12 patarimų, kaip užauginti sveikesnį vaiką

Vasario 03, 2016
+12
+12 -0

Padėkite vaikui išsiugdyti sveikus valgymo, mankštinimosi ir geros nuotaikos įgūdžius visam gyvenimui.

Auginkite sveikesnį vaiką

Suprantama, kad sudėtinga įtikinti vaikus valgyti ką nors, kas jiems neprimena dinozauro, jau nekalbant apie tai, kad neįmanoma jų atplėšti nuo televizoriaus vos po vienos „Kempiniukas Plačiakelnis“ serijos. Tačiau įsidėmėkite, padėdami savo vaikams augti sveikiems, šioje kovoje neprivalote laimėti kiekvieno ginčo. „Kaip beisbolo žaidėjas turi praktikuotis, kad pagerintų metimą, vaikai turi praktikuotis valgyti sveiką maistą ir judėti“, – teigia Nacionalinės vaikų ligoninės Sveiko maitinimosi ir optimalaus svorio centro dietologas Alexis Tindallas. Kaip tėvai esate jų vyriausieji treneriai.

Neliepkite ištuštinti lėkštės

Juk norite, kad vaikas baigtų valgyti, kai pasisotina, o ne tada, kai sukemša kiekvieną priešais esantį kąsnelį. Tyrimo metu nustatyta, kad vaikai, kuriems liepiama nieko nepalikti lėkštėje, dažniau prašo didesnių maisto porcijų būdami toliau nuo namų. „Verčiant vaikus valgyti, kai jie nėra alkani, kuriamas blogas įprotis“, – sako „Columbia Doctors Midtown“ Niujorke gydytoja pediatrė Lauren Levine. „Kaip nurodoma Kornelio universiteto ekspertų atliktame tyrime, suaugusieji suvartoja beveik viską, ką sau pasitiekia, o vaikai linkę suvalgyti tik apie 60 proc. to, ką tėvai prideda į jų lėkštę, ir tai visai normalu“, – teigia tyrėjai.

"Vieno tyrimo metu nustatyta, kad prie televizoriaus užkandžiaujantys vaikai suvalgo daugiau saldainių ir išgeria daugiau sodos vandens."

Tegul judėti būna smagu

Suaugusieji sportavimą dažnai prilygina lankymuisi sporto klube. O vaikai? Jiems tiesiog reikia judėti valandą per dieną. Taigi paspardykite kamuolį kieme, pasivaikščiokite su visa šeima arba savaitgalį vykite į žygį. „Svarbiausia, kad būtų smagu“, – tikina pediatrė, Amerikos pediatrų akademijos („American Academy of Pediatrics“, AAP) atstovė Alanna Levine. Pasportavę, kaip rekomenduoja gydytoja, skirkite minutėlę įsitikinti, kaip jaučiasi kūnas. (Atsakymas bus – gerai. Tai dėl endorfinų!) Taip vaikai susies tą palaimos antplūdį su fizine veikla, o fizinė ir psichologinė nauda skatina mankštintis.

Neleiskite valgyti prie televizoriaus

Žinoma, vaikų galima ir nespausti dėl pusryčių, nes juk jie valgomi kaip tik tuo metu, kai rodo filmukus. „Tačiau priešais televizoriaus ekraną valgantys vaikai negali pajusti sotumo jausmo, kuris turėtų reikšti valgymo pabaigą“, – tikina gydytoja pediatrė. Jie tiesiog valgo mechaniškai. Vieno 2009 m. atlikto tyrimo metu nustatyta, kad prie televizoriaus užkandžiaujantys vaikai suvalgo daugiau saldainių ir išgeria daugiau sodos vandens. Be to, kaip parodė kitas tyrimas, vaikų auditorijai skirtos maisto reklamos skatina juos manyti, kad greitasis maistas skanesnis – tai gali lemti nesveikus mitybos įpročius pasiekus ankstyvąją brandą.

Kur mes benueitume, ką beveiktume, mūsų ausis pasiekia įvairūs muzikos garsai. Ir nesusimąstome, ar šie muzikos garsai veikia mūsų nuotaiką, darbingumą, sveikatą. Tik pastebime, kad dirbdami protinį darbą geriau susikaupiame tyloje ar grojant neįkyriai muzikai, kad sportuojant muzika prilygsta dopingui, norisi maršų ir ritmo, kad sėdus už automobilio vairo ranka siekia radijo imtuvo klavišų ir ieškoma populiari linksma melodija, kad norint nuraminti sielą meldžiamės bažnyčioje akustiškai skambant maldoms, giesmėms, vargonų pritarimui ir varpų gaudesiui.

Plačiau:

Kaip muzika veikia mūsų protinę veiklą?

Ribokite prie ekrano praleidžiamą laiką

Kaip teigiama 2010 m. „Kasier Family Foundation“ atlikto tyrimo išvadose, vaikai ir jaunuoliai nuo 8 iki 18 metų išmaniaisiais įrenginiais vidutiniškai naudojasi 7,5 val. per dieną (6,5 val. 2000 m.). Televizijos žiūrėjimas – nesvarbu, televizoriaus ekrane, kompiuteryje ar mobiliajame telefone – atima net 4,5 val. per dieną. „Jūs juk nenorite, kad jūsų vaikai tiek daug sėdėtų, – sako gydytoja pediatrė. – Televizijos žiūrėjimas ištisą dieną nelavina jų kūrybingumo.“ Žinoma, 2010 m. tyrimas parodė, kad daugiau laiko prie įrenginių praleidžiantys vaikai dažniau gauna prastesnius pažymius, dažniau yra nepatenkinti savimi, palyginti su tais, kurie nėra taip prilipę prie įrenginių. Apsvarstykite galimybę apriboti vaiko laisvalaikį prie ekrano iki daugiausiai dviejų valandų per dieną. Amerikos pediatrų akademija vaikams iki 2 metų nerekomenduoja naudoti jokių išmaniųjų įrenginių ir siūlo riboti vyresnių vaikų ne mokymosi tikslams skiriamą laiką prie ekranų – pavyzdžiui, pramoginių laidelių žiūrėjimą – iki 1–2 val. per dieną.

1 2
+12
+12 -0
  • Judėjimo sutrikimai
  • Vaiko auklėjimas
  • Vaikų gastroenterologas
  • Vaikų ligos
  • Sveika mityba
  • Vaiko protinė raida
  • Vaikų gydytojai
  • Prekės vaikams
  • Vaiko motorika
  • Vaiko mityba

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *