Krūtinės angina

Krūtinės angina (stenokardija) – tai periodiškai pasireiškiantis krūtinės skausmas, kurį sukelia širdies raumens sumažėjęs aprūpinimas krauju (išemija). Tai vienas iš išeminės širdies ligos simptomų. Šis simptomas gana dažnas, tačiau kartais jį sunku atskirti nuo kitų krūtinės srityje pasireiškiančių skausmų – pavyzdžiui, stemplės ar skrandžio skausmų. 

Dvi dažniausios krūtinės anginos priežastys yra aterosklerotinės plokštelės, kurios mažina širdies vainikinių arterijų spindį bei šių arterijų spazmai. Yra nemažai rizikos veiksnių, kurie padidina tikimybę susirgti krūtinės angina: tai rūkymas, mažas fizinis aktyvumas, aukštas kraujospūdis, padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje, cukrinis diabetas, reikšmės turi ir paveldimumas.

Krūtinės angina. Simptomai

Dažniausiai krūtinės anginos skausmai pasireiškia po didesnio fizinio krūvio ar stipraus emocinio susijaudinimo. Spaudžiantis, gniaužiantis skausmas krūtinėje gali gana dažnai kartotis, tačiau trunka neilgai, vos kelias minutes (daugiausiai – 15 minučių, o jeigu skausmas užtrunka ilgiau, manoma, jog tai yra miokardo infarkto skausmas). Skausmas praeina pailsėjus ir nusiraminus arba vartojant nitroglicerino preparatus. Skausmas dažnai plinta iš krūtinės į kitas kūno dalis – dažniausiai į kairę ranką, kairįjį apatinį žandikaulį, dantis, nugarą, retesniais ir sunkesniais atvejais skausmas gali pasireikšti ir dešiniojoje rankoje. Dažnai skausmas pasireiškia be lydinčių reiškinių, sunkesniais atvejais skausmą lydi stiprus žmogaus susijaudinimas, mirties baimė, padažnėjęs širdies ritmas, gali pasireikšti pykinimas, išpilti šaltas prakaitas.

Krūtinės angina. Ligos eiga

Yra aprašomos trys krūtinės anginos rūšys: tipinė arba stabili krūtinės angina, Prinzmetal angina ir nestabili krūtinės angina.

Stabili angina pasireiškia epizodiniu krūtinės skausmu, kuris kyla dėl didelio fizinio krūvio ar susijaudinimo, kai padidėja širdies raumens deguonies poreikis. Stabili krūtinės angina paprastai yra susijusi su aterosklerotinėmis plokštelėmis, kurios formuojasi širdies arterijose ir sumažina jų spindį daugiau nei 75 %. Esant tokio laipsnio arterijų susiaurėjimui, žmogui būnant ramybės būsenoje širdies kraujotaka dar gali būti pakankama. Todėl ramybėje žmogus jaučiasi gerai. Tačiau, kai fizinė apkrova padidėja, širdžiai reikia daugiau kraujo ir deguonies. Dėl labai siaurų vainikinių arterijų kraujo atiteka nepakankamai, širdies raumeniui trūksta deguonies ir žmogus jaučia skausmą krūtinėje. Šis skausmas nurimsta ramybėje, pailsėjus, vartojant nitroglicerino preparatus.

Prinzmetal angina pasireiškia ramybės metu dėl staiga pasireiškiančio vainikinių arterijų spazmo. Nors dažnai spazmas pasireiškia netoli aterosklerotinės plokštelės arterijoje, tačiau spazmų priežastis iki šiol nėra išaiškinta. Prinzmetal krūtinės angina taip pat yra gydoma nitroglicerino preparatais arba kalcio kanalus blokuojančiais vaistais.

Nestabili krūtinės angina apibūdinama kaip nuolat didėjančio intensyvumo skausmas, kuris pasireiškia esant nedideliam fiziniam krūviui ar net ramybėje. Skausmo epizodai yra intensyvesni ir trunka ilgiau, nei esant stabiliai krūtinės anginai, skausmas nepraeina pailsėjus ar vartojant nitrogliceriną. Nestabili krūtinės angina – tai gana pavojinga būklė, kuri dažnai reiškia artėjantį miokardo infarktą.

Krūtinės angina. Diagnostika

Visų pirma, paciento tyrimas prasideda nuo apklausos. Po išsamaus skausmo apibūdinimo, įtariamą paciento krūtinės anginą gali padėti diagnozuoti šie tyrimo metodai:

Elektrokardiograma (EKG) – tai tyrimas, leidžiantis užfiksuoti, kaip elektriniai impulsai keliauja širdies raumeniu. Pagal tai galima nustatyti, ar širdies veikla yra normali ir kur yra širdies raumens pažeidimas.

Funkcinė elektrokardiograma (veloergometrija): tai tyrimas, atliekamas specialiu medicininiu dviračiu, kurio metu registruojama elektrokardiograma, stebimas pulso dažnis, matuojamas arterinis kraujo spaudimas, vertinama bendra paciento būklė fizinio krūvio metu. Širdies pažeidimai pasireiškia EKG pokyčiais, smarkiu pulso padažnėjimu, skausmais krūtinės srityje.

Holterio monitoravimas: tai EKG registravimas ir jos analizė visą parą – įprastinio dienos režimo ir miego metu. EKG pokyčiai rodo širdies veiklos sutrikimus.

Koronarografija: tai širdies vainikinių arterijų tyrimas, kai į jas suleidžiama kontrastinės medžiagos (dažo) ir jų vaizdas fiksuojamas rentgeno aparatu. Taip galima pamatyti, kurioje vietoje ir kiek susiaurėjusios arterijos ir efektyviai planuoti gydymą.

Krūtinės angina. Gydymas

Dažniausia priemonė naudojama gydyti krūtinės anginą – tai nitratai. Dažniausiai vartojama šių vaistų forma yra nitroglicerino trumpai veikiančios tabletės, kurios yra dedamos po liežuviu anginos priepuolio metu. Taip pat trumpo poveikio nitroglicerino preparatai gali būti vartojami įkvepiamo aerozolio arba injekcijų pavidalu. Yra ir ilgai veikiančių šio vaisto formų: tai tabletės, kapsulės ar nitroglicerino pleistrai, klijuojami ant odos.

Taip pat krūtinės anginos gydymui yra reikšmingi β receptorius širdyje blokuojantys vaistai, kurie lėtina širdies susitraukimų dažnį, mažina kraujo spaudimą, todėl širdžiai reikia mažiau deguonies.

Dar viena vaistų rūšis – tai kalcio kanalų blokatoriai, kurie mažina arterijų spazmą bei verčia širdį silpniau susitraukti, todėl taip pat mažėja deguonies poreikis.  

Krūtinės angina. Profilaktika

Yra nemažai profilaktinių priemonių, kurios gali padėti išvengti krūtinės anginos arba sumažinti jos simptomus, jeigu jau yra ligos požymių. Rekomenduojamos profilaktikos priemonės: nerūkyti, kontroliuoti padidėjusį kraujospūdį, mažinti padidėjusią cholesterolio ir gliukozės koncentraciją kraujyje, reguliuoti dietą, didinti fizinį aktyvumą (būtina suderinti fizinio aktyvumo planą su gydytoju), palaikyti normalų kūno svorį, mažinti stresą.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25