Kosulys –organizmui svarbus, bet pacientą itin varginantis simptomas

Liepos 08, 2019 | Rūtelė Foktienė
+2
+2 -0

Jau kurį laiką kosėjate ir pastebite, kad itin neramiu žvilgsniu į Jus vis žvilgčioja sutuoktinis ir ragina kreiptis į gydytoją? Galbūt darbe Jūsų jau vengia kolegos, nes Jus vis kankina priepuolinio pobūdžio ir grėsmingai sausas kosulys? Gal jau laikas pasirūpinti savimi ir sužinoti, kokia šio užsitęsusio kosulio priežastis?

Įdomiausia tai, kad priežasčių gali būti įvairiausių – nuo paprasčiausios slogos iki rimtesnių lėtinių ligų, apie kurias, tikriausiai, net nenutuokėt. Jei nuolat kosėja vaikas, gali būti, kad jis taip bando atkreipti Jūsų dėmesį – ir tai įrodo, kad kosulys yra simptomas, į kurį numoti ranka – nevalia. Statistika teigia, kad praktiškai pusė pacientų sausu arba drėgnu kosuliu skundžiasi epizodiškai, o net kas dešimtą pacientą jis kamuoja nuolat. 


Ką kosuliu bando pasakyti organizmas?

Kosulys – tai organizmui svarbus, tačiau itin varginantis daugelio viršutinių kvėpavimo ligų simptomas. Kosulys yra apsauginis refleksas, susijęs su staigiu įkvėpimu ir kvėpavimo raumenų susitraukimu – taip organizmas stengiasi pašalinti svetimkūnius ir pasigaminusio bronchų sekreto perteklių. Kosulį sukelti gali įvairiausių organų ir audinių dirginimas, pavyzdžiui, jis kyla dirginant gerklų, stemplės, ryklės, pleuros, ar tam tikras smegenų sritis. 

 

Pagrindinės kosulio priežastys

  • Uždegiminės kvėpavimo takų ligos yra bene dažniausia kosulio priežastis. Čia būtina paminėti nosies gleivinės uždegimą (rinitą), prienosinių ančių uždegimą (sinusitą), bronchų gleivinės uždegimą (bronchitą), trachėjos uždegimą (tracheitą), gerklų audinių uždegimą (laringitą) ir kitas ligas, sukeltas virusų ir bakterijų – vienas svarbiausių jų simptomų ir yra drėgnas arba sausas kosulys. 
  • Virškinimo sistemos ligos – šiuo atveju svarbų vaidmenį vaidina gastroezofaginio refliukso liga, kai sausas kosulys ypatingai kamuoja naktimis ir tai gali būti vienintelis GERL požymis.
  • Įvairūs aplinkoje esantys dirgikliai ir svetimkūniai – sausas ir/ ar užterštas oras, dulkės ir žiedadulkės, cigarečių dūmai ir kitos dalelytės, sukeliančios įvairiausias nemalonias kvėpavimo takų reakcijas.
  • Širdies ir kraujagyslių ligos, pavyzdžiui, sergant širdies nepakankamumu kamuoja sausas kosulys.
  • Tiesiog įprotis kosėti – vadinamasis psichogeninis kosulys, kuomet nuolat kosčiojama ir šio įpročio labai sunku atsikratyti. Jis gali kamuoti ir suaugusiuosius, ir vaikus.
  • Vartojami vaistiniai preparatai – dažnai už sausą kosulį atsakingi AKF inhibitoriai.
  • Dėl tam tikrų smegenų centrų pažeidimų kylantis kosulys vadinamas centrinio pobūdžio (kilmės) kosuliu.  
  • Kitos priežastys, pavyzdžiui, pleuritas (krūtinplėvės uždegimas), užstrigęs svetimkūnis, nešvarumai ar sieros kamščiai ausyse, pirmuonių sukeltos ir ilgai trunkančios infekcijos, užnosinio lašėjimo sindromas ar kitos ligos. 
"Flavamed yra veiksmingas, patogus vartoti, šiuolaikiškas vaistinis preparatas."

Vaistų nuo kosulio asortimentas labai gausus – svarbu pasirinkti tinkamiausią

Tai padaryti padės gydytojas arba vaistininkas.

Yra įvairiausių vaistinių medžiagų, tačiau populiariausios yra šios:

  • Acetilcisteinas,
  • Karbocisteinas,
  • Ambroksolio hidrochloridas,
  • Bromheksinas ir kitos.

Minėtuosius vaistinius preparatus galima įsigyti ir be recepto, pasikonsultavus su vaistininku – tai itin patogu šiuolaikiniam skubančiam žmogui. Kai kurie pacientai linkę rinktis augalinius vaistinius preparatus, tačiau jų poveikis dažnai paremtas tik ilgalaikiu vartojimu.

Vis dėlto, jei kosulys nepraeina net ir pavartojus vaistinių preparatų, tuomet būtina ieškoti kitų jo priežasčių. 

 

Kuo ambroksolio hidrochloridas išsiskiria iš kitų vaistinių preparatų?

Jei lyginsime ambroksolio hidrochlorido druską su acetilcisteinu, pastebėsime ne vieną pliusą, priskiriamą pirmajai minėtajai vaistinei medžiagai, pavyzdžiui, Flavamed esanti veiklioji vaistinė medžiaga geriau pasisavinama (palankesnė biotransformacija) ir ilgesnis jos pusinės eliminacijos laikas. Be to, ambroksolio hidrochloridas veikimo pradžia yra greitesnė. Jeigu lyginsime Flavamed veikliąją medžiagą su bromheksinu, tuomet atrasime labai panašius pranašumus.

Acetilcisteinas kontraindikuotinas alergiškiems pacientams, nes jis linkęs sukelti bronchų spazmą, o tai kartais gali būti netgi mirtinai pavojinga būklė. Šie duomenys skelbiami mokslinėje literatūroje, be to, pagrindinė su vaistiniais preparatais susijusi informacija aprašoma ir vaistinių preparatų charakteristikų santraukose. Pacientui suprantamesnė informacija pateikiama pakuotės lapelyje – visada rekomenduojama jį perskaityti prieš vartojant bet kurį vaistinį preparatą. 

 

Kiekvieną kartą svarbi išsami sveikatos priežiūros specialisto konsultacija

Flavamed yra veiksmingas, patogus vartoti, šiuolaikiškas vaistinis preparatas. Vis dėlto, šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti nepageidaujamą poveikį. Dėl šios priežasties itin svarbi išsami ir informatyvi konsultacija bei nuoširdūs atsakymai į sveikatos specialisto užduodamus klausimus, padedančius parinkti tinkamiausią ir saugiausią gydymą. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Kai papilkėję medžių lapai praneša apie artėjantį šaltuką, o žvarbus vėjas priverčia dar stipriau užsivynioti vilnonį šaliką, tampa akivaizdu: atėjo metas ruoštis šaltajam žiemos sezonui. Jei jus vis dar šildo vasaros prisiminimai ir net baisu pagalvoti apie sniego pusnis ar kumštines pirštines, turime pasiūlymų, kaip pasiruošimą šaltajam metų laikui paversti atpalaiduojančia ir malonia veikla. Dešimt skirtingų procedūrų – dešimt būdų sustiprėti!

Plačiau:

10 būdų, kaip per savaitgalį pasiruošti šaltajam sezonui
+2
+2 -0
  • Peršalimas
  • Sausas kosulys
  • Sloga ūminė
  • Sloga lėtinė
  • Kosulys

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *