–40 % (be šoko – 15–30 %, o išsivysčius šokui – 30–60 %). 

Sepsis. Diagnostika

Diagnozuojant sepsį labai svarbu ne tik apklausti ir apžiūrėti pacientą, bet ir atlikti tyrimus. Svarbiausi iš jų: bendras ir biocheminis kraujo tyrimai, kraujo pasėlis (geriausia jį imti dar prieš skiriant pirmąją antibiotikų dozę, tada gaunami tiksliausi rezultatai). Kartais praverčia ir įvairūs instrumentiniai tyrimai ar kitų specialistų konsultacijos. 

Sepsis. Gydymas

Pacientai, kuriems išsivysto sepsis, dažniausiai gydomi intensyvios terapijos ir reanimacijos skyriuose. Gydymas priklauso nuo būklės sunkumo.

Medikai stengiasi palaikyti sergančiojo gyvybines funkcijas, gydyti jį nuo bakterijų (pašalinti sepsio priežastį), atstatyti organų funkcijas, apsaugoti pacientą nuo kitų organų pažeidimo ir kitų būklių išsivystymo.

Kartais ligonis prijungiamas prie gyvybę palaikančių aparatų. Pirmiausia skiriami plataus veikimo spektro antibiotikai, o kai nustatomas sepsio sukėlėjas, jie keičiami siauro veikimo spektro antibiotikais. Svarbu gydymą jais pradėti kuo greičiau. Sepsio ištiktiems pacientams nuolat daromi tyrimai, jie stebimi. 

Sepsis. Profilaktika

Išvengti sepsio kartais nėra paprasta. Reikia atsisakyti visų nebūtinų medicininių intervencijų (pavyzdžiui, kateterio statymo), narkotikų, tinkamai gydyti visas infekcijas, laikytis higienos ir sanitarijos principų, antibiotikus vartoti tik tada, kai juos paskiria gydytojas. 

 

Sepsis. Kita

Kartais sepsiui priskiriamas toksinio šoko sindromas, dar vadinamas „menstruaciniu sepsiu“. Šis reiškinys tapo žinomas, kai išpopuliarėjo sintetiniai higieniniai paketai ir tamponai, kuriuos moterys naudoja mėnesinių metu. Dažniausiai jį sukelia auksinis stafilokokas, pasidauginęs genitalijose ir minėtose higienos priemonėse.

Toksinio šoko sindromas pradžia labai ūmi. Pakyla temperatūra, oda išberiama, vėliau ji pleiskanoja. Be šių požymių taip pat pasireiškia sepsinio šoko simptomai: sutrinka kraujotaka ir daugelio organų veikla. Svarbu laiku pradėti tinkamą gydymą, tada pasveikstama maždaug per savaitę.

Susiję straipsniai

  • laima / 2016-07-30 04:50:21

    tai baisi liga .

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24