Ar ir jus kankina nerimas? Ar kada teko girdėti apie kognityvinę elgesio terapiją ar matyti trijų raidžių trumpinį – KET – kuris toli gražu reiškia ne kelių eismo taisykles? Pasistengsime trumpai atsakyti į tris įdomius ir naudingus klausimus apie kognityvinę elgesio terapiją ir tikime, kad Jums pavyks geriau „susidraugauti“ su savo nerimu bei… geriau išsimiegoti, nes būtent nerimas yra bene dažniausia miego sutrikimų priežastis.
Kas yra kognityvinė elgesio terapija?
Kognityvinė elgesio terapija, kurios trumpinys yra KET, paskutiniu metu labai sparčiai skinasi kelią į vis didesnį populiarumą. Lotyniškai cognitio – „pažinimas“ – atskleidžia vieną iš pagrindinių šios psichoterapijos rūšių principų. Kognityvinė elgesio terapija padeda suprasti, suvokti ir pritaikyti žinias apie asmens elgesio, minčių ir emocijų sąsajas, ryšius. Ši psichoterapijos rūšis daug dėmesio skiria aiškinimuisi, kaip įsišakniję ir nusistovėję žmogaus įsitikinimai (stereotipai) daro įtaką jo priimamiems sprendimams ir kokias mintis, emocijas ir elgesį sukelia dėl šių įsišaknijusių įsitikinimų atsiradusios pasekmės.
Paprastai tariant, kognityvinė elgesio terapija padeda geriau suvokti savo elgesį, mintis ir emocijas ir po truputėlį pradėti taikyti tokius principus, kurie padėtų pagerinti savijautą, sumažinti nerimą ir depresines nuotaikas. Ši psichoterapijos rūšis paskutiniu metu itin populiari dėl to, kad rezultatai pastebimi gana greitai, o jos pritaikymas – gana nekomplikuotas. KET tinkama net ir probleminiams paaugliams, tai reiškia, kad metodai gali būti pritaikyti įvairaus amžiaus asmenims.
Kokie KET tikslai?
KET – tai psichoterapijos kryptis, pritaikyta šiuolaikiniam, skubančiam, savimi dažnai pasitikėjimą praradusiam žmogui. Psichoterapeuto, knygų skaitymo, kasdienių užrašų, tam tikrų pratimų pagalba siekiama padėti asmeniui keisti ne tik mintis ir emocijas, bet ir taikyti kitokius elgesio modelius, apie kuriuos jis anksčiau net nepagalvodavo.
KET yra gana plati kryptis, turinti daugybę metodų. Kiekvienas asmuo, kenčiantis nuo nerimo, depresijos ir pykčio protrūkių, kviečiamas išmėginti kuo daugiau būdų, padedančių atpažinti mintis ir emocijas, pritaikyti tam tikrus elgesio modelius. Visi žmonės skirtingi, tačiau psichoterapeutai pastebėjo, kad daugumai būdingi labai panašūs ar net beveik identiški minčių, emocijų ir elgesio modeliai. Kiekvienas, norintis sustiprėti emociškai, kviečiamas išmėginti kuo daugiau minčių – emocijų – elgesio koregavimo modelių ir išsirinkti sau pačius veiksmingiausius, lengviausiai pritaikomus. Teisingi pasirinkimai labai svarbu, nes KET galima taikyti visą gyvenimą, taip išvengiant sunkių būklės atkryčių. Gali pakakti vos kelių paprastų metodų, kad gyvenimas pasikeistų. Siūlome paskaityti vieną žymiausių KET apibūdinančių darbų – „Geros nuotaikos vadovą“. Ši knyga tikrai padės apie minėtąją psichoterapijos kryptį sužinoti daugiau, o jos autorius (David D. Burns) yra bene daugiausiai tyrimų šia tema atlikęs mokslininkas.
Kodėl sakoma, kad KET padeda žmogų ne tik įsodinti į valtį, bet ir duoti jam irklus?
KET padeda gauti naudingų žinių, praktiškai padedančių gyvenime – žmogus įgauna įrankių, gelbėjančių savarankiškai spręsti problemas. Žmogus, turintis šiuos įrankius, kas be ko, jaučiasi ir saugiau, jo nekankina toks baisus nerimas, kad ir vėl kažkas nutiks. Asmuo išmoksta labiau džiaugtis akimirka, gyventi čia ir dabar, nesigėdyti dėl praeities ir taip stipriai neišgyventi dėl ateities.
KET tuo ir skiriasi nuo kitų psichoterapijos rūšių – ji gana „praktiška“ ir lengvai išmokstama, pritaikoma kone visiems ir gali būti sėkmingai naudojama vaikų, paauglių ir suaugusiųjų, kurie kovoja su nerimo keliamais nepatogumais, gydyme ir konsultavime. Todėl KET gali realiai padėti žmogų ne tik įsodinti į valtį, bet ir duoti jam irklus, priešingai, nei gali nutikti tik paskiriant medikamentinį gydymą, kai irklų, deja, niekas nesuteikia ir tenka plūduriuoti virš vandens be „realaus“ problemų sprendimo.
Gamtos dovana lengvam nerimui ir miego sutrikimams
Literatūroje teigiama, kad pirminis nerimo sutrikimų pasirinkimas – psichoterapija, tačiau jos pakanka ne visuomet. Jei kamuoja lengvas nerimas ir lengvi miego sutrikimai, gali padėti nereceptiniai augaliniai vaistiniai preparatai. LILANDOR yra tradicinis augalinis vaistinis preparatas, skirtas lengvam nerimui malšinti ir miegui palengvinti. Labai gerai tai, kad LILANDOR nesukelia priklausomybės, neslopina, netrukdo darbui, vairavimui ir kitų mechanizmų atlikimui, ir priešingai nei daugybė maisto papildų, jo statusas yra nereceptinis vaistinis preparatas. Būtina vartoti šį vaistą tiksliai kaip aprašyta jo pakuotės lapelyje arba kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką, nes neteisingai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.