Šoninė amiotrofinė sklerozė

+1

Šoninė amiotrofinė sklerozė – neurologinė liga, pažeidžianti neuronus, atsakingus už nervinių impulsų perdavimą raumenims (motoriniai neuronai). Ši liga priskiriama motorinio neurono ligų grupei.

Šoninė amiotrofinė sklerozė yra nepagydoma ir mirtina liga. Vidutinis išgyvenamumas nuo ligos diagnozės – keli metai. Vartojant vaistus, gyvenimo trukmė šiek tiek prailgėja.

Ligos pavadinimas nurodo pokyčius, vykstančius žmogaus organizme, kai ja sergama. „Amiotrofinė“ reiškia, kad atrofuojasi žmogaus raumenys, „šoninė sklerozė“ nurodo, kad sergant randama sklerozinių pokyčių nugaros smegenų šoninėse dalyse.

Dėl ko pradeda žūti neuronai, atsakingi už raumenų funkcijas, nėra žinoma. Iškelta nemažai teorijų, tačiau vienintelės nuomonės neprieita.

Maždaug 5 % atvejų svarbus paveldėjimo faktorius. Gali būti paveldimi nenormalūs genai.

Nustatyta, kad ŠAS dažniau serga rūkantys žmonės. Taip pat pastebėta, kad neretai šia liga serga kariai ir sportininkai.

„Žmogaus organizmas turi neįtikėtiną savybę atsinaujinti, todėl tabako sukelta žala pradedama šalinti jau pirmosiomis dienomis po metimo rūkyti, o po dešimties metų buvusio rūkoriaus organizmas beveik niekuo nesiskiria nuo niekada nerūkiusio žmogaus.“ 

Plačiau skaitykite čia:
Mesti rūkyti niekada nevėlu »


Šoninė amiotrofinė sklerozė. Simptomai

ŠAS simptomai gali prasidėti tiek nuo rankų ar kojų, tiek nuo galvos.

~80 % šoninės amiotrofinės sklerozės atvejų prasideda galūnėse. Jei simptomai pirmiausia pasireiškia kojose, pacientai dažniausiai skundžiasi užkliuvimais, griuvinėjimais, keistu jausmu bėgant.

Požymiams pradėjus reikštis rankose, sutrinka pirštų miklumas, rankos būna lyg sustabarėjusios, jas dažnai sutraukia mėšlungis.

Apie 20 % šoninės amiotrofinės sklerozės atvejų prasideda nuo galvos. Pirmiausiai sutrinka kalba – ji pasidaro neaiški, balsas užkimęs, tylus. Valgant dažnai springstama.

Sergant ŠAS, pastebimi nevalingi raumenų trūkčiojimai.

Ši liga taip pat sutrikdo žmogaus emocinį stabilumą. Ligoniai gali nei iš šio, nei iš to pradėti juoktis ar verkti, elgsena pasidaro neadekvati esamai situacijai, gali atsirasti depresija.

Progresuojant ligai:

- ryškėja pažeistų raumenų atrofija (raumenų masės netekimas);
- atsiranda spastiškumas (įtempti raumenys, trukdantys atlikti normalius judesius), kuris sutrikdo galimybę naudotis rankomis, taip pat pasidaro sunku vaikščioti;
- dažnai vargina mėšlungis;
- sutrinka kvėpavimo raumenų veikla, žmogus nebegali savarankiškai kvėpuoti.

Šoninė amiotrofinė sklerozė. Ligos eiga

Dviem trečdaliams pacientų ŠAS prasideda nuo rankų arba kojų. Pirmieji skundai būna rankų ar kojų silpnumas, dažni mėšlungiai, rankų vikrumo praradimas. Jei liga prasideda nuo galvos, pirmiausia pasikeičia kalba.

Laikui bėgant, simptomai apima vis daugiau raumenų, ryškėja jų atrofija, atsiranda spastiškumas (nevalingas raumenų įtemptumas), kuris apsunkina judesius. Spastiškumas ilgainiui sukelia visišką nejudrumą. Nejudant atsiranda sąnarių konraktūrų (audinių suaugimai). Galiausiai sutrinka kvėpavimas. Pacientai dažniausiai miršta prasidėjus pneumonijai.

Tik apie 15 % pacientų išgyvena 5 metus. Vos 5 % susirgusiųjų išgyvena 10 metų.

Ilgiau išgyvena tie, kuriems šoninė amiotrofinė sklerozė diagnozuojama jaunesniame amžiuje ir kuriens ligos požymiai prasideda nuo kojų.

Šoninė amiotrofinė sklerozė. Diagnostika

Šoninę amiotrofinę sklerozę diagnozuoti anksti nelengva.

Diagnozė nustatoma remiantis klinikiniu neurologiniu ištyrimu, elektrofiziologiniais tyrimais, kartais – neurovizualiniais tyrimais (magnetinio rezonanso tomografija).

Gydytojas neurologas, tirdamas pacientą, ankstyvosiose ligos stadijose aptinka raumenų atrofijų, pakitusių refleksų, raumenų trūkčiojimų, padidėjusį tonusą, susilpnėjusią raumenų jėgą.

Toliau atliekami elektrofiziologiniai tyrimai – elektromiografija, elektroneurografija. Šiais tyrimais nustatomas motorinių neuronų pakenkimas, raumenų denervacija.

Įvertinęs tyrimų rezultatus, remdamasis ŠAS diagnostiniais kriterijais gydytojas patvirtina arba atmeta šoninės amiotrofinės sklerozės diagnozę.

Šoninė amiotrofinė sklerozė. Gydymas

Šoninės amiotrofinės sklerozės gydymo rezultatai nėra džiuginantys. Skiriamas vienintelis vaistas, priklausantis glutamato antagonistams.

Gydant pacientų gyvenimas prailgėja iki pusantrų metų.

Pagerinti ligonio gyvenimo kokybę galima simptominiu gydymu. Antispazminiais vaistais mažinamas spastiškumas, antidepresantais gydoma depresija ir t. t.

Prasidėjus kvėpavimo nepakankamumui, gali būti taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija.

Šoninė amiotrofinė sklerozė. Profilaktika

Rūkymas yra vienintelis iki šiol žinomas faktorius, kurio reikėtų vengti, norint apsisaugoti nuo šoninės amiotrofinės sklerozės.

 

Šoninė amiotrofinė sklerozė. Kita

Istorija. 1869 metais šią ligą pirmą kartą aprašė prancūzų neurologas Žanas Martinas Šarko (Jean-Martin Charcot). ŠAS dar buvo vadinama Šarko (Charcot) liga.

Šoninė amiotrofinė sklerozė nuskambėjo pasaulyje 1939 m., kai JAV profesionalus beisbolo žaidėjas Lu Gerigas (Lou Gehri) pranešė, kad serga šia liga. Nuo to laiko šoninė amiotrofinė sklerozė JAV dažnai vadinama Lu Gerigo (Lou Gehrig) liga.

Paplitimas. Per metus maždaug 2–3 žmonės iš 100 000 suserga ŠAS. Ji paprastai prasideda 6–7-ąjame gyvenimo dešimtmetyje. Tiek vyrai, tiek moterys serga vienodu dažniu.

Daugiausia sergančiųjų – suomiai.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25