Opaligė

+1

Opaligė – tai liga, kuria sergant skrandžio arba plonosios žarnos pradinės dalies (dvylikapirštės žarnos) gleivinėje atsiranda skausmingos opelės. Ligoniui jos sukelia pilvo skausmą.

Retesniais atvejais opelės gali atsirasti stemplės gleivinėje (stemplė – tai vamzdis, jungiantis ryklę su skrandžiu).

Paprastai opų virškinamąjame trakte atsiradimą lemia ne vienas veiksnys, o jų kombinacija. Šie veiksniai sukelia disbalansą tarp virškinamųjų sulčių ir gleivinę apsaugančių veiksnių.

Infekcija, kurią sukelia bakterija, vadinama Helicobacter pylori (H. pylori) yra pagrindinė priežastis, dėl kurios išsivysto skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa. 

Opaligė


„Negydoma opaligė gali sukelti tam tikrų komplikacijų: kraujavimą ar opos prakiurimą. Retais atvejais skrandžio opa gali suvėžėti, o dvylikapirštės žarnos opos paprastai nevėžėja.“

Plačiau apie ligą skaitykite čia:
Opaligė – dešimtadalį pasaulio gyventojų varginanti problema »

 


Kitas labai svarbus veiknys, lemiantis opų atsiradimą –  tai nuskausminamųjų vaistų, vadinamų nesterodiniais vaistais nuo uždegimo vartojimas. Tokiems medikamentams priskiriami: aspirinas, ibuprofenas, naproksenas ir daugelis kitų.

Kita priežastis – augliai, vadinami gastrinomomis. Jie gamina hormoną (gastriną), kuris labai didina skrandžio rūgštingumą.

Taip pat didesnę tikimybę susirgti opalige turi rūkantis žmogus, ypač jei jis yra užsikrėtęs H.pylori bakterija.

Žinoma, kad alkoholio vartojimas – tai dar viena priežastis išsivystyti opaligei.

 

Opaligė. Simptomai

Pagrindinis opaligės simptomas yra stiprus deginantis skausmas pilvo viduryje arba po krūtinkauliu. Skausmą sukelia opelės kontaktas su ją dirginančia skrandžio rūgštimi.

Kiti simptomai gali būti:

- pilvo pūtimas;
- deginimo jausmas širdies plote;
- pykinimas vėmimas;
- pakitęs apetitas;
- svorio netekimas.

Opaligė. Ligos eiga

Atsiradus opelėms jaučiamas deginantis skausmas pilvo viduryje ar žemiau krūtinkaulio. Skausmas gali išnykti per dieną ar dvi ir vėl grįžti po kelių dienų ar savaičių.

Skausmo atsiradimas priklauso nuo to, kur atsivėrė opelė – skrandyje ar dvylikapirštėje žarnoje.

Jei opelė yra skrandyje, būdingas skausmas pavalgius, todėl žmonės vengia valgyti, jiems pradeda kristi svoris.

Jeigu opelė atsivėrė dvylikapirštėje žarnoje, skausmas atsiranda ilgesnį laiką nevalgius, pavyzdžiui, naktį, todėl asmenys, sergantys dvylikapirštės žarnos opa, valgo daugiau, dažniau gali turėti viršsvorio.

Jeigu opaligė nebus gydoma, liga gali komplikuotis.

Viena iš komplikacijų tai kraujavimas iš opos. Kraujavimas iš opos gali sukelti mažakraujystę arba staigų kraujo netekimą, dėl to asmuo pradeda vemti krauju arba tuštintis juodomis išmatomis.

Kita komplikacija – opos prakiurimas, dėl kurio gali atsirasti pilvaplėvės uždegimas (peritonitas). Peritonitas – gyvybei pavojinga būklė.

Negydant opos taip pat gali atsirasti randas, dėl kurio sutrinka maisto praeinamumas žarnynu.
Dėl šios priežasties, kai atsiranda minėti simptomai, reiktų nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Opaligė. Diagnostika

Kai įtariama opaligė, pirmiausia reiktų atlikti fibroezofagogastroduodenoskopiją. Tai tyrimas, kai į skrandį ir dvyliakpirštę žarną įstumiamas vamzdelis, per kurį galima apžiūrėti šiuos organus iš vidaus, tiesiogiai pamatyti opą, diagnozuoti opaligę. Šiuo aparatu galima paimti biopsiją (gleivinės gabalėlį tyrimui) iš opos krašto.

Gydytojas, nustatęs pacientui opaligę, turėtų paskirti tyrimus, kurie parodytų, ar žmogus yra užsikrėtęs H.pylori bakterija. Šiai bakterijai nustatyti gali būti imamas kraujas, išmatos, atliekama iškvėpiamo oro analizė arba paimama skrandžio gleivinės biopsija (vamdeliu paimamas gleivinės gabalėlis).

Dar vienas tyrimas, kuris gali būti taikomas pacientui, sergančiam opalige – pilvo rentgeninis tyrimas su kontrastu. Jį atliekant pacientas išgeria kontrastinės medžiagos (bario sulfato) ir tuo metu atliekamos rentgeno nuotraukos. Tokiu būdu galima pamatyti gleivinės opas.

 

Opaligė. Gydymas

Opaligės gydymas priklauso nuo opaligę sukėlusios priežasties.

Jei nustatoma, kad pacientas yra užsikrėtęs H. pylori, skiriami antibiotikai šiai bakterijai išnaikinti. Antibiotikai geriami apie dvi savaites.

Kai atsiranda opų, visada skiriami vaistai, kurie blokuoja arba mažina skrandžio rūgšties gamybą. Vartojant šiuos vaistus, opos nėra dirginamos skrandžio sulčių ir turi galimybę užgyti.
Blokuojantiems vaistams priskiriami protono pompos inhibitoriai – šie medikamentai blokuoja druskos rūgšties gamybos mechanizmus skrandžio ląstelėse. Tokiems vaistams priklauso omeprozolis.

Medikamentai, mažinantys skrandžio rūgšties gamybą, blokuoja histamino 2 receptorius ir tokiu būdu sumažina skrandžio rūgščių gamybą. Šiems vaistams priklauso ranitidinas.

Retesniais atvejais gydytojas gali skirti gleivinę saugančių vaistų – jie padengia skrandžio gleivinę ir neleidžia rūgštims jos paveikti.

Opaligė. Profilaktika

Nors nėra tiksliai žinoma, kaip užsikrėčiama H. pylori, tačiau manoma, kad ji perduodama iš žmogaus žmogui, arba per maistą ir vandenį. Dėl to reiktų dažnai plautis rankas muilu, nevalgyti gerai neparuošto maisto.

Kai vartojama daug nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, opų tikimybė labai išauga, todėl reiktų šiuos vaistus gerti valgio metu.

Taip pat rekomenduojama atsisakyti rūkymo ir alkoholio.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +1 / 0 +1

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos
Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos Kojų venų varikozė yra paviršinių venų išsiplėtimas. Ši liga sukelia daug nemalonių pojūčių – kojų skausmą, tempimą, tinimą, dilgčiojimą, sunkumą, ką jau kalbėti apie estetinius defektus – matomą mėlyną kraujagyslių voratinklį, odos spalvos pasikeitimus, vėliau – ir atviras opas. Kraujagyslės linkusios... +3 / 0 +3

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +2 / 0 +2

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24