Šizoafektinis sutrikimas

+3

Šizoafektinis sutrikimas – tai rimta psichikos liga, kuriai būdingi šizofrenijos ir afektinio (nuotaikos) sutrikimo simptomai. Afektinis sutrikimo komponentas gali būti depresija arba manija.

Kai pasaulis nebemielas: kaip įveikti depresiją?

„Apie 10–17 proc. Lietuvos gyventojų bent kartą gyvenime susiduria su depresija. Nors ji dažniau diagnozuojama moterims, bet ir vyrai ja serga. Tačiau kaip žinoti, ar tai tik nesėkmių virtinė gyvenime, ar liga, dėl kurios būtina kreiptis į specialistus?“

Skaitykite daugiau: Kai pasaulis nebemielas: kaip įveikti depresiją? »


Šizoafektinis sutrikimas nėra gerai ištirtas ir suprantamas dėl savo dvigubos prigimties. Manoma, kad jis, kaip ir šizofrenija, gali išsivystyti žmonėms, turintiems genetinį polinkį. Ši liga dažniau išsivysto asmenims, kurių šeimose buvo šizofrenijos, nuotaikos sutrikimų arba šizoafektinių sutrikimų atvejų.

Gali būti, kad vaisiaus kontaktas su toksinais ar virusais vystymosi motinos gimdoje metu taip pat gali turėti įtakos šizoafektinio sutrikimo išsivystymui.

Sergant šia liga pakinta dopamino ir serotonino balansas smegenyse. Šios medžiagos yra neutransmiteriai – dalelės, reikalingos nervinio impulso generavimui ir perdavimui smegenyse. Dopaminas ir serotininas yra svarbūs žmogaus nuotaikai.

Šizoafektinis sutrikimas. Simptomai

Šizoafektinis sutrikimas gali pasireikšti labai įvairiai. Paprastai žmonėms reiškiasi šizofrenijai būdingi požymiai, pavyzdžiui, haliucinacijos ar paranojiškos mintys; nuotaikos sutrikimai, pavyzdžiui, depresija arba manija.

Šizoafektiniu sutrikimu sergantiems asmenims būdinga: keistos arba neįprastos mintys, paranojiškos mintys ir idėjos, deliuzijos (klaidingi įsitikinimai), haliucinacijos (dažniausiai balsų girdėjimas), depresijos priepuoliai, maniakinė nuotaika arba staigūs energijos antplūdžiai, dirglumas, savižudiškos mintys, nesuprantamas kalbėjimas, dėmesio ir atminties sutrikimai, nesirūpinimas savo higiena ir fizine sveikata, apetito pokyčiai, miego sutrikimai (dažniausiai nemiga).

Šia liga sergantys asmenys paprastai būna labai vieniši ir atsiskyrę nuo visuomenės. Jų liga trukdo jiems megzti santykius, dirbti, užsiimti kasdiene veikla.

Šizoafektinis sutrikimas. Ligos eiga

Kai kuriems asmenims psichotiniai (būdingi šizofrenijai) simptomai reiškiasi pakaitomis su nuotaikos sutrikimais. Kitiems pacientams šie požymiai reiškiasi kartu.

Šizoafektiniam sutrikimui būdinga įvairi eiga. Paprastai ji būna banguojanti: pacientams šiek tiek pagerėja, vėliau liga vėl paūmėja. 

Šizoafektinis sutrikimas. Diagnostika

Diagnozuodamas šizoafektinį sutrikimą gydytojas privalo išsamiai apklausti ir apžiūrėti pacientą. Pilnas fizinis ištyrimas turėtų būti atliktas tam, kad būtų atmestos somatinės (kūno) ligos, piktnaudžiavimas narkotinėmis medžiagomis, apsinuodijimas toksinais.

Nustatant šizoafektinio sutrikimo diagnozę, reikia įsitikinti, kad pacientas atitinka bent vieną iš šių  kriterijų: jam reiškiasi šizofrenijos simptomai, lydimi nuotaikos svyravimų; jam reiškiasi nuotaikos sutrikimai, lydimi šizofrenijos simptomų; jam vienodai reiškiasi tiek šizofrenijos, tiek nuotaikos sutrikimų simptomai.

Gali būti ir taip, kad pacientas serga kita psichine liga, bet skundžiasi nuotaikos sutrikimais. 

Šizoafektinis sutrikimas. Gydymas

Šizoafektinis sutrikimas dažniausiai gydomas kombinuojant medikamentinį ir psichoterapinį gydymą. Gydymas labai priklauso nuo simptomų tipo ir sunkumo.

Medikamentai skiriami tam, kad slopintų psichotinius simptomus, stabilizuotų nuotaiką, malšintų depresiją. Paprastai tam skiriami antipsichotikai, nuotaiką stabilizuojantys vaistai, antidepresantai.

Psichoterapijos metu stengiamasi išmokyti asmenį suvokti savo ligą, būseną, jausmus. Viena iš svarbiausių užduočių psichoterapijos metu yra išmokyti asmenį planuoti savo gyvenimą ir veiksmus, ugdyti socialinius gebėjimus, mažinti socialinę atskirtį.

Labai naudinga daryti užsiėmimus su kitais sergančiaisiais šia liga arba su šeimos nariais. Šizoafektiniu sutrikimu sergantys asmenys turi būti mokomi bendrauti, kurti santykius, dalytis jausmais ir išgyvenimais. Šio sutrikimo gydymas paprastai būna ilgas ir labai sudėtingas. Prognozė yra geresnė nei sergančiųjų šizofrenija, bet blogesnė nei turinčių tik nuotaikos sutrikimą.

Šizoafektinis sutrikimas. Profilaktika

Nėra patikimo būdo apsisaugoti nuo šizoafektinio sutrikimo, todėl yra labai svarbu kuo anksčiau diagnozuoti šią ligą ir pradėti gydymą. Tinkamas gydymas sumažina paūmėjimų skaičių ir leidžia žmogui užsiimti įprasta kasdiene veikla.

Visiems asmenims patariama vengti streso ir įtampos, išmokti atsipalaidavimo pratimų, dažniau užsiimti mėgstama veikla, sveikai maitintis, pakankamai ilsėtis.

Labai svarbu, kad žmogus žinotų, jog jo aplinkoje yra draugiškų ir patikimų žmonių, su kuriais jis gali atvirai pasikalbėti. Visi žmonės turėtų būti atidūs savo artimiesiems ir, pastebėję kažką neįprasto, laiku paskatinti žmogų kreiptis į gydytoją.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles
Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles Maistas ir emocijos – ne itin geras duetas. Ypač tada, kai žmogus net nepastebėdamas paklūsta emociniam valgymui. Laimingas žmogus daugiau juda arba užsiima ne vien su valgymu susijusiomis veiklomis, o nuolat nervinę įtampą patiriantis asmuo gali net nepastebėti, kad jis mėgina „suvalgyti“ visus per dieną nutikusius blogus... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sergant sloga verta į pagalbą pasitelkti hipertoninį jūros vandenį
Sergant sloga verta į pagalbą pasitelkti hipertoninį jūros vandenį Sloga (arba rinitas) yra nosies ertmių gleivinės uždegimas. Tai dažnai pasitaikantis ir itin varginantis sveikatos sutrikimas, kurio metu užburksta nosis, pasireiškia dažnesnis čiaudulys ir nosies niežulys bei padaugėja išskyrų iš nosies. Gali kamuoti ir kiti simptomai – galvos skausmas, temperatūros pakilimas, bendras... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +3 / 0 +3

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Klausimai, kurie padės suprasti, ar verta sunerimti dėl lytinės funkcijos
Klausimai, kurie padės suprasti, ar verta sunerimti dėl lytinės funkcijos Priešlaikinė ejakuliacija – tai dažnai pasitaikantis lytinės funkcijos sutrikimas. Teigiama, kad šią problemą patiria nuo trijų iki penkių vyrų iš dešimties, tačiau vos kas dešimtas vyras išdrįsta dėl priešlaikinės ejakuliacijos kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus. Penki paprasti klausimai gali padėti suprasti,... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +4 / 0 +4

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24