Kas gali sukelti kosulį ir kada būtina kreiptis į gydytoją?

Gruodžio 13, 2018 | Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Kosulys kartais būna ypatingai įkyrus ir trunka labai ilgai. Dėl tokio užsitęsusio kosulio atsiranda kitų sveikatos sutrikimų. Pacientui gali pradėti skaudėti krūtinės ląstą, jam gali užkimti balsas, sutrikti miegas. Kartais kosulys gali būti toks stiprus, kad išprovokuoja vėmimą ar šlapimo nelaikymą. Ilgalaikis kosulys gali būti nekokybiško miego, galvos skausmo ir nuovargio kaltininkas. Kas dažniausiai sukelia kosulį ir kada būtina kreiptis į gydytoją, kad užsitęsęs kosulys neatneštų tik dar daugiau sveikatos problemų?

Kas yra kosulys ir kokios jo rūšys?

Kosulys yra apsauginis refleksas. Tokiu staigiu iškvėpimu organizmas apsaugo kvėpavimo takus nuo įvairių jiems pakenkti galinčių svetimkūnių. Kosulys yra dviejų rūšių – sausas ir drėgnas. Sauso kosulio metu nieko neatkosėjama, o šlapias kosulys yra produktyvus, jo metu atkosėjama skreplių, su kuriais stengiamasi pašalinti kvėpavimo takus dirginančias medžiagas, bakterijas, virusus ir kitus ligų sukėlėjus. Taip pat kosulys gali būti skirstomas į ūminį, lėtinį ir užsitęsusį.

Kokios priežastys dažniausiai sukelia kosulį?

 Ūminio kosulio priežastys labai įvairios ir jis trunka iki trijų savaičių. Ūminis kosulys  alina pacientą susirgus plaučių, bronchų ar prienosinių ančių uždegimais, peršalimo ligomis. Ūminis kosulys pasireiškia ir sergant bronchų astma. Labai dažnas ir lėtinis kosulys, kuris trunka ilgiau nei aštuonias savaites. Jis ypatingai suaktyvėja naktimis. Pagrindinės lėtinio kosulio priežastys yra gastroezofaginio refliukso liga, bronchų astma ir lėtinis rinitas (kai pacientas ilgai serga gana intensyvia sloga). Užsitęsusį kosulį, kuris trunka ilgiau už ūminį kosulį, bet trumpiau už lėtinį kosulį, gali sukelti atipinės bakterijos (pavyzdžiui, chlamidijos arba mikoplazmos), tačiau negydant šio kosulio jis gali tapti ir lėtiniu. Pacientas gali kosėti dėl rūkymo arba netinkamų darbo sąlygų. Dažna sauso kosulio priežastis yra tam tikrų vaistinių preparatų vartojimas (tai yra nepageidaujamas angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriaus poveikis). Nors infekcinė kvėpavimo takų liga ir praėjo, kosulys kankinti gali dar labai ilgai, mat kvėpavimo takai po tokių susirgimų yra itin jautrūs ir gali apsauginiu refleksu reaguoti į aštresnius kvapus ar šaltą orą. Kosulys gali būti kitų ligų indikatorius, balso stygų pervargimo požymis, taip pat tai gali būti tiesiog įprotis, kurio labai sunku atsikratyti. 

"Kosulys gali būti kitų ligų indikatorius, balso stygų pervargimo požymis, taip pat tai gali būti tiesiog įprotis, kurio labai sunku atsikratyti."

Kada būtina kreiptis į gydytoją?

Svarbu išsiaiškinti kosulio priežastis, todėl geriausia kreiptis į gydymo įstaigą ir įsitikinti, koks kosulio gydymas pats tinkamiausias. Kreiptis į medikus būtina, kai labai apsunkinamas kvėpavimas, pacientą dusina, jam trūksta oro ir girdimas švokštimo garsas. Delsti negalima, kai pacientas jau ir taip serga lėtinėmis plaučių, kvėpavimo takų ir kitomis ligomis arba atkosėjama skreplių su kraujo priemaišomis. Nuvykti į gydymo įstaigą rekomenduojama, jei kosulys tampa užsitęsusiu (trunka 3 savaites ir ilgiau) ir jei savijauta nuolat blogėja. Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas labai mažiems vaikams, ypač kūdikiams.

Kodėl svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų?

Kosulys nėra jau toks nekaltas simptomas. Dažnu atveju yra būtinas tinkamai parinktas gydymas. Jei tai dėl gastroezofaginio refliukso ar rinosinusito atsiradęs kosulys, būtina šalinti jį sukėlusias priežastis. Jei pacientą kamuoja bronchinė astma, reikalingas jo gyvenimo kokybę sugrąžinantis gydymas. Rūkantis ir lėtiniu kosuliu besiskundžiantis žmogus pirmiausiai turėtų mesti rūkyti, o kosulį sukeliantys vaistiniai preparatai turėtų būti keičiami kitais (jei tik įmanoma). Būtina išsiaiškinti sauso kosulio priežastis, o šlapio kosulio produktyvumą galima padidinti vartojant tam skirtus augalinius preparatus, ambroksolį, acetilcisteiną, kitus mukolitikus. Skysčių vartojimas taip pat veikia teigiamai – didėja kosulio produktyvumas, greičiau pasišalina atkosėjamas turinys. Kosulio slopinti nepatariama, nes tai apsauginis organizmo refleksas, todėl dėl kosulio priežasčių suradimo ir gydymo geriausia laikytis gydytojo rekomendacijų. 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Kai papilkėję medžių lapai praneša apie artėjantį šaltuką, o žvarbus vėjas priverčia dar stipriau užsivynioti vilnonį šaliką, tampa akivaizdu: atėjo metas ruoštis šaltajam žiemos sezonui. Jei jus vis dar šildo vasaros prisiminimai ir net baisu pagalvoti apie sniego pusnis ar kumštines pirštines, turime pasiūlymų, kaip pasiruošimą šaltajam metų laikui paversti atpalaiduojančia ir malonia veikla. Dešimt skirtingų procedūrų – dešimt būdų sustiprėti!

Plačiau:

10 būdų, kaip per savaitgalį pasiruošti šaltajam sezonui
+1
+1 -0
  • Peršalimas
  • Sausas kosulys
  • Sloga lėtinė
  • Kosulys

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *