Ką būtina žinoti apie mažylių miegą?

Balandžio 19, 2016 | L.Varanavičienė
+11
+11 -0

Dažnai tėveliai nerimauja dėl mažylių miego: tai jie negali užmigti, tai mažai miega ar naktį verkia.  Tėveliai supa  mažylius, čiūčiuoja ant rankų, duoda jiems gerti, valgyti – kiekvienas taiko skirtingą migdymo receptą. Bemiegės naktys išvargina tiek suaugusius, tiek vaikus.

Miegas kūdikiams reikalingas kaip organizmo pusiausvyros faktorius, miegant išsiskiria daugiau augimo hormonų, tobulėja smegenys ir vystosi kūnas.

"2- 4 mėnesių kūdikiai yra gana aktyvūs miego metu: jie šypsosi, rodo įvairias grimasas, juda."

Fiziologinė naujagimių miego norma   yra  16-20 valandų per parą. Jas gali išmiegoti nereguliariai nuo kelių minučių iki kelių valandų. Vėliau mažyliai miega po 3-4 valandas, tarp miego periodų būdraudami maždaug  1 valandą. Šis ritmas tęsiasi  nepaisant dienos-nakties kaitos. Krūtimi maitinami kūdikiai miega trumpiau (2-3 valandas), nei maitinami dirbtinu pienu (3-4 valandas).  2- 4 mėnesių kūdikiai yra gana aktyvūs miego metu: jie šypsosi, rodo įvairias grimasas, juda. Tai normalu, o kūdikio miegas yra pilnavertis. Paaugę 6 mėnesių kūdikiai  gali išmiegoti visą naktį ir nebereikalauti naktinio maisto. Tačiau maždaug pusė jų ir toliau trumpam keliasi naktį nuo 4 iki 6 kartų.

Mažai miegantis vaikas.

Tačiau pasitaiko atvejų, kai mažas vaikelis nuo prigimties miega tik 12 valandų. Ir tas  valandas miega su ilgomis pertraukomis, ne tuo pačiu paros metu, todėl tėvai negali išsimiegoti ir pervargsta.

Kai mažai miegantis vaikas būna aktyvus, domisi aplinka, švelnus ir draugiškas, kol mažylis laimingas ir linksmas, jis neserga. Pergyventi dėl kūdikio miego stokos nereikia.

Pradėjęs vaikščioti vaikas gali miegoti įvairiai. Kai kurie “nemiegaliai” nenori miegoti dienos metu ir ryte anksti prabunda. Jei vaikas miega mažiau nei 8 valandas per parą, tai gali būti  pavojinga. Ką daryti,-nerimauja jauni tėvai. Pripraskite, kad jūsų kūdikis mažai miega jau nuo pirmų dienų ,- pataria specialistai. Taigi:

-jei kūdikis naktį prabunda ir verkia, prieikite, nuraminkite. Kai nustoja verkti, pabūkite su juo, kad jis nesijaustų vienišas.

-prie jo lovos padėkite žaislų, atsigerti, kad prabudęs vaikas visa tai pasiektų ir turėtų kuo užsiimti . (Įsitikinkite saugumu. )

-niekada neduokite vaikui raminančių,  jei jų neskyrė gydytojai.

-pasirūpinkite, kad miegamasis būtų šiltas, ir prabudęs vaikas nesušaltų.

-norėdami nubausti vaiką, niekada neguldykite jo į lovytę, kad miegas nekeltų asociacijų su baime. Vaikas dar labiau nenorės eiti miegoti.

Būna atvejų, kai  vaikas miegodamas klajoja po namus. Jo akys atmerktos, tačiau nieko nemato, nesupranta, kas jam sakoma. Tai pavojinga dėl galimų traumų. Tokiu atveju nesistenkite jo pažadinti, švelniai  nuveskite į lovą. Nuraminkite.  Jei šie atvejai kartojasi, kreipkitės į gydytoją.

Autizmas ‒ vienas sunkiausių sutrikimų, pasireiškiančių vaikystėje ir trunkančių visą gyvenimą. Manoma, kad autizmo sindromą turintys vaikai dažniausiai nesugeba tinkamai priimti ir reaguoti į iš aplinkos gaunamus dirgiklius. Vis dėlto išeičių ieškoti galima ir būtina. Pateikiame kelių psichologijos tyrimų gautus rezultatus ir patarimus, padėsiančius mokyti vaiką atpažinti savo ir kitų emocijas.

Plačiau:

Ar tikrai vaikai, sergantys autizmo sindromu, negali suprasti emocijų?

Pasitaiko, kai  vaikas kenčia dėl nemalonių sapnų ar nakties košmarų. Prabunda klykdamas, raudodamas. Jo akutės atvertos, tačiau nesupranta ką jūs sakote. Nakties košmarus gali sukelti daug priežaščių: gal atsigulė pervargęs, persivalgęs,  gal dieną išsigando. Rimtos košmarų problemos yra aukšta temperatūra,  užsikimšusi nosis, ausies skausmas, pilvo diegliukai ir kitos. Jas reikės spręsti su gydytojo pagalba.  Jei mažylis pradėjo klykti per miegus, skubiai preikite prie jo, uždekite šviesą, nuraminkite. Pabūkite su vaiku, kol jis vėl užmigs.

Mieguistumas.

Mieguistumas normaliam judriam vaikui gali būti karščiavimo ar temperatūros nukritimo žemiau normos požymis. Temperatūra paprastai matuojama pažastyje, rečiau – tiesiojoje žarnoje, pastarasis būdas labiau tinka naujagimiams, kūdikiams ar vaikams iki 3 metų amžiaus. Vyresniems nei 5 metų vaikams temperatūrą matuoti galima ir burnoje tam skirtais termometrais. Normali vaiko kūno temperatūra pažastyje yra iki 37,2˚C, tiesiojoje žarnoje – iki 38˚C, o burnoje – iki 37,4˚C. Per parą kūno temperatūra gali svyruoti 0,8–1˚C.

Aukštą temperatūrą mažinkite specialiai vaikams skirtais vaistais, kurių sudėtyje yra skirtingų veikliųjų medžiagų. Vaikams skirto preparato Ibustar® veiklioji medžiaga yra ibuprofenas, kuris yra ypač veiksmingas. Ibuprofenas yra gerai toleruojamas ir greitai numalšina karščiavimą bei slopina skausmą. Jo poveikis prasideda po 15 minučių ir trunka iki 8 valandų.

Mieguistumas gali pasireikšti dėl skysčių trūkumo, paveikus raminantiems vaistams, sergant cukriniu diabetu, sutrikus kepenų ar inkstų veiklai.

Jei vaikas mieguistas, bet geros nuotaikos, gerai valgo, temperatūra normali, nesijaudinkite. Tačiau jei pastebite ligos požymių, kvieskite medicininę pagalbą. Jei  vaikas vemia , viduriuoja, laukdami medicininės pagalbos, girdykite vandeniu. Išsiaiškinkite, ar vaikas nesusimušė galvos. Pauostykite, ar iš burnos nėra acetono kvapo, būdingo cukrinio diabeto pablogėjimui. Visa tai pranešite gydytojui.

Padainuokite lopšinę savo angelėliui prieš miegą ir tegul jo miegelis būna ramus ir saldus:

   Miegok, mano mažyli,
   Miegok, užmerk akeles,
   Miegok, vėlyvas vakarėlis
   Tau labą rytelį atneš.

 

 

 

+11
+11 -0
  • Vaiko raidos stadijos
  • Vaiko dirglumas
  • Vaiko mityba
  • Vaiko miegas
  • Vaiko auklėjimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *