Opaligė

+1

Opaligė – tai liga, kuria sergant skrandžio arba plonosios žarnos pradinės dalies (dvylikapirštės žarnos) gleivinėje atsiranda skausmingos opelės. Ligoniui jos sukelia pilvo skausmą.

Retesniais atvejais opelės gali atsirasti stemplės gleivinėje (stemplė – tai vamzdis, jungiantis ryklę su skrandžiu).

Paprastai opų virškinamąjame trakte atsiradimą lemia ne vienas veiksnys, o jų kombinacija. Šie veiksniai sukelia disbalansą tarp virškinamųjų sulčių ir gleivinę apsaugančių veiksnių.

Infekcija, kurią sukelia bakterija, vadinama Helicobacter pylori (H. pylori) yra pagrindinė priežastis, dėl kurios išsivysto skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa. 

Opaligė


„Negydoma opaligė gali sukelti tam tikrų komplikacijų: kraujavimą ar opos prakiurimą. Retais atvejais skrandžio opa gali suvėžėti, o dvylikapirštės žarnos opos paprastai nevėžėja.“

Plačiau apie ligą skaitykite čia:
Opaligė – dešimtadalį pasaulio gyventojų varginanti problema »

 


Kitas labai svarbus veiknys, lemiantis opų atsiradimą –  tai nuskausminamųjų vaistų, vadinamų nesterodiniais vaistais nuo uždegimo vartojimas. Tokiems medikamentams priskiriami: aspirinas, ibuprofenas, naproksenas ir daugelis kitų.

Kita priežastis – augliai, vadinami gastrinomomis. Jie gamina hormoną (gastriną), kuris labai didina skrandžio rūgštingumą.

Taip pat didesnę tikimybę susirgti opalige turi rūkantis žmogus, ypač jei jis yra užsikrėtęs H.pylori bakterija.

Žinoma, kad alkoholio vartojimas – tai dar viena priežastis išsivystyti opaligei.

 

Opaligė. Simptomai

Pagrindinis opaligės simptomas yra stiprus deginantis skausmas pilvo viduryje arba po krūtinkauliu. Skausmą sukelia opelės kontaktas su ją dirginančia skrandžio rūgštimi.

Kiti simptomai gali būti:

- pilvo pūtimas;
- deginimo jausmas širdies plote;
- pykinimas vėmimas;
- pakitęs apetitas;
- svorio netekimas.

Opaligė. Ligos eiga

Atsiradus opelėms jaučiamas deginantis skausmas pilvo viduryje ar žemiau krūtinkaulio. Skausmas gali išnykti per dieną ar dvi ir vėl grįžti po kelių dienų ar savaičių.

Skausmo atsiradimas priklauso nuo to, kur atsivėrė opelė – skrandyje ar dvylikapirštėje žarnoje.

Jei opelė yra skrandyje, būdingas skausmas pavalgius, todėl žmonės vengia valgyti, jiems pradeda kristi svoris.

Jeigu opelė atsivėrė dvylikapirštėje žarnoje, skausmas atsiranda ilgesnį laiką nevalgius, pavyzdžiui, naktį, todėl asmenys, sergantys dvylikapirštės žarnos opa, valgo daugiau, dažniau gali turėti viršsvorio.

Jeigu opaligė nebus gydoma, liga gali komplikuotis.

Viena iš komplikacijų tai kraujavimas iš opos. Kraujavimas iš opos gali sukelti mažakraujystę arba staigų kraujo netekimą, dėl to asmuo pradeda vemti krauju arba tuštintis juodomis išmatomis.

Kita komplikacija – opos prakiurimas, dėl kurio gali atsirasti pilvaplėvės uždegimas (peritonitas). Peritonitas – gyvybei pavojinga būklė.

Negydant opos taip pat gali atsirasti randas, dėl kurio sutrinka maisto praeinamumas žarnynu.
Dėl šios priežasties, kai atsiranda minėti simptomai, reiktų nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Opaligė. Diagnostika

Kai įtariama opaligė, pirmiausia reiktų atlikti fibroezofagogastroduodenoskopiją. Tai tyrimas, kai į skrandį ir dvyliakpirštę žarną įstumiamas vamzdelis, per kurį galima apžiūrėti šiuos organus iš vidaus, tiesiogiai pamatyti opą, diagnozuoti opaligę. Šiuo aparatu galima paimti biopsiją (gleivinės gabalėlį tyrimui) iš opos krašto.

Gydytojas, nustatęs pacientui opaligę, turėtų paskirti tyrimus, kurie parodytų, ar žmogus yra užsikrėtęs H.pylori bakterija. Šiai bakterijai nustatyti gali būti imamas kraujas, išmatos, atliekama iškvėpiamo oro analizė arba paimama skrandžio gleivinės biopsija (vamdeliu paimamas gleivinės gabalėlis).

Dar vienas tyrimas, kuris gali būti taikomas pacientui, sergančiam opalige – pilvo rentgeninis tyrimas su kontrastu. Jį atliekant pacientas išgeria kontrastinės medžiagos (bario sulfato) ir tuo metu atliekamos rentgeno nuotraukos. Tokiu būdu galima pamatyti gleivinės opas.

 

Opaligė. Gydymas

Opaligės gydymas priklauso nuo opaligę sukėlusios priežasties.

Jei nustatoma, kad pacientas yra užsikrėtęs H. pylori, skiriami antibiotikai šiai bakterijai išnaikinti. Antibiotikai geriami apie dvi savaites.

Kai atsiranda opų, visada skiriami vaistai, kurie blokuoja arba mažina skrandžio rūgšties gamybą. Vartojant šiuos vaistus, opos nėra dirginamos skrandžio sulčių ir turi galimybę užgyti.
Blokuojantiems vaistams priskiriami protono pompos inhibitoriai – šie medikamentai blokuoja druskos rūgšties gamybos mechanizmus skrandžio ląstelėse. Tokiems vaistams priklauso omeprozolis.

Medikamentai, mažinantys skrandžio rūgšties gamybą, blokuoja histamino 2 receptorius ir tokiu būdu sumažina skrandžio rūgščių gamybą. Šiems vaistams priklauso ranitidinas.

Retesniais atvejais gydytojas gali skirti gleivinę saugančių vaistų – jie padengia skrandžio gleivinę ir neleidžia rūgštims jos paveikti.

Opaligė. Profilaktika

Nors nėra tiksliai žinoma, kaip užsikrėčiama H. pylori, tačiau manoma, kad ji perduodama iš žmogaus žmogui, arba per maistą ir vandenį. Dėl to reiktų dažnai plautis rankas muilu, nevalgyti gerai neparuošto maisto.

Kai vartojama daug nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, opų tikimybė labai išauga, todėl reiktų šiuos vaistus gerti valgio metu.

Taip pat rekomenduojama atsisakyti rūkymo ir alkoholio.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25