Bakterinė vaginozė – nemaloni liga, apie kurią verta kalbėti

Lapkričio 11, 2013
0
+3 -3

Daugeliui moterų tenka išgyventi įvairių nemalonių pojūčių, susijusių su jų lytine sistema. Niežėjimas, perštėjimas, aitrus nemalonus kvapas – pirmieji ženklai, rodantys, kad kažkas yra negerai. Pasak įvairių šaltinių, su bakterine vaginoze bent kartą gyvenime susiduria iki 50 % moterų. Taigi, kokia tai liga ir kaip jos išvengti?

Kas yra bakterinė vaginozė?

Bakterinė vaginozė yra pati dažniausia makšties infekcijos forma. Moters makštyje nuolat vyksta kova tarp „gerųjų“ ir „blogųjų“ bakterijų. Kuomet yra daugiau „gerųjų“ bakterijų, jos nuslopina „blogųjų“ daugimąsi ir taip palaiko normalią makšties mikroflorą. Kai padėtis apsiverčia aukštyn kojomis ir dominuoti pradeda „blogosios“, moteris pradeda jausti prasidedančios ligos simptomus – perštėjimą, padidėjusį jautrumą, pasikeičia makšties išskyros ir kvapas. Išskyros tampa baltos ar pilkšvos, o jų kvapas primena žuvies kvapą. Paprastai ši problema per keletą dienų praeina be jokio gydymo, tačiau jei moters imunitetas yra nusilpęs, bakterinė vaginozė gali sukelti rimtų komplikacijų, pavyzdžiui, persileidimą, priešlaikinį gimdymą ar šlapimo takų infekciją. 

Kas sukelia bakterinę vaginozę?

Bakterinė vaginozė nėra perduodama lytiniu būdu, tačiau pastebėta, kad dažniau ši liga kamuoja lytiškai aktyvias moteris. Lytinių partnerių skaičius taip pat turi įtaką – dėl bakterinės vaginozės į medikus dažniau kreipiasi moterys, turinčios kelis lytinius partnerius.

Bakterinę vaginozę gali sukelti ir netinkama higiena bei žalingi įpročiai. Rūkančios moterys dažniau kenčia nuo šios ligos, nes tabako dūmuose esančios medžiagos neigiamai veikia visą organizmą, taigi ir makšties mikroflorą. Pernelyg kruopšti higiena taip yra dažna bakterinės vaginozės priežastis, moterys turėtų saugotis, kad į makšties ertmę nepatektų muilas ir kitos šarminės prausimosi priemonės, kadangi jos pakeičia makšties pH ir sudaro palankias sąlygas daugintis „blogosioms“ bakterijoms.

Nėščios moterys taip pat rizikuoja susirgti bakterine vaginoze dėl pakitusio hormonų balanso. Didesnė tikimybė susirgti šia liga toms, kurios neseniai turėjo akušerinę operaciją, pavyzdžiui, gimdos šalinimą ar abortą.

Norint išvengti šios ligos būtina:

  • nerūkyti;
  • vengti dažnai keisti lytinius partnerius;
  • rūpintis makšties higiena;
  • stiprinti imunitetą: grūdintis, visavertiškai maitintis, vengti vartoti daug angliavandenių turintį maistą, ypač saldumynus, daugiau vartoti pieno produktų, ypač jogurto ir kefyro;
  • nešioti natūralių audinių patogias kelnaites. 

Kaip gydoma bakterinė vaginozė?

Dažniausiai per keletą dienų liga praeina savaime. Ligai užsitęsus, reikia kreiptis į ginekologą. Be to, į gydytoją kreiptis svarbu ir todėl, kad moteris negali žinoti, ar tai paprasta bakterinė vaginozė, ar rimtesnė lytiškai plintanti liga, kadangi jų simptomai gali būti labai panašūs.

Gydytojas įvertina moters skundus, atlieka makšties apžiūrą, nustato makšties pH, įvertina išskyras ir paima tepinėlį, kuris padeda nustatyti makšties mikroflorą. Tyrimo atsakymo dažniausiai reikia laukti keletą dienų. Jei nustatoma, kad tai yra bakterinė vaginozė ir gydytojas nusprendžia, kad ji negali praeiti savaime, skiria antibiotikus. Antibiotikai gali būti vaginalinės žvakutės arba įprastos tabletės. Taip pat gali būti skiriamos žvakutės, kurios sureguliuoja makšties pH. Į jų sudėtį gali įeiti laktobacilos, vitaminas C ir kiti priedai.

Būdas, kuriuo gydoma bakterinė vaginozė, parenkamas individualiai, atsižvengiant į bendrą moters sveikatos būklę. Paprastai simptomai praeina per pirmas dvi – tris dienas, tačiau gydymas turi būti tęsiamas bent savaitę. Norint, kad bakterinė vaginozė nebesikartotų, reikėtų stiprinti imuninę sistemą. 

Ką turėtų žinoti moteris, besigydanti nuo bakterinės vaginozės?

  • gydymo metu patariama vengti lytinių santykių;
  • gydymo metu negalima vartoti alkoholinių gėrimų, kadangi antibiotikų ir alkoholio derinys gali sukelti stiprų pykinimą ir vėmimą;
  • jei naudojamos vaginalinės žvakutės, verta prisiminti, kad pagalbinės medžiagos dedamos į žvakutes gali pažeisti prezervatyvų ir makšties diafragmos struktūrą, todėl šios priemonės neapsaugos nuo nėštumo ir lytiškai plintančių ligų;
  • gydymas antibiotikais gali sukelti pienligę;
  • jei gydymo kursas vaginalinėmis žvakutėmis dar nepasibaigęs, tačiau jums prasidėjo menstruacijos, vis tiek turite tęsti gydymą.

Svarbu suprasti, kad ne visada bakterinė vaginozė yra lengva, savaime praeinanti, liga. Objektyviai jūsų nusiskundimus įvertinti ir tinkamą gydymą skirti gali tik gydytojas. Be to, jis padės išsiaiškinti ligos priežastį, suteiks informacijos apie ligą ir duos naudingų patarimų, kaip išvengti bakterinės vaginozės ateityje.

0
+3 -3
  • Bakterinė vaginozė
  • Makšties infekcija

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *