“Ar naudojate Jūros vandenį nosies plovimui? ” – šį klausimą dažniausiai išgirsite vaistinėje ar gydytojo konsultacijos metu. Juk geras patarimas gali būti itin vertingas slogos gydymui, o tam tikrais atvejais ir gali padėti išvengti sunkesnių sveikatos sutrikimų apsisaugant nuo galimų slogos komplikacijų. Kas yra jūros vanduo nosies gleivinės priežiūrai, kodėl jis skiriamas, bei kada jį tikslinga naudoti? Šie klausimai turi būti svarbiausi, kadangi vasitininko ar gydytojo praktikoje sveikatos priežiūros priemonių ar vaistų rekomendacijos turi būti pagrįstos nauda paciento sveikatai.
Visi žinome, jog virusinė sloga tiek vaikams, tiek suaugusiems pasitaiko dažniau šaltuoju metų laiku. Slogos gydymas yra palaipsnis procesas, kadangi slogos eiga esant virusiniam viršutinių kvėpavimo takų uždegimui yra palaipsnė. Ką tai reiškia? Suaugusiam sloga gali trukti iki savaitės, tuo tarpu vaikai serga dažniau ir ilgiau, bei kompikacijų rizika didesnė. Pradžioje nosies gleivinė paburksta, parausta, peršti. Tai gali trukti iki 3d. Po to, dėl organizmo imumninės sistemos veiklos suaktyvėjimo, atsiranda skaidrios išskyros, nosies užgulimas laikosi. Sekretas gali tirštėti ir dar labiau pabloginti kvėpavimą pro nosį. Šioje stadijoje yra taip vadinamas “lūžio taškas“ kuomet sloga mažėja ir išnyksta, arba vystosi slogos komplikacija (pvz.: vidurinės ausies uždegimas, rinosinusitas, apatinių kvėpavimo takų uždegimas). Dėl imuninės sistemos vystymosi amžinių ypatumų slogų komplikacijos dažniau pasitaiko ikimokyklinio ir ankstyvojo mokyklinio amžiaus vaikams nei suaugusiems.
Praplaunant susikaupusį sekretą nosies landose, sumažinama virusinio užkrato tikimybė įsitvirtinti, virusui daugintis ir sukelti vietinį uždegimą.
Kas yra jūros vanduo nosies plovimui?
Vaistinėje galima išsirinkti įvairių nosies gleivinės priežiūrai skirtų jūros vandenų. Įpurškiamo jūros vandens srovė praplauna nosies ertmėje esančias gleives ir sudrėkina. Yra naudojamas izotoninis ar hipertoninis jūros vanduo, kurie skiriasi pagal savo druskos koncentraciją ir indikacijas. Pavyzdžiui, izotoninio jūros vandens druskingumas yra 0,9%, kaip ir nosies gleivinės ir tokiu jūros vandeniu atliekmas mechaninis nosies gleivių išplovimas. Tuo tarpu stipriausias hipertoninis jūros vanduo sieka 2,6% ir dėl osmosinio slėgio skirtumų tarp jūros vandens ir nosies gleivinės ne tik praplauna susikaupusias gleives, bet ir sumažina gleivinės paburkimą ūminės slogos metu. Jūros vanduo – tai natūrali priemonė, mažinanti nosies ertmių ir sinusų užsikimšimą, drėkinanti jautrią nosies gleivinę, sauganti viršutnių kvėpavimo takų sistemą. Slogos metu jūros vanduo yra naudojamas vaikams, suaugusiems ir nėštumo metu. Naudojimas nesukelia pripratimo.
„Norint efektyviai išgydyti sinusitą, reikia pašalinti pagrindinę jo priežastį – uždegimą, kuris trukdo gleivėms laisvai pasišalinti iš sinusų ir juos užkemša.” Plačiau skaitykite: |