Neleiskite dantims sugadinti jūsų atostogų

Liepos 14, 2016
+8
+8 -0

Vasara daugeliui asocijuojasi su malonumais, tarp kurių ir ilgai lauktos atostogos.Visgi, su jomis siejamos ir tam tikros rizikos, kurioms tinkamai nepasiruošus gali ne tik subjurti nuotaika, bet ir gerokai palengvėti piniginė. Viena tokių grėsmių yra atostogų metu galinti sušlubuoti sveikata, o ypač – užpuolęs dantų skausmas. Kokie veiksniai gali jį sukelti, ką daryti, jei svetimoje šalyje prireikia specialisto pagalbos ir kaip paruošti savo dantis atostogoms pasakoja odontologas, klinikos „Pro-implant“ vadovas Darius Počebutas.

Pagundų poilsiaujant apstu

„Atostogų metu visų pirma pakinta įprastinis dienos ritmas, atsipalaiduojama, tad neretu atveju tinkamai dantų priežiūrai nebeskiriama pakankamai laiko, o kartais apskritai pamirštama valytis dantis. Be to, dažnai pakinta ir mityba – suvartojama žymiai daugiau uogų, vaisių, saldumynų, saldžių gėrimų bei alkoholio“ – pagrindinius rizikos veiksnius įvardija daugiau kaip 20 metų darbo patirtį turintis specialistas.

Halitozė – tai nemalonus kvapas iš burnos, dėl kurio patiriamas diskomfortas bendraujant. Tokiu sutrikimu „JAV skundžiasi 10-30 proc., o kitų tyrimų duomenimis 20-40 proc. visų gyventojų. 80-85 proc. atvejų blogą burnos kvapą sukelia baltymų ir kitų organinių medžiagų skilimas burnoje, kurio skilimo produktai yra lakieji sieros turintys junginiai.“ (1;2)

Plačiau:

Blogas burnos kvapas. Kaip spręsti?

Anot jo, žmonės neretai stebisi, kodėl vasarą dantys tampa jautresni, pradeda kamuoti dantų skausmas. Dažnu atveju tai lemia pakitusi mityba. Vasarą daugelis mėgaujasi uogomis, vaisiais ir jų sultimis – visa tai didina rūgšties, kuri graužia dantų emalį, kiekį burnoje. Rūgštys išsiskiria ir iš angliavandenių, kurių apstu saldumynuose, rūgščių kiekį didina ir alkoholis, saldūs gazuoti gėrimai. Tad pavartojus šių maisto produktų ar gėrimų patariama prasiskalauti burną vandeniu ir taip sumažinti rūgščių koncentraciją.

Dar vienas aspektas, apie kurį ne visada susimąstome – temperatūrų skirtumai. Karštą vasaros dieną dažnas mėgsta atsigaivinti šaltu vandeniu, ledais ar ledų kokteiliu. Šie šilumos kontrastai – didžiulis stresas dantims. Iš fizikos pamokų puikiai pamename, kad šilumoje kūnai plečiasi, o šaltyje – traukiasi: tai paaiškina, kaip temperatūros kontrastai gali lemti dantų emalio mikroįtrūkimus, sukeliančius dantų jautrumą ir skausmą.

Prieš išvykstant poilsiauti

Vengti rizikos veiksnių ir tinkamai prižiūrėti dantis poilsiaujant yra labai svarbu, tačiau papildomai parengti savo dantis atostogoms, ypač – jei vykstama į užsienio šalį, taip pat verta. Ir ne tik dėl to, kad išvengtume atostogas sugadinti galinčio dantų skausmo, bet ir apsisaugotume nuo neplanuotų išlaidų. Dažniausiai medicininių išlaidų kelionėje draudimas kompensuoja tik minimalias odontologijos išlaidas – skubią pirmąją pagalbą, tad užsienyje užklupusios dantų problemos gali gerokai patuštinti piniginę.

"Uogos, vaisiai, sultys didina rūgšties, kuri graužia dantų emalį, kiekį burnoje"

„Visada rekomenduoju prieš išvykstant atostogų užsukti pas odontologą profilaktiniam dantų patikrinimui ir specialisto konsultacijai. Tai padeda įvertinti dantų būklę, identifikuoti kelionės metu galinčias kilti problemas ir imtis atitinkamų veiksmų“ – sako Darius Počebutas ir atkreipia dėmesį į tai, kad klinikoje „Pro-implant“ visą vasarą ši paslauga nieko nekainuoja.

Specialisto teigimu, geriausia profilaktiniam patikrinimui apsilankyti likus bent kelioms savaitėms iki atostogų. Taip būsite ramūs, kad daugiausiai nemalonumų kelionėje galinčias padaryti dantų problemas odontologas aptiks ir jomis spės pasirūpinti dar iki jums išvykstant poilsiauti. O štai chirurginių procedūrų – tokių kaip protinių dantų šalinimas ar implantavimas prieš pat atostogas apskritai reikėtų vengti. Šias procedūras geriausia atlikti likus bent 2-3 savaitėms iki atostogų arba jau po jų.

Esant galimybei taip pat rekomenduojama prieš išvykstant poilsiauti atlikti burnos higieną – nuvalyti apnašas, aplikuoti jautrius kaklelius fluoro preparatais, esant poreikiui – balinti dantis. Tai ne tik padės išvengti problemų kelionės metu, sumažins dantų jautrumą, bet ir leis drąsiai šypsotis atostogų metu. Žinoma, svarbu nepamiršti į lagaminą įsidėti dantų šepetuką bei pastą, dantų siūlą bei burnos skalavimo skystį ir juos reguliariai naudoti.

Delsti gali būti pavojinga

O ką daryti, jei dantų skausmas visgi užpuola kelionės metu? „Svarbiausia – nustatyti jo priežastį. Įprastai karieso sukeltas skausmas nebūna itin stiprus, dažniausiai jis atsiranda dėl temperatūros pokyčių, saldumo, rūgščių – tų dirgiklių reiktų vengti. Tuo tarpu jei skausmas stipresnis, tvinkčiojančio pobūdžio, sustiprėjantis vakare – priežastis gali būti rimtesnė: pavyzdžiui, danties nervo uždegimas“ – teigia Darius Počebutas.

Pasak jo, tokiu atveju būtina nieko nelaukiant apsilankyti pas odontologą, kuris tiksliau nustatys skausmo priežastį ir paskirs reikiamą gydymą. Taip pat į specialistą operatyviai kreiptis rekomenduojama ir tuo atveju, jei pastebimas tinimas, kuris indikuoja tam tikrą infekciją. Tokiai atvejais delsti pavojinga: infekcija gali plisti ir sukelti organizmo intoksikaciją, tad be antibiotikų ir intervencijos išspręsti problemos beveik neįmanoma.

„Manau, sutiksite, kad atostogų metu yra daugybė įdomesnių vietų nei odontologo kabinetas, kuriose norėtumėte apsilankyti. Tad rūpinkitės savo dantimis nuolatos: pasitikrinkite profilaktiškai, atlikite burnos higieną bent 1-2 kartus per metus, tinkamai valykitės dantis šepetėliu ir siūlu. Tada jūsų dantys bus tokie, jog neteks dėl jų sukti galvos prieš ar per atostogas – pakaks reguliariai juos valytis“ – reziumuoja odontologijos klinikos „Pro-implant“ vadovas Darius Počebutas.

12 patarimų dantų priežiūrai atostogų metu:

  1. Dantis šepetėliu valykitės po valgio bent ryte ir vakare, rekomenduojama – ir po pietų. Jei tokios galimybės neturite, padėti gali kramtomoji guma (ją reiktų pakramtyti kelias minutes).
  2. Dantų siūlu dantis valykitės kiekvieną vakarą: tarpdančiuose užsilikęs maistas – tiesiausias kelias į dantų kaklelių kariesą.
  3. Dantis valykitės ne šaltu, bet vėsiu ar kambario temperatūros vandeniu.
  4. Įsidėkite į lagaminą ar lankomoje šalyje nusipirkite burnos skalavimo skysčio: juo rekomenduojama dantis ir burnos ertmę paskalauti ryte ir vakare po dantų valymo.
  5. Po rūgštaus ir saldaus maisto ar gėrimų prasiskalauti dantis bei burnos ertmę galite ir vandeniu.
  6. Jei geriate vaisių sultis – geriau tai darykite per šiaudelį: taip mažiau rūgšties pateks ant dantų.
  7. Ilgesnei kelionei transporto priemone, kur nėra galimybės išsivalyti dantų ar paskalauti juos, rinkitės tinkamus užkandžius – venkite sausainių, šokolado, saldainių, geriau rinktis prie dantų nelimpančius, mažai saldžius, ne per daug rūgščius vaisius. Venkite saldžių gėrimų.
  8. Norėdami kelionėje išsivalyti dantis galite pasinaudoti ir vienkartiniu šepetėliu su impregnuota dantų pasta – pakaks jį sudrėkinti vandeniu.
  9. Neatidarinėkite pakuočių dantimis – jie tam nėra pritaikyti. Nekramtykite ledukų.
  10. Poilsiaudami su vaikais, nenuolaidžiaukite ne tik sau, bet ir jiems – dantis atostogų metu valytis reikia kaip ir kasdien.
  11. Jei vykstate į užsienį, pasitikrinkite, kokios yra jūsų kelionių draudimo sąlygos odontologijos paslaugoms.
  12. Antiseptinį poveikį turi skalavimas virintu vandeniu su druska.

Daugiau informacijos:
Darius Počebutas
Gydytojas odontologas – ortopedas
Odontologijos klinikos „Pro-implant“ vadovas

 

+8
+8 -0
  • Dantų akmenys
  • Dantų rovimas
  • Dantų dygimas
  • Dantų gydymas
  • Dantų profilaktika
  • Dantenų kraujavimas
  • Dantų valymas
  • Dantų balinimas
  • Dantenų ligos
  • Dantų implantavimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *