Nekviestas svečias – herpesas

Vasario 05, 2014
+6
+8 -2

Virusas Herpes simplex yra aptinkamas beveik kiekvieno žmogaus organizme. Pasak medikų, jį su savimi „nešiojasi“ apie 90 proc. žmonių. Jei imunitetas stiprus, šis virusas gali ramiai tūnoti organizme ir nesirodyti visą gyvenimą. Tačiau susidarius palankioms sąlygoms, keičiantis orams, peršalus, nusilpus organizmo atsparumui (patyrus stresą, po ligos ir pan.), jis kaipmat pasirodo ir sukelia daug nemalonumų.

Kas sukelia pūslelinę? 

Herpetinė infekcija (kitaip pūslelinė, herpesas) – tai virusų sukelta liga. Paprastąją pūslelinę sukelia virusas Herpes simplex. Paprastoji pūslelinė skirstoma į du tipus. Pirmasis dažniausiai pažeidžia veido zoną: lūpas (Herpes labialis), nosį, veido odą, akių ir burnos gleivines. Antrojo, lytinių organų (Herpes genitalis), tipo pūslelinė pažeidžia išorinius lytinius organus ir išangę.

Dažniausiai šiuo virusu užsikrečiama glaudaus kontakto su sergančiu žmogumi metu (bučiuojantis, liečiant pažeistą odą ir pan.), taip pat oro lašeliniu ir lytiniu būdu. Herpes virusu galima užsikrėsti ir per kraują arba atliekant kraujo perpylimą. Jei būsimoji mama serga lytinių organų Herpes simplex virusu, per gimdymą juo gali užkrėsti ir savo naujagimį.

Taip pat pūslelinė gali iškilti ir nusilpus organizmo imunitetui, keičiantis orams, peršalus, po menstruacijų, patyrus stresą ir t. t. 

„Įdomu, kad po pirminio užsikrėtimo Herpes virusas kurį laiką išlieka neaktyvus ir pasireiškia vėliau, susidarius palankioms aplinkybėms.“ Pūslelinės simptomai 

Pūsleline susergama staiga. Įdomu, kad po pirminio užsikrėtimo Herpes virusas kurį laiką išlieka neaktyvus ir pasireiškia vėliau, susidarius palankioms aplinkybėms. Tiek veido, tiek lyties organų pūslelinės simptomai panašūs. Pirmiausiai, prieš iškylant pūslelei, ima dilgčioti ir niežėti viruso užkrėstą vietą. Netrukus iškyla vandeningų skaidrių pūslelių, kurių ima daugėti. Jų gali rastis ir burnos ertmėje, ir ant lūpų ar nosies gleivinėje. Kartais pakyla nedidelė temperatūra, maudžia raumenis, vargina bendras silpnumas, skauda galvą, padidėja limfmazgiai. Po kelių dienų joms trūkus, veido ar lyties organų srityse susidaro žaizdelių, vėliau užsitraukia šašai. 

Virusas – visam gyvenimui 

Užsikrėtus Herpes simplex, virusas žmogaus organizme išlieka visą gyvenimą. Jis gali ilgai nesukelti jokių simptomų ir laukti palankaus momento. Paūmėjimą gali išprovokuoti skirtingi veiksniai: viršutinių kvėpavimo takų infekcija, piktnaudžiavimas saule, peršalimas, odos pažeidimai, nuovargis, stresas, menstruacijos. Kartais aiškią priežastį nustatyti sunku. 

Norint diagnozuoti Herpes simplex dažniausiai remiamasi klinikiniais požymiais. Tik neaiškiais atvejais tiriamas pūslelių skysčio ar šviežiai išopėjusio židinio tepinėlis. Pasitaiko atvejų, kai neaptinkama bėrimo elementų arba aptinkama labai netipiškose vietose, tada atliekami kraujo tyrimai. 

Herpesas gali būti gydomas arbatmedžio aliejumiPūslelinės gydymas 

Nors vaistai pūslelinės visiškai ir neišgydo, tačiau pristabdo infekcijos plitimą, lengvina simptomus. Todėl vos pajutus pirmuosius herpetinės infekcijos simptomus (tarkim, lūpos niežėjimą, dilgčiojimą), imkitės priemonių. 

Pažeistą vietą reikėtų nedelsiant patepti antivirusiniu tepalu (teiraukitės vaistinėje) ir tepti kas 3–4 valandas. Yra bespalvių tepalų ir gydomųjų pleistrų. Iškilusias pūsleles veiksmingai džiovina eterinis arbatmedžių, greipfrutų ar melisų aliejus. Užlašinkite ant ausų krapštuko ir prispaudę palaikykite. Kad infekcija neišplistų kitose kūno vietose, laikykitės higienos. Naudokitės asmeniniu rankšluosčiu, puodeliu, nesibučiuokite, jei pūslelių iškilę ant lūpos, nes šiuo virusu galite apkrėsti ir namiškius.

Pūslelinei plintant į kaklo sritį ar kitas kūno vietas, kartojantis dažniau nei 4–6 kartus per metus, būtina kreiptis į gydytoją. Jis skirs profilaktinį gydymą antivirusiniais vaistais. 

Pūslelinės profilaktika 

Kad Herpes virusas nepasikartotų, svarbu stiprinti imunitetą. Stenkitės gerai išsimiegoti, nepervargti – stresas ir įtemptas darbas silpnina organizmo atsparumą. Rekomenduojama sveikai maitintis, valgyti daug daržovių ir vaisių. Nepiktnaudžiaukite kava ir kitais kofeino turinčiais gėrimais, nepersikaitinkite saulėje, atsisakykite žalingų įpročių, grūdinkitės. 

Jei pūslelinė kartojasi dažnai, kurį laiką vartokite imuninę sistemą stiprinančių preparatų su ežiuolėmis, vitaminu C, E ir A, selenu ir cinku. Jei karščiuojate, gerkite vaistažolių arbatos (šalavijų, čiobrelių, liepžiedžių, spanguolių, bruknių, erškėtuogių, juodųjų serbentų lapų ir kt.). 

+6
+8 -2
  • Pūslelinė
  • Herpes
  • Herpesas
  • Lūpų pūslelinė
  • Lūpų pūslelinės gydymas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *