Galvos smegenų trauma

+1

Galvos smegenų trauma – tai išorinės jėgos sukeltas galvos smegenų pažeidimas, dėl kurio atsiranda laikinų ar ilgalaikių pažintinių, psichosocialinių, fizinių funkcijų ar sąmonės sutrikimų.

Galvos smegenų sužalojimą reikia skirti nuo galvos sužalojimo, kai pažeidžiamas veidas, skalpas ar kaukolė, tačiau nėra neurologinių sutrikimų.

Galvos smegenų trauma skirstoma į dvi kategorijas: pirmines (smegenys sužalojamos traumos metu dėl smūgio jėgos) ir antrines (smegenų pažeidimas atsiranda iš karto po traumos dėl smegenų tinimo, kraujo išsiliejimo ar deguonies trūkumo, kurį nulemia traumos mechanizmas).

Didesnę tikimybę patirti galvos smegenų traumą turi:

- jauni žmonės;
- vargingai gyvenantys;
- etninių mažumų atstovai;
- vyrai;
- alkoholikai;
- narkomanai;
- anksčiau galvos smegenų traumą patyrę žmonės.

„ ... alkoholizmas yra labai aktuali problema, todėl nenuostabu, kad yra paplitę daugybė teorijų ir metodų, kaip reikėtų jį gydyti. “

Plačiau skaitykite čia:
Alkoholizmo gydymas: mitai ir tikrovė »

 


Pagrindinė galvos smegenų traumos priežastis – eismo avarijos.

Dažnai galvos smegenų traumos ištinka dėl kritimų, užpuolimų, darbo aplinkoje patirtų traumų.

Alkoholis yra labai stiprus galvos smegenų traumas predisponuojantis faktorius.

Galvos smegenų trauma. Simptomai

Galvos smegenų traumos simptomai gali labai varijuoti, priklausomai nuo traumos sunkumo, pobūdžio ir pažeistos smegenų dalies.

Lengvos smegenų traumos metu žmogus sąmonės gali ir neprarasti. Trumpam laikui gali sutrikti atmintis, orientavimasis aplinkoje.

Sunkios traumos metu žmogus praranda sąmonę, jį gali ištikti koma. Trunkanti ilgiau nei 24 valandas koma yra blogas prognostinis rodiklis. Jos sunkumas vertinamas specialia Glazgo komos skale.

Jei pažeidžiama konkreti smegenų dalis (pavyzdžiui, kaukolės lūžgaliams pažeidus smegenų audinį arba išsiliejusiam kraujui pažeidus smegenų audinį), atsiranda židininių neurologinių simptomų (nusilpsta viena ar kelios galūnės, sutrinka regėjimas, gebėjimas kalbėti ar suprasti kalbą ir t. t.).

Jei žmogus patiria šautinį ar durtinį sužalojimą, pažeistų galvos dangalų srityje matoma žaizda.

Galvos smegenų trauma. Ligos eiga

Ligos eiga priklauso nuo traumos sunkumo.

Patyrus lengvą galvos traumą, žmogų gali pykinti, jis gali pradėti vemti, skųstis galvos skausmu, tačiau sąmonės būklė yra normali, židininių simptomų nėra. Tokių pacientų prognozė gera, jie atsigauna per vieną ar kelias paras.

Žmonėms, patyrusiems vidutinio sunkumo traumą, sutrinka atmintis. Jie neatsimena, kaip patyrė traumą. Jaučiamas stiprėjantis galvos skausmas, gali atsirasti traukuliai. Tokie ligoniai guldomi į ligoninę, stebima jų būklė. Pakartotinai tiriama pacientų neurologinė būklė.

Sunkiai galvos smegenų traumai būdinga blogėjanti sąmonės būklė. Sunkią galvos traumą patyrę žmonės atsiduria komoje, pasireiškia židininė neurologinė simptomatika. Nukentėjusieji hospitalizuojami, jiems atliekami neurovizualiniai tyrimai, leidžiantys įvertinti traumos sunkumą, numatyti gydymo taktiką.

Lengvą traumą patyręs žmogus visiškai atsigauna per kelias paras, patyręs sunkią –  visą gyvenimą gali būti kamuojamas neurologinių simptomų, taip pat likti paralyžiuotas, nepabusti iš komos ar mirti.

Galvos smegenų trauma. Diagnostika

Galvos smegenų traumą patyrusiam žmogui pirmiausia įvertinama sąmonės būklė. Gydytojas ištiria nukentėjusįjį neurologinio tyrimo metodika (žiūrima, ar nėra židininių neurologinių sutrikimų, kurie rodytų sunkią galvos smegenų traumą), taip pat  pacientas įvertinamas pagal Galzgo komos skalę (15 balų skalė; jei rezultatas  8 arba mažesnis, diagnozuojama koma).

Greitai atliekama kompiuterinė tomografija, leidžianti lengvai pamatyti smegenyse ar aplink jas išsiliejusį kraują, kaukolės lūžius.

Taip pat gali būti atliekama galvos rentgenograma, padedanti įvertinti kaukolės lūžius.

Galvos smegenų trauma. Gydymas

Žmogui, patekusiam į ligoninę dėl galvos smegenų traumos, pirmiausiai reikia užtikrinti smegenų aprūpinimą deguonimi – atlaisvinami ar išvalomi kvėpavimo takai.

Stabdomas kraujavimas, sutvarkomos žaizdos.

Užtikrinama, kad žmogus nebūtų praradęs per daug kraujo – skiriama skysčių.

Vaistais, kurie skatina šlapimo išsiskyrimą (diuretikai), mažinamas galvos ertmės spaudimas (jei padidėjęs).

Jei žmogus jaučia galvos skausmą, galima skirti vaistų nuo skausmo.

Jei vemiama, gali būti skiriami vaistai nuo vėmimo.

Komos būsenoje atsidūręs žmogus gydomas intensyvios terapijos palatoje.

Esant ilgai nestabdomam smegenų skysčio tekėjimui pro nosį ar ausį, išsiliejus kraujui, kuris spaudžia smegenis, lūžus kaukolei atliekama neurochirurginė operacija.

Galvos smegenų trauma. Profilaktika

Tam, kad būtų išvengta galvos smegenų traumos, reikia imtis prevencinių priemonių.

Dviratininkai privalo važinėti su šalmais.

Dėvėti šalmus reikėtų užsiimant kontaktiniu sportu, jodinėjant arkliu, slidinėjant.

Būtina užtikrinti saugią aplinką senjorams ir mažiems vaikams.

Automobilių vairuotojai ir keleiviai privalo segėti saugos diržus. Maži vaikai turi būti vežami specialiai tam pritaikytose kėdutėse.

Pavartojus alkoholio negalima sėsti už vairo (nesvarbu, ar automobilio, ar dviračio).

Reikia vadovautis sveiku protu ir įvertinti situaciją, be reikalo nerizikuoti savo sveikata.

Galvos smegenų trauma. Kita

Paplitimas. Vyrai galvos smegenų traumą patiria dažniau nei moterys (2–3 kartus). Per metus Lietuvoje 1 350  iš 100 000 žmonių patiria galvos traumą (tiek galvos smegenų, tiek galvos traumą).

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 8 mitybos gudrybės dailesnėms kūno linijoms ir lengvesnei savijautai
8 mitybos gudrybės dailesnėms kūno linijoms ir lengvesnei savijautai Norite numesti porą kilogramų ir jaustis lengviau? Tam tikrai nereikia radikalių dietų – pakanka vadovautis paprastomis taisyklėmis ir ilgainiui savo mitybą paversti sveikesne. Griežtos dietos suteikia labai laikinus rezultatus, išsekina organizmą ir dažnai prisideda prie gyvenimo džiaugsmo praradimo. Sveika mityba, priešingai,...

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +4 / 0 +4

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas
7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas Daugumoje šeimų vaikams nuo pat vaikystės kartojama, kad knygas skaityti reikia. Retas pasako, kodėl tai daryti naudinga. Ir vaikai, ir suaugusieji turėtų žinoti ne vieną knygų skaitymo teikiamą naudą. Pateiksime 7 priežastis, kodėl iš tikrųjų verta skaityti knygas ir dažniau pasinerti į stebuklingą jų skleidžiamą šviesą.... +4 / 0 +4

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis
Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis Kojų venų varikozė yra daugybę žmonių kankinanti lėtinė liga. Džiugu tai, kad dvidešimt pirmame amžiuje šios srities medicina stipriai patobulėjo. Vienas iš veiksmingų ir patikimų išsiplėtusių venų gydymo metodų yra gydymas specialiai tam pritaikytu lazeriu. Pakalbėkime apie šios pažangios technologijos pliusus, esmę ir... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus?
Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus? Pasiūla šiandien tokia didelė, kad tėveliams apsisuka galva. Dauguma pastebi, kad vaikiški batukai yra tikrai nepigus pirkinys – norint įsigyti gerą avalynę vos vaikščioti pradėjusiam vaikui gali tekti pakloti mažiausiai kelias dešimtis eurų. Kai kurie pastebi, kad vaikiška avalynė brangesnė, nei ta, kuri skirta suaugusiems.... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Apie priešlaikinės ejakuliacijos gydymą vaistais ir kitomis priemonėmis
Apie priešlaikinės ejakuliacijos gydymą vaistais ir kitomis priemonėmis Priešlaikinė ejakuliacija (PE) yra lytinės funkcijos sutrikimas, darantis įtaką kokybiškam lytiniam gyvenimui. Paprastai PE apibūdinama kaip labai greitas ejakuliavimas (sėklos išmetimas), įvykstantis nepraėjus net minutei ar dviems nuo lytinio akto pradžios, vyro savikontrolės trūkumas ir dėl to kylantis partnerių... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +1 / 0 +1

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25