Kojų venų trombozė (Trombozė)

+1

Kojų venų trombozė – tai ūmus visiškas ar dalinis giliųjų kojų venų spindžio susiaurėjimas ir sutrikęs veninio kraujo nutekėjimas dėl kraujagyslėse susidariusių ir įstrigusių trombų.

Kraujas iš kojų į širdį suteka paviršinėmis ir giliosiomis kojų venomis, kurias tarpusavyje jungia kraujagyslinės jungtys – anostomozės.

Paviršinių kojų venų trombozė nėra gyvybei pavojinga būklė, tačiau iš šių kraujagyslių trombai anostomozėmis gali pasiekti giliąsias kojų venas.

Giliųjų kojų venų trombozė yra viena dažniausiai pasitaikančių trombozių, sukelianti tokias gyvybei pavojingas komplikacijas, kaip plaučių arterijos embolija ir potrombozinis sindromas.

„Apie 15 proc. visų suaugusiųjų kenčia nuo vienos ar kitos venų patologijos: venų pakitimų ir nenormalios jų funkcijos.“ 

Plačiau skaitykite čia:
Kojų venų ligos – stovimą darbą dirbančių žmonių problema »


Plaučių arterijos embolija
išsivysto staiga, trombui iš giliųjų kojų venų atkeliavus iki plaučių arterijos ir užkimšus jos spindį.

Potrombozinis sindromas vystosi lėtai, gali pasireikšti net po keleto metų ir lemia tokių būklių išsivystymą, kaip trofinės opos, kojų tinimai, celiulitas.

Kojų venų tromboze susirgti rizikuoja tie, kuriems yra virš 60 metų, taip pat vyresni nei 40 metų žmonės, kuriems atliktos ilgos apatinių galūnių bei dubens operacijos. Pavyzdžiui, pilvo organų operacija, trunkanti ilgiau nei 150 minučių, ženkliai padidina trombozės riziką. Tokia pati operacija, trunkanti 45 minutes, taip pat laikoma rizikos veiksniu.

Kiti pavojingi veiksniai:

- rūkymas;
- nutukimas;
- onkologiniai susirgimai;
- kraujo perpylimai (kai perpilta daugiau nei 500 ml kraujo);
- trofinės opos;
- trombofilija;
- anksčiau buvę giliųjų kojų venų trombozės ir arterinės embolijos atvejai.

Papildomi rizikos veiksniai prieš bet kokią operaciją – lovos režimas ir judėjimo apribojimas, ypač kai galūnė imobilizuota ilgiau nei 7 dienas. Taip pat priešoperacinė hospitalizacija, kai ji ilgesnė nei 5 dienos.

Svarbus ir paciento hidratacijos lygis, pavyzdžiui, ligoniui vemiant, karščiuojant netenkama daug skysčių, todėl kraujas tirštėja, gali formuotis trombai.

Bendroji nejautra, kurios trukmė ilgesnė nei 45 min., taip pat padidina venų kojų trombozės riziką, kita vertus, vietinė nejautra (epidurinė, spinalinė) tokias būkles sukelia daug rečiau, todėl yra mažiau pavojingas anestezijos būdas.

Pavojingiausiomis operacijomis, atsižvelgiant į riziką išsivystyti kojų venų trombozei ir gyvybei pavojingoms komplikacijoms, laikomos:

- operacijos dėl stuburo smegenų traumos;
- kelio sąnario operacijos;
- apatinių galūnių amputacijos;
- klubo sąnario protezavimas;
- šlaunikaulio lūžių operacijos;
- kitų kojos kaulų lūžių chirurginis gydymas;
- pilvo organų operacijos;
- prostatektomija;
- ginekologinės operacijos;
- atvira meniskektomija;
- inkstų transplantacija;
- neurochirurginės operacijos.

Kiekvienos operacijos rizikos laipsnis skiriasi. Didžiausia tikimybė, jog įvyks trombozė –operuojant nugaros smegenis, šlaunikaulio kaklelį po jo lūžio. Po šių operacijų trombozė aplanko kas antrą ligonį, o po atviros meniskektomijos giliųjų venų trombozė pasireiškia kas 4–5 pacientui.

Trombozės priežastimi neretai tampa traumos, kraujo užkrėtimai. Įtakos turi kontraceptinių preparatų vartojimas, nėštumas, pogimdyminis laikotarpis, kai padidėja spaudimas kojų ir dubens venose.

Kojų venų trombozė (Trombozė). Simptomai

Kartais trombozės simptomai gali būti aiškiai išreikšti, kitais atvejais ši būklė progresuoja nepastebimai. Simptomatika yra individuali, todėl kojų venų trombozė gali būti diagnozuota netikėtai, pačiam ligoniui neįtariant kokių nors pakitimų.

Dažniausiai pasitaikantys nusiskundimai:

- skausmas;
- tinimas;
- odos spalvos pokyčiai;
- išsiplėtusios ir išryškėjusios kojų venos;
- viena koja karštesnė už kitą.

Skausmas stiprėja spaudžiant blauzdos raumenis, kirkšnį, pakinklio duobę, lenkiant pėdą.

Patinimas dažniausiai būna ryškus, aiškiai matoma, kad vienos kojos apimtis didesnė nei kitos.

Pažeistos kojos oda melsva, blizganti. Nesveikoje kojoje gali atsirasti deginimo jausmas, niežėjimas, tačiau simptomų gali nebūti net esant didelės apimties venų trombozei.

15 % ligonių, kuriems atsirado plaučių arterijos embolija, prieš tai nejautė jokių kojų venų trombozės simptomų. Būtent dėl šios priežasties ši būklė tokia pavojinga ir ankstyva diagnostika ypač svarbi.

Kojų venų trombozė (Trombozė). Ligos eiga

Liga vystosi nepastebimai. Iš pradžių odoje išryškėja kapiliarų tinklelis, vėliau atsiranda ir venų mazgų. Šie pokyčiai vyksta dėl nusilpusios venų vožtuvų funkcijos ir atsiradusio veninio kraujo sąstovio.

Ten, kur kraujas gerai nenuteka, ant vidinės kraujagyslės sienelės formuojasi trombocitų agregatai. Esant stambiam ar smulkiam trombui, šis gali atitrūkti ir kraujo srove keliauti tol, kol užkimš kurios nors kraujagyslės spindį.

Kuo didesnis trombas atsiskiria, tuo didesnę kraujagyslę obturuoja ir tuo didesni ir pavojingesni pažeidimai vystosi.

Kai trombas tvirtai prisitvirtinęs prie kraujagyslės sienelės, ji nuolatos dirginama, sukeliamas jos uždegimas. Ji susitraukia ir trombas uždaro visą venos spindį.

Laiku negydant gali vystytis tokios komplikacijos:

- trofinės opos blauzdose;
- tromboflebitas;
- paviršinių kojų venų uždegimas.

Sunkiausios ir mirtimi gresiančios komplikacijos – plaučių arterijos embolija ir sepsis.

Kojų venų trombozė (Trombozė). Diagnostika

Kojų venų trombozė diagnozuojama išsamiai ligonį apklausiant, išklausant jo nusiskundimus, apžiūrint. Po to skiriami papildomi tyrimai diagnozei patvirtinti ar atmesti.

Echoskopija įvertinamas veninio kraujo tėkmės greitis, matuojamas venos diametras, apžiūrimas trombas, nustatomas trombozės išplitimo laipsnis. Tai nemažai patirties iš gydytojo reikalaujantis tyrimas.

Kontrastinė venografija – rentgeninis tyrimas, kai sušvirkščiama kontrastinė medžiaga. Rentgeno nuotraukoje matomas išryškėjęs venų tinklas, trombas, susiaurėjimai.

Įtariant širdies kamerų ir galvos smegenų kraujagyslių trombus, skiriama angiografija. Be to, pacientui nustatomas cholesterolio kiekis kraujyje, atliekamas kraujo krešumo testas, biocheminė kraujo analizė, kurioje plaučių arterijos embolijos ir trombozės diagnostikai labai svarbiu požymiu laikomas aukštas D-dimerų lygis.

Kojų venų trombozė (Trombozė). Gydymas

Kojų venų trombozės atveju tinkamiausią gydymą parinkti gali tik gydytojas. Galimi tokie gydymo metodai: nemedikamentinis gydymas, gydymas vaistais bei chirurginis gydymas.

Nemedikamentinis gydymas – tai lovos režimas 3–4 paras, nesveiką koją laikant pakeltoje padėtyje, sudarant geras sąlygas veniniam kraujui nutekėti.

Medikamentinis gydymas. Pagrindinė vaistų grupė – antikoaguliantai, kurie stabdo trombų augimą ir neleidžia atsirasti kitiems, tačiau susidariusių trombocitų agregatų netirpdo. Trombams tirpdyti skiriama trombolizinių preparatų.

Chirurginiai ligos sprendimo būdai yra keli. Gali būti atlikta klasikinė pažeistų venų segmentų šalinimo operacija arba taikomi modernesni trombozės gydymo būdai, pavyzdžiui, radiodažnuminis ar lazerinis, kai chirurginės operacijos atliekamos be pjūvių. Po operacijos skiriama medikamentinė profilaktika.

Kojų venų trombozė (Trombozė). Profilaktika

Siekiant išvengti kojų venų trombozės, būtina šalinti ir koreguoti rizikos veiksnius. Labai svarbu imtis profilaktikos prieš didesnės apimties operacijas, kai numatomas lovos režimas. Šiuo atveju skiriama medikamentų.

Gali būti skiriama kompresinė terapija, kai dėvimos apspaudžiančios kojinės, elastiniai bintai, taip pat pneumatinė kompresija limfapresu, blauzdos raumenų elektrinis stimuliavimas, protarpinė pėdos kompresija.

Gydymo esmė – apspaudžiant galūnę, mažinti veninio kraujo kiekį, didinti jo tekėjimo greitį, aktyvinti kraujo fibrinolizę (procesą, priešingą krešėjimui), paspartinti kapiliarinę kraujotaką. 

Pneumatinė kompresija ir elektrinis raumenų stimuliavimas profilaktiškai taikomi ligoniams, kurių judėjimas apribotas.

Kojų venų trombozė (Trombozė). Kita

Plaučių arterijos embolija nėštumo metu ir po gimdymo atsiranda 5,5 karto dažniau nei kitoms moterims. 

Europoje dėl GVT (giliųjų venų trombozės) komplikacijų kiekvienais metais miršta daugiau nei 500 000 žmonių.

Profilaktikos priemonėmis galima sumažinti giliųjų venų trombozės ir jos komplikacijų dažnį nuo 5 iki 30 kartų.

Atsižvelgiant į Consesus Statement (1997) pateiktus duomenis, galima teigti, kad Lietuvoje statistiniai duomenys apytiksliai turėtų būti tokie: apie 5 000 giliųjų venų trombozės atvejų per metus, apie 2 500 mirtinų plaučių arterijos embolijų per metus, apie 11 000-12 000 ligonių, turinčių veninės kilmės trofinių opų. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24