Jei šią žiemą ketinate sportuoti po stogu, skirkite truputį laiko ir išsiaiškinkite, ar oras jūsų nusižiūrėtame sporto klube yra saugus. Atvėsus orams ir sutrumpėjus dienoms, daugelis sportuoti mėgstančių žmonių tęsia treniruotes sporto klubuose. Juose galima pasislėpti nuo šalčio ir tamsos, ten pilna įvairiausių treniruoklių, svarmenų ir mankštos užsiėmimų, leisiančių smagiai paprakaituoti nelendant į lauką. Tačiau ar oras jūsų sporto klube toks pat sveikas kaip ir atliekami pratimai?
Naujo tyrimo metu kaip tik ir buvo ieškoma atsakymo į šį klausimą. Studijos metu Portugalijos Lisabonos universiteto ir Olandijos Delfto technologijos universiteto mokslininkai nusprendė patikrinti įvairių Lisabonos sporto klubų oro kokybę. Šie sporto klubai turi pagrindinę salę svarmenims ar treniruokliams ir mažesnių salių aerobikai, jogai ar kitokiems užsiėmimams.
„Sportuodami įkvepiame daugiau oro, be to, dažniausiai burna, todėl nešvarumai išvengia natūralios filtravimo sistemos, esančios šnervėse"Tyrėjai gavo 11 sporto klubų leidimus kiekvieno iš jų svarmenų salėje ir mažesnėse salėse įrengti oro kokybės matavimo įrangą. Prietaisai buvo nustatyti matuoti teršalų kiekį apie dvi valandas, kai sporto klubuose būdavo daugiausia žmonių – vėlyvą popietę ir vakare. Matavimo įranga ieškojo tokių teršalų kaip anglies monoksidas, anglies dioksidas, ozonas, dulkės, formaldehidas ir kiti chemikalai, išsiskiriantys iš grindų dangos, valymo priemonių, baldų ar dažų.
Rezultatai buvo bauginantys. Įranga aptiko didelius dulkių, formaldehido ir anglies dioksido kiekius – šių medžiagų koncentracijos viršijo daugumą plačiai priimtų vidaus patalpų oro kokybės normų. Ypač daug teršalų buvo užfiksuojama vakare, kai mažose salėse sportuodavo daug žmonių, keliančių dulkes, prakaituojančių ir iškvepiančių daug anglies dioksido. Daugiausia nerimo sukėlė didelės dulkių ir formaldehido koncentracijos, nes nuolatinis šių medžiagų poveikis gali sukelti astmą ar kitas kvėpavimo takų problemas.
Daugybę grožio problemų galite išspręsti tiesiog rinkdamiesi tinkamą maistą. Būtent – teisinga mityba ne tik padailina liemenį ir pagerina imuninės sistemos veiklą, bet ir puoselėja išvaizdą: lygina raukšles, suteikia spindesio plaukams, sustiprina nagus. „Mityba turi tiesioginės įtakos išvaizdai – kaip atrodote kasdien ir kaip Jus veikia senėjimo procesas“, – teigia medicinos mokslų daktaras Joshua Zeichneris. Anot gydytojo, būtų išmintinga susidaryti mitybos planą, kuriame pakaktų sveikai odai ir plaukams reikalingų elementų – maistinių medžiagų, mineralų, riebalų rūgščių ir antioksidantų, saugančių organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio. Taigi pasiruoškite komplimentų lavinai ir pirkinių krepšelį papildykite jaunystę puoselėjančiais produktais. Plačiau: 10 maisto produktų jaunystei išsaugoti |
Prasta oro kokybė yra rimta bet kokio pastato, kuriame dažnai lankotės, bėda. O ką jau kalbėti apie sporto klubą, kur dažniausiai giliai kvėpuojate. „Sportuodami įkvepiame daugiau oro, be to, dažniausiai burna, todėl nešvarumai išvengia natūralios filtravimo sistemos, esančios šnervėse, – sakė Karla Ramos, pagrindinė tyrimo autorė. – Sportuojant teršalai prasiskverbia giliau į plaučius nei tuo metu, kai ilsimės.“
Ar tai reiškia, kad reikia pamiršti sporto klubą ir grįžti į šaltį ar dar blogiau – iškeisti sportą į sofą? Nieko panašaus. Tačiau reiktų vengti lankytis sporto klube piko metu. O jei jūsų sporto klube oras yra tvankus ar atsiduoda chemikalais, pasikalbėkite su klubo savininku dėl galimybių pagerinti oro kokybę.