Galvos smegenų trauma

+1

Galvos smegenų trauma – tai išorinės jėgos sukeltas galvos smegenų pažeidimas, dėl kurio atsiranda laikinų ar ilgalaikių pažintinių, psichosocialinių, fizinių funkcijų ar sąmonės sutrikimų.

Galvos smegenų sužalojimą reikia skirti nuo galvos sužalojimo, kai pažeidžiamas veidas, skalpas ar kaukolė, tačiau nėra neurologinių sutrikimų.

Galvos smegenų trauma skirstoma į dvi kategorijas: pirmines (smegenys sužalojamos traumos metu dėl smūgio jėgos) ir antrines (smegenų pažeidimas atsiranda iš karto po traumos dėl smegenų tinimo, kraujo išsiliejimo ar deguonies trūkumo, kurį nulemia traumos mechanizmas).

Didesnę tikimybę patirti galvos smegenų traumą turi:

- jauni žmonės;
- vargingai gyvenantys;
- etninių mažumų atstovai;
- vyrai;
- alkoholikai;
- narkomanai;
- anksčiau galvos smegenų traumą patyrę žmonės.

„ ... alkoholizmas yra labai aktuali problema, todėl nenuostabu, kad yra paplitę daugybė teorijų ir metodų, kaip reikėtų jį gydyti. “

Plačiau skaitykite čia:
Alkoholizmo gydymas: mitai ir tikrovė »

 


Pagrindinė galvos smegenų traumos priežastis – eismo avarijos.

Dažnai galvos smegenų traumos ištinka dėl kritimų, užpuolimų, darbo aplinkoje patirtų traumų.

Alkoholis yra labai stiprus galvos smegenų traumas predisponuojantis faktorius.

Galvos smegenų trauma. Simptomai

Galvos smegenų traumos simptomai gali labai varijuoti, priklausomai nuo traumos sunkumo, pobūdžio ir pažeistos smegenų dalies.

Lengvos smegenų traumos metu žmogus sąmonės gali ir neprarasti. Trumpam laikui gali sutrikti atmintis, orientavimasis aplinkoje.

Sunkios traumos metu žmogus praranda sąmonę, jį gali ištikti koma. Trunkanti ilgiau nei 24 valandas koma yra blogas prognostinis rodiklis. Jos sunkumas vertinamas specialia Glazgo komos skale.

Jei pažeidžiama konkreti smegenų dalis (pavyzdžiui, kaukolės lūžgaliams pažeidus smegenų audinį arba išsiliejusiam kraujui pažeidus smegenų audinį), atsiranda židininių neurologinių simptomų (nusilpsta viena ar kelios galūnės, sutrinka regėjimas, gebėjimas kalbėti ar suprasti kalbą ir t. t.).

Jei žmogus patiria šautinį ar durtinį sužalojimą, pažeistų galvos dangalų srityje matoma žaizda.

Galvos smegenų trauma. Ligos eiga

Ligos eiga priklauso nuo traumos sunkumo.

Patyrus lengvą galvos traumą, žmogų gali pykinti, jis gali pradėti vemti, skųstis galvos skausmu, tačiau sąmonės būklė yra normali, židininių simptomų nėra. Tokių pacientų prognozė gera, jie atsigauna per vieną ar kelias paras.

Žmonėms, patyrusiems vidutinio sunkumo traumą, sutrinka atmintis. Jie neatsimena, kaip patyrė traumą. Jaučiamas stiprėjantis galvos skausmas, gali atsirasti traukuliai. Tokie ligoniai guldomi į ligoninę, stebima jų būklė. Pakartotinai tiriama pacientų neurologinė būklė.

Sunkiai galvos smegenų traumai būdinga blogėjanti sąmonės būklė. Sunkią galvos traumą patyrę žmonės atsiduria komoje, pasireiškia židininė neurologinė simptomatika. Nukentėjusieji hospitalizuojami, jiems atliekami neurovizualiniai tyrimai, leidžiantys įvertinti traumos sunkumą, numatyti gydymo taktiką.

Lengvą traumą patyręs žmogus visiškai atsigauna per kelias paras, patyręs sunkią –  visą gyvenimą gali būti kamuojamas neurologinių simptomų, taip pat likti paralyžiuotas, nepabusti iš komos ar mirti.

Galvos smegenų trauma. Diagnostika

Galvos smegenų traumą patyrusiam žmogui pirmiausia įvertinama sąmonės būklė. Gydytojas ištiria nukentėjusįjį neurologinio tyrimo metodika (žiūrima, ar nėra židininių neurologinių sutrikimų, kurie rodytų sunkią galvos smegenų traumą), taip pat  pacientas įvertinamas pagal Galzgo komos skalę (15 balų skalė; jei rezultatas  8 arba mažesnis, diagnozuojama koma).

Greitai atliekama kompiuterinė tomografija, leidžianti lengvai pamatyti smegenyse ar aplink jas išsiliejusį kraują, kaukolės lūžius.

Taip pat gali būti atliekama galvos rentgenograma, padedanti įvertinti kaukolės lūžius.

Galvos smegenų trauma. Gydymas

Žmogui, patekusiam į ligoninę dėl galvos smegenų traumos, pirmiausiai reikia užtikrinti smegenų aprūpinimą deguonimi – atlaisvinami ar išvalomi kvėpavimo takai.

Stabdomas kraujavimas, sutvarkomos žaizdos.

Užtikrinama, kad žmogus nebūtų praradęs per daug kraujo – skiriama skysčių.

Vaistais, kurie skatina šlapimo išsiskyrimą (diuretikai), mažinamas galvos ertmės spaudimas (jei padidėjęs).

Jei žmogus jaučia galvos skausmą, galima skirti vaistų nuo skausmo.

Jei vemiama, gali būti skiriami vaistai nuo vėmimo.

Komos būsenoje atsidūręs žmogus gydomas intensyvios terapijos palatoje.

Esant ilgai nestabdomam smegenų skysčio tekėjimui pro nosį ar ausį, išsiliejus kraujui, kuris spaudžia smegenis, lūžus kaukolei atliekama neurochirurginė operacija.

Galvos smegenų trauma. Profilaktika

Tam, kad būtų išvengta galvos smegenų traumos, reikia imtis prevencinių priemonių.

Dviratininkai privalo važinėti su šalmais.

Dėvėti šalmus reikėtų užsiimant kontaktiniu sportu, jodinėjant arkliu, slidinėjant.

Būtina užtikrinti saugią aplinką senjorams ir mažiems vaikams.

Automobilių vairuotojai ir keleiviai privalo segėti saugos diržus. Maži vaikai turi būti vežami specialiai tam pritaikytose kėdutėse.

Pavartojus alkoholio negalima sėsti už vairo (nesvarbu, ar automobilio, ar dviračio).

Reikia vadovautis sveiku protu ir įvertinti situaciją, be reikalo nerizikuoti savo sveikata.

Galvos smegenų trauma. Kita

Paplitimas. Vyrai galvos smegenų traumą patiria dažniau nei moterys (2–3 kartus). Per metus Lietuvoje 1 350  iš 100 000 žmonių patiria galvos traumą (tiek galvos smegenų, tiek galvos traumą).

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24