Ortoreksija – liga, kuri atsiranda dėl pernelyg sveiko gyvenimo būdo

Gegužės 23, 2018 | L.Rimgailė
+14
+15 -1

„Kas per daug – tas nesveika“, – sakydavo mūsų senoliai ir jie buvo visiškai teisūs. Atrodo, šiais laikais išties sveikai maitinamės, stengiamės kuo daugiau valgyti ekologiško maisto, nuolat sportuoti, judėti, tačiau vis tiek sergame ir jaučiame, jog kažkas yra ne taip. Ir taip, mes esame teisūs: perdėtas požiūris į sveiką mitybą mums „padovanoja“ ligą, kuri vadinasi ortoreksija. 

Ortoreksija – tai liguistas požiūris į sveiką mitybą. Jis gerokai apsunkina žmogaus gyvenimą, tad reikia ieškoti priemonių, kurios padėtų įveikti ortoreksiją.

Nauja manija, kuri tapo gyvenimo būdu: socialiniai tinklai skatina ortoreksiją?

Socialiniuose tinkluose šiais laikais kaip niekad dažnai galime pamatyti tobulo gyvenimo atspindžius. Tiesa, dažnai tai būna tik paviršius ir išties gražūs paveikslėliai telefone ar kompiuterio ekrane dar nereiškia, jog tas žmogus gyvena sėkmingą ir laimingą gyvenimą. Kaip bebūtų, atlikti tyrimai rodo, jog yra glaudus ryšys tarp socialinių tinklų ir ortoreksijos. [1]

Madinga tapo demonstruoti savo figūrą, atostogas ar net lėkštės turinį, kuriame – sveikas maistas. Žinoma, nieko čia tokio, jei žmogus rūpinasi savo sveikata, grožiu, tuo, ką valgo…Kur kas blogiau yra tuomet, kai toks rūpinimasis perauga į liguistą būseną, pavyzdžiui, atėjus pas draugus nevalgoma, nes ten – ne ekologiški produktai, užsukus į kavinę klausiama, kiek cukraus, kiek druskos yra patiekale, ar produktas nėra genetiškai modifikuotas ir t.t….

Sergu, bet nelaikau savęs sergančiu

Ortoreksija sergantys žmonės dažnai patys neprisipažįsta, jog serga šia liga. Kaip ir anoreksija, taip ir ortoreksija, gali būti itin pavojinga liga: jei žmogus jaučia, kad nusižengė savo sveikos mitybos ypatybėms, tuomet jis save gali bausti nevalgymu, o tai bus pavojinga jo sveikatai.

Pirmą kartą ortoreksija, kaip susirgimas, buvo įvardinta tik 1997 m., JAV moklslininko Steveno Bratmano, kuris subūrė bendruomenę, valgančią ekologišką maistą ir dalinosi tokios bendruomenės potyriais su kitais.

S. Bratmanas teigė, jog ortoreksija – tai gyvenimo būdas, jis negali būti vien tik vienadienis dalykas, jis tampa rutina nuo kurios vėliau sunku žmogui pabėgti. Todėl būtina laiku pastebėti ortoreksija sergantį žmogų ir jam kuo greičiau padėti.

" Sakoma, jog ir pop karalienei Madonai teko pereiti ortoreksijos gydymo procesą."

 Ar mano artimas žmogus serga ortoreksija?

Tai, ar žmogus serga ortoreksija, nesunku pastebėti. Kaip ir bet kuris kitas valgymo sutrikimas, taip ir ortoreksija, pasireiškia keistu elgesiu ir požiūriu į maistą: žmogus nuolat rūpinasi savo kūno mase, jam svarbu, ką valgys ryt ar poryt, jis net ir ypatingai progai esant atsisako pyrago ar kito nesveiko maisto, o jei jo suvalgo – skaudžiai save baudžia kitą dieną intensyviai sportuodamas ar net badaudamas ir itin stropiai skaičiuodamas kalorijas. Be to, tokį žmogų dažnai gali varginti įvairūs virškinimo sutrikimai

Dar blogiau yra tai, jog ortoreksija sergantis žmogus gali tapti asocialus ir vengti viešų vietų, išėjimų su draugais pasėdėti į kavinę ar restoraną ir visa tai vien dėl to, jog netektų suvalgyti to nesveiko maisto, kurį patieks viešosios maitinimo įstaigos.

Toks žmogus praranda valgymo malonumą ir valgymas jam tampa greičiau jau procesu, nauda, kurią gauna jo kūnas, o ne dar vienu gyvenimo malonumu, kurį jis gali gauti valgydamas skanų, tačiau ne visuomet sveiką, maistą.

Pabaigai

Ortoreksija – tai ne tik jaunų žmonių liga. Ja serga ir vyresnio amžiaus žmonės. Sakoma, jog ir pop karalienei Madonai teko pereiti ortoreksijos gydymo procesą. Lengva nebuvo, Madona konsultavosi su valgymo sutrikimo gydytojais, psichologais bei dietologais, kol galiausiai įveikė ligą.



[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28251592

+14
+15 -1
  • Bulimija
  • Anoreksija
  • Sveika mityba
  • Vitaminai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *