Opaligė

+1

Opaligė – tai liga, kuria sergant skrandžio arba plonosios žarnos pradinės dalies (dvylikapirštės žarnos) gleivinėje atsiranda skausmingos opelės. Ligoniui jos sukelia pilvo skausmą.

Retesniais atvejais opelės gali atsirasti stemplės gleivinėje (stemplė – tai vamzdis, jungiantis ryklę su skrandžiu).

Paprastai opų virškinamąjame trakte atsiradimą lemia ne vienas veiksnys, o jų kombinacija. Šie veiksniai sukelia disbalansą tarp virškinamųjų sulčių ir gleivinę apsaugančių veiksnių.

Infekcija, kurią sukelia bakterija, vadinama Helicobacter pylori (H. pylori) yra pagrindinė priežastis, dėl kurios išsivysto skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa. 

Opaligė


„Negydoma opaligė gali sukelti tam tikrų komplikacijų: kraujavimą ar opos prakiurimą. Retais atvejais skrandžio opa gali suvėžėti, o dvylikapirštės žarnos opos paprastai nevėžėja.“

Plačiau apie ligą skaitykite čia:
Opaligė – dešimtadalį pasaulio gyventojų varginanti problema »

 


Kitas labai svarbus veiknys, lemiantis opų atsiradimą –  tai nuskausminamųjų vaistų, vadinamų nesterodiniais vaistais nuo uždegimo vartojimas. Tokiems medikamentams priskiriami: aspirinas, ibuprofenas, naproksenas ir daugelis kitų.

Kita priežastis – augliai, vadinami gastrinomomis. Jie gamina hormoną (gastriną), kuris labai didina skrandžio rūgštingumą.

Taip pat didesnę tikimybę susirgti opalige turi rūkantis žmogus, ypač jei jis yra užsikrėtęs H.pylori bakterija.

Žinoma, kad alkoholio vartojimas – tai dar viena priežastis išsivystyti opaligei.

 

Opaligė. Simptomai

Pagrindinis opaligės simptomas yra stiprus deginantis skausmas pilvo viduryje arba po krūtinkauliu. Skausmą sukelia opelės kontaktas su ją dirginančia skrandžio rūgštimi.

Kiti simptomai gali būti:

- pilvo pūtimas;
- deginimo jausmas širdies plote;
- pykinimas vėmimas;
- pakitęs apetitas;
- svorio netekimas.

Opaligė. Ligos eiga

Atsiradus opelėms jaučiamas deginantis skausmas pilvo viduryje ar žemiau krūtinkaulio. Skausmas gali išnykti per dieną ar dvi ir vėl grįžti po kelių dienų ar savaičių.

Skausmo atsiradimas priklauso nuo to, kur atsivėrė opelė – skrandyje ar dvylikapirštėje žarnoje.

Jei opelė yra skrandyje, būdingas skausmas pavalgius, todėl žmonės vengia valgyti, jiems pradeda kristi svoris.

Jeigu opelė atsivėrė dvylikapirštėje žarnoje, skausmas atsiranda ilgesnį laiką nevalgius, pavyzdžiui, naktį, todėl asmenys, sergantys dvylikapirštės žarnos opa, valgo daugiau, dažniau gali turėti viršsvorio.

Jeigu opaligė nebus gydoma, liga gali komplikuotis.

Viena iš komplikacijų tai kraujavimas iš opos. Kraujavimas iš opos gali sukelti mažakraujystę arba staigų kraujo netekimą, dėl to asmuo pradeda vemti krauju arba tuštintis juodomis išmatomis.

Kita komplikacija – opos prakiurimas, dėl kurio gali atsirasti pilvaplėvės uždegimas (peritonitas). Peritonitas – gyvybei pavojinga būklė.

Negydant opos taip pat gali atsirasti randas, dėl kurio sutrinka maisto praeinamumas žarnynu.
Dėl šios priežasties, kai atsiranda minėti simptomai, reiktų nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Opaligė. Diagnostika

Kai įtariama opaligė, pirmiausia reiktų atlikti fibroezofagogastroduodenoskopiją. Tai tyrimas, kai į skrandį ir dvyliakpirštę žarną įstumiamas vamzdelis, per kurį galima apžiūrėti šiuos organus iš vidaus, tiesiogiai pamatyti opą, diagnozuoti opaligę. Šiuo aparatu galima paimti biopsiją (gleivinės gabalėlį tyrimui) iš opos krašto.

Gydytojas, nustatęs pacientui opaligę, turėtų paskirti tyrimus, kurie parodytų, ar žmogus yra užsikrėtęs H.pylori bakterija. Šiai bakterijai nustatyti gali būti imamas kraujas, išmatos, atliekama iškvėpiamo oro analizė arba paimama skrandžio gleivinės biopsija (vamdeliu paimamas gleivinės gabalėlis).

Dar vienas tyrimas, kuris gali būti taikomas pacientui, sergančiam opalige – pilvo rentgeninis tyrimas su kontrastu. Jį atliekant pacientas išgeria kontrastinės medžiagos (bario sulfato) ir tuo metu atliekamos rentgeno nuotraukos. Tokiu būdu galima pamatyti gleivinės opas.

 

Opaligė. Gydymas

Opaligės gydymas priklauso nuo opaligę sukėlusios priežasties.

Jei nustatoma, kad pacientas yra užsikrėtęs H. pylori, skiriami antibiotikai šiai bakterijai išnaikinti. Antibiotikai geriami apie dvi savaites.

Kai atsiranda opų, visada skiriami vaistai, kurie blokuoja arba mažina skrandžio rūgšties gamybą. Vartojant šiuos vaistus, opos nėra dirginamos skrandžio sulčių ir turi galimybę užgyti.
Blokuojantiems vaistams priskiriami protono pompos inhibitoriai – šie medikamentai blokuoja druskos rūgšties gamybos mechanizmus skrandžio ląstelėse. Tokiems vaistams priklauso omeprozolis.

Medikamentai, mažinantys skrandžio rūgšties gamybą, blokuoja histamino 2 receptorius ir tokiu būdu sumažina skrandžio rūgščių gamybą. Šiems vaistams priklauso ranitidinas.

Retesniais atvejais gydytojas gali skirti gleivinę saugančių vaistų – jie padengia skrandžio gleivinę ir neleidžia rūgštims jos paveikti.

Opaligė. Profilaktika

Nors nėra tiksliai žinoma, kaip užsikrėčiama H. pylori, tačiau manoma, kad ji perduodama iš žmogaus žmogui, arba per maistą ir vandenį. Dėl to reiktų dažnai plautis rankas muilu, nevalgyti gerai neparuošto maisto.

Kai vartojama daug nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, opų tikimybė labai išauga, todėl reiktų šiuos vaistus gerti valgio metu.

Taip pat rekomenduojama atsisakyti rūkymo ir alkoholio.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +3 / 0 +3

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 5 idėjos, padedančios sunaikinti blogos nuotaikos šaknis
5 idėjos, padedančios sunaikinti blogos nuotaikos šaknis Bloga nuotaika linkusi greitai pasėti sėklą mumyse ir išvešėti į didelį, galingą ir sunkiai išraunamą medį. Kartais slogumas visiškai nepastebimai tampa mūsų gyvenimo būdu. Nors sakoma, kad be liūdesio nežinotume, kas yra džiaugsmas, tačiau jokiais būdais negalime leisti šiam liūdesiui užsitęsti. Pati svarbiausia... +4 / 0 +4

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė
Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė Burnos opos (žaizdelės, aftos) – tai erozijų tipo burnos gleivinės vientisumo pažeidimai ar defektai. Jų dydis gali būti įvairus, tačiau dažniausiai būdinga apskrita arba ovali forma. Burnos opos yra skausmingos, todėl pacientas negali mėgautis maistu, blogėja jo apetitas, sunkėja dantų ir dantenų priežiūra, kartais sutrinka... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas
Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas Dažnas žino, kaip nuraminti įsiaudrinusį vaiką – tereikia duoti jam išmanųjį telefoną. Mažylis, gavęs tai, ko norėjo, tarsi sustingsta – gali valandų valandas žiūrėti spalvotus filmukus ar populiariausius internete esančius įrašus vaikams. Reikėtų tik praeiti gatve ar atsidurti žaidimų aikštelėje – kiek daug... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų pasitaiko net ir labai jauniems vyrams
Erekcijos sutrikimų pasitaiko net ir labai jauniems vyrams Erekcijos sutrikimai susiję su nesugebėjimu pasiekti arba palaikyti erekcijos. Toks negalėjimas pasiekti ir (arba) išlaikyti varpos standumo lytinių santykių metu gali būti reguliarus arba dažnai pasikartojantis – tuomet galima įtarti erekcijos funkcijos sutrikimus. Retkarčiais taip gali nutikti bet kuriam vyrui, tačiau jei ši... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams
Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams Namuose visa galybė žaislų, tačiau Jūsų pusės metų mažylis labiausiai džiaugiasi samčiu? Į kelionę vietoje mielo meškučio pasiimate mėgstamiausią dryžuotą kojinę? Fotografė Jūsų prašo atsivežti į fotosesiją mylimiausią vaiko žaislą, po jūs paimate vandens buteliuką, nes tik jis taip pakelia kūdikiui nuotaiką?... +2 / 0 +2

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24