Laringitas. Kaip gydytis, jei netekai balso?

Lapkričio 24, 2014
+16
+23 -7
1

Laringitas – dažniausiai diagnozuojamas gerklų susirgimas. Nors laringito požymiai, pavyzdžiui, laikinas balso netekimas, gali kelti nerimą, tačiau šios ligos gydymas nėra sudėtingas. Laringitu susirgęs žmogus greitai sveiksta. Dažniausiai susergama ūmiu laringitu, kurio įprastas sukėlėjas – gripo virusas. Virusinė infekcija pateka per nosį ir nosiaryklę, toliau plinta į gerklas. Kokios kitos galimos laringito priežastys, pagrindiniai ligos požymiai ir gydymas namų sąlygomis, sužinosite perskaitę straipsnį. 

Lėtinio laringito priežastys dažnai susijusios su įkvepiamais alergenais Didelės įtakos laringito atsiradimui turi ir balso stygų pervarginimas. Retais atvejais ūmų laringitą gali sukelti ir kai kurios bakterijų rūšys. Lėtinis laringitas pasitaiko kiek rečiau. Laringitą galime vadinti lėtiniu, kai jis trunka ilgiau nei 3 savaites. Jo pagrindinė priežastis – ilgalaikis balso stygų dirginimas: 

  • dažnai įkvepiami kenksmingi garai, alergenai, tabako dūmai;
  • nuolat varginamas balsas;
  • pasireiškiantis gastroezofaginis refliuksas (kylanti skrandžio rūgštis gali patekti į gerklas ir dirginti balso stygas). 

Veikiant paminėtiems neigiamiems aplinkos dirgikliams sukeliamas gerklų ir jose esančių balso stygų uždegimas – jį ir vadiname laringitu. Sveiko žmogaus balso stygos lengvai įsitempia ir atsipalaiduoja formuodamos garsus pro jas judant orui. Tačiau kai jose ima vystytis uždegimas ir jos paburksta, sutrinka balso stygų judėjimas bei vibracija. 

Galimi laringito simptomai: 

  • sunkumas kalbant ir ryjant seiles ar maistą;
  • atsiranda „lojantis kosulys“ (panašus į šuniuko lojimą);
  • užkimimas;
  • susilpnėjęs balsas ar visiškas balso praradimas;
  • kutenimo pojūtis ar skausmas gerklėje;
  • išdžiūvusi gerklė;
  • sausas kosulys. 

Sunkesniais ligos atvejais kūno oda gali pamėlti dėl nepakankamo kvėpavimo, o kai situacija ypač komplikuota – gali atsirasti net sąmonės sutrikimų. Liga nesunkiai diagnozuojama remiantis simptomais ir apžiūrint gerklas, o išsamesnių tyrimų paprastai neprireikia. Dažniausiai laringito požymiai visiškai išnyksta per kelias savaites, o žmogus nejaučia jokių ligos liekamųjų reiškinių. Su gydytoju vertėtų pasikonsultuoti tokiu atveju, jei laringito požymiai neišnyksta praėjus dviem savaitėms nuo ligos pradžios. 

„Laringitą išgydyti padeda ir gerklės drėkinimas, pavyzdžiui, skalaujant ją sūriu vandeniu.“ Laringito gydymas namuose 

Paprastai laringitas gydomas namuose. Patariama kvėpuoti sudrėkintu oru arba šiltais vandens garais. Sergant laringitu reikia stengtis kuo mažiau kalbėti, kurį laiką duoti pailsėti balso stygoms ir jokiu būdu jų nepervarginti (vengti dainuoti, garsiai ir daug kalbėti). Šnabždėjimas taip pat vargina balso stygas, todėl sergant laringitu reikėtų vengti ir jo. 

Svarbu gerti pakankamai skysčių, kad būtų išvengta dehidratacijos. Laringitą išgydyti padeda ir gerklės drėkinimas, pavyzdžiui, skalaujant ją sūriu vandeniu. Dažniausiai gydymo namų sąlygomis pakanka ir medikamentų neprireikia. Jei vis dėlto susergama kiek sunkesne laringito forma, gydytojas gali paskirti vaisų nuo laringito. Pagrindiniai jų – tai adrenalino aerozoliai, kurie padeda sumažinti paburkimą ir paraudimą. Sergantysis ima lengviau kvėpuoti, kalbėti. 

Čiobrelis gali būti puikus vaistas gydant laringitą

„Gydomosiomis savybėmis pasižymintis čiobrelis plačiai naudojamas liaudies medicinoje. Jis tinkamas kvėpavimo takų ligoms (bronchitui, laringitui, tracheitui) gydyti, lengvina atsikosėjimą.“ 

Daugiau informacijos ir receptų ieškokite čia:
Paprastasis čiobrelis »

Lėtinio laringito gydymo pagrindinis uždavinys – pašalinti laringitą sukeliančią priežastį, leisti atsigauti balso stygoms. Svarbu įsidėmėti, kad antibiotikai šiai ligai gydyti paprastai nevartojami. Kodėl? Pagrindinis laringito sukėlėjas – tai virusai, kurių antibiotikai paprasčiausiai neveikia. Tik retais atvejais, kai patvirtinama, kad laringitą sukėlė bakterinė infekcija, gydytojas gali paskirti antibiotikų terapiją. Laringito komplikacijos labai retos. Kartais, kai laringitą sukelia infekcija, ji gali išplisti į tolimesnius kvėpavimo takus, sukeldama, pavyzdžiui, plaučių uždegimą.

Kaip išvengti laringito? 

Deja, nėra specifinių profilaktinių priemonių, kurios padėtų užtikrintai išvengti šio susirgimo. Reikėtų vengti kontakto su sergančiaisiais peršalimu ir kitomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis, dažnai plauti rankas, saugoti savo balsą ir jo nepervarginti, taip pat vengti įkvėpti kenksmingų medžiagų (tabako dūmų ir įvairių chemikalų). Juk balsas – tai svarbiausia mūsų komunikacijos priemonė, todėl turime jį saugoti, o susirgus, imtis gydymo priemonių. Žinoma, susirgus rimtesne laringito forma, būtina kreiptis į specialistą. 

Taip pat skaitykite:
Laringitas  (ligos simptomai, gydymas ir profilaktika) »
Vitaminas C – geros savijautos garantas »
10 būdų, kaip per savaitgalį pasiruošti šaltajam sezonui »

+16
+23 -7
1
  • Peršalimas
  • Laringitas
  • Gripas
  • Stenozuojantis laringitas
  • Sausas kosulys
  • Gerklės uždegimas
  • Šeimos gydytojai

Susiję straipsniai

  • Sirgau prieš pusmetį, kelias dienas visai neturėjau balso. Galiu patarti, kad geriausias vaistas norint greitai pasveikti – visiška tyla (t.y. ne vengti daug šnekėti, o porą dienų visiškai tylėti). Jeigu reikia bendrauti – naudoti raštelius arba nusiųsti žinutę, tik nekalbėti ir nešnabždėti. Labai daug arbatos, pienas su medumi, vandens garai ir gerklės šildymas – visa tai gali padėti atgauti balsą per 3-4 dienas (nors informacija internete teigė kad gali reikėti savaitės).

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *