Kiaušidžių cistos

+5

Kiaušidžių cistos – tai plonasienės ertmės, užpildytos skysčiu ar pusiau skysta mase ir esančios moters kiaušidėse. Cistų dydis gali būti nuo kelių iki 20 cm skersmens ir gali padidinti pačias kiaušides kelis kartus.

„Daugiau kaip kas ketvirtai moteriai, vyresnei nei 30 metų, yra aptinkama ginekologinė patologija – kiaušidžių cistos. Tačiau didelė dalis jų yra gerybinės, nepavojingos, netgi savaime išnykstančios.“

Plačiau skaitykite čia:
Nepanikuokite: tai tik kiaušidžių cistos »


Moterys turi dvi migdolo formos ir dydžio kiaušides, kurios yra šalia gimdos. Jose auga ir bręsta kiaušialąstė, kuri išmetama į gimdą ir kurią gali apvaisinti spermatozoidas.

Cistos atsiranda ganėtinai dažnai, tačiau dauguma jų nesukelia simptomų, yra nepavojingos ir praeina negydomos per kelis mėnesius.

Natūraliai moters kiaušidėse kiekvieno mėnesinių ciklo metu vystosi į cistą panašus darinys – folikulas. Jis gamina lytinius hormonus ir tam tikru momentu išmeta kiaušinėlį (įvyksta ovuliacija).

Kartais folikulo ciklas sutrinka, jis toliau auga, išsivysto funkcinė cista. Jos yra nepavojingos, sukelia nežymius simptomus ir praeina negydomos po kelių mėnesinių ciklų.

Kitos cistų rūšys yra vadinamos patologinėmis ir nepriklauso nuo normalaus mėnesinių ciklo:

  • dermoidinė cista (retai būna piktybinė);
  • cistadenoma (užauga labai didelė);
  • endometrioma (skausminga ir turi įtakos vaisingumui).

Kiaušidžių cistos. Simptomai

Kiaušidžių cistos dažniausiai nesukelia jokių simptomų ir yra aptinkamos per atsitiktinį apsilankymą pas ginekologą. Simptomų atsiranda tada, kai cistos yra pakankamai didelės, kai jos užsisuka, kraujuoja ar plyšta.

Gali būti jaučiamas bukas skausmas, spaudimas ar sunkumas pilve (esant didelei cistai). Aštrus skausmas atsiranda cistai plyšus ar užsisukus.

Skausmas gali plisti į nugarą ar šlaunis.  Jis gali būti susijęs su mėnesinių ciklu, atsirasti prieš jų pradžią ar pabaigą. Taip pat gali būti jaučiamas lytinių santykių metu.

Būdingi mėnesinių ciklo sutrikimai (nuo pernelyg trumpų iki užsitęsusių), išskyrų gausumo pokyčiai, ciklo nereguliarumas. Kartais būna sudėtinga tuštintis, atsiranda stiprus noras šlapintis.

Gali atsirasti pykinimas, vėmimas, krūtų jautrumas ir kiti į nėštumą panašūs simptomai.

Kiaušidžių cistos. Ligos eiga

Paprastai kiaušidžių cistos nesukelia diskomforto, jaučiami simptomai praeina po kelių mėnesių. Dažnai moterys net pačios nežino turinčios cistą.

Sunkesniais atvejais moterys kreipiasi į gydytoją ginekologą, cistos lengvai diagnozuojamos ir gydomos.

Patartina kreiptis į gydytoją, jeigu atsirado stiprus ir aštrus pilvo ar dubens skausmas, lydimas karščiavimo, vėmimo, šalto prakaito, padažnėjusio kvėpavimo ir silpnumo, nes šie požymiai byloja apie rimtas komplikacijas.

Dažniausia komplikacija – kiaušidžių užsisukimas. Tokiu atveju reikalinga skubi operacija, kuri turi būti atlikta per 6 valandas, antraip gresia kiaušintakio nekrozė ir vaisingumo sutrikimai.

Cistos plyšimas yra stipraus kraujavimo į pilvą ir šoko priežastis.

Kiaušidžių cistos. Diagnostika

Kiaušidžių cistos dažniausiai yra nustatomos ultragarsiniu tyrimu. Šis tyrimas parodo cistos lokalizaciją, sudėtį ir dydį. 

Taip pat skiriami papildomi tyrimai cistai pamatyti:

- kompiuterinė tomografija;
- magnetinis rezonansas.

Kartais cistos sudėtis yra neaiški, primena kietą darinį. Tuomet gydytojas paskiria papildomus tyrimus kiaušidžių navikui atmesti.

Papildomais tyrimais galima nustatyti CA125 kiaušidžių vėžio žymenį kraujyje. Šio žymens koncentracijos padidėjimas ne visada reiškia, kad moteris serga kiaušidžių vėžiu, jis gali padidėti esant endometriozei ir tuberkuliozei.

Hormonų tyrimai taip pat yra naudingi nustatant tam tikrų hormonų koncentraciją.

Kiaušidžių cistos. Gydymas

Kiaušidžių cistų gydymas priklauso nuo moters amžiaus, cistos sudėties, lokalizacijos, dydžio ir simptomų intensyvumo.

Jeigu simptomai nėra ryškūs, o cistos nustatytos atsitiktinai, atliekant ultragarsinį tyrimą, dažniausiai skiriamas stebėjimas ir laukiama, ar cistos neišnyks per kelis mėnesius. Papildomai gali būti paskirtos kontraceptinės tabletės, kurios sureguliuoja hormonų lygį.

Kontrolei skiriamas periodinis ultragarsinis tyrimas, stebimi cistos pokyčiai.

Chirurginis cistos pašalinimas rekomenduojamas tada, kai cista labai didelė ar nuolat auga, nedingsta po kelių mėnesinių ciklų ir įtariamas piktybinis procesas. Per operaciją pašalinama tik cista arba cista kartu su kiaušide.

Nustačius, kad cistos masė yra piktybinė, kartais rekomenduojamas gimdos ir abiejų kiaušidžių pašalinimas.

Paprastai atliekama laparoskopinė operacija, daromi maži pjūviai specialių instrumentų pagalba.

Didelėms cistoms ar navikiniams dariniams pašalinti gali būti paskirta atvira operacija.

Kiaušidžių cistos. Profilaktika

Nėra specialių profilaktikos priemonių. Reguliariai lankantis pas gydytoją ir anksti nustačius ligą galima išvengti rimtų pasekmių. 

Moterims patariama būti budrioms ir stebėti savo organizmo pokyčius, menstruacijų ciklą, o simptomams atsiradus pasitarti su gydytoju.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Hemorojų gydyti būtina
Hemorojų gydyti būtina Hemorojus – itin dažna liga, bet dauguma žmonių nedrįsta apie ją net prasitarti. Dažnas pacientas tiesiog gyvena su nemaloniais simptomais ir delsia kreiptis į gydytojus. Kai kuriais vaistiniais preparatais ar liaudiškomis priemonėmis vis pavyksta prislopinti hemorojaus paūmėjimo metu atsiradusius simptomus, tačiau šie nemalonūs... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +2 / 0 +2

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +1 / 0 +1

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles
Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles Maistas ir emocijos – ne itin geras duetas. Ypač tada, kai žmogus net nepastebėdamas paklūsta emociniam valgymui. Laimingas žmogus daugiau juda arba užsiima ne vien su valgymu susijusiomis veiklomis, o nuolat nervinę įtampą patiriantis asmuo gali net nepastebėti, kad jis mėgina „suvalgyti“ visus per dieną nutikusius blogus...

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Hemorojų gydyti būtina
Hemorojų gydyti būtina Hemorojus – itin dažna liga, bet dauguma žmonių nedrįsta apie ją net prasitarti. Dažnas pacientas tiesiog gyvena su nemaloniais simptomais ir delsia kreiptis į gydytojus. Kai kuriais vaistiniais preparatais ar liaudiškomis priemonėmis vis pavyksta prislopinti hemorojaus paūmėjimo metu atsiradusius simptomus, tačiau šie nemalonūs... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio burnos ertmę būtina prižiūrėti nuo pirmųjų jo gyvenimo mėnesių
Kūdikio burnos ertmę būtina prižiūrėti nuo pirmųjų jo gyvenimo mėnesių Pirmieji kūdikio dantukai – labai svarbus įvykis kiekvienos šeimos gyvenime. Kūdikio šypsena pasikeičia, iš bedantės ji tampa tik dar žavesne – mažylis demonstruoja savo pirmuosius dantukus bei pats su jais susipažįsta liesdamas pirštukais. Kyla klausimas, ar tai jau tas metas, kai būtina pradėti rūpintis mažylio dantukais?

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kuo anksčiau nustatomas prostatos vėžys, tuo geresnės gydymo prognozės
Kuo anksčiau nustatomas prostatos vėžys, tuo geresnės gydymo prognozės Prostatos (kitaip priešinės liaukos) vėžys – klastinga, tačiau itin dažnai pasitaikanti liga. Deja, tai pati dažniausia onkologinė liga, kuri diagnozuoja Lietuvos vyrams. Teigiama, kad ligos atvejų kiekvienais metais vis daugėja. Būtent dėl šios priežasties būtina skatinti savo artimus vyrus nedelsti ir pasitikrinti. +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +2 / 0 +2

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24