Taisyklinga burnos priežiūra ir dantų valymas
Maži vaikai patys dar nesugeba valytis dantukų. Tėvai turi jiems padėti, kol jie maži, ir daryti tai kartu vaikams paaugus. Jeigu vaikas moka užrašyti savo vardą, reiškia, kad jis jau yra pasiruošęs savarankiškai laikyti šepetėlį ir valytis dantukus.
Patariama pradėti valyti burną dar prieš atsirandant pirmiesiems dantukams. Taip iš anksto suformuojamas įprotis valytis dantukus, taip pat palaikoma burnos švara. Kaip tai daroma? Patogiai paguldykite vaiką, įsitikinkite, kad gerai matysite burnos ertmę (geras apšvietimas), naudokite specialų minkštą šepetėlį arba apvyniokite švarų ploną skudurėlį aplink pirštą ir trinkite, masažuokite vaikelio dantenas. Kol vaikas neturi dantukų, dantų pastos naudoti nereikia.
Atsiradus dantukams pirmiausiai turi būti teisingai parenkamas dantų šepetėlis ir dantų pasta. Dantų šepetėlis turi būti minkštas su užapvalintais šeriais, taip pat turi būti tinkamo dydžio pagal vaiko burną. Dantų šepetėlį rekomenduojama keisti kas 3–4 mėn. Neteisingai parinktas dantų šepetėlis gali pakenki dantenoms, sukelti skausmą ir lemti baimę valytis dantis.
Dantų pasta savo sudėtyje turi turėti fluoro, kuris apsaugo dantis nuo ėduonies. Vaikus iki 6 m. reikėtų įdėmiau stebėti, kad neprarytų dantų pastos, ir pradžiai naudoti labai mažus pastos kiekius. Prarijus didelį kieki fluorido turinčios pastos vaikas gali susirgti dantų fluoroze.
Valytis dantis vakare yra kur kas svarbiau nei ryte, nes dienos bėgyje seilių gamyba yra aktyvesnė, taip pat burna dažniau praskalaujama įvairiais skysčiais, o naktį bakterijos turi daug laiko atlikti savo „purviną“ darbą. Visiems valytis dantis reikėtų rytais ir vakarais, ilgiau nei 2 min.
Reguliari dantų apžiūra pas odontologą
Pirmą kartą apsilankyti pas dantų gydytoją rekomenduojama per pirmuosius 6 mėn. nuo pirmo danties išdygimo arba kai vaikui sukanka 1 m. Profilaktiškai dantis pas odontologą tiek vaikams, tiek suaugusiesiems reikėtų tikrintis kas 6 mėn. (du kartus per metus).
Kodėl verta eiti pas odontologą? Todėl, kad sužinote, ar teisingai prižiūrite dantis, radus problemą ji iškarto pašalinama. Tokio įpročio vaikui suformavimas leis išvengti rimtesnių problemų. Odontologas dažnai pasiūlo silantavimą – priemonę dantims apsaugoti nuo ėduonies. Specialia medžiaga yra padengiamas kramtomasis danties paviršius, jis tampa lygus ir tokiu būdų kyla mažesnė tikimybė, kad kažkur mažose ertmėse užstrigs maistas ir kaupsis bakterijos. Esant sąkandžio patologijai vaikas bus nukreiptas pas reikiamus specialistus.
Tai yra pagrindiniai, tačiau tikrai ne visi patarimai, kuriuos svarbu žinoti visiems tėveliams, besirūpinantiems tiek vaiko, tiek savo dantimis. Tokios nesudėtingos žinios ir profilaktinis dantų patikrinimas pas specialistą leis išvengti nemalonių procedūrų.