Šizoafektinis sutrikimas

+3

Šizoafektinis sutrikimas – tai rimta psichikos liga, kuriai būdingi šizofrenijos ir afektinio (nuotaikos) sutrikimo simptomai. Afektinis sutrikimo komponentas gali būti depresija arba manija.

Kai pasaulis nebemielas: kaip įveikti depresiją?

„Apie 10–17 proc. Lietuvos gyventojų bent kartą gyvenime susiduria su depresija. Nors ji dažniau diagnozuojama moterims, bet ir vyrai ja serga. Tačiau kaip žinoti, ar tai tik nesėkmių virtinė gyvenime, ar liga, dėl kurios būtina kreiptis į specialistus?“

Skaitykite daugiau: Kai pasaulis nebemielas: kaip įveikti depresiją? »


Šizoafektinis sutrikimas nėra gerai ištirtas ir suprantamas dėl savo dvigubos prigimties. Manoma, kad jis, kaip ir šizofrenija, gali išsivystyti žmonėms, turintiems genetinį polinkį. Ši liga dažniau išsivysto asmenims, kurių šeimose buvo šizofrenijos, nuotaikos sutrikimų arba šizoafektinių sutrikimų atvejų.

Gali būti, kad vaisiaus kontaktas su toksinais ar virusais vystymosi motinos gimdoje metu taip pat gali turėti įtakos šizoafektinio sutrikimo išsivystymui.

Sergant šia liga pakinta dopamino ir serotonino balansas smegenyse. Šios medžiagos yra neutransmiteriai – dalelės, reikalingos nervinio impulso generavimui ir perdavimui smegenyse. Dopaminas ir serotininas yra svarbūs žmogaus nuotaikai.

Šizoafektinis sutrikimas. Simptomai

Šizoafektinis sutrikimas gali pasireikšti labai įvairiai. Paprastai žmonėms reiškiasi šizofrenijai būdingi požymiai, pavyzdžiui, haliucinacijos ar paranojiškos mintys; nuotaikos sutrikimai, pavyzdžiui, depresija arba manija.

Šizoafektiniu sutrikimu sergantiems asmenims būdinga: keistos arba neįprastos mintys, paranojiškos mintys ir idėjos, deliuzijos (klaidingi įsitikinimai), haliucinacijos (dažniausiai balsų girdėjimas), depresijos priepuoliai, maniakinė nuotaika arba staigūs energijos antplūdžiai, dirglumas, savižudiškos mintys, nesuprantamas kalbėjimas, dėmesio ir atminties sutrikimai, nesirūpinimas savo higiena ir fizine sveikata, apetito pokyčiai, miego sutrikimai (dažniausiai nemiga).

Šia liga sergantys asmenys paprastai būna labai vieniši ir atsiskyrę nuo visuomenės. Jų liga trukdo jiems megzti santykius, dirbti, užsiimti kasdiene veikla.

Šizoafektinis sutrikimas. Ligos eiga

Kai kuriems asmenims psichotiniai (būdingi šizofrenijai) simptomai reiškiasi pakaitomis su nuotaikos sutrikimais. Kitiems pacientams šie požymiai reiškiasi kartu.

Šizoafektiniam sutrikimui būdinga įvairi eiga. Paprastai ji būna banguojanti: pacientams šiek tiek pagerėja, vėliau liga vėl paūmėja. 

Šizoafektinis sutrikimas. Diagnostika

Diagnozuodamas šizoafektinį sutrikimą gydytojas privalo išsamiai apklausti ir apžiūrėti pacientą. Pilnas fizinis ištyrimas turėtų būti atliktas tam, kad būtų atmestos somatinės (kūno) ligos, piktnaudžiavimas narkotinėmis medžiagomis, apsinuodijimas toksinais.

Nustatant šizoafektinio sutrikimo diagnozę, reikia įsitikinti, kad pacientas atitinka bent vieną iš šių  kriterijų: jam reiškiasi šizofrenijos simptomai, lydimi nuotaikos svyravimų; jam reiškiasi nuotaikos sutrikimai, lydimi šizofrenijos simptomų; jam vienodai reiškiasi tiek šizofrenijos, tiek nuotaikos sutrikimų simptomai.

Gali būti ir taip, kad pacientas serga kita psichine liga, bet skundžiasi nuotaikos sutrikimais. 

Šizoafektinis sutrikimas. Gydymas

Šizoafektinis sutrikimas dažniausiai gydomas kombinuojant medikamentinį ir psichoterapinį gydymą. Gydymas labai priklauso nuo simptomų tipo ir sunkumo.

Medikamentai skiriami tam, kad slopintų psichotinius simptomus, stabilizuotų nuotaiką, malšintų depresiją. Paprastai tam skiriami antipsichotikai, nuotaiką stabilizuojantys vaistai, antidepresantai.

Psichoterapijos metu stengiamasi išmokyti asmenį suvokti savo ligą, būseną, jausmus. Viena iš svarbiausių užduočių psichoterapijos metu yra išmokyti asmenį planuoti savo gyvenimą ir veiksmus, ugdyti socialinius gebėjimus, mažinti socialinę atskirtį.

Labai naudinga daryti užsiėmimus su kitais sergančiaisiais šia liga arba su šeimos nariais. Šizoafektiniu sutrikimu sergantys asmenys turi būti mokomi bendrauti, kurti santykius, dalytis jausmais ir išgyvenimais. Šio sutrikimo gydymas paprastai būna ilgas ir labai sudėtingas. Prognozė yra geresnė nei sergančiųjų šizofrenija, bet blogesnė nei turinčių tik nuotaikos sutrikimą.

Šizoafektinis sutrikimas. Profilaktika

Nėra patikimo būdo apsisaugoti nuo šizoafektinio sutrikimo, todėl yra labai svarbu kuo anksčiau diagnozuoti šią ligą ir pradėti gydymą. Tinkamas gydymas sumažina paūmėjimų skaičių ir leidžia žmogui užsiimti įprasta kasdiene veikla.

Visiems asmenims patariama vengti streso ir įtampos, išmokti atsipalaidavimo pratimų, dažniau užsiimti mėgstama veikla, sveikai maitintis, pakankamai ilsėtis.

Labai svarbu, kad žmogus žinotų, jog jo aplinkoje yra draugiškų ir patikimų žmonių, su kuriais jis gali atvirai pasikalbėti. Visi žmonės turėtų būti atidūs savo artimiesiems ir, pastebėję kažką neįprasto, laiku paskatinti žmogų kreiptis į gydytoją.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kaip gauti kuo daugiau natūralių vitaminų ir mineralų? (1 dalis)
Kaip gauti kuo daugiau natūralių vitaminų ir mineralų? (1 dalis) Ne paslaptis, kad organizmas geriausiai įsisavina natūralius vitaminus ir mineralus, gaunamus iš turtingo, šviežio ir tinkamai paruošto maisto. Žinoma, kad daugiausiai natūralių vitaminų turi šviežios daržovės ir vaisiai, tad šiais maisto produktais reikia mėgautis kaip galima dažniau. Patariama nepamiršti ir vaisių bei...

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +4 / 0 +4

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas
7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas Daugumoje šeimų vaikams nuo pat vaikystės kartojama, kad knygas skaityti reikia. Retas pasako, kodėl tai daryti naudinga. Ir vaikai, ir suaugusieji turėtų žinoti ne vieną knygų skaitymo teikiamą naudą. Pateiksime 7 priežastis, kodėl iš tikrųjų verta skaityti knygas ir dažniau pasinerti į stebuklingą jų skleidžiamą šviesą.... +4 / 0 +4

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis
Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis Kojų venų varikozė yra daugybę žmonių kankinanti lėtinė liga. Džiugu tai, kad dvidešimt pirmame amžiuje šios srities medicina stipriai patobulėjo. Vienas iš veiksmingų ir patikimų išsiplėtusių venų gydymo metodų yra gydymas specialiai tam pritaikytu lazeriu. Pakalbėkime apie šios pažangios technologijos pliusus, esmę ir... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus?
Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus? Pasiūla šiandien tokia didelė, kad tėveliams apsisuka galva. Dauguma pastebi, kad vaikiški batukai yra tikrai nepigus pirkinys – norint įsigyti gerą avalynę vos vaikščioti pradėjusiam vaikui gali tekti pakloti mažiausiai kelias dešimtis eurų. Kai kurie pastebi, kad vaikiška avalynė brangesnė, nei ta, kuri skirta suaugusiems.... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Apie gerybinės prostatos hiperplazijos priežastis, simptomus ir gydymą
Apie gerybinės prostatos hiperplazijos priežastis, simptomus ir gydymą Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) – nepiktybinės kilmės prostatos padidėjimas. Ji labai dažna tarp brandaus ir senyvo amžiaus vyrų (dažniausiai pasitaiko vyresniems nei 50 metų vyriškosios lyties atstovams). Visuomenėje ši patologija žinoma tiesiog kaip „padidėjusi prostata“. +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +1 / 0 +1

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25