Žaizdelės burnoje: kodėl jos atsiranda ir kaip gydyti?

Rugsėjo 11, 2017 | L.Rimgailė
+17
Žaizdelės burnoje: kodėl jos atsiranda ir kaip gydyti?

Baltos, skausmingos, itin nepatrauklios žaizdelės burnoje dažniausiai atsiranda dėl aftinio stomatito. Būtent aftinis stomatitas, dar kitaip žinomas opinio stomatito arba aftinio išopėjimo vardu, yra vienas iš labiausiai paplitusių burnos gleivinės pažeidimų, kuris gali žmogui sukelti daugybę nepatogumų: sunku nuryti maistą, mat opelės burnoje yra itin skausmingos, be to, gėda pasirodyti pasimatyme su mylimu žmogumi, nes ta žaizdelė ant lūpos yra itin nepatraukli...

Laimei, vaistinėje galima rasti daugybę burnos higienos produktų, kurie efektyviai gydo aftinį stomatitą ir numalšina burnos ertmės opelių sukeltą skausmą.

Prieš pradedant gydyti – atpažinkite

Stomatitai yra skirstomi į dvi pagrindines grupes: aftinį ir herpinį stomatitą. Aftiniui stomatitui yra būdinga viena opa arba jų grupė, kuri susiformuoti gali ant skruostų, lūpų vidinėje pusėje, ant liežuvio. Ši stomatito forma yra viena iš dažniausių ir gali varginti tiek suaugusius žmones, tiek vaikus.

Jog Jums aftinis stomatitas gali išduoti ne tik tokie simptomai, kaip atsiradusios žaizdelės burnoje, bet ir galvos skausmas, bendras silpnumas, karščiavimas, gali pradėti kraujuoti dantenos ir atsirasti burnos peršėjimas. Be to, vaikams gali padidėti seilių išsiskyrimas, dėl skausmingų opelių vaiko apetitas bus sumažėjęs.

"Herpinio tipo stomatito sukėlėjas – Herpes simplex virusas."

Žaizdelių burnoje atsiradimo priežastys

Aftinio stomatito atsiradimo priežastys  gali būti labai įvairios – nusilpęs imunitetas, netinkama mityba, virusinės ir bakterinės infekcijos, tiesioginiai burnos pažeidimai, stresas, virškinimo sutrikimai ar net onkologinės ligos. Taigi, apie kiekvieną iš jų plačiau.

Netinkama mityba. Yra žinoma, jog tie, kurių mitybos racione yra mažai geležies, vitamino B, turi padidintą riziką susirgti aftiniu stomatitu. Geležies galima gauti iš mėsos, o vitamino B – iš riešutų.

Tiesioginiai burnos pažeidimai. Neatsargus dantų valymas, breketai, dantų plokštelės, per karšto, aštraus maisto valgymas – visa tai taip pat padidina aftinio stomatito atsiradimo riziką.

Nusilpęs imunitetas. Dėl nusilpusio imuniteto atsiranda ne tik įvairios peršalimo ligos, bet ir nemalonios žaizdelės burnoje, ant lūpų.

Stomatitas: ką visada norėjau sužinoti, bet bijojau paklausti

"Rekomenduojama vartoti priemones, kurios savo sudėtyje turi alijošiaus ekstrakto bei hialurono rūgšties, būtinos mūsų audinių ląstelių „statybai“."

Plačiau:

Stomatitas: ką visada norėjau sužinoti, bet bijojau paklausti

Virusinės ir bakterinės infekcijos. Herpinio tipo stomatito sukėlėjas – Herpes simplex virusas. Blogiausia tai, kad šis virusas išlieka organizme ir yra linkęs kartotis tuomet, kai žmogus perserga gripu, jo nusilpęs imunitetas, vargina stresas. Be to, herpinio tipo stomatitas yra užkrečiamas tiesiogiai kontaktuojant su sergančiuoju. Dažnai po pirminės infekcijos atsiranda antrinė – herpinė infekcija, kurios viena iš populiariausių formų yra lūpų pūslelinė.

Onkologinės ligos. Vartojami vaistai nuo vėžio gali sukelti šalutinį poveikį – žaizdelių atsiradimą burnos ertmėje.

Kaip palengvinti nemalonius aftinio stomatito sukeliamus simptomus?

Esant aftiniui stomatitui labai svarbu yra kuo greičiau pašalinti tas nemalonias žaizdeles burnoje. Tad opų gijimui yra naudojama burnos higienos priemonės, kurių pasirinkimas yra labai įvairus ir platus – pradedant geliais, purškalais ir baigiant skalavimo skysčiais. Tad kaip nepasimesti ir išsirinkti iš tokios gausybės gydymo priemonių?

Visų pirma, reikėtų atsižvelgti į opų tipą. Pavyzdžiui, gelis yra rekomenduojamas tada, kai yra pavienės burnos opos, ribotai pažeistose vietose. O štai purškalas bus skiriamas daugiau tuo atveju, kai pacientą vargina dauginės burnos opos arba opos, kurios yra sunkiai prieinamose vietose.  Skalavimo skystis yra rekomenduojamas tada, kai žmogų vargina dauginės, išplitusios burnos opos, kurios gali atsirasti pakartotinai tuomet, kai sergama ortodontinėmis ligomis.

Visos šios gydymo priemonės ne tik kad numalšina aftinių opelių keliamus skausmus, bet ir padeda joms greičiau sugyti.

Be to, tam tikri vaistai, kurie yra skirti burnos opoms gydyti, pavyzdžiui, „Anaftin“, savo sudedamosiose dalyse turi alavijų. Yra žinoma, jog dar Senovės Egipte alavijai buvo vartojami kaip vaistiniai augalai odos ligoms gydyti, o šiomis dienomis – įvairiems nudegimams gydyti bei uždegimams, skausmui slopinti.

+17
  • Burnos kandidamikozė
  • Burnos pH
  • Gimdos kaklelio žaizdelės
  • Blogas burnos kvapas
  • Burnos vėžys
  • Burnos chirurgija

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Trys „ginklai“ kovoje su skausmingomis aftomis
Trys „ginklai“ kovoje su skausmingomis aftomis Kai Jus kas nors puola, ką Jūs darote? Žinoma, kad ginatės. Nesvarbu, ar tai būtų žodinis konfliktas, ar fizinis smurtas, visuomet reikia pakovoti už save. Lygiai taip pat reikia gydyti ir įvairias ligas. Jei kamuoja burnos opos, kovoje prieš jas padės šios medicinos priemonės. +14 / 0 +14
Kreivi vaiko dantukai ‒ ką daryti? Interviu su ortodonte Simona Rakauskaite
Kreivi vaiko dantukai ‒ ką daryti? Interviu su ortodonte Simona Rakauskaite Netaisyklingas sąkandis ‒ dažna problema, su kuria susiduria tiek suaugusieji, tiek mažiausi pacientai. Neretai dantų sangrūdos, atsikišę dantukai ar tarpas tarp viršutinių ir apatinių dantų gadina ne tik estetinį vaizdą, bet ir sukelia raiškaus kalbėjimo... +24 / -1 +23
Kaip taisyklingai valyti dantukus?
Kaip taisyklingai valyti dantukus? Išdygus pirmajam mažylio dantukui, daugelis tėvelių susirūpina: kada reikia pradėti valyti dantukus ir kaip tai daryti? Jauna mama Daiva ir jos trejų metukų durelė Gabija apsilankė pas „Vilniaus Denticijos“ vaikų odontologą Artūrą Maršalką. Straipsnyje rasite ne tik dantukų valymo žingsnius, bet ir naudingų faktų,... 5 +23 / -5 +18
10 patarimų, kaip prižiūrėti dantis namų sąlygomis
10 patarimų, kaip prižiūrėti dantis namų sąlygomis Jei vargina kraujuojančios dantenos ar nemalonus burnos kvapas, nors ir skiriate pakankamai dėmesio dantų priežiūrai, pats laikas išbandyti paprastas, bet efektyvias priemones. Dažna vis dažnėjančių apsilankymų pas stomatologą priežastis gali būti netinkamas ar netaisyklingai naudojamas dantų šepetėlis. Šiame straipsnyje... +14 / -1 +13
Kodėl vaikui genda dantukai? Paroda „Vaikų šalis“
Kodėl vaikui genda dantukai? Paroda „Vaikų šalis“ Ar žinojote, kad 90 % Lietuvos vaikų iki 6 m. dantukų būklė tragiška? Šią statistiką išgirdome apsilankę Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vykusioje parodoje „Vaikų šalis“. Joje vyko nestandartinės pamokos, diskusijos aktualiomis švietimo temomis, kūrybinės dirbtuvės ir įvairūs sveikatingumo... 1 +7 / 0 +7
Kreivos šypsenos priežastis – siauras žandikaulis ir dideli dantys
Kreivos šypsenos priežastis – siauras žandikaulis ir dideli dantys Kodėl vieni gali pasigirti Holivudine šypsena, o kiti visą gyvenimą drovisi parodyti savo dantis? Pasak odontologų, kreivi dantys gali išdygti per ilgai neištraukus klibančio danties arba susiklosčius nepalankiai anatominei situacijai. Plačiau apie netiesų dantų dygimą – gydytoja periodontologė... +5 / 0 +5
Dėl prastos dantų būklės vis daugiau Lietuvos jaunimo netenka dantų
Dėl prastos dantų būklės vis daugiau Lietuvos jaunimo netenka dantų Odontologai pastebi tendenciją, kad dantų protezavimas atliekamas vis jaunesniems pacientams. Dėl prastos dantų būklės, dantys pašalinami ir pakeičiami protezais. Tyrimų duomenimis, Lietuvos vaikų dantų būklė – viena prasčiausių Europoje. +6 / -2 +4