Šoninė amiotrofinė sklerozė

+1

Šoninė amiotrofinė sklerozė – neurologinė liga, pažeidžianti neuronus, atsakingus už nervinių impulsų perdavimą raumenims (motoriniai neuronai). Ši liga priskiriama motorinio neurono ligų grupei.

Šoninė amiotrofinė sklerozė yra nepagydoma ir mirtina liga. Vidutinis išgyvenamumas nuo ligos diagnozės – keli metai. Vartojant vaistus, gyvenimo trukmė šiek tiek prailgėja.

Ligos pavadinimas nurodo pokyčius, vykstančius žmogaus organizme, kai ja sergama. „Amiotrofinė“ reiškia, kad atrofuojasi žmogaus raumenys, „šoninė sklerozė“ nurodo, kad sergant randama sklerozinių pokyčių nugaros smegenų šoninėse dalyse.

Dėl ko pradeda žūti neuronai, atsakingi už raumenų funkcijas, nėra žinoma. Iškelta nemažai teorijų, tačiau vienintelės nuomonės neprieita.

Maždaug 5 % atvejų svarbus paveldėjimo faktorius. Gali būti paveldimi nenormalūs genai.

Nustatyta, kad ŠAS dažniau serga rūkantys žmonės. Taip pat pastebėta, kad neretai šia liga serga kariai ir sportininkai.

„Žmogaus organizmas turi neįtikėtiną savybę atsinaujinti, todėl tabako sukelta žala pradedama šalinti jau pirmosiomis dienomis po metimo rūkyti, o po dešimties metų buvusio rūkoriaus organizmas beveik niekuo nesiskiria nuo niekada nerūkiusio žmogaus.“ 

Plačiau skaitykite čia:
Mesti rūkyti niekada nevėlu »


Šoninė amiotrofinė sklerozė. Simptomai

ŠAS simptomai gali prasidėti tiek nuo rankų ar kojų, tiek nuo galvos.

~80 % šoninės amiotrofinės sklerozės atvejų prasideda galūnėse. Jei simptomai pirmiausia pasireiškia kojose, pacientai dažniausiai skundžiasi užkliuvimais, griuvinėjimais, keistu jausmu bėgant.

Požymiams pradėjus reikštis rankose, sutrinka pirštų miklumas, rankos būna lyg sustabarėjusios, jas dažnai sutraukia mėšlungis.

Apie 20 % šoninės amiotrofinės sklerozės atvejų prasideda nuo galvos. Pirmiausiai sutrinka kalba – ji pasidaro neaiški, balsas užkimęs, tylus. Valgant dažnai springstama.

Sergant ŠAS, pastebimi nevalingi raumenų trūkčiojimai.

Ši liga taip pat sutrikdo žmogaus emocinį stabilumą. Ligoniai gali nei iš šio, nei iš to pradėti juoktis ar verkti, elgsena pasidaro neadekvati esamai situacijai, gali atsirasti depresija.

Progresuojant ligai:

- ryškėja pažeistų raumenų atrofija (raumenų masės netekimas);
- atsiranda spastiškumas (įtempti raumenys, trukdantys atlikti normalius judesius), kuris sutrikdo galimybę naudotis rankomis, taip pat pasidaro sunku vaikščioti;
- dažnai vargina mėšlungis;
- sutrinka kvėpavimo raumenų veikla, žmogus nebegali savarankiškai kvėpuoti.

Šoninė amiotrofinė sklerozė. Ligos eiga

Dviem trečdaliams pacientų ŠAS prasideda nuo rankų arba kojų. Pirmieji skundai būna rankų ar kojų silpnumas, dažni mėšlungiai, rankų vikrumo praradimas. Jei liga prasideda nuo galvos, pirmiausia pasikeičia kalba.

Laikui bėgant, simptomai apima vis daugiau raumenų, ryškėja jų atrofija, atsiranda spastiškumas (nevalingas raumenų įtemptumas), kuris apsunkina judesius. Spastiškumas ilgainiui sukelia visišką nejudrumą. Nejudant atsiranda sąnarių konraktūrų (audinių suaugimai). Galiausiai sutrinka kvėpavimas. Pacientai dažniausiai miršta prasidėjus pneumonijai.

Tik apie 15 % pacientų išgyvena 5 metus. Vos 5 % susirgusiųjų išgyvena 10 metų.

Ilgiau išgyvena tie, kuriems šoninė amiotrofinė sklerozė diagnozuojama jaunesniame amžiuje ir kuriens ligos požymiai prasideda nuo kojų.

Šoninė amiotrofinė sklerozė. Diagnostika

Šoninę amiotrofinę sklerozę diagnozuoti anksti nelengva.

Diagnozė nustatoma remiantis klinikiniu neurologiniu ištyrimu, elektrofiziologiniais tyrimais, kartais – neurovizualiniais tyrimais (magnetinio rezonanso tomografija).

Gydytojas neurologas, tirdamas pacientą, ankstyvosiose ligos stadijose aptinka raumenų atrofijų, pakitusių refleksų, raumenų trūkčiojimų, padidėjusį tonusą, susilpnėjusią raumenų jėgą.

Toliau atliekami elektrofiziologiniai tyrimai – elektromiografija, elektroneurografija. Šiais tyrimais nustatomas motorinių neuronų pakenkimas, raumenų denervacija.

Įvertinęs tyrimų rezultatus, remdamasis ŠAS diagnostiniais kriterijais gydytojas patvirtina arba atmeta šoninės amiotrofinės sklerozės diagnozę.

Šoninė amiotrofinė sklerozė. Gydymas

Šoninės amiotrofinės sklerozės gydymo rezultatai nėra džiuginantys. Skiriamas vienintelis vaistas, priklausantis glutamato antagonistams.

Gydant pacientų gyvenimas prailgėja iki pusantrų metų.

Pagerinti ligonio gyvenimo kokybę galima simptominiu gydymu. Antispazminiais vaistais mažinamas spastiškumas, antidepresantais gydoma depresija ir t. t.

Prasidėjus kvėpavimo nepakankamumui, gali būti taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija.

Šoninė amiotrofinė sklerozė. Profilaktika

Rūkymas yra vienintelis iki šiol žinomas faktorius, kurio reikėtų vengti, norint apsisaugoti nuo šoninės amiotrofinės sklerozės.

 

Šoninė amiotrofinė sklerozė. Kita

Istorija. 1869 metais šią ligą pirmą kartą aprašė prancūzų neurologas Žanas Martinas Šarko (Jean-Martin Charcot). ŠAS dar buvo vadinama Šarko (Charcot) liga.

Šoninė amiotrofinė sklerozė nuskambėjo pasaulyje 1939 m., kai JAV profesionalus beisbolo žaidėjas Lu Gerigas (Lou Gehri) pranešė, kad serga šia liga. Nuo to laiko šoninė amiotrofinė sklerozė JAV dažnai vadinama Lu Gerigo (Lou Gehrig) liga.

Paplitimas. Per metus maždaug 2–3 žmonės iš 100 000 suserga ŠAS. Ji paprastai prasideda 6–7-ąjame gyvenimo dešimtmetyje. Tiek vyrai, tiek moterys serga vienodu dažniu.

Daugiausia sergančiųjų – suomiai.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24