Kiaušidžių cistos

+5

Kiaušidžių cistos – tai plonasienės ertmės, užpildytos skysčiu ar pusiau skysta mase ir esančios moters kiaušidėse. Cistų dydis gali būti nuo kelių iki 20 cm skersmens ir gali padidinti pačias kiaušides kelis kartus.

„Daugiau kaip kas ketvirtai moteriai, vyresnei nei 30 metų, yra aptinkama ginekologinė patologija – kiaušidžių cistos. Tačiau didelė dalis jų yra gerybinės, nepavojingos, netgi savaime išnykstančios.“

Plačiau skaitykite čia:
Nepanikuokite: tai tik kiaušidžių cistos »


Moterys turi dvi migdolo formos ir dydžio kiaušides, kurios yra šalia gimdos. Jose auga ir bręsta kiaušialąstė, kuri išmetama į gimdą ir kurią gali apvaisinti spermatozoidas.

Cistos atsiranda ganėtinai dažnai, tačiau dauguma jų nesukelia simptomų, yra nepavojingos ir praeina negydomos per kelis mėnesius.

Natūraliai moters kiaušidėse kiekvieno mėnesinių ciklo metu vystosi į cistą panašus darinys – folikulas. Jis gamina lytinius hormonus ir tam tikru momentu išmeta kiaušinėlį (įvyksta ovuliacija).

Kartais folikulo ciklas sutrinka, jis toliau auga, išsivysto funkcinė cista. Jos yra nepavojingos, sukelia nežymius simptomus ir praeina negydomos po kelių mėnesinių ciklų.

Kitos cistų rūšys yra vadinamos patologinėmis ir nepriklauso nuo normalaus mėnesinių ciklo:

  • dermoidinė cista (retai būna piktybinė);
  • cistadenoma (užauga labai didelė);
  • endometrioma (skausminga ir turi įtakos vaisingumui).

Kiaušidžių cistos. Simptomai

Kiaušidžių cistos dažniausiai nesukelia jokių simptomų ir yra aptinkamos per atsitiktinį apsilankymą pas ginekologą. Simptomų atsiranda tada, kai cistos yra pakankamai didelės, kai jos užsisuka, kraujuoja ar plyšta.

Gali būti jaučiamas bukas skausmas, spaudimas ar sunkumas pilve (esant didelei cistai). Aštrus skausmas atsiranda cistai plyšus ar užsisukus.

Skausmas gali plisti į nugarą ar šlaunis.  Jis gali būti susijęs su mėnesinių ciklu, atsirasti prieš jų pradžią ar pabaigą. Taip pat gali būti jaučiamas lytinių santykių metu.

Būdingi mėnesinių ciklo sutrikimai (nuo pernelyg trumpų iki užsitęsusių), išskyrų gausumo pokyčiai, ciklo nereguliarumas. Kartais būna sudėtinga tuštintis, atsiranda stiprus noras šlapintis.

Gali atsirasti pykinimas, vėmimas, krūtų jautrumas ir kiti į nėštumą panašūs simptomai.

Kiaušidžių cistos. Ligos eiga

Paprastai kiaušidžių cistos nesukelia diskomforto, jaučiami simptomai praeina po kelių mėnesių. Dažnai moterys net pačios nežino turinčios cistą.

Sunkesniais atvejais moterys kreipiasi į gydytoją ginekologą, cistos lengvai diagnozuojamos ir gydomos.

Patartina kreiptis į gydytoją, jeigu atsirado stiprus ir aštrus pilvo ar dubens skausmas, lydimas karščiavimo, vėmimo, šalto prakaito, padažnėjusio kvėpavimo ir silpnumo, nes šie požymiai byloja apie rimtas komplikacijas.

Dažniausia komplikacija – kiaušidžių užsisukimas. Tokiu atveju reikalinga skubi operacija, kuri turi būti atlikta per 6 valandas, antraip gresia kiaušintakio nekrozė ir vaisingumo sutrikimai.

Cistos plyšimas yra stipraus kraujavimo į pilvą ir šoko priežastis.

Kiaušidžių cistos. Diagnostika

Kiaušidžių cistos dažniausiai yra nustatomos ultragarsiniu tyrimu. Šis tyrimas parodo cistos lokalizaciją, sudėtį ir dydį. 

Taip pat skiriami papildomi tyrimai cistai pamatyti:

- kompiuterinė tomografija;
- magnetinis rezonansas.

Kartais cistos sudėtis yra neaiški, primena kietą darinį. Tuomet gydytojas paskiria papildomus tyrimus kiaušidžių navikui atmesti.

Papildomais tyrimais galima nustatyti CA125 kiaušidžių vėžio žymenį kraujyje. Šio žymens koncentracijos padidėjimas ne visada reiškia, kad moteris serga kiaušidžių vėžiu, jis gali padidėti esant endometriozei ir tuberkuliozei.

Hormonų tyrimai taip pat yra naudingi nustatant tam tikrų hormonų koncentraciją.

Kiaušidžių cistos. Gydymas

Kiaušidžių cistų gydymas priklauso nuo moters amžiaus, cistos sudėties, lokalizacijos, dydžio ir simptomų intensyvumo.

Jeigu simptomai nėra ryškūs, o cistos nustatytos atsitiktinai, atliekant ultragarsinį tyrimą, dažniausiai skiriamas stebėjimas ir laukiama, ar cistos neišnyks per kelis mėnesius. Papildomai gali būti paskirtos kontraceptinės tabletės, kurios sureguliuoja hormonų lygį.

Kontrolei skiriamas periodinis ultragarsinis tyrimas, stebimi cistos pokyčiai.

Chirurginis cistos pašalinimas rekomenduojamas tada, kai cista labai didelė ar nuolat auga, nedingsta po kelių mėnesinių ciklų ir įtariamas piktybinis procesas. Per operaciją pašalinama tik cista arba cista kartu su kiaušide.

Nustačius, kad cistos masė yra piktybinė, kartais rekomenduojamas gimdos ir abiejų kiaušidžių pašalinimas.

Paprastai atliekama laparoskopinė operacija, daromi maži pjūviai specialių instrumentų pagalba.

Didelėms cistoms ar navikiniams dariniams pašalinti gali būti paskirta atvira operacija.

Kiaušidžių cistos. Profilaktika

Nėra specialių profilaktikos priemonių. Reguliariai lankantis pas gydytoją ir anksti nustačius ligą galima išvengti rimtų pasekmių. 

Moterims patariama būti budrioms ir stebėti savo organizmo pokyčius, menstruacijų ciklą, o simptomams atsiradus pasitarti su gydytoju.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25