10 stulbinančių dalykų, kurių nežinojote apie save

Gruodžio 28, 2015
+6
+6 -0

 

Žmogaus kūnas yra didelis, prakaituotas, skysčių pripildytas mechanizmas, koordinuotai judantis, tiksliai maišantis chemikalus ir kuriantis įvairiausius dalykus nuo atsiminimų iki gleivių. Toliau sužinosite truputį daugiau informacijos, kaip šis sudėtingas, gražus ir paslaptingas aparatas funkcionuoja.

Jūsų oda yra keturių spalvų

Natūrali visos odos spalva būtų kremo baltumo. Netoli odos paviršiaus esančios kraujagyslės ją nurausvina. Gelsvumo suteikia geltonas pigmentas. Galiausiai melaninas, išskiriamas organizmui reaguojant į ultravioletinius spindulius, nudažo odą rudai. Šie keturi atspalviai maišosi skirtingomis proporcijomis ir sukuria visus skirtingus Žemėje gyvenančių žmonių odos atspalvius.

Pasaulis juokiasi kartu su jumis

Kaip žiūrint į žiovaujantį žmogų gali apimti žiovulys, taip ir juokas yra socialinis signalas, kurį esame linkę mėgdžioti, rodo neseniai atliktų tyrimų rezultatai. Išgirstas juokas stimuliuoja smegenų sritį, kuri kontroliuoja veido judesius. Mėgdžiojimas vaidina svarbų vaidmenį socialiniuose santykiuose. Tokie signalai kaip čiaudėjimas, juokas, verkimas ir žiovavimas gali būti reikalingi norint sukurti stiprius socialinius ryšius žmonių grupėje.

"Jūsų skrandžio ląstelės išskiria druskos rūgštį, kuri pramonėje naudojama metalams apdirbti."

Didelės smegenys – maža burna

Evoliucija nėra tobula. Priešingu atveju galbūt vietoje protinių dantų turėtume ką nors naudingesnio, pavyzdžiui, sparnus. Kartais nenaudingos ypatybės ilgam pasilieka konkrečioje rūšyje tik dėl to, kad nedaro didelės žalos. Tačiau protiniai dantys ne visada buvo burnos chirurgų pasipelnymo šaltinis. Prieš daugelį metų jie padėdavo smulkinti žalią arba prastai paruoštą mėsą. Didėjant mūsų smegenims, keitėsi ir žandikaulio struktūra, ir burnos ertmėje pasidarė ankštoka.

Ląstelių žiuželiai „gabena“ gleives

Daugelis mūsų kūno ląstelių turi plaukus primenančių organėlių (žiuželių), padedančių atlikti įvairias funkcijas, pavyzdžiui, virškinti, klausytis. Nosyje esančių ląstelių žiuželiai padeda gleivėms iš nosies ertmės patekti į gerklę. Šaltas oras sulėtina šį procesą, gleivių susikaupia per daug, ir gali tekti ieškoti nosinaitės. Nosis gali užsikimšti ir dėl ištinusios nosies membranos ar gleivių sutirštėjimo.

Lytinė branda pakeičia smegenų sandarą

Žinome, kad hormonų sukelti pokyčiai yra būtini, kad skatintų organizmo augimą ir paruoštų dauginimuisi. Bet kodėl paauglystė yra tokia nesmagi emocine prasme? Pasirodo, tokie hormonai kaip testosteronas daro įtaką neuronų vystymuisi smegenyse, o smegenų pakitimai gali sukelti įvairių elgesio pokyčių. Pavyzdžiui, bręstant priekinei smegenų žievės daliai, galimas emocinis nepatogumas, apatija arba prastas sprendimų priėmimas.

Daugiau kaip kas ketvirtai moteriai, vyresnei nei 30 metų, yra aptinkama ginekologinė patologija – kiaušidžių cistos. Tai yra viena iš dažnesnių ginekologinių problemų, kartais diagnozuojamų net ir labai jauno amžiaus moterims (gali būti net 18 – 20 metų). Tačiau didelė dalis jų yra gerybinės, nepavojingos, netgi savaime išnykstančios. Tad, jeigu jums diagnozavo kiaušidžių cistą – nepanikuokite, tai dažnas ir ne pats pavojingiausias ginekologinis sutrikimas.

Plačiau:

Nepanikuokite: tai tik kiaušidžių cistos

Tūkstančiai kiaušialąsčių, nepanaudojamų kiaušidėse

Moters, sulaukusios apie 50 metų, kasmėnesinis menstruacijų ciklas, kontroliuojantis hormonų lygį ir paruošiantis kiaušialąstes apvaisinimui, nutrūksta. Moters kiaušidės gamina vis mažiau estrogeno ir galiausiai sukelia fizinius bei emocinius pokyčius. Iki galo nesubrendę folikulai ovuliuoja vis rečiau. Vidutinės paauglės organizme yra 34 000 nesubrendusių folikulų, o per gyvenimą subręsta vos apie 350 (maždaug vienas per mėnesį). Nepanaudoti folikulai sunyksta. Sulaukus tokio amžiaus, kai nėštumas mažai tikėtinas, smegenys gali nustoti valdyti ovuliacijos procesą.

1 2
+6
+6 -0
  • Kiaušidžių cistos
  • Galvos smegenų trauma
  • Skrandžio rūgštingumas
  • Maisto kramtymas
  • Sudirgusi oda
  • Lytiniai santykiai
  • Nugaros smegenų trauma
  • Sausa oda

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *