Serologinis konfliktas (Kraujo grupių nesuderinamumas)

0
+0 -0

Serologinis konfliktas – tai liga, kuri pasireiškia nėštumo metu, kai motinos ir vaisiaus kraujo grupės nesutampa.

Žmogus turi daug įvairių kraujo grupių: ABO, Rh, Duff, Kell ir t.t. taip pat kraujo grupes gali būti skirstomos ir pagal antigenus (tai molekulė esanti ląstelės paviršiuje ir sukelianti imuninį atsaką) ant kraujo ląstelių (eritrocitų antigenai, limfocitų antigenai, trombocitų antigenai).

Pagrindinės kraujo grupės yra ABO ir Rh faktorius. Šias grupes visada tikriname perpildami kraują. Taip pat jos daro didžiausią įtaką serologinio konflikto ligos atveju nėštumo metu, ypač kai mama yra Rh-, o vaikas Rh+.

Jei vaiko eritrocitų patenka į motinos kraujotaką, jie yra ardomi, moters organizmas pradeda gaminti prieš eritrocitų antigenus specifinius antikūnus (tai dalelės, kurios yra dalis imuninio atsako, jos jungiasi prie specifinio antigeno ir jį, kartu su svetima ląstele, prie kurios antigenas yra prisijungęs, sunaikina), kurie vaisiuje pradeda naikinti vaisiaus eritrocitus, vyksta jų hemolizė (irimas). Eritrocitų mažėja, daugėja bilirubino (medžiaga, kuri išsiskiria iš eritrocitų jiems yrant, yra labai toksiška). Dėl to gali įvykti naujagimio priešlaikinis gimdymas, naujagimio mirtis (taip pat gali gimti negyvas) ar naujagimių hemolizinė liga.

Serologinis konfliktas (Kraujo grupių nesuderinamumas). Simptomai

Naujagimių hemolizinės ligos simptomai:

  • Lengvos ligos formos (naujagimių mažakraujystė) metu bendra kūdikio būklė yra gera. Yra būdingas palengva išryškėjimas odos ir gleivinių blyškumas, padidėjusios kepenys, blužnis
  • Vidutinės ligos formos (sunki gelta) metu naujagimio bendra būklė yra blogesnė, jam gimstant nuteka geltoni vandenys, virkštelė yra geltona. Greitai po gimimo išryškėja odos ir gleivinių gelta, būna padidėjusios kepenys ir blužnis.
  • Sunkiausios ligos formos (įgimta vandenė) metu būdinga itin bloga naujagimio būklė. Tik gimus atsiranda kvėpavimo, širdies veiklos sutrikimų (dažnas širdies ritmas, vaikas gali dūsti). Naujagimis yra paburkęs, ištinęs, berniukams dažnai būna sėklidžių kapšelio paburkimas, kepenys, blužnis padidėjusios, oda blyški, gali būti kraujosruvų, vėliau išryškėja gelta. Pilvo, krūtinės, širdies dangalų ertmėse randamas susikaupęs skystis.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *