Kodėl reikia skiepyti naujagimius?

Lapkričio 15, 2013
-20
+8 -28

Su vakcinomis jūsų mažylis susiduria jau pirmosiomis gyvenimo valandomis – per pirmą parą jis paskiepijamas nuo virusinio hepatito B. Dar nespėjęs palikti gimdymo namų naujagimis gauna ir antrą vakciną – šįsyk nuo tuberkuliozės. Ir nors ilgą laiką niekam nekilo abejonių dėl šių skiepų teikiamos naudos, pastaruoju metu tėvai pradėjo vis dažniau nuogąstauti dėl jų reikalingumo. Daugeliu atveju taip yra todėl, kad jie negauna pakankamai informacijos. Šiame straipsnyje pasistengsime atsakyti į tėvams dažniausiai kylančius klausimus.

– Kodėl nuo tuberkuliozės naujagimiai turi būti skiepijami jau pirmomis gyvenimo dienomis?

– Tuberkuliozės bakterijos įsitvirtinti ir sukelti ligą gali tik nusilpusiame organizme. Iš tiesų daugelis mūsų esame susidūrę su šios ligos sukėlėjais, bet sveiko žmogaus imuninė sistema juos be vargo nukenksmina. Tačiau kūdikių imuninė sistema dar yra labai nebrandi, tad tuberkuliozės bakterijos gali netrukdomos išplisti po visą organizmą, taip sukeldama sunkias komplikacijas ar net vaiko mirtį. Kadangi ši liga mūsų šalyje plačiai paplitusi, negalima rizikuoti ir leisti naujagimiui išvykti iš ligoninės, prieš tai jo neapsaugojus nuo šios sunkios ligos.

– Kodėl tuomet daugumoje Europos valstybių naujagimiai nėra skiepijami nuo tuberkuliozės?

– Mūsų šalyje sergamumas tuberkulioze yra vienas didžiausių Europoje. Palyginus 2012 metų sergamumo duomenis įvairiose šalyse matome, kad iš 100 tūkstančių gyventojų Lietuvoje tuberkulioze serga net 47, Jungtinėje Karalystėje 14, o Vokietijoje tik 5 žmonės. Šiose šalyse tikimybė kūdikiams susidurti su tuberkuliozės bakterijomis yra labai nedidelė, dėl to visuotinis naujagimių skiepijimas nėra tikslingas. Tiesa, sergamumui visuomenėje padidėjus iki pavojingos ribos, kai kuriose šalyse buvo vėl pradėta naujagimius skiepyti nuo tuberkuliozės.

– Juk hepatitas B yra lytiniu būdu plintanti infekcija. Kodėl nuo jos turi būti skiepijami naujagimiai?

– Tai vienas labiausiai tėvus gluminančių klausimų. Iš tiesų, skiepijant ką tik gimusį vaiką, siekiama užkirsti kelią galimam infekcijos perdavimui iš mamos gimdymo metu. Hepatitas B gali ilgą laiką nepasireikšti jokiais simptomais, tad moterys dažnai nežino, kad serga šia liga. Tokiu atveju, motinai gimdant, virusas beveik visada patenka į naujagimio organizmą. Tuomet vienintelė priemonė, galinti sustabdyti šios ligos plitimą, yra kuo skubesnis naujagimio skiepijimas. Dėl to, kad daugelis sergančių moterų apie ligą nieko nenutuokia, nuo hepatito B per pirmą parą po gimimo paskiepijami visi naujagimiai. Kai kuriose šalyse nėščiosios gali pasirinkti alternatyvą – nėštumo metu ištiriamas jų kraujas ir jei neradama šios infekcijos požymių, pirmas skiepas kūdikiui gali būti atidedamas vėlesniam amžiui. Tačiau šis metodas turi trūkumų – kartais šia liga užsikrėčiama jau po testo atlikimo, bet dar prieš gimdymą. Be to, šis tyrimas gali būti netikslus ir parodyti klaidingai neigiamą atsakymą. Dėl šios priežasties ankstyvas naujagimių skiepijimas yra efektyviausia hepatito B profilaktikos priemonė.

– Kodėl taip svarbu naujagimius apsaugoti nuo hepatito B? Kokias pasekmes sukelia ši liga?

Kai hepatitu B užsikrėčia suaugęs žmogus, liga į lėtinę formą pereina tik 2 – 10% atvejų. Tad didžioji dauguma ligonių per kelis mėnesius po užsikrėtimo visiškai pasveiksta. Tuo tarpu kai šia liga užsikrečia kūdikis, liga į lėtinę formą pereina net 90% atvejų. JAV net trečdalis lėtiniu hepatitu B sergančių žmonių šia liga užsikrėtė vaikystėje, tad labai svarbu anksti užkirsti kelią šiai ligai. Beje, dažniausiai ši infekcija ilgą laiką nesukelia jokių požymių, todėl lieka nediagnozuota ir vaikas negauna reikalingo gydymo. Tuo metu virusai tyliai naikina kepenis, tad galiausiai ligą diagnozavus jos jau būna stipriai pažeistos. Ilgainiui dėl hepatito B gali vystytis siunkios kepenų ligos – cirozė, nepakankamumas ar kepenų vėžys.

Galima suprasti tėvų baimę taip anksti skiepyti savo mažylius, tačiau ką tik gimusių vaikų niekas neskiepytų, jei tai nebūtų itin svarbu. Daugelis vakcinų skiriamos tik jau kūdikiui paaugus, tačiau nuo hepatito B ir tuberkuliozės reikia skiepytis kuo anksčiau – tik taip galime užkirsti kelią sunkioms komplikacijoms, kurias sukelia šios ligos.

 

-20
+8 -28
  • Skiepai naujagimiams
  • Skiepai vaikams

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *