Galvos smegenų trauma

+1
+2 -1

Galvos smegenų trauma – tai išorinės jėgos sukeltas galvos smegenų pažeidimas, dėl kurio atsiranda laikinų ar ilgalaikių pažintinių, psichosocialinių, fizinių funkcijų ar sąmonės sutrikimų.

Galvos smegenų sužalojimą reikia skirti nuo galvos sužalojimo, kai pažeidžiamas veidas, skalpas ar kaukolė, tačiau nėra neurologinių sutrikimų.

Galvos smegenų trauma skirstoma į dvi kategorijas: pirmines (smegenys sužalojamos traumos metu dėl smūgio jėgos) ir antrines (smegenų pažeidimas atsiranda iš karto po traumos dėl smegenų tinimo, kraujo išsiliejimo ar deguonies trūkumo, kurį nulemia traumos mechanizmas).

Didesnę tikimybę patirti galvos smegenų traumą turi:

– jauni žmonės;
– vargingai gyvenantys;
– etninių mažumų atstovai;
– vyrai;
alkoholikai;
narkomanai;
– anksčiau galvos smegenų traumą patyrę žmonės.

„ … alkoholizmas yra labai aktuali problema, todėl nenuostabu, kad yra paplitę daugybė teorijų ir metodų, kaip reikėtų jį gydyti. “

Plačiau skaitykite čia:
Alkoholizmo gydymas: mitai ir tikrovė »

 

Pagrindinė galvos smegenų traumos priežastis – eismo avarijos.

Dažnai galvos smegenų traumos ištinka dėl kritimų, užpuolimų, darbo aplinkoje patirtų traumų.

Alkoholis yra labai stiprus galvos smegenų traumas predisponuojantis faktorius.

Galvos smegenų trauma. Simptomai

Galvos smegenų traumos simptomai gali labai varijuoti, priklausomai nuo traumos sunkumo, pobūdžio ir pažeistos smegenų dalies.

Lengvos smegenų traumos metu žmogus sąmonės gali ir neprarasti. Trumpam laikui gali sutrikti atmintis, orientavimasis aplinkoje.

Sunkios traumos metu žmogus praranda sąmonę, jį gali ištikti koma. Trunkanti ilgiau nei 24 valandas koma yra blogas prognostinis rodiklis. Jos sunkumas vertinamas specialia Glazgo komos skale.

Jei pažeidžiama konkreti smegenų dalis (pavyzdžiui, kaukolės lūžgaliams pažeidus smegenų audinį arba išsiliejusiam kraujui pažeidus smegenų audinį), atsiranda židininių neurologinių simptomų (nusilpsta viena ar kelios galūnės, sutrinka regėjimas, gebėjimas kalbėti ar suprasti kalbą ir t. t.).

Jei žmogus patiria šautinį ar durtinį sužalojimą, pažeistų galvos dangalų srityje matoma žaizda.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *