Aistė Jasaitytė-Čeburiak: „Gražaus kūno kultas kyla iš visuomenės kompleksų“

Vasario 03, 2014 | Kamilė Kogstaitė
+19
+19 -0

Šiandieninėje visuomenėje ir žiniasklaidoje ryškiai eskaluojamas gražaus veido ir sveiko kūno kultas. Kaip manote, ar šis kultas nėra perdėtas?

Šis kultas kyla iš visuomenės komplekso, tai yra komplekso „įtilpti“ į standartus, normas. Pirmiausia reikia atsižvelgti į patį žmogų – ar jis nori būti gražus ir turėti sveiką kūną dėl savęs, ar dėl aplinkos. Galbūt jis sąmoningai suvokia, jog turi poreikį sportuoti, būti žvalus, gerai jaustis, turėti energijos. Tačiau jeigu jis tai daro vien dėl to, kad jį įvertintų ir girtų aplinkiniai, tai jis turi kompleksą atitikti aplinkos standartą. Anot tokio žmogaus, jei neatitiksi standarto – būsi išmestas iš rato.

Aistė Jasaitytė-ČeburiakŽiūrint visuomeniniu aspektu, taip ir atsiranda tokios problemos kaip valgymo sutrikimai, plastinės operacijos, dirbtinis grožis. Pažiūrėkite, kiek moterų šiuo metu laikosi pavojingų sveikatai dietų, guli valgymo sutrikimų centruose ir turi, galbūt net galima taip pavadinti, „lieknos mergelės“ arba „barbės“ kompleksą. Valgymo sutrikimų turinčios moterys su šiuo kompleksu gali nugyventi ir visą gyvenimą. Todėl, mano nuomone, pirmiausia žmogui reikėtų įsiklausyti į save, savo vidinius poreikius, o ne vadovautis visuomenės standartais. Tik tuomet jis galėtų nusimesti didžiulę pritapimo naštą.

Vedate psichologinius seminarus žmonėms, turintiems psichologinių sunkumų. Žmogaus psichologija – sudėtingas mechanizmas. Su kokiais iššūkiais susiduriate, bandydama padėti žmonėms?

Kalbant apie terapinį darbą, sunkumų tikrai iškyla. Terapeutas turi į save sutalpinti ir pykčio, ir nerimo emocijas, negatyvius jausmus, nepasitenkinimą. Norint įgyti šią kvalifikaciją terapeutas pats turi praeiti savo paties psichoanalizės kursą, gerai pažinti save. Negali pradėti dirbti šio darbo, kai pats gerai savęs nesuvoki.

Klientas perduoda terapeutui savo patirtį, o terapeutas turi tą patirtį suvokti empatiškai, jautriai. Nelengva, nes visada turi žinoti, kaip tinkamai sureaguoti į atitinkamą emociją, kad klientui pagerėtų. Pati šiame psichoanalizės procese semiuosi daug žinių ir mokausi.

Viename interviu teigėte, jog moteris visada privalo mylėti save. O ar pati visuomet jautėte meile sau? Dirbant nelengvą modelio darbą, ko gero, teko visko patirti, pamatyti…

Kol buvau paauglė, mane labai domino drabužiai, mados, kosmetika. Kai tapau modeliu, pažinau visą grožio industrijos pasaulį ir suvokiau, kaip visa tai paviršutiniška. Tai kirto per mano savivertę ir aš įgavau kompleksą, kurį dar ir dabar vadinu „modelio kompleksu“. Susidūriau su aplinkinių stereotipišku mąstymu, kad modeliai tėra ilgakojės gražuolės, kurios temoka šypsotis. Man buvo skaudu, jog buvau tapatinama su lėle, kuri neturi jausmų, savojo „aš“: ranką pakėlei, nuleidai, pražingsniavai podiumu ir „iki“.

Tame darbe tave išrenka pagal išorinį įvaizdį, o vidinis pasaulis niekam nesvarbus. Dažnai puošdavau žurnalų viršelius, bet dėl to tikrai nesijaučiau laiminga, galvodavau: „Kas man iš to? Šalia neturiu nei tėvų, nei draugų, nei mylimojo.“ O aš buvau mergina, žinanti savo vertę, ir man nė kiek nesinorėjo būti pakaba drabužiams.

Nors mačiau daug šalių, buvau viskuo aprūpinta, bet vis tiek tarp tų blizgučių jaučiausi vieniša. Tuomet ir pradėjo formuotis mano tikrosios vertybės. Iškilo klausimas, kas aš esu ir ko man labiausiai reikia. Tada ir nusprendžiau, kad noriu studijuoti psichologiją. Taip per visą patyrimą ir atėjau iki dabartinio gyvenimo.

Prisipažinsiu: dar ir dabar šiek tiek pykstu ant mados industrijos, bet jei joje nebūčiau buvusi, nebūčiau ieškojusi savęs. Be to, pamačiau daug šalių, kultūrų. Tiesa, norėčiau, kad klientai nežinotų, jog kadaise buvau modelis, nes į modelį visuomenėje žiūrima stereotipiškai. Todėl šiuo metu dedu daug pastangų naujame darbe, kad jausčiausi kompetentinga ir profesionali.

1 2 3
+19
+19 -0
  • Psichosocialiniai sutrikimai
  • Kompleksai
  • Psichologija
  • Grožis
  • Aistė Jasaitytė-Čeburiak
  • Sveika mityba

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *