Opaligė

+1

Opaligė – tai liga, kuria sergant skrandžio arba plonosios žarnos pradinės dalies (dvylikapirštės žarnos) gleivinėje atsiranda skausmingos opelės. Ligoniui jos sukelia pilvo skausmą.

Retesniais atvejais opelės gali atsirasti stemplės gleivinėje (stemplė – tai vamzdis, jungiantis ryklę su skrandžiu).

Paprastai opų virškinamąjame trakte atsiradimą lemia ne vienas veiksnys, o jų kombinacija. Šie veiksniai sukelia disbalansą tarp virškinamųjų sulčių ir gleivinę apsaugančių veiksnių.

Infekcija, kurią sukelia bakterija, vadinama Helicobacter pylori (H. pylori) yra pagrindinė priežastis, dėl kurios išsivysto skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa. 

Opaligė


„Negydoma opaligė gali sukelti tam tikrų komplikacijų: kraujavimą ar opos prakiurimą. Retais atvejais skrandžio opa gali suvėžėti, o dvylikapirštės žarnos opos paprastai nevėžėja.“

Plačiau apie ligą skaitykite čia:
Opaligė – dešimtadalį pasaulio gyventojų varginanti problema »

 


Kitas labai svarbus veiknys, lemiantis opų atsiradimą –  tai nuskausminamųjų vaistų, vadinamų nesterodiniais vaistais nuo uždegimo vartojimas. Tokiems medikamentams priskiriami: aspirinas, ibuprofenas, naproksenas ir daugelis kitų.

Kita priežastis – augliai, vadinami gastrinomomis. Jie gamina hormoną (gastriną), kuris labai didina skrandžio rūgštingumą.

Taip pat didesnę tikimybę susirgti opalige turi rūkantis žmogus, ypač jei jis yra užsikrėtęs H.pylori bakterija.

Žinoma, kad alkoholio vartojimas – tai dar viena priežastis išsivystyti opaligei.

 

Opaligė. Simptomai

Pagrindinis opaligės simptomas yra stiprus deginantis skausmas pilvo viduryje arba po krūtinkauliu. Skausmą sukelia opelės kontaktas su ją dirginančia skrandžio rūgštimi.

Kiti simptomai gali būti:

- pilvo pūtimas;
- deginimo jausmas širdies plote;
- pykinimas vėmimas;
- pakitęs apetitas;
- svorio netekimas.

Opaligė. Ligos eiga

Atsiradus opelėms jaučiamas deginantis skausmas pilvo viduryje ar žemiau krūtinkaulio. Skausmas gali išnykti per dieną ar dvi ir vėl grįžti po kelių dienų ar savaičių.

Skausmo atsiradimas priklauso nuo to, kur atsivėrė opelė – skrandyje ar dvylikapirštėje žarnoje.

Jei opelė yra skrandyje, būdingas skausmas pavalgius, todėl žmonės vengia valgyti, jiems pradeda kristi svoris.

Jeigu opelė atsivėrė dvylikapirštėje žarnoje, skausmas atsiranda ilgesnį laiką nevalgius, pavyzdžiui, naktį, todėl asmenys, sergantys dvylikapirštės žarnos opa, valgo daugiau, dažniau gali turėti viršsvorio.

Jeigu opaligė nebus gydoma, liga gali komplikuotis.

Viena iš komplikacijų tai kraujavimas iš opos. Kraujavimas iš opos gali sukelti mažakraujystę arba staigų kraujo netekimą, dėl to asmuo pradeda vemti krauju arba tuštintis juodomis išmatomis.

Kita komplikacija – opos prakiurimas, dėl kurio gali atsirasti pilvaplėvės uždegimas (peritonitas). Peritonitas – gyvybei pavojinga būklė.

Negydant opos taip pat gali atsirasti randas, dėl kurio sutrinka maisto praeinamumas žarnynu.
Dėl šios priežasties, kai atsiranda minėti simptomai, reiktų nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Opaligė. Diagnostika

Kai įtariama opaligė, pirmiausia reiktų atlikti fibroezofagogastroduodenoskopiją. Tai tyrimas, kai į skrandį ir dvyliakpirštę žarną įstumiamas vamzdelis, per kurį galima apžiūrėti šiuos organus iš vidaus, tiesiogiai pamatyti opą, diagnozuoti opaligę. Šiuo aparatu galima paimti biopsiją (gleivinės gabalėlį tyrimui) iš opos krašto.

Gydytojas, nustatęs pacientui opaligę, turėtų paskirti tyrimus, kurie parodytų, ar žmogus yra užsikrėtęs H.pylori bakterija. Šiai bakterijai nustatyti gali būti imamas kraujas, išmatos, atliekama iškvėpiamo oro analizė arba paimama skrandžio gleivinės biopsija (vamdeliu paimamas gleivinės gabalėlis).

Dar vienas tyrimas, kuris gali būti taikomas pacientui, sergančiam opalige – pilvo rentgeninis tyrimas su kontrastu. Jį atliekant pacientas išgeria kontrastinės medžiagos (bario sulfato) ir tuo metu atliekamos rentgeno nuotraukos. Tokiu būdu galima pamatyti gleivinės opas.

 

Opaligė. Gydymas

Opaligės gydymas priklauso nuo opaligę sukėlusios priežasties.

Jei nustatoma, kad pacientas yra užsikrėtęs H. pylori, skiriami antibiotikai šiai bakterijai išnaikinti. Antibiotikai geriami apie dvi savaites.

Kai atsiranda opų, visada skiriami vaistai, kurie blokuoja arba mažina skrandžio rūgšties gamybą. Vartojant šiuos vaistus, opos nėra dirginamos skrandžio sulčių ir turi galimybę užgyti.
Blokuojantiems vaistams priskiriami protono pompos inhibitoriai – šie medikamentai blokuoja druskos rūgšties gamybos mechanizmus skrandžio ląstelėse. Tokiems vaistams priklauso omeprozolis.

Medikamentai, mažinantys skrandžio rūgšties gamybą, blokuoja histamino 2 receptorius ir tokiu būdu sumažina skrandžio rūgščių gamybą. Šiems vaistams priklauso ranitidinas.

Retesniais atvejais gydytojas gali skirti gleivinę saugančių vaistų – jie padengia skrandžio gleivinę ir neleidžia rūgštims jos paveikti.

Opaligė. Profilaktika

Nors nėra tiksliai žinoma, kaip užsikrėčiama H. pylori, tačiau manoma, kad ji perduodama iš žmogaus žmogui, arba per maistą ir vandenį. Dėl to reiktų dažnai plautis rankas muilu, nevalgyti gerai neparuošto maisto.

Kai vartojama daug nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, opų tikimybė labai išauga, todėl reiktų šiuos vaistus gerti valgio metu.

Taip pat rekomenduojama atsisakyti rūkymo ir alkoholio.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 8 mitybos gudrybės dailesnėms kūno linijoms ir lengvesnei savijautai
8 mitybos gudrybės dailesnėms kūno linijoms ir lengvesnei savijautai Norite numesti porą kilogramų ir jaustis lengviau? Tam tikrai nereikia radikalių dietų – pakanka vadovautis paprastomis taisyklėmis ir ilgainiui savo mitybą paversti sveikesne. Griežtos dietos suteikia labai laikinus rezultatus, išsekina organizmą ir dažnai prisideda prie gyvenimo džiaugsmo praradimo. Sveika mityba, priešingai,...

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +4 / 0 +4

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas
7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas Daugumoje šeimų vaikams nuo pat vaikystės kartojama, kad knygas skaityti reikia. Retas pasako, kodėl tai daryti naudinga. Ir vaikai, ir suaugusieji turėtų žinoti ne vieną knygų skaitymo teikiamą naudą. Pateiksime 7 priežastis, kodėl iš tikrųjų verta skaityti knygas ir dažniau pasinerti į stebuklingą jų skleidžiamą šviesą.... +4 / 0 +4

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis
Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis Kojų venų varikozė yra daugybę žmonių kankinanti lėtinė liga. Džiugu tai, kad dvidešimt pirmame amžiuje šios srities medicina stipriai patobulėjo. Vienas iš veiksmingų ir patikimų išsiplėtusių venų gydymo metodų yra gydymas specialiai tam pritaikytu lazeriu. Pakalbėkime apie šios pažangios technologijos pliusus, esmę ir... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus?
Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus? Pasiūla šiandien tokia didelė, kad tėveliams apsisuka galva. Dauguma pastebi, kad vaikiški batukai yra tikrai nepigus pirkinys – norint įsigyti gerą avalynę vos vaikščioti pradėjusiam vaikui gali tekti pakloti mažiausiai kelias dešimtis eurų. Kai kurie pastebi, kad vaikiška avalynė brangesnė, nei ta, kuri skirta suaugusiems.... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Apie gerybinės prostatos hiperplazijos priežastis, simptomus ir gydymą
Apie gerybinės prostatos hiperplazijos priežastis, simptomus ir gydymą Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) – nepiktybinės kilmės prostatos padidėjimas. Ji labai dažna tarp brandaus ir senyvo amžiaus vyrų (dažniausiai pasitaiko vyresniems nei 50 metų vyriškosios lyties atstovams). Visuomenėje ši patologija žinoma tiesiog kaip „padidėjusi prostata“. +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +1 / 0 +1

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25