6 patarimai pasireiškiant kūdikio pilvo pūtimui

Rugpjūčio 16, 2018
+4
+4 -0

Pirmieji kūdikio gyvenimo mėnesiai – didžiulis išbandymas ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėveliams. Vaikelio organizmas mėgina priprasti prie kitokių mitybos sąlygų ir čia dažnai palydovu tampa pilvuko pūtimas. Pilvo pūtimas yra nemalonus pojūtis, dažnai lydimas skausmingo žarnyno sienelių tempimo, veržimo, „raižymo“. Kūdikiai sau padėti negali ir apie tai graudžiu, kartais ilgai nenumaldomu verkimu praneša aplinkiniams. Kad kūdikį kankina pilvuko pūtimas ir skausmas suprasti visai nesunku: vaikelis graudžiai verkia, riečiasi, yra įsitempęs, pilvelis kietas ir išsipūtęs, kūdikis atsisako valgyti, miegoti, nepadeda ir kitos priemonės. Pilvo pūtimo, skausmo bei virškinimo sutrikimų diagnozę galima patvirtinti ir mediciniškai. Kaip tėveliai galėtų padėti savo vaikui?

1) Mamos mityba arba kūdikių maisto sudėtis. Maisto įtaka motinos pieno sudėčiai kuo toliau, tuo labiau paneigiama moksliniais tyrimais, o krūtimi maitinančiai mamai patariama valgyti kuo įvairesnį maistą. Vis dėlto būtų naudinga atsisakyti arba sumažinti tų maisto produktų kiekį, kurie gali turėti reikšmingos įtakos motinos ir vaikelio pilvo pūtimui: ankštinių produktų (pvz., pupelių, žirnių), įvairių kopūstų (gūžinių ir žiedinių kopūstų, briuselio kopūstų), obuolių, kaulavaisių ir pan. Verta stebėti vaikelio reakciją pavartojus daugiau pieno produktų. Kūdikis taip pat gali netoleruoti laktozės, randamos ne tik motinos piene, bet ir pradinio maitinimo pieno mišiniuose. Mityba itin svarbi ir dėl galimų alerginių reakcijų, todėl jos stebėjimas ir vertinimas reikalingas ne tik pilvo pūtimo profilaktikai, bet ir nustatant kitus galimus sveikatos sutrikimus.

2) Nešiojimas ir supimas. Nuo senų senovės kūdikiai ir vaikai jaučia poreikį būti nešiojami. Tai jiems padeda nusiraminti, pajusti kontaktą su nešiojančiuoju, atsipalaiduoti. Nešiojimas, lengvas „vibravimas“ ir sūpavimas gali padėti vaikeliui numalšinti susierzinimą jaučiant nemalonius pilvo pūtimo požymius, atsipalaiduoti. Be to, lengva vibracija padeda lengviau pasišalinti žarnyno dujoms, o šiluma, jaučiama nuo nešiojančio žmogaus, padeda mažinti patiriamą nemalonų žarnų sienelių tempimą.

3) Guldymas ant pilvo ir nešiojimas  vertikalioje padėtyje po maitinimo. Ši poza padeda lengviau pasišalinti žarnyno dujoms, stiprina raumenis. Reikėtų įprasti prieš kiekvieną maitinimą arba praėjus maždaug pusvalandžiui po maitinimo paguldyti vaikelį ant pilvo (geriau tinka kietesni paviršiai). Pasišalinus žarnyno dujoms, vaikelis bus ramesnis, todėl tikėtina, kad mažiau oro pateks į virškinimo traktą jam valgant. Po maitinimo verta vaikelį panešioti vertikaliai – pasišalins kartu su maistu patekęs oras.

4) Lengvas masažas. Pirmiausiai reikėtų suprasti, kad kūdikio pilvelio masažas turėtų būti kaip galima švelnesnis ir panašus i glostymą. Patogiai paguldykite vaikelį, apnuoginkite jo pilvą ir šiltomis rankomis glostykite jį pagal laikrodžio rodyklę. Šis lengvas ir švelnus masažas turėtų padėti lengviau pasišalinti žarnyno dujoms, o jaučiama šiluma taip pat turėtų palengva sumažinti pasireiškiantį pilvo skausmą. Taip pat gulimoje padėtyje galima lengvai pakelti kojytes į viršų (laikant už keliukų) arba vaikelio kojytėmis „paminti dviratuką“. Pakalbinkite kūdikį šioje padėtyje, užmegzkite su juo akių kontaktą – tai irgi turėtų padėti šiek tiek nusiraminti.

5) Pilvelio šildymas. Šildyti vaiko pilvelį galima šilta ranka arba specialiomis vaistinėje įsigytomis pagalvėlėmis, pavyzdžiui, su grikių ar vyšnių kauliukų užpildu. Svarbiausia laikytis saugumo ir neperkaitinti šių pagalvėlių. Ar pagalvėlė ne per karšta ir tinkama dėti ant pilvuko, galite patikrinti priglaudę ją prie savo vidinės riešo arba šlaunies pusės – tose vietose oda plonesnė ir jautresnė. Atsiminkite, kad geriau naudoti vos vos šiltą pagalvėlę, nei per karštą, todėl kilus bet kokioms abejonėms, geriau palaukite, kol ji atvės. Jaučiama šiluma vaikeliui padės nusiraminti, sumažinti patiriamus nemalonius pojūčius.

„Ypatingai saugus ir patikimas yra simetikonas – jis veikia tik žarnyno spindyje, nepatenka į kraujotaką, iš virškinimo trakto pašalinamas visiškai nepakitęs."

6) Vaistiniai preparatai. Tai pati veiksmingiausia ir moksliniais tyrimais įrodyta pagalba pasireiškiant kūdikių  pilvo pūtimui. Šiomis dienomis gausu inovatyvių ir veiksmingų vaistinių preparatų (pavyzdžiui, Espumisan L). Ypatingai saugus ir patikimas yra simetikonas – jis veikia tik žarnyno spindyje, nepatenka į kraujotaką, iš virškinimo trakto pašalinamas visiškai nepakitęs. Kūdikiams vartojama skysta farmacinė forma prieš arba po maitinimo, kiekvieną kartą sulašinant po 40 mg simetikono . Ši medžiaga suskaido dujų burbuliukus ir padeda jiems lengviau pasišalinti, ji vartojama nuo ligų, kurių metu virškinimo trakte kaupiasi dujos (meteorizmas), būna pilvo pūtimas, pilnumo pojūtis, simptominiam gydymui. Vaistinį preparatą saugu vartoti tol, kol jaučiami sutrikimai. Tai bene populiariausia pasaulyje vartojama medžiaga, padedanti sumažinti kūdikių pilvelio pūtimą. Kartu naudojant ir kitus prieš tai išvardintus patarimus nemalonūs simptomai turėtų sumažėti arba dingti, tačiau būtina suprasti, kad nutraukus vaistinių preparatų vartojimą, sutrikimai gali atsinaujinti.

Nuolatinis pilvo pūtimas (meteorizmas) gali būti ne tik nemalonus virškinimo sutrikimų simptomas. Jis gali gerokai pabloginti gyvenimo kokybę. Pilvo skausmas, raižymas ir gurgimas tikrai negali būti lengvos ir sėkmingos dienos palydovais. Kai kuriems pacientams vidurių pūtimas tampa nelengvu psichologiniu išbandymu, apribojančiu galimybę laisvai jaustis viešumoje. Retkarčiais pasitaikantys ir savaime praeinantys meteorizmo epizodai neturėtų prognozuoti jokių sunkesnių sveikatos sutrikimų, tačiau labai dažnai arba nuolat kankinančio pilvo pūtimo priežasčių ieškoti būtina.

Plačiau:

3 pilvo pūtimo priežastys
+4
+4 -0
  • Meteorizmas
  • Virškinimo gerinimas
  • Pilvo pūtimas
  • Virškinimo sutrikimai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *