Tai žinodami Jūs apsaugosite savo akis.

Sausio 12, 2018 | L.Varanavičienė
+11
+11 -0

Kas antras žmogus turi regėjimo problemų. Nenuostabu, kad gydytojai kaltina šiuolaikines technologijas. Mes nepaleidžiame iš rankų mobiliųjų telefonų. Nuėję nuo kompiuterio,  žiūrime televizorių arba einame į kiną, o vakare lovoje skaitome knygas.

Pagrindiniu akių priešu gydytojai-oftalmologai  pripažįsta kompiuterį:  regėjimo problemos dėl jo kaltės yra vadinamos kompiuteriniu akių sindromu (GLC). Prie  monitoriaus praleidžiantiems daugiau nei 5 valandas per dieną sindromo simptomai yra gerai pažįstami: sausos akys ir deginimo jausmas, paraudę akių vokai, galvos skausmas.

Kodėl  kompiuteris pakenkia akims daugiau nei įprastas skaitymas?

Mūsų akys yra sukurtos anatomiškai keisti žvilgsnį, žiūrėti pakaitomis tolimais ir artimais atstumais. Tie, kurie praleidžia daugybę valandų prieš monitorių, neturi tokios galimybės, jų akys pavargsta žvelgti į vieną tašką. Yra ir kita problema: žiūrėdamas į monitorių, žmogus beveik nemirksi. Tačiau akių gleivinė  turi nuolat drėkintis, priešingu atveju ji išdžiūva. Tai mus verčia jausti – smėlio  akyse pojūtį,  nuovargį. Nepalanki ekologija: tabako dūmai, gatvės dulkės, teršalų pilnas  oras taip pat padidina akių sausumą. Biure nereikia laukti išgelbėjimo: kondicionuojamas oras yra labai sausas.

Be to, vaizdas monitoriuje, net ir pats kokybiškiausias, skiriasi nuo natūralaus. Pirma, jis susideda iš pikselių, kurie nuolat mirksi (nors to akys nepastebi). Antra, nuotraukos ir tekstas šviečia, o tai suteikia papildomą apkrovą akims. Trečia, liuminescencinių monitorių spinduliavimas nesutampa su maksimaliu akies spektriniu jautrumu.

"Idealiu, jei monitorius yra šiek tiek virš akių lygio."

Kaip sumažinti naštą akims?

1. Pagrindinis oftalmologų patarimas yra kas valandą atitraukti akis nuo monitoriaus  ir 10 minučių pailsėti. Praktiškai tai sunku, todėl pasirūpinkite  akių mankštele. Pažiūrėkite pro langą, suraskite tašką pačiame nutolusiame vaizde – bokšte arba reklaminiame plakate ant namo sienos, keiskite žvilgsnį  nuo stiklo į jį ir atgal. Nesukite akių, turi keistis tik atstumas ir fokusavimas.

2. Kad patogiai dirbtumėte, pasirinkite gerą monitorių ir sėdėkite mažiausiai 60 cm atstumu. Idealiu, jei monitorius yra šiek tiek virš akių lygio. Tinkamas apšvietimas yra labai svarbus. Natūrali šviesa turi nukristi iš kairės.

3. Akiniai su specialia danga gali visiškai sulaikyti UV spindulius ir žalingą trumpų bangų violetinę šviesą. Be to, jie padidina vaizdo aiškumą ir kontrastą, pašalina akinimo efektą ir mažina nuovargį.

4. Jei naudojate kontaktinius lęšius, jie irgi padidina akių sausumą. Pradedantiesiems reikia vartoti akių lašus. Sudėtimi jie panašūs į tikras ašaras (vadinami „dirbtinėmis ašaromis”) ir labai veiksmingai įveikia nuovargį ir deginimo pojūtį akyse. Norėdami pašalinti paraudimą ir sumažinti nuovargį, pasirinkite produktus, kurių sudėtyje yra hialurono rūgšties.

5. A, B2, E, C grupės vitaminai, kalcis yra labai naudingi akims. Be garsaus produkto, skirto ūmiam regos gerinimui, kaip morkos, į maitinimosi racioną įveskite varškę, žuvį, mėlynes ir kitas uogas. Rudens-žiemos metu oftalmologai rekomenduoja gerti vitaminų- mineralų kompleksus.

Įdomūs faktai apie akis:

1. Norėdami pagerinti regėjimą, Indijos jogai žvelgė į saulę ir mėnulį. Manė, kad saulės spinduliai pagyvina regėjimą, pagreitina kraujo apytaką ir užmuša bakterijas.

2. Majų tauta vieną iš  grožio požymių laikė žvairumą. Norėdami jį išvystyti, tarp akių  vaikams pritvirtindavo guminį kamuoliuką.

3. „Krokodilo ašaros” – tai ne mitas. Aukos valgymo metu krokodilai verkia, kad išvengtų druskų perteklius.

4. Atskirti žolėdžius gyvūnus nuo plėšrūnų galima pagal akių išdėstymą: plėšrūnų akys yra  snukio priekyje, tai leidžia  tiksliai sutelkti dėmesį į auką. Žolėdžių akys paprastai atskirtos priešingose snukio  pusėse, tai padidina regėjimo sritį  pavojams nuo plėšrūnų aptikti. Išimtis tik beždžionės: jos turi binokuliarinį regėjimą ir nėra plėšrūnai.

+11
+11 -0
  • Akys
  • Galvos skausmas
  • Sudirgusios akys
  • Dvejinimasis akyse

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *