„Kiekvienas, kuris sako, kad jam patinka kardiotreniruotės, greičiausiai meluoja“, – tokią mintį dažnai išreiškia svorių kilnotojai. Dauguma žmonių nevergauja ant bėgimo takelių, elipsinių treniruoklių ar veloergometrų, siekdami padidinti plaučių tūrį ir ištvermę. Sportuojantieji tai daro, nes nori numesti svorio ir padailinti kūno linijas. Kyla daug ginčų dėl to, kokia ištvermės treniruotė yra efektyviausia. Taigi, ką reikia daryti, kad pasiektum geriausių rezultatų per trumpiausią laiką ir dar turėtum jėgų tolesnei treniruotei?
Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, ką vadiname gera ištvermės treniruote. Jei norime patobulinti kūno formas, reikėtų rinktis ištvermės ir jėgos treniruočių kombinaciją, kuri:
- sudegintų daugiausiai riebalų per trumpiausią laiką;
- išlaikytų maksimalias raumenų apimtis (ištvermės treniruotės metu raumenų apimtys mažėja);
- paliktų energijos jėgos treniruotei.
Tokia treniruočių kombinacija buvo gana plačiai ištirta. Keli tyrimai parodė, kad optimalus raumenų masės ir jėgos prieaugis pasiekiamas atliekant ne vien jėgos pratimus, bet jėgos ir ištvermės treniruočių derinį. Neseniai Jungtinių Amerikos Valstijų Tampos universiteto mokslų daktaras Jacobas Wilsonas pristatė sistematinę tyrimų apžvalgą ir identifikavo kelis įdomius aspektus, kurie paaiškina, kaip ištvermės treniruotė gali veikti ir papildyti jėgos treniruotę.
Jėgos treniruotę derinkite su dviračio minimu
Pirmasis įdomus dr. J. Wilsono atradimas, kad ištvermės bėgimas ar ėjimas sulėtino jėgos ir raumenų masės augimą labiau nei veloergometro minimas. Taip pat dviračio minimas kartu su jėgos treniruote duoda geresnius rezultatus nei ėjimas ar bėgimas į įkalnę kartu su jėgos treniruotėmis.
Manoma, jog tai lemia tai, kad minant dviratį atliekamas didelės amplitudės šlaunies lenkimo judesys, aktyvuojami keli sąnariai ir įtraukiami raumenys, kurie dirba ir tokių pratimų, kaip pritūpimai ar svorio spaudimas kojomis, metu. Ištvermės bėgimas ir ėjimas nėra panašūs nei į vieną kojų pratimą, kuris iššaukia raumenų hipertrofiją. Vis dėlto, jei bėgami greiti sprintai, tuomet atliekami didelių amplitudžių judesiai, panašūs į tam tikrus kojoms skirtus pratimus.
Rinkitės trumpų intervalų ištvermės treniruotes
Kitas svarbus pastebėjimas – kuo ilgesnė ištvermės treniruotė, tuo didesnė žala daroma raumenų jėgai ir hipertrofijai. Įdomu, jog didelio intensyvumo ištvermės krūviai, pavyzdžiui, pasikartojantys sprinto ar minimo dviračiu intervalai, neturi jokios neigiamos įtakos raumenų jėgai ir hipertrofijai. Taip greičiausiai yra dėl to, kad intensyvaus bėgimo metu raumenys susitraukinėja labai greitai, nes aktyvuojamos greitosios raumenų skaidulos, o ilgų distancijų bėgikai sportuodami labiau aktyvuoja lėtojo tipo raumenines skaidulas.
Toliau analizuojant tyrimus paaiškėja, kad didelio intensyvumo trumpos kardiotreniruotės ne tik turi teigiamą efektą raumenų jėgai ir augimui, bet yra efektyvesnės ir deginant riebalus. Žmonės, kurie ištvermės treniruotėje atlikdavo 4–6 sprintus po pusę minutės prarado beveik dvigubai daugiau riebalų nei tie žmonės, kurie atlikdavo mažo intensyvumo 30–60 min. ištvermės treniruotes!
Etapais suskaidyta kardiotreniruotė – efektyviausia
Dabar žinome, kad norint išlaikyti raumenų masę ir jėgą dviračio minimas yra efektyvesnis už ėjimą ar bėgimą, o didelio intensyvumo intervalinės treniruotės geriau degina riebalus. Tad kodėl gi šių dviejų būdų nesujungus? Dr. J. Wilsonas rekomenduoja ištvermės treniruotę pradėti neskubant, kol tinkamai apšylama, o tada minti taip stipriai, kaip tik įmanoma, iki kol pasiekiamas maksimalus greitis. Tada 20–30 s naudojama staigi apkrova. Toks pratimas turėtų būti kartojamas dar kelis kartus.
Žmonės, atlikę tokią kombinuotą treniruotę patvirtina, kad krūviai brutalūs ir stipriai apkrauna keturgalvį šlaunies raumenį, tarsi po geros kojų treniruotės jaučiamas pumpas (raumenų išsipūtimas dėl pritekėjusio kraujo).
Juokaujama, kad atliekant tokią kardiotreniruotę šalia netgi reikėtų pasistatyti kibirą prakaitui. Nepaisant to, ši treniruotė yra efektyvi, sunki ir greita – jums užteks tik 15 min., o svarbiausia – paremta moksliniais tyrimais ir gali būti atliekama ant paprasčiausio veloergometro, kurį turi beveik visos sporto salės.