Alergijos pasekmės gali būti tragiškos

Liepos 17, 2018 | L. Varanavičienė
+5
Alergijos pasekmės gali būti tragiškos

Alergija verčia mus verkti ir čiaudėti, ir kiekvienais metais jos galios stiprėja. Tad kaip su ja gyventi. „Ranka pašėlusiai ieško popierinės nosinės" («Hand looking for Kleenex. Convulsively» ) -taip anglė Debra Lovin socialiniame tinkle Instagram įvardijo savo straipsnį ir sudomino kelis tūkstančius abonentų. Nuotraukoje - sulamdyta popierinė nosinė ir tušti nosies lašų flakonėliai, leidžiantys suprasti: ši tema apie alergiją. Ir ši tema aktuali tūkstančiams. Nenuostabu, kad didžiausią palaikymą Debra surinko už komentarą, kuris trumpai, bet taikliai apibūdino alergijos sukeltą  būseną - „Jėzau, kaip aš noriu verkti!" («Jesus, how I want to cry!»).

Gydytojai alerginę reakciją apibūdina kaip tik tam tikrą  imuninės sistemos atsaką, kylantį dėl organizmo padidėjusio jautrumo konkrečiai medžiagai. Gleivinės paburkimas, sloga, čiaudulys, ašarojančios akys ir niežulys - dažniausi alergijos simptomai.

Impulso galia

Šiandien priskaičiuojami daugiau kaip septyni šimtai alergenų. Tarp jų yra augalų žiedadulkės, dulkių erkutės, alergija žiedadulkėmsgyvūnų epidermio dalelės, riešutai ir kiti produktai, nikelis ir net guma. Iš esmės visos dažnai „įprastos“ medžiagos, tokios kaip mėsa ar net fiziologinis tirpalas, gali sukelti „neįprastą" organizmo reakciją. „Pagrindinis alerginės reakcijos kilimo vaidmuo tenka mediatoriui histaminui, dalyvaujančiam impulsų  tarp nervinių ląstelių perdavime, - aiškina alergologė Svetlana Jerochina. - Kontaktas su alergenu sukelia klaidingą  imuninės sistemos raginimą blokuoti tai kaip grėsmę. Klaidingą, nes alergenas iš tikrųjų nėra pavojingas gyvybei ir sveikatai. Bet mes susiduriame su aštriu imuniniu atsaku, lyg patologinėmis sąlygomis, pavyzdžiui, įvykus traumai ar nudegimui."

Alerginės reakcijos metu  histaminas staigiai išskiriamas į kraują. Tai išplečia kraujagysles, sukelia tinimus, raumenų susitraukimą (astmos priepuolio metu), veikia kraujo spaudimą, nosies gleivinę ir akis. Taigi, organizmas bando užblokuoti „pavojingą" medžiagą ir, jei įmanoma, ją pašalinti, iščiaudėti ar išplauti ašaromis. Pavojingiausias atvejis alergiškam žmogui yra anafilaksinis šokas, kai dėl histamino išsiskyrimo pabrinksta kvėpavimo takai, jie susiaurėja ir tampa sunku kvėpuoti, kraujo spaudimas krenta iki kritinės ribos. 10-20% atvejų rezultatas gali būti tragiškas.

Higienos teorija

„PSO statistika rodo, kad pacientų, besiskundžiančių dėl alerginių simptomų, skaičius kasmet didėja. Šiandien mes stengiamės suprasti, kodėl alergija sergančių žmonių tampa vis daugiau ir daugiau", - teigia Marta Ferrer, Navaros universiteto Alergologijos klinikos direktorė. Taigi, kodėl kyla alergija? „Evoliucija ir pasaulinė pažanga, - sako ponia Ferrer. - Tarp rizikos veiksnių, kurie gali  įtakoti imuninės sistemos funkcionavimui - žindymo atmetimas, pasyvus rūkymas, sumažėjęs fizinis aktyvumas, ilgalaikis buvimas uždarose patalpose ir netgi dirbtinių kilimų įtaka". Taip pat svarbus genetinis veiksnys. Jei tėvus nevargina alergijos, alerginių reakcijų pavojus vaikui siekia 15%. Jei tėvas ar motina yra alergiški, rizika vaikui išauga iki 40%, jei abu tėvai alergiški - iki 60%. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad kalbama apie alerginius pasireiškimus apskritai, o ne kažkam konkrečiam. Tai nereiškia, kad vaikas, kurio tėvas alergiškas tuopų pūkui, taip pat čiaudės nuo pūkų.

Taip pat žinoma „higienos teorija", kuri paaiškina, kodėl alergija tampa vis labiau ir labiau paplitusi tarp mūsų. Ji buvo iškelta 1989 m. epidemiologo David Strachan. Britų mokslininkas įsitikinęs, kad šiuolaikinis gyvenimo būdas su sterilumo troškimu daro įtaką imuninei sistemai ir atitinkamai sukelia alergines reakcijas.

Tokių motyvų pagrindas yra tai, kad išsivysčiusiose šalyse ši liga dažniau pasitaiko. Vaikas iš tam tikros besivystančios šalies, žaisdamas su naminiais gyvuliais, valgydamas neplautus vaisius ir lakstydamas po žydinčius laukus, gali netgi neįtarti, kas yra alergija. Tuo tarpu vaikai, kurių tėvai du kartus per dieną bute plauna grindis su dezinfekavimo priemonėmis, turi daugybę alergijų.

Strachan teoriją patvirtina daugybė tyrimų, įskaitant plačią apklausą, atliktą Vokietijos miestuose devintajame dešimtmetyje po Berlyno sienos griūties. Paaiškėjo, kad vaikai iš labiausiai purvinų to meto Leipcigo rajonų kentė nuo alerginių reakcijų du kartus rečiau nei jų bendraamžiai, gyvenantys švariausiose Vakarų Vokietijos vietose. Mokslininkai taip pat pastebėjo dar vieną faktą: žmonės, ankstyvoje vaikystėje patyrę rimtas bakterines infekcijas, vėliau rečiau serga alergija ir astma.

Erica von Mutius, Vokietijos pediatrė, dirbusi su Bavarijos ūkininkų vaikais, pastebėjo, kad vaikai, kurie gėrė tik ką pamelžtą pieną ir gyveno šalia galvijų ūkio,  alerginėmis ligomis sirgo 75% rečiau nei didmiesčių bendraamžiai.

Mieste ir kaime

„Apskaičiuota, kad po 20 metų 45% gyventojų patirs alergiją žiedadulkėms"

„Higienos teorijoje" ilgainiui iškilo netikėtas tęsinys. Paaiškėjo, kad jei namuose per didelis sterilumas yra kenksmingas, tai oro, kurį kvėpuojame, atžvilgiu, situacija yra visiškai priešinga. Kuo oras labiau užterštas, tuo daugiau žmonių, juo kvėpuojančių, yra alergijos aukos - pirmiausia kenčia nuo šienligės, tai yra reakcijos žiedadulkėms.

„Tyrimai rodo, kad užterštas transporto priemonių išmetimo produktais miesto oras keičia paties alergeno struktūrą ir palengvina jo prieigą į organizmą per kvėpavimo takus, - sako alergologė  Marie-Laure Megret iš  Saint Joseph Paryžiaus ligoninės. - Todėl augalų žiedadulkės mieste dažniau sukelia alergijas, nei kaime. Be to, kaime yra daug medžių, augmenijos, atviro drėgno dirvožemio, kuriame užsilaiko žiedadulkės. Mieste šie alergenai ilgiau išlieka ore - betonas ir asfaltas negali jų sulaikyti". Štai kodėl tarp miesto gyventojų yra 6 kartus daugiau kenčiančių nuo alergijos nei kaimo vietovėse.

Ekspertai mano, kad viena iš pagrindinių alergijos plitimo priežasčių yra klimato kaita. Vidutinė metinė temperatūra kyla, medžių ir gėlių žydėjimo laikotarpis ilgėja. Apskaičiuota, kad po 20 metų 45% gyventojų patirs alergiją žiedadulkėms.

 

Sloga: nuo alergijos ar peršalimo?

„Alergija pelėsiui gali sukelti rimtas komplikacijas: gali atsirasti astma, alerginis grybelinis sinusitas, plaučių uždegimas."

Plačiau:

Sloga: nuo alergijos ar peršalimo?

 

+5
  • Odos niežėjimas
  • Alerginė sloga
  • Alergologai
  • Imunologai
  • Čiaudėjimas
  • Akių ašarojimas
  • Akių perštėjimas
  • Dusulys
  • Alergijos gyvūnams

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3
Kaip lengviau atsikelti ryte?
Kaip lengviau atsikelti ryte? Šešta valanda ryto. Ausis pasiekia pats nemaloniausias garsas – skamba žadintuvas. Šįryt jau trečią kartą. „Nusnausiu dar 5 minutes ir jau tikrai kelsiuos“, – dažnas meluoja sau. Kelis kartus atidėlioję, galiausiai išsikrapštome iš lovos, tačiau dar visą pusdienį jaučiamės mieguisti... +55 / -3 +52
Renkamės avalynę. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį?
Renkamės avalynę. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį? Pavasarį daugelis ima ieškoti ne tik patogių sportinių batelių, bet ir avalynės kasdienai ar šventei. Žinoma, reikėtų nepamiršti ir mažiausiųjų. Parinkti tinkamą vaikišką avalynę ne taip jau paprasta. Kiekvieno žmogaus pėda – unikali, tad nuo mažų dienų nešiojant netinkamus batus žalojami kelių, klubų sąnariai ir... +32 / 0 +32
Kaip sureguliuoti sutrikusį miego ritmą?
Kaip sureguliuoti sutrikusį miego ritmą? Kelionės, darbas pamainomis ar viršvalandžiai, švenčių laikotarpis ar pašėlęs savaitgalis – miego ritmą gali sutrikdyti daugelis priežasčių. Sutrikus miegui, naktį ilgą laiką vartomės lovoje negalėdami užmigti, taigi kitą dieną būname mieguisti, irzlūs, ima skaudėti galvą, sumažėja darbingumas. Dažnas neiškenčia... +27 / -1 +26
Homeopatija – didžiausia medicinos apgaulė
Homeopatija – didžiausia medicinos apgaulė Homeopatija yra pseudomokslas, o homeopatiniai vaistai neveikia. Jų magiškas poveikis tėra placebo efektas. Deja, tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje homeopatinių preparatų pardavimai farmacijos įmonėms atneša milžiniškus pelnus, todėl apie homeopatiją viešai ir tiesiai kalbėti vengiama. Pacientai dažnai maišo homeopatiją su... 10 +47 / -23 +24
Sotus alkano neužjaučia. Arba ką daryti, jei nuolat jaučiatės alkani?
Sotus alkano neužjaučia. Arba ką daryti, jei nuolat jaučiatės alkani? Mitybos specialistai pataria – maitinkitės penkis kartus per dieną, mažomis maisto porcijomis. Nepamirškite ypač riboti maistą vakarais, prieš miegą. Deja, ne visuomet skambūs žodžiai ir taisyklės yra lengvai pritaikomos mūsų gyvenime. Darbe kartais neturime laiko net papietauti, o štai vakare – grįžtame ir suvalgome patį... +23 / -2 +21
Kaip pasiruošti pirmam pasimatymui? Tik 3 žingsniai.
Kaip pasiruošti pirmam pasimatymui? Tik 3 žingsniai. Esu vieniša moteris. Jau daugiau nei trys metai neturiu jokio partnerio. Prisipažinsiu, gyvenimas vienatvėje man ne itin patinka. Ką daryti? Vieną dieną ėmiau ir susimąsčiau, kad taip gyventi toliau nebegaliu. Tad nusprendžiau užsiregistruoti į pažinčių svetaines. Mano pašto dėžutę per kelias dienas užpildė krūva... +23 / -3 +20
Ajurvedinis masažas – ne tik prisilietimas, bet ir filosofija
Ajurvedinis masažas – ne tik prisilietimas, bet ir filosofija Tradicinė Indijos medicina, daugeliui žinoma kaip ajurveda, ne veltui laikoma seniausiu pasaulio medicinos mokslu. Pasak ajurvedos specialistų, pagrindiniai šios alternatyviosios medicinos principai buvo užrašyti prieš daugiau nei šešis tūkstančius metų! Pasaulio sveikatos organizacija pripažino ajurvedą... +19 / 0 +19
Ką daryti, kai mūsų kūno „darbininkai“ – sąnariai nebenori dirbti?
Ką daryti, kai mūsų kūno „darbininkai“ – sąnariai nebenori dirbti? „Kūnas be sąnarių – tai kaip automobilis be ratų. Ir kuo anksčiau imi rūpintis tais „ratais“, tuo toliau jie tave nuveža“, - kartą man ištarė šią frazę senyvo amžiaus žmogus. Tąkart į ją rimtai nežiūrėjau, numojau ranka. Apie šios frazės svarbą supratau tik tuomet, kai pradėjo varginti sąnarių ligos. +18 / 0 +18
10 patarimų, kaip sugrįžti į darbą po vasaros atostogų
10 patarimų, kaip sugrįžti į darbą po vasaros atostogų Dažnai juokaujama: niekam taip nereikia atostogų kaip tam, kuris ką tik iš jų sugrįžo. Psichologai tvirtina, kad dėl staigaus persiorientavimo iš atostogų rėžimo į kasdienę rutiną kenčia ne tik darbo kokybė, bet ir žmogaus sveikata. Kad pirmoji diena darbe būtų kuo mažiau varginanti, siūlome jums dešimt patarimų, kaip... +18 / 0 +18