Išsiplėtusios venos ir kompresinės kojinės

Liepos 05, 2019 | Rūtelė Foktienė
+2
+2 -0

Išsiplėtusias venas gydyti būtina ne tik dėl estetinio vaizdo, bet ir dėl gresiančių komplikacijų. Jeigu besiplečiančios venos negydomos laiku, tuomet liga nuolat progresuoja: kojų oda pradeda kietėti, atsiranda negyjančių žaizdelių ir randelių, o vėliau jau ir didesnio diametro opų, kurias sėkmingai užgydyti tampa ypač sudėtinga. 


Kodėl svarbu nedelsti?

Vengiant lėtinio kraujotakos sutrikimo gydymo stipriai išauga sveikatai dar pavojingesnių ligų tikimybė. Tie asmenys, kurie į vis progresuojančią venų varikozę numoja ranka, ypatingai rizikuoja susirgti tromboflebitu ar giliųjų venų tromboze. Toliau ignoruojant ligą atsiranda ir gyvybei pavojingų sveikatos sutrikimų galimybė – telieka vienas žingsnis iki kraujo užkrėtimo ar plaučių arterijos trombinės embolijos.

Dėl šių ir kitų priežasčių į kraujagyslių chirurgą reikia kreiptis vos pajutus pirmuosius venų varikozės simptomus – tuomet gydymas ne tik paprastesnis, bet ir mažiau traumuojantis bei pigesnis. 

 

Viena iš galimybių – kompresinės kojinės

Teigiama, kad viena efektyviausių venų varikozės profilaktikos ir gydymo priemonių yra kompresinė terapija. Tinkamai parinktos kompresinės kojinės iki kelių arba kirkšnių ar kompresinės pėdkelnės sukuria spaudimą, kuris tolygiai pasiskirsto nuo kojų apačios į viršų  – stipriausias suspaudimas yra ties čiurna; jis laipsniškai mažėja kylant link klubų. Toks kompresijos pasiskirstymas turi kraujotaką stimuliuojantį poveikį – kraujas lengviau grįžta į širdį, mažėja varginantis kojų tinimas, maudimas, nuovargis, skausmas. Taip pat sumažinama ir pavojingų komplikacijų tikimybė, pavyzdžiui, trombo venose susiformavimo rizika. Dėl šių priežasčių kompresinė terapija įvardijama kaip puiki priemonė, padedanti mažinti venų varikozės progresavimą ir padedanti jaustis lengviau ne tik moterims, bet ir vyrams. 

"Tie asmenys, kurie į vis progresuojančią venų varikozę numoja ranka, ypatingai rizikuoja susirgti tromboflebitu ar giliųjų venų tromboze."

Kas gali padėti išsirinkti tinkamiausias kompresines kojines?

Profilaktines kompresines kojines gali padėti išsirinkti vaistininkas arba toje srityje dirbantis specialistas, tačiau gydomąsias kojines parenka tik gydytojas, išsamiai apklausęs ir apžiūrėjęs pacientą bei įvertinęs venų pažeidimo stadiją. 

 

Kokių būna kompresinių kojinių?

Kompresinių kojinių pasirinkimas labai gausus. Jų būna įvairiausių modelių, sudėties ir raštų (su atvirais ir uždarais pėdų galais,  dekoruotų nėriniais ir visiškai paprastų, skaidrių ir matinių), įvairiausių ilgių (iki kelių, iki kirkšnies ar pėdkelnių tipo), įvairiausių spalvų (nuo klasikinių rudų ar juodų iki žalių, raudonų ar netgi neoninių spalvų). Pagal sukuriamą suspaudimą kompresinės kojinės skirstomos į profilaktines ir gydomąsias. Gydomosios kojinės dar papildomai klasifikuojamos į keturias kompresines klases. Pirmoji gydomųjų kompresinių kojinių klasė dažnai naudojama profilaktiniais tikslais arba rekomenduojama tiems pacientams, kuriems būdingi venų varikozės rizikos veiksniai. 

 

Kuo naudingos profilaktinės kompresinės kojinės?

Profilaktinės kompresinės kojinės ir pėdkelnės kojas suspaudžia lengviau, nei gydymui skirtos priemonės, paprastai yra plonesnės ir lengviau užmaunamos. Jos dėvimos tuomet, kai pastebimi dar tik patys pirmieji besiplečiančių venų požymiai – kojos lengvai patinsta po sunkesnės darbo dienos (ilgesnio stovėjimo ar sėdėjimo), jas maudžia, pasireiškia nuovargis. Profilaktinių kompresinių kojinių dėvėjimas padeda sumažinti venų varikozės išsivystymo riziką, sušvelnina varginančių simptomų pasireiškimą.Verta rinktis profilaktines kompresines kojines vietoj paprastų pėdkelnių. 

 

Kuo ypatingos gydomosios kompresinės kojinės?

Gydomosioms kompresinėms kojinėms būdinga stipresnė kompresija. Pagal sukuriamą kompresinį suspaudimą išskiriamos 4 klasės:

  • I kompresinė klasė: 18 – 21 mmHg
  • II kompresinė klasė: 23 – 32 mmH
  • III kompresinė klasė: 34 – 46 mmHg
  • IV kompresinė klasė: 49 mmHg ir daugiau.

Pirmos kompresijos klasės kojinės, kaip ir minėta anksčiau, dažnai skiriamos venų ligų profilaktikai. Stipresnio suspaudimo kompresinės kojinės skiriamos tiems, kuriems venų plėtimasis progresuoja ir tiems, kurie jau serga pažengusia venų varikoze. Reguliarus kojinių dėvėjimas padeda veiksmingai mažinti nemalonių simptomų pasireiškimą ir pristabdyti ligos vystymąsi.

Gydomųjų kompresinių kojinių klasę ir savybes parenka gydytojas, o tinkamiausią dydį ir kitus modelius pasiūlo specialiai apmokytas specialistas. Venų ligomis sergantiems pacientams jų būklę svarbu vertinti reguliariai ir lankytis pas specialistą bent vieną kartą per metus arba taip dažnai, kaip rekomendavo ligą ir jos eigą įvertinęs gydytojas. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Jei Jūsų mažylis turi plokščiapėdystę, pravartu būtų vasarą jam leisti kuo daugiau vaikščioti basomis. Tiesa, pasirūpinkite, jog paviršius, kurį lies mažo vaiko jautrios pėdutės, būtų saugus.

Plačiau:

3 priežastys vasarą pasivaikščioti basomis
+2
+2 -0
  • Varikozė
  • Kojų venų trombozė
  • Išsiplėtusios venos
  • Grožis ir sveikatingumas
  • Kojų venų ligos
  • Skausmas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *