Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo

Birželio 20, 2019 | Rūtelė Foktienė
+2
+2 -0

Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į burną).

Toks rūgštaus turinio atpylimas kitaip vadinamas refliuksu ir yra lydimas deginančio skausmo už krūtinkaulio. Žmogui rėmuo tikrai apkartina gyvenimą, nes su juo pasireiškia ir kiti varginantys simptomai, pavyzdžiui, nemalonus skonis ir rūgštumas burnoje, raugėjimas, atpylinėjimas rūgščiu turiniu. Gali pūsti pilvą, padidėti seilėtekis, kamuoti pykinimas ar netgi vėmimas. Pacientas skundžiasi skausmu ir kaip jo lokaciją dažniausiai nurodo duobutę po krūtinkauliu, be to, skauda ir gerklę, prikimsta balsas, kamuoja lėtinis sausas kosulys, ypač naktimis. Rėmuo gali apsunkinti ir valgymą, nes jaučiamas nemalonus jausmas arba netgi skausmas dėl atsiradusių gleivinės pažeidimų.


Patarimai, kurie pravers siekiant išvengti rėmens epizodų

  • Jei turite antsvorio, laikas jo atsikratyti. Tai darykite palengva. Pasitelkite tris pagrindines priemones – sveikesnę mitybą, reguliarų fizinį aktyvumą ir… pasitikėjimą savimi! Jei nuosekliai stengsitės ir tikėsite savimi – Jums tikrai pavyks ne tik sulieknėti, bet ir pasijusti žymiai geriau.

 

  • Venkite persivalgymo. Per didelis vienu kartu suvalgytas maisto kiekis ne tik papildomai tempia skrandžio sieneles ir skatina rūgštaus turinio kilimą į viršų, bet ir apsunkina visą virškinimo sistemą. Svarbu suimti save į rankas ir nepersistengti su porcijomis.

 

  • Nevalgykite likus kelioms valandoms iki nakties miego. Vakarienę planuokite taip, kad netektų prisivalgyti ir iš karto po to eiti miegoti – tai itin didina naktinio rėmens pasireiškimą. Didelę įtaką vakariniam valgymui turi visos dienos režimas – pernelyg išalkus didėja ne tik tikimybė valgyti prieš pat miegą, bet išauga rizika ir persivalgyti. Svarbu visą dieną maitintis reguliariai. Pagrindinė taisyklė – geriau po mažiau, bet dažniau.

 

  • Šiek tiek pakelkite lovos galvūgalį. Tai nereiškia, kad reikėtų naudoti aukštesnes pagalves, nes pusiau sėdima padėtis nerekomenduojama. Užtenka po priekine lovos dalimi pakišti kažką stabilaus, kad galvūgalis pakiltų maždaug 10 ar 15 cm. Tai sumažins naktinio refliukso tikimybę (naktimis rėmuo paprastai pats aktyviausias).

 „Vakarienę planuokite taip, kad netektų prisivalgyti ir iš karto po to eiti miegoti – tai itin didina naktinio rėmens pasireiškimą.“

  • Dėvėkite patogius drabužius. Pernelyg aptempti drabužiai (ypatingai ties pilvo sritimi) taip pat skatina rėmenį. Čia turėtų būti paminėti ir per daug suveržti diržai – jų iš viso reikėtų vengti, o jeigu jie būtini, tuomet nereikėtų per daug suspausti juosmens.

 

  • Atsisakykite rūkalų ir alkoholio. Žinoma, tai padaryti tikrai nelengva. Bet kuo daugiau priežasčių išvardinsite sau, kodėl turėtumėte mesti rūkyti ir nevartoti alkoholio, tuo tai padaryti bus lengviau. Įrodyta, kad šie žalingi įpročiai skatina rėmens pasireiškimą.

 

  • Venkite arba kuo mažiau vartokite tų maisto produktų, kurie skatina refliuksą. Tokiems produktams dažniausiai priskiriama kava, taip pat šokoladas, riebus ir keptas maistas, citrusiniai vaisiai, kai kurios daržovės (pavyzdžiui, pomidorai), gazuoti gėrimai (putojantis vynas ir limonadai), pipirmėtės ir mėtos, rauginti ar konservuoti maisto produktai (pavyzdžiui, kefyras ar marinuoti agurkėliai), kai kurie kepiniai (pavyzdžiui, tamsi ruginė duona) ir kita. Stebėkite, kurie maisto produktai Jums ypatingai paaštrina su rėmeniu susijusius pojūčius ir išbraukite juos iš raciono arba vartokite tik labai retais atvejais. 

 

Ką dar turėtumėte žinoti:

  • Dažnas buvimas susilenkus skatina refliuksą, todėl reikėtų vengti šios pozicijos.
  • Kai kurie vaistiniai preparatai turi įtakos rėmens epizodams, todėl vertėtų pasidomėti daugiau apie jų sukeliamus nepageidaujamus poveikius.

Rėmuo taip pat dažnesnis nėštumo metu dėl organizme vykstančių pokyčių, tačiau pagimdžius nemalonūs pojūčiai paprastai praeina. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Vien tik Jungtinėse Amerikos Valstijose kartą per mėnesį daugiau nei 60 milijonų žmonių skundžiasi rėmens graužimo problemomis, o 15 milijonų gyventojų tai patiria kiekvieną dieną. Rėmens graužimas kankina bet kokio amžiaus žmones, tačiau pagal statistiką rizika susirgti šiuo negalavimu stipriai didėja sulaukus 40-ies metų.

Plačiau:

10 patarimų, kaip atsikratyti rėmens graužimo
+2
+2 -0
  • Rėmuo
  • Gastroezofaginis refliuksas
  • Skrandžio rūgštingumas
  • Persivalgymas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *