Huntingtono liga ‒ paveldima, nepagydoma suaugusiųjų neurodegeneracinė liga. Šios ligos metu žmogaus smegenų specifinėse vietose (pamato branduoliuose ir žievėje) žūva nervų sistemos ląstelės. Dėl to pasireiškia ligai būdingas simptomų derinys:
– judėjimo sutrikimai,
– mąstymo sutrikimai,
– kiti psichiatriniai simptomai.
Huntingtono liga serga 40‒50 m. žmonės. Kai ligos simptomai pasireiškia iki 20 m., tokia liga vadinama jaunatvine Huntingtono liga.
Huntingtono ligos priežastys
Huntingtono ligą sukelia paveldėtas defektyvus genas. Liga paveldima autosominiu dominantiniu būdu, o tai reiškia, kad ligą sukelia vienas iš motinos arba tėvo paveldėtas defektyvus genas. Jeigu vienas iš tėvų turi Huntingtono geną, tai kyla 50 % tikimybė, kad ir vaikas susirgs šia liga. Jei defektyvus genas yra paveldėtas, tikimybė, kad asmuo susirgs ‒ 100 %. Kiti rizikos faktoriai, didinantys tikimybę susirgti šia liga, nėra žinomi.
Ypač retais atvejais Huntingtono liga gali pasireikšti tada, kai nėra šeiminės ligos anamnezės (t. y. ligos istorijos). Tokiu atveju genų mutacija įvyksta tėvo spermatozoido chromosomoje.