Trys svarbūs klausimai apie erekcijos sutrikimus

Liepos 27, 2022
+43
+43 -0

Ar žinote, kas vyksta erekcijos metu? O ar kada teko girdėti, dėl kokių dažniausių priežasčių atsiranda erekcijos sutrikimų? Ko tikėtis urologo kabinete? Į šiuos tris klausimus apie erekcijos sutrikimus mėginsime atsakyti kuo paprasčiau.

Kaip įvyksta erekcija?

Erekcija – tai kompleksas pokyčių, kurie įvyksta esant tinkamai hormonų ir psichologinės būklės sukuriamai aplinkai. Erekcijos metu sužadinama centrinė nervų sistema. Jos sužadinimui labai svarbūs įvairūs veiksniai, pavyzdžiui, varpoje išsilaisvinančios tam tikros medžiagos, nulemiančios erekcijos procesą. Viena svarbiausių medžiagų – azoto oksidas, kuris pasiskirsto varpoje esančių lygiųjų raumenų ląstelėse ir aktyvuoja ciklinio guanozinmonofosfato (trumpinamo kaip cGMP) išsiskyrimą. Ši medžiaga skatina lygiųjų raumenų atsipalaidavimą varpoje. Dėl tokio atsipalaidavimo daugiau kraujo priteka į varpos arterijas ir mažiau kraujo iš jos išteka venomis. Rezultatas – padidėjęs slėgis varpos akytkūnio viduje ir varpos sustandėjimas (erekcija). Taip erekcijos procesas vyksta sveiko žmogaus organizme, tačiau jei yra kokių nors kraujagyslinių ir (arba) psichologinių sutrikimų, tuomet erekcijos funkcija gali pakisti ir nevykti taip sklandžiai.  

Dėl kokių priežasčių atsiranda erekcijos sutrikimų?

Erekcijos sutrikimai pagal juos sukeliančias priežastis skirstomi į dvi pagrindines klases:

  • Psichogeninius erekcijos sutrikimus, kylančius dėl psichinių ligų, nerimo, baimių, santykių problemų, blogų atsiminimų, jaudulio, nepakankamos seksualinės patirties ir t.t. Dažniau erekcijos sutrikimais skundžiasi depresija, generalizuotu nerimo sutrikimu ir šizofrenija sergantys pacientai.
  • Organinius erekcijos sutrikimus, pirmiausiai atsirandančius dėl kraujagyslių endotelio ir lygiųjų raumenų sutrikimus sukeliančių ligų, pavyzdžiui, cukrinio diabeto, aterosklerozės, dislipidemijos, arterinės hipertenzijos, inkstų sutrikimų, įvairių endokrininių, neurologinių ir kepenų ligų. Daug įtakos tam turi ir gyvenimo būdas, ir laiku nediagnozuotos bei tinkamai negydytos ligos. Būtent dėl to erekcijos sutrikimai gali būti ankstyvas kitų ligų požymis, pranešantis apie vyro organizme vykstančius neigiamus kraujotakos pokyčius. Jie vieną dieną gali tapti ir mirtinų kardiovaskulinių įvykių priežastimi, tad sulaukus erekcijos funkcijos pakitimų geriau nedelsti ir pasirūpinti savo sveikata.

Ko tikėtis gydytojo urologo kabinete?

Urologo kabinetas – saugi ir patikima vieta, kurioje galima sulaukti pagalbos kenčiant nuo erekcijos sutrikimų. Pradinis įvertinimas gali trukti vos kelias minutes, jei vyras linkęs bendradarbiauti ir surasti efektyviausius gydymo metodus. Labai svarbu kuo išsamiau apibūdinti problemą. Gydytojas paklaus, kiek laiko kamuoja erekcijos sutrikimai, koks jų sunkumas ir dažnis, kokiomis ligomis pacientas sirgo anksčiau ir ar kokiomis nors ligomis jis serga dabar. Į šiuos klausimus būtina atsakyti kuo tiksliau ir kuo tiesiau. Gydytojas urologas taip pat įvertina vyriškumo požymius, išmatuoja periferinį pulsą, apžiūri varpą ir, jei reikia, paskiria kitų tyrimų, pavyzdžiui, lipidogramą ir gliukozės kiekio kraujyje matavimus.  Išsamesni tyrimai paprastai skiriami jauniems pacientams, kuriems erekcijos sutrikimai pasireiškė pirmą kartą ir užsitęsė ilgiau bei tiems, kuriems stebima ryškių organinių pokyčių.

Pirminis erekcijos sutrikimų gydymas dažniausiai paremtas vaistinių preparatų skyrimu. Pavyzdžiui, Lietuvoje jau yra antros kartos vaistas, veikiantis greitai, padedantis išsaugoti spontaniškumą ir sukeliantis mažiau nepageidaujamų reiškinių. Jei psichoterapijos ir vaistinių preparatų derinys norimo efekto nesuteikė arba pacientui šie gydymo metodai netinkami, tai urologas gali pasiūlyti ir alternatyvų. Šiandien sukurta ne tik veiksmingų injekcijų ar paprastai naudojamų vakuuminių pompų, bet jau yra ir labai pažangių varpos implantų, gebančių erekciją atkartoti kuo natūraliau.

+43
+43 -0

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *