Kodėl vaikui genda dantukai? Paroda „Vaikų šalis“

Lapkričio 27, 2014 | Aurika Kolpakovaitė | Reklama
+7
+7 -0

Ar žinojote, kad 90 % Lietuvos vaikų iki 6 m. dantukų būklė tragiška? Šią statistiką išgirdome apsilankę Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vykusioje parodoje „Vaikų šalis“. Joje vyko nestandartinės pamokos, diskusijos aktualiomis švietimo temomis, kūrybinės dirbtuvės ir įvairūs sveikatingumo užsiėmimai. Vienas tokių – edukacinis renginys „Dantukų klubas“, kuriame nuolatos bruzdėjo būrys susidomėjusių mažųjų ir jų tėvelių. Taigi kodėl ir kaip nuo mažų dienų tinkamai prižiūrėti dantis? 

Parodoje „Vaikų šalis“ įsikūrusio „Dantukų klubo“ pagrindinė idėja – per žaidimą paaiškinti vaikams, kaip ir kodėl reikia prižiūrėti dantis. Tris parodos dienas dantų priežiūros specialistės maloniai sveikinosi su mažaisiais ir pasitelkusios spalvotus stendus pasakojo apie dantukus, jų tykančias bakterijas, dantų ėduonį ir apie galimybę išvengti šių problemų. 

Mažieji sužinojo, kokiuose produktuose yra daugiausia cukraus ir, sukramtę po apnašas dažančią tabletę, galėjo pasitikrinti, ar jų dantukai gerai išvalyti. Linksmai nusiteikusios dantų priežiūros specialistės priminė, ko niekada nevalia pamiršti keliaujant į sveikų dantukų šalį. 

Trys patarimai, kaip prižiūrėti dantis: 

 • valytis dantis 2 kartus per dieną po 2 min.;
 • keisti dantų šepetėlį kas 2–3 mėn.;
 • naudoti dantų pastą su fluoru (ši medžiaga stiprina dantis). 

Pasibaigus įdomiai dantų priežiūros pamokėlei, kiekvienas vaikas gavo po naują „Jordan“ dantų šepetėlį, skirtą konkrečiam amžiui. ,,Labai džiaugiamės, kad suvienijus jėgas su partneriais „Ecodenta“, „Džiugu“, Lietuvos Respublikos odontologų rūmais, „Du kart dvi minutės“ sukūrėme gražią edukacinę šventę vaikams. Smagu, kad jų tėveliai pasitiki aukščiausios kokybės dantų priežiūros priemonėmis „Jordan“. Tai, kad „Step by Step“ šepetėliai perkamiausi Lietuvoje, liudija, jog vaikams jie patinka, o tėveliai pasitiki šiuo gamintoju. Mūsų, kaip oficialių „Jordan“ atstovų Lietuvoje ir Latvijoje tikslas – formuoti taisyklingus burnos priežiūros įpročius, matyti sveikas ir gražias augančių vaikų šypsenas“, – renginį komentuoja „Jordan“ atstovė Simona Raišytė.

Lietuvos vaikų dantų būklė – itin prasta 

Šio renginio svarbą dar labiau suvokti leidžia faktas, kad Lietuvos vaikų dantų būklė – labai prasta. Net apie 90 % Lietuvos vaikų iki 6 m. turi kariesą (palyginimui – Švedijoje 90 % vaikų iki 6 m. turi visiškai sveikus dantis). Renginyje „Dantukų klubas“ dalyvavusi vaikų odontologė Rasa Račienė į klausimą, kodėl Lietuvos vaikų dantys tokie prasti, atsakė: „Vaikų dantų priežiūra yra palikta tėvų sąmoningumui, kuris kol kas mažas. Dantų priežiūrai tėvai dažnai neskiria pakankamai dėmesio, nėra supratimo, kaip tinkamai juos prižiūrėti. Žinoma, trūksta ir valstybės paramos kovojant su šia tragiška padėtimi. 

„Net apie 90 % Lietuvos vaikų iki 6 m. turi kariesą (palyginimui – Švedijoje 90 % vaikų iki 6 m. turi visiškai sveikus dantis).“Dar viena problema, kurią matau – tėvų nuolaidžiavimas savo vaikams. Dažnai vaikui nenorint valytis dantų tėvai nuleidžia rankas ir sutinka praleisti šį higienos ritualą. Mano manymu, prie prastos vaikų dantų būklės Lietuvoje labai prisidėjo praėjusi didžiulė kampanija prieš fluorą turinčias pastas. Šiais laikais žmonės labai mėgsta girdėti žodžius „sveika gyvensena, natūralu, iš gamtos“ ir staiga išgirdę, kad sudėtyje yra cheminio elemento, iškart išsigąsta ir galvoja, kad tai blogis. Iš tiesų fluoras – tai toks mikroelementas, kuris geba įlįsti į danties emalį ir pakeisti jo struktūrą atsparesne bakterijai. Atsižvelgiant į katastrofišką Lietuvos vaikų dantų būklę odontologų rūmai išleido naujausias rekomendacijas, kuriose nėra nei vienos befluorės dantų pastos vaikams.“ 

Pasak žinomos odontologės Rasos Račienės, lietuviai dėl gendančių vaikų dantų dažnai mėgsta visą kaltę suversti genetikai, tačiau gydytoja pabrėžia, kad tai bakterinė liga ir neteisinga elgsena su bakterijomis labai veikia dantų būklę. Specialistė išskyrė didžiausias tėvų klaidas prižiūrint vaikų dantis. 

Dažniausios vaikų dantų priežiūros klaidos 

 1. Taisyklinga dantų priežiūra užkerta kelią kariesuiDažnas užkandžiavimas. Rekomenduojama per dieną valgyti ne daugiau kaip 5 kartus. Net vienintelė vynuogė laikoma kaip vienas užkandis. Kietasis sūris visiškai neturi cukraus, todėl juo galima užkandžiauti kiek tik norima – tai puikus pasirinkimas, jei vaikas, net ir pakankamai valgęs per dieną, nori dar ko nors užkrimsti.
 2. Netaisyklinga priežiūra. Neužtenka dantų valyti tik dukart per dieną. Žinoma, dar blogiau, jei net tai nėra daroma. Tačiau labai svarbu, kaip prižiūrimi dantys. Reikia nuo mažens vaiką mokyti kruopščiai, tinkamais judesiais ir reguliariai valytis dantis ir tarpdančius, profilaktiškai lankytis pas odontologą, naudoti tinkamą dantų pastą, prižiūrėti mitybą ir pan.
 3. Mityba, kurioje gausu cukraus. Labai svarbu, kad būtų kreipiamas dėmesys į tai, kas yra valgoma. Rekomenduojama rinktis mažiau cukraus turintį maistą.
 4. Naktinis maitinimas. Dažnai vaikas reikalauja pieno naktį ne dėl to, kad iš tiesų nori valgyti, o dėl to, kad reikalauja dėmesio ir šilumos. Todėl dažnai užmiega su skysčiu burnoje, pienas rūgsta, o išsiskyrusios rūgštys ima graužti dantis.
 5. Netinkamas dantų pastos pasirinkimas. Kokybiškos dantų apsaugos priemonių pasirinkimas – labai svarbus. Rekomenduojama rinktis fluoro turinčias pastas, nes jos stiprina dantis. 

Parodoje „Vaikų šalis“, organizuotoje kartu su paroda „Mokykla be sienų“, suteikė daug naudingos informacijos ne tik apie vaikų dantukų priežiūrą, bet ir apie vaikų auginimą bei ugdymą. Dar vienas įdomus renginys, išsiskyręs iš kitų gausos, Lietuvos medicinos studentų asociacijos organizuota akcija – žaislų ligoninė. Vaikai su būsimomis gydytojomis žaidė ligoninę ir gydė žaisliukus nuo įvairiausių ligų. Pagrindinis šios akcijos tikslas – padėti vaikams atsikratyti ligoninių ir gydytojų baimės, suteikti mažiesiems žinių apie sveikatą. 

Išties džiaugiamės, kad parodoje buvo iškeltas ir itin Lietuvoje aktualus vaikų dantų priežiūros klausimas. Dėkojame odontologei Rasai Račienei ir „Jordan“ atstovei Simonai Raišytei už komentarus, o tėveliams linkime tinkamai pasirūpinti tiek savo, tiek vaikučių dantimis.

+7
+7 -0
 • Dantų profilaktika
 • Dantų valymas
 • Vaikų odontologai
 • Dantų kariesas
 • Dantų ėduonis
 • Dantų kariesas vaikams

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *