Peršalimo gydymas. Ar veiksmingi "bobutės" metodai?

Vasario 14, 2018 | L.Varanavičienė
+17
Peršalimo gydymas. Ar veiksmingi "bobutės" metodai?

Tęsiasi ilgi žiemos mėnesiai. Snaiges keičia šlapdriba ar net lietus. Šaltuką dažnai išstumia pliusinė temperatūra. Šis sezonas yra labai pavojingas laikas, kai lengva įsitaisyti slogą ir gerklės skausmus. Pasak mokslininkų, vidutiniškai per gyvenimą žmogus peršalimo ligomis serga apie du šimtus kartų. Tai sudaro beveik penkerius gyvenimo metus.

Nors kiekvienas iš jūsų turite išbandytus kovos su peršalimu būdus, bus naudinga sužinoti dar keletą įdomių faktų:  ar veiksmingi "bobutės" metodai,  ar teisingi  nusistovėję mitai.

Kovoti neverta?

Mokslo medicinos ekspertas britas Jennifer Ackerman  atliko ilgalaikius tyrimus peršalimo srityje. Jis paskelbė išvadą, kad prevencijai imunostimuliatorius vartoti nenaudinga. Esant  stipriam imunitetui, ligos simptomai pasireiškia agresyviau: organizmas į peršalimo ligas reaguoja su didele jėga.

J. Ackerman taip pat atmeta tvirtą nuomonę, kad  kovai su peršalimu būtinas didelis vitamino C kiekis. Jis pateikia  tyrimų rezultatus, kurie rodo, kad net kasdienis  vitamino C vartojimas neapsaugos nuo peršalimo ligų. Geriausiu atveju jis truputį sutrumpins jo trukmę. Su Jennifer nuomone sutiko ir mokslininkai iš Helsinkio universiteto. Pasak jų, jei ligos prasidėjusios, padidėjusi  gryno  vitamino C dozė nepalengvins simptomų. Geriau gauti vitaminų iš natūralių šaltinių: citrusinių vaisių, paprikos, brokolių ir kivi.

Juokaujama, kad gydoma sloga trunka savaitę, o negydoma – 7 dienas. Tačiau slogos sukeltų simptomų slopinimui vis dėlto  pravartu vartoti gydytojų rekomenduojamus vaistus.

 

Kas dažniausiai serga?

Pasirodo, kad dažniausiai peršalimo ligomis skundžiasi  biuro darbuotojai, mokytojai, prekybininkai, kurie didžiąją dienos dalį praleidžia patalpoje. Uždaroje patalpoje  virusai "skraido" nuo vieno asmens prie kito, nusėda ant  telefonų ekranų, kompiuterių klaviatūrų. Pagrindinė infekcijos priežastimi mokslininkai (tuo pačiu ir Jennifer Ackerman) įvardija  įprotį paliesti veidą rankomis. Nešvarios rankos yra infekcijos židinys. Taigi negalima pastoviai trinti akių ir liesti nosies galiuko.  Neleiskite virusui paguldyti jus į patalus.

Susirgote ir nesuprantate priežasties? Prisiminkite vietą, kur buvote apytiksliai prieš  dvi paras, greičiausiai, ten ir užsikrėtėte. Įrodyta, kad virusai, iššaukiantys peršalimo ligas, per 48 valandas prasiskverbia į žmogaus ląstelę, joje įsitvirtina ir pradeda daugintis, sukeldami ligos simptomus.

Ar jūs žinojote, kad bučiuojantis  yra beveik neįmanoma užsikrėsti peršalimo ligomis, nes rinovirusas prasiskverbia į kūną ne per burną, o per nosies ir akių gleivines?

Klysta manantys, kad šilta apranga išgelbės nuo peršalimo. Pasak Ron Taylor - daktaro iš Virdžinijos universiteto - net jei sušalote, tai nereiškia, kad rytoj nubusite sloguodami ir karščiuodami. Sunki hipotermija, žinoma, gali iššaukti ligą. Nedidelis skersvėjis greičiau sukels raumenų uždegimą, o ne peršalimo ligas.

Jautrumą ligoms didina lėtinis miego trūkumas ir dažnas stresas. Įrodyta, kad žmonės - "pelėdos", vedantys naktinį gyvenimą, turi tris kartus didesnę galimybę susirgti, nei tie, kurie eina miegoti laiku. Imunitetą mažina ir nemiga, ir poilsis mažiau nei septynias valandas.

"Įrodyta, kad virusai, iššaukiantys peršalimo ligas, per 48 valandas prasiskverbia į žmogaus ląstelę, joje įsitvirtina ir pradeda daugintis, sukeldami ligos simptomus."

Tiesa ar mitas?

Kaip žinote, karštas skystis pagreitina gleivių šalinimą sloguojant, o tai padeda išvalyti kvėpavimo takus. Ir "bobutės " receptas - vištienos sultinys - šią užduotį įveikia net geriau nei arbata ar vanduo. Neseniai jo veiksmingumas  buvo moksliškai įrodytas. Žurnale "American Journal of Therapeutics" buvo paskelbtas JAV mokslininkų tyrimas, įrodantis, kad sultinys turi stiprias priešuždegimines savybes, lengvina kvėpavimą nosimi ir ramina gerklę. Vienas iš jo komponentų - karnozinas , atrastas dar 1900 metais, turi antioksidanto savybių ir trukdo ląstelių, sukeliančių uždegimą, judėjimui. Imuninė sistema, pastiprinta sultinio, sėkmingai priešinasi infekcijai, ypač ankstyvoje ligos stadijoje.

Kitos vištienos sultinio sudedamosios dalys taip pat  padidina poveikį. Pavyzdžiui, svogūnai, česnakai ir morkos. Juose esantys sulfidai greitina imuninių ląstelių susidarymą, o vitaminas A stimuliuoja antikūnų gamybą.

Vis dėlto nuomonė, kad sotus maistas ligos metu suteikia jėgų, yra tik mitas. Blogai jaučiantis valgyti nesinori, ir tai nėra atsitiktinumas. Organizmas kovoja su virusu,  neskiria pajėgumų virškinimui. Todėl pakanka šilto sultinio, kruopų košės, šviežių vaisių, sulčių vieną ar du kartus per dieną.

Pajutote pirmus peršalimo simptomus?Ar teisingai gelbėjatės?

"Manoma, kad česnako kramtymas prilygsta antibiotikų vartojimui, tik atsargiai, žalia daržovė gali sukelti virškinimo trakto sudirgimą."

Plačiau:

Pajutote pirmus peršalimo simptomus?Ar teisingai gelbėjatės?

Judėjimas, oras, vanduo

1. Nekreipkite dėmesio į  rekomendacijas gulėti  lovoje. Žinoma, pirmąsias 2-3 ligos dienas gulėkite, tačiau ilgiau pataluose nesivartykite. Faktas yra tas, kad ilgalaikis buvimas horizontalioje padėtyje trukdo normaliai plaučių ventiliacijai, sukelia gleivių sąstingį. Infekcija leidžiasi kvėpavimo takais iš viršaus į apačią, todėl kyla bronchito ar pneumonijos pavojus.

2. Kai tik liga slopsta, atnaujinkite trumpus pasivaikščiojimus gryname ore, atlikite paprastus fizinius pratimus.

3. Pamirškite, kad susirgimas ir vonia yra nesuderinami. Ši taisyklė galioja tik tuo atveju, kai temperatūra itin aukšta. Oda yra svarbus kūno apsaugos organas, ji turi reguliariai valytis nuo prakaito ir milijardų bakterijų, kurias organizmas šalina ligos laikotarpiu. Prauskitės duše ir jauskitės sveikiau.

 

+17
  • Alerginė sloga
  • Sloga ūminė
  • Sloga lėtinė

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Kaip susidoroti su stresu: greiti ir ilgalaikiai sprendimai
Kaip susidoroti su stresu: greiti ir ilgalaikiai sprendimai Stresas gali būti naudingas tuomet, kai reikia greitos reakcijos ir energijos kažkam atlikti, tačiau, jei jūsų palydovas – nuolatinis stresas, tuomet reikėtų susirūpinti. Nuolat kamuojantis stresas gali tapti įvairių ligų bei skausmų priežastimi. Tiesa, dėl streso sukeltų skausmų dažniausiai skundžiasi moterys: ypač dažnai... +2 / 0 +2
Celiakija: liga, kuri grasina nevaisingumu.
Celiakija: liga, kuri grasina nevaisingumu. Dar visai neseniai nebuvo žinoma, kad glitimas gali būti kenksmingas. Dabar, atvirkščiai, žmonės, neatlikę jokių tyrimų, dažnai laikosi beglitiminės dietos. Tai labai apsunkina tolesnę diagnozę. +8 / 0 +8
Kai kūnas nori, bet sąžinė neleidžia
Kai kūnas nori, bet sąžinė neleidžia Prisipažinkite, kiek kartų slapta esate pagalvoję apie priešingos lyties atstovą, apie tai, kaip smagu būtų su juo bent trumpam praleisti laiką? Ir visai nesvarbu, ar prie kavos puodelio, ar miegamajame? Nieko blogo, kai kūnas nori, bet sąžinė neleidžia...Tačiau, ką daryti tuomet, kai kūnas nori ir sąžinė leidžia? Ar... +49 / -2 +47
Mesti rūkyti niekada nevėlu
Mesti rūkyti niekada nevėlu „Jau pakenkiau savo kūnui, tad nebėra prasmės mesti rūkyti. Vis tiek sveikas nebebūsiu“, – taip dažnai galvoja rūkantys žmonės, o ypač tie, kurie rūko daug metų. Tačiau jie klysta. Tyrimai atskleidė, kad pagerėjusia sveikata ir ilgesne gyvenimo trukme džiaugiasi net ir tie, kurie šio įpročio atsikratė po kelių... +31 / 0 +31
10 būdų, kaip per savaitgalį pasiruošti šaltajam sezonui
10 būdų, kaip per savaitgalį pasiruošti šaltajam sezonui Kai papilkėję medžių lapai praneša apie artėjantį šaltuką, o žvarbus vėjas priverčia dar stipriau užsivynioti vilnonį šaliką, tampa akivaizdu: atėjo metas ruoštis šaltajam žiemos sezonui. Jei jus vis dar šildo vasaros prisiminimai ir net baisu pagalvoti apie sniego pusnis ar kumštines pirštines, turime pasiūlymų, kaip... 1 +26 / 0 +26
Homeopatija – didžiausia medicinos apgaulė
Homeopatija – didžiausia medicinos apgaulė Homeopatija yra pseudomokslas, o homeopatiniai vaistai neveikia. Jų magiškas poveikis tėra placebo efektas. Deja, tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje homeopatinių preparatų pardavimai farmacijos įmonėms atneša milžiniškus pelnus, todėl apie homeopatiją viešai ir tiesiai kalbėti vengiama. Pacientai dažnai maišo homeopatiją su... 10 +46 / -23 +23
Povilas Petrauskas: „Koučingas – tai ilga kelionė į save“
Povilas Petrauskas: „Koučingas – tai ilga kelionė į save“ Atrodytų, kad Povilas Petrauskas turėtų kalbėti vien klausimais, juk jis – pripažintas koučingo specialistas. Tačiau šįkart Povilas pasiryžęs atsakyti į visus mums (tikimės, kad ir jums!) rūpimus klausimus – apie laimę, milijonus ir lietuvišką požiūrį į saviugdą. 3 +21 / 0 +21
20 neįtikėtinų faktų apie seksą, kuriuos turi žinoti kiekvienas
20 neįtikėtinų faktų apie seksą, kuriuos turi žinoti kiekvienas Manotės išmanantys viską, kas tik žinoma apie seksą? Pagalvokite dar kartą! Šie 20 įdomų faktų apie seksą gali priversti pakeisti nuomonę. +22 / -2 +20
Kavos poveikis organizmui. Pasiklydę tarp mitų ir tiesos
Kavos poveikis organizmui. Pasiklydę tarp mitų ir tiesos Apie kavos poveikį organizmui dažniausiai galima išgirsti dvi priešingas nuomones. Pirmoji – kava turi daug neigiamų savybių ir jos derėtų atsisakyti. Antroji – saikingai geriama kava ne tik nekenkia, bet ir teigiamai veikia mūsų sveikatą. Kurią pusę palaikyti ir kaip elgtis, kai bičiulis pakviečia puodeliui kavos? Rinktis... 6 +24 / -5 +19
Skaudinantis taupumas
Skaudinantis taupumas Gyvenime yra daug dalykų, kurie mus skaudina: melas, išdavystė, pavydas...bet ar kada nors susimąstėte, jog skaudinti gali ir taupumas? Ne vietoje ir ne laiku noras sutaupyti išties gali sukelti itin nemalonių jausmų bei pasekmių. Pavyzdžiui, jei pradedate taupyti sveikatos sąskaita. Štai keletas pavyzdžių iš gyvenimo. +18 / 0 +18