Krūtinės anginos simptomai ir pavojai

Gruodžio 05, 2013 | Justė Latauskienė
+11
+16 -5

Krūtinės angina (stenokardija) yra trumpalaikis krūtinės skausmas, kurį sukelia širdies raumens išemija (kraujotakos sutrikimas). Daugumoje Europos Sąjungos šalių širdies ir kraujagyslių ligos yra viena pagrindinių mirties priežasčių. Didelė dalis širdies ir kraujagyslių ligų gali pasireikšti krūtinės anginos simptomais. Sunki ar ilgai užsitęsusi krūtinės angina dažnai įspėja apie besivystantį miokardo infarktą – vieną gyvybei grėsmingiausių širdies ligų.

Kodėl kyla krūtinės anginos simptomai?

Išemija reiškia kraujotakos sutrikimą. Nors širdis yra raumeningas kraują varinėjantis organas, jam kraujo irgi reikia. Kraują širdis gauna per ją apraizgiusias kraujagysles, vadinamas koronarais.

Jeigu koronarų spindis susiaurėja (pvz.: dėl aterosklerozės, nervinės įtampos) ar užsikemša (pvz.: dėl krešulio), per jį prateka mažiau kraujo, nei reikalinga širdžiai. Širdžiai trūkstant kraujo dalis jos ląstelių nebegauna reikiamo deguonies, maisto ir nebegali pašalinti nereikalingų medžiagų apykaitos produktų. Dėl to kyla krūtinės anginos simptomai.

Krūtinės anginos simptomai gali kilti tiek vyresnio amžiaus, tiek jaunam, iki tol visiškai sveikam buvusiam žmogui.

Krūtinės angina būna dviejų tipų: stabilioji ir nestabilioji

Krūtinės angina gali būti dviejų tipųStabili krūtinės angina. Stabiliąja krūtinės angina vadinama tokia, kurios simptomus ligonis gali nuspėti: jie visada būna identiški ar labai panašūs, juos išprovokuoja tie patys veiksniai (pvz.: greitas lipimas laiptais į antrą aukštą).

Pagrindinis stabiliosios krūtinės anginos simptomas yra veržiančio, spaudžiančio, traiškančio pobūdžio skausmas. Šis skausmas dažniausiai prasideda už krūtinkaulio ir plinta į ranką (dažniau kairę), nugarą, apatinį žandikaulį, kaklą ar pečius. Kai kuriems žmonėms skausmas plinta į visas šias dalis, kai kuriems – tik į vieną iš šių dalių ar visai neplinta. Dalis žmonių skausmo už paties krūtinkaulio nejaučia. Dažniausiai tai žmonės, sergantys gretutinėmis ligomis, pavyzdžiui cukriniu diabetu.

Skausmą dažnai lydi ir kiti krūtinės anginos simptomai. Tai dusulys, silpnumas, galvos svaigimas. Gali kilti pykinimas ir vėmimas.

Esant stabiliai krūtinės anginai skausmas niekada nesitęsia ilgiau kaip 10-15 minučių. Jis praeina savaime ligoniui naudojant nitrogliceriną (vaistą plečiantį koronarus). Nitroglicerinas dažniausiai būna dviejų rūšių: po liežuvių dedamų tablečių arba purškiamo aerozolio pavidalu. Abiem atvejais vaistas labai greitai patenka į kraujotaką ir ima veikti, skausmą numalšina per kelias minutes.

Nestabili krūtinės angina. Nestabilia krūtinės angina vadinama tokia krūtinės angina, kurios simptomai staiga pablogėja arba atsiranda nebūdingose situacijose. Tai gali reikšti krūtinės anginos simptomus sukeliančios ligos paūmėjimą ar besivystantį miokardo infarktą. Šis krūtinės anginos sindromas yra itin pavojingas ir reikalauja skubios medicininės pagalbos.

Nedelsiant kreipkitės į gydytoją ar kvieskite greitąją medicininę pagalbą skambindami 112, jeigu Jums ar Jūsų artimajam:

  • Krūtinės anginos simptomai atsirado pirmą kartą;
  • Krūtinės anginos skausmas tęsiasi ilgiau nei 15-20 minučių;
  • Krūtinės anginos skausmas nepraeina per 5 minutes nuo nitroglicerino pavartojimo;
  • Krūtinės anginos skausmas nepraeina po trijų nitroglicerino dozių;
  • Esant krūtinės anginos simptomams taip pat atsirado mirties baimė, sutriko sąmonė ar kvėpavimas.

Iki kol atvyks greitoji medicinos pagalba, toliau vartokite ar duokite vartoti nitrogliceriną kaip buvo nurodęs gydytojas. Taip pat išgerkite ar duokite išgerti 325 mg aspirino. Šis vaistas sutrikdo kraujo krešėjimą ir pažeistame koronare neleidžia formuotis dideliam krešuliui. Skirtas pačioje miokardo infarkto pradžioje aspirinas gali labai padėti.

Išlikite budrūs

Nors sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Europoje kiekvienais metais didėja, tačiau mirtingumas nuo šių ligų – mažėja. Prie to daug prisideda nauji gydymo ir diagnostikos metodai. Tačiau svarbiausia – didėjantis sergančiųjų ir jų artimųjų budrumas.

Gebėdami laiku atpažinti krūtinės anginos simptomus ir ankstyvo miokardo infarkto požymius, Jūs taip pat gali išgelbėti ne tik savo, bet ir savo artimųjų sveikatą ar net gyvybę.

+11
+16 -5
  • Krūtinės angina
  • Krūtinės anginos simptomai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *