Pūslelinė: klastinga liga, kurią galima pergudrauti

Gruodžio 04, 2013 | Eimantas Abelkis
+4
+8 -4

Pūslelinė, arba herpesas – viena labiausiai paplitusių infekcinių ligų. Šis susirgimas aprašytas dar Hipokrato laikais. Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, jog esą Senovės Romoje pūslelinė buvo taip plačiai paplitusi, jog imperatorius Tiberijus net uždraudęs bučiuotis viešų ceremonijų ir ritualų metu. Mat jau tada pastebėta, kad užkratas gali būti perduodamas šiuo keliu. Tačiau tik XX a. pirmoje pusėje nustatyta, kad šios infekcijos kaltininkas – virusas.

Kas sukelia pūslelinę?

Pūslelinę sukelia Herpes simplex virusas (HSV). Mokslininkai skiria bent du šio viruso tipus: HSV-1 ir HSV-2. HSV-1 paprastai sukelia lūpų pūslelinę (herpes labialis), o HSV-2 – lytinių organų pūslelinę (herpes genitalis). Tačiau ganėtinai dažnai pasitaiko atvejų, kai pūslelių lokalizacija nepriklauso nuo viruso tipo. Nustatyta, kad HSV-1 yra daug labiau paplitęs nei HSV-2. Manoma, jog Herpes simplex viruso pirmu tipu yra užsikrėtę iki 60-80 proc. pasaulio žmonių, o antru tipu – apie 16 proc.

Kaip plinta Herpes simplex virusas?

Pūslelinė plinta ir dalijantis dantų šepetukuLūpų pūslelinę paprastai sukeliantis virusas (HSV-1) aptinkamas seilėse, taip pat pratrūkusių pūslelių turinyje. Taigi pirmo tipo virusu paprastai užsikrečiama tiesiogiai kontaktuojant (pvz., bučiuojantis, liečiant infekuoto asmens odą) su viruso nešiotoju. Taip pat infekcija perduodama ir netiesioginio kontakto metu: naudojantis infekuoto asmens daiktais (pvz., dantų šepetėliu, kosmetika, valgymo įrankiais). Itin svarbu tai, jog virusu užsikrėsti galima ir nuo tokio asmens, kuriam ligos simptomai nepasireiškia, nors jis ir yra infekuotas.

Lytinių organų pūsleline dažniausiai užsikrečiama (nesaugių) lytinių santykių metu. Dar daugiau: nustatyta, kad asmuo, sergantis lūpų pūsleline, oralinio sekso metu gali perduoti HSV-2 ir partnerį užkrėsti lytinių organų pūsleline. Be kita ko, serganti moteris virusą gali perduoti naujagimiui gimdymo metu (todėl vietoj įprasto vaginalinio gimdymo turėtų būti atliekamas Cezario pjūvis).

Tik ką užsikrėtus, pūslelės paprastai pasirodo tose vietose, pro kurias į organizmą pateko virusas. Vėliau pūslelės pranyksta, o virusas dažniausiai patenka į nervinius mazgus. Čia jis būna latentinės (slaptos) būsenos ir išlieka visą gyvenimą, kartkartėmis sukeldamas paūmėjimus, pasikartojančius po keletą kartų per metus.

Kokie pagrindiniai pūslelinės simptomai?

Tik ką užsikrėtus, pūslelinė sunkiai nustatoma, kadangi virusas paprastai sukelia tik nežymų odos paraudimą. Kita vertus, kai kuriems asmenims infekcijos pradžia būna itin ryški: būdingas karščiavimas, limfmazgių padidėjimas, pūslelės bei žaizdos burnoje ir ant lūpų, lytinių organų. Vėliau šie ligos simptomai pranyksta, kadangi virusas pereina į latentinę būseną.

Tam tikri veiksniai (stresas, ultravioletinė spinduliuotė, peršalimas, odos pažaidos, operacijos, hormoniniai pokyčiai menstruacijų metu ir kt.) susilpnina imunitetą ir išprovokuoja infekcijos paūmėjimą. Infekcijos paveiktoje vietoje jaučiamas deginantis skausmas, atsiranda rausvų odos iškilimų, mažų vandeningų pūslyčių. Pūslelės išdžiūva ir apsitraukia šašu. Tačiau infekcijos paūmėjimai pasitaiko ne visiems – didelei daliai asmenų simptomai neryškūs arba jų visai nepasitaiko.

Verta paminėti, jog Herpes simplex virusas, sukeliantis lūpų pūslelinę, retais atvejais gali paveikti ir regėjimą – sukelti ragenos uždegimą ir netgi aklumą. Todėl į pūslelinės simptomus negalima žiūrėti pro pirštus: būtina laiku taikyti gydymą, kad infekcija nepaveiktų aplinkinių audinių ir organų.

Ar pūslelinė pagydoma?

Visiškai sunaikinti organizme tūnančio viruso neįmanoma. Todėl taikomas simptominis pūslelinės gydymas.

Svarbu įsidėmėti, jog efektyviausias būna ankstyvas gydymas, taikomas vos tik pajutus pirmuosius ligos simptomus. Deginantį odos skausmą gali sumažinti įvairūs nuskausminamieji vaistai. Lytinių organų pūslelinės skausmą gali numalšinti šiltos vonios.

Pasitarus su gydytoju, reikėtų vartoti antivirusinius tepalus, tabletes ar švirkščiamus vaistus. Vartojant vaistus, sumažėja paūmėjimų dažnis, ligos eiga tampa lengvesnė, simptomai būna mažiau ryškūs arba visai išnyksta. Be to, vaistai nuo pūslelinės retai sukelia šalutinį poveikį.

Kaip apsisaugoti nuo pūslelinės?

Norint apsisaugoti nuo užkrato, būtina vengti tiesioginio kontakto su sergančio asmens infekuota oda; nereikėtų bučiuotis su sergančiu asmeniu, naudotis jo kosmetika, burnos ir veido higienos reikmenimis, valgymo įrankiais. Lytinių organų pūslelinės galima išvengti susilaikant nuo nesaugaus sekso. Be kita ko, visada lytinių santykių metu būtina naudoti prezervatyvą ir kitas kontracepcijos priemones, sustabdančias viruso plitimą.

+4
+8 -4
  • Pūslelinė
  • Herpes
  • Herpesas
  • Lūpų pūslelinė
  • Lūpų pūslelinės gydymas
  • Vidaus ligų gydytojai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *