Ką būtina žinoti apie mažylių miegą?

Balandžio 19, 2016 | L.Varanavičienė
+11
Ką būtina žinoti apie mažylių miegą?

Dažnai tėveliai nerimauja dėl mažylių miego: tai jie negali užmigti, tai mažai miega ar naktį verkia.  Tėveliai supa  mažylius, čiūčiuoja ant rankų, duoda jiems gerti, valgyti - kiekvienas taiko skirtingą migdymo receptą. Bemiegės naktys išvargina tiek suaugusius, tiek vaikus.

Miegas kūdikiams reikalingas kaip organizmo pusiausvyros faktorius, miegant išsiskiria daugiau augimo hormonų, tobulėja smegenys ir vystosi kūnas.

"2- 4 mėnesių kūdikiai yra gana aktyvūs miego metu: jie šypsosi, rodo įvairias grimasas, juda."

Fiziologinė naujagimių miego norma   yra  16-20 valandų per parą. Jas gali išmiegoti nereguliariai nuo kelių minučių iki kelių valandų. Vėliau mažyliai miega po 3-4 valandas, tarp miego periodų būdraudami maždaug  1 valandą. Šis ritmas tęsiasi  nepaisant dienos-nakties kaitos. Krūtimi maitinami kūdikiai miega trumpiau (2-3 valandas), nei maitinami dirbtinu pienu (3-4 valandas).  2- 4 mėnesių kūdikiai yra gana aktyvūs miego metu: jie šypsosi, rodo įvairias grimasas, juda. Tai normalu, o kūdikio miegas yra pilnavertis. Paaugę 6 mėnesių kūdikiai  gali išmiegoti visą naktį ir nebereikalauti naktinio maisto. Tačiau maždaug pusė jų ir toliau trumpam keliasi naktį nuo 4 iki 6 kartų.

Mažai miegantis vaikas.

Tačiau pasitaiko atvejų, kai mažas vaikelis nuo prigimties miega tik 12 valandų. Ir tas  valandas miega su ilgomis pertraukomis, ne tuo pačiu paros metu, todėl tėvai negali išsimiegoti ir pervargsta.

Kai mažai miegantis vaikas būna aktyvus, domisi aplinka, švelnus ir draugiškas, kol mažylis laimingas ir linksmas, jis neserga. Pergyventi dėl kūdikio miego stokos nereikia.

Pradėjęs vaikščioti vaikas gali miegoti įvairiai. Kai kurie “nemiegaliai” nenori miegoti dienos metu ir ryte anksti prabunda. Jei vaikas miega mažiau nei 8 valandas per parą, tai gali būti  pavojinga. Ką daryti,-nerimauja jauni tėvai. Pripraskite, kad jūsų kūdikis mažai miega jau nuo pirmų dienų ,- pataria specialistai. Taigi:

-jei kūdikis naktį prabunda ir verkia, prieikite, nuraminkite. Kai nustoja verkti, pabūkite su juo, kad jis nesijaustų vienišas.

-prie jo lovos padėkite žaislų, atsigerti, kad prabudęs vaikas visa tai pasiektų ir turėtų kuo užsiimti . (Įsitikinkite saugumu. )

-niekada neduokite vaikui raminančių,  jei jų neskyrė gydytojai.

-pasirūpinkite, kad miegamasis būtų šiltas, ir prabudęs vaikas nesušaltų.

-norėdami nubausti vaiką, niekada neguldykite jo į lovytę, kad miegas nekeltų asociacijų su baime. Vaikas dar labiau nenorės eiti miegoti.

Būna atvejų, kai  vaikas miegodamas klajoja po namus. Jo akys atmerktos, tačiau nieko nemato, nesupranta, kas jam sakoma. Tai pavojinga dėl galimų traumų. Tokiu atveju nesistenkite jo pažadinti, švelniai  nuveskite į lovą. Nuraminkite.  Jei šie atvejai kartojasi, kreipkitės į gydytoją.

Kaip elgtis, jei mažylis susirgo?

"...tėveliai turėtų žinoti, kad paracetamolis neturi antiuždegiminio veikimo."

Plačiau apie patarimus:

Kaip elgtis, jei mažylis susirgo?

Pasitaiko, kai  vaikas kenčia dėl nemalonių sapnų ar nakties košmarų. Prabunda klykdamas, raudodamas. Jo akutės atvertos, tačiau nesupranta ką jūs sakote. Nakties košmarus gali sukelti daug priežaščių: gal atsigulė pervargęs, persivalgęs,  gal dieną išsigando. Rimtos košmarų problemos yra aukšta temperatūra,  užsikimšusi nosis, ausies skausmas, pilvo diegliukai ir kitos. Jas reikės spręsti su gydytojo pagalba.  Jei mažylis pradėjo klykti per miegus, skubiai preikite prie jo, uždekite šviesą, nuraminkite. Pabūkite su vaiku, kol jis vėl užmigs.

Mieguistumas.

Mieguistumas normaliam judriam vaikui gali būti karščiavimo ar temperatūros nukritimo žemiau normos požymis. Temperatūra paprastai matuojama pažastyje, rečiau – tiesiojoje žarnoje, pastarasis būdas labiau tinka naujagimiams, kūdikiams ar vaikams iki 3 metų amžiaus. Vyresniems nei 5 metų vaikams temperatūrą matuoti galima ir burnoje tam skirtais termometrais. Normali vaiko kūno temperatūra pažastyje yra iki 37,2˚C, tiesiojoje žarnoje – iki 38˚C, o burnoje – iki 37,4˚C. Per parą kūno temperatūra gali svyruoti 0,8–1˚C.

Aukštą temperatūrą mažinkite specialiai vaikams skirtais vaistais, kurių sudėtyje yra skirtingų veikliųjų medžiagų. Vaikams skirto preparato Ibustar® veiklioji medžiaga yra ibuprofenas, kuris yra ypač veiksmingas. Ibuprofenas yra gerai toleruojamas ir greitai numalšina karščiavimą bei slopina skausmą. Jo poveikis prasideda po 15 minučių ir trunka iki 8 valandų.

Mieguistumas gali pasireikšti dėl skysčių trūkumo, paveikus raminantiems vaistams, sergant cukriniu diabetu, sutrikus kepenų ar inkstų veiklai.

Jei vaikas mieguistas, bet geros nuotaikos, gerai valgo, temperatūra normali, nesijaudinkite. Tačiau jei pastebite ligos požymių, kvieskite medicininę pagalbą. Jei  vaikas vemia , viduriuoja, laukdami medicininės pagalbos, girdykite vandeniu. Išsiaiškinkite, ar vaikas nesusimušė galvos. Pauostykite, ar iš burnos nėra acetono kvapo, būdingo cukrinio diabeto pablogėjimui. Visa tai pranešite gydytojui.

Padainuokite lopšinę savo angelėliui prieš miegą ir tegul jo miegelis būna ramus ir saldus:

   Miegok, mano mažyli,
   Miegok, užmerk akeles,
   Miegok, vėlyvas vakarėlis
   Tau labą rytelį atneš.

 

 

 

+11
  • Vaiko raidos stadijos
  • Vaiko dirglumas
  • Vaiko mityba
  • Vaiko miegas
  • Vaiko auklėjimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3
Padėkite! Mano kūdikis verkia per ilgai. I dalis
Padėkite! Mano kūdikis verkia per ilgai. I dalis Dažnai gimus kūdikiui mažylio juoką pakeičia ilgai užtrunkantis ir varginantis verkimas. Šeima susiduria su pirmaisiais sunkumais – kūdikio pilvuko skausmais. Daug streso sukelia tai, kad dažniausiai tėvai nežino, kodėl kūdikis verkia ir kaip jam padėti. Ko gero, daugeliui pažįstama situacija: 3 mėnesių vaikelis verkia be... +23 / -3 +20
Tymai. Kaip atpažinti vaikiškos ligos simptomus?
Tymai. Kaip atpažinti vaikiškos ligos simptomus? Tymai – tai paramiksoviruso sukeliama ūmi infekcija, kuri itin greitai plinta. Tymais užsikrečiama nuo sergančio žmogaus oro lašeliniu būdu (virusas išsiskiria per kvėpavimo takus ir plinta čiaudint ar kosint per seiles). Kai vaikas suserga tymais, pasireiškia specifinis bėrimas. Nuo sergančio žmogaus šia infekcija galima... +21 / -3 +18
Skarlatina ‒ pavojingos ligos simptomai ir profilaktika
Skarlatina ‒ pavojingos ligos simptomai ir profilaktika Vaikai nuolat peršąla, kosėja, sloguoja. Gerklės skausmas yra vienas dažniausių vaikų nusiskundimų, tačiau ar žinote, kad jis ne visada susijęs su peršalimu? Labai dažnai gerklės skausmas signalizuoja apie skarlatiną ir kitas streptokokines infekcijas, kuriomis užsikrėsti galima bet kurioje vietoje. Tereikia įkvėpti... +19 / -4 +15
12 patarimų, kaip užauginti sveikesnį vaiką
12 patarimų, kaip užauginti sveikesnį vaiką Padėkite vaikui išsiugdyti sveikus valgymo, mankštinimosi ir geros nuotaikos įgūdžius visam gyvenimui. Suprantama, kad sudėtinga įtikinti vaikus valgyti ką nors, kas jiems neprimena dinozauro, jau nekalbant apie tai, kad neįmanoma jų atplėšti nuo televizoriaus vos po vienos „Kempiniukas Plačiakelnis“ serijos. +12 / 0 +12
Kokios dažniausios vaikų akių ligos ir kaip jų išvengti?
Kokios dažniausios vaikų akių ligos ir kaip jų išvengti? Sulaukus mažylio, tėvelius užgriūna daugybė klausimų, susijusių su naujojo šeimos nario sveikata. Todėl artimieji ne tik skaito straipsnius, knygas, domisi sveiko vaikelio auginimu, bet ir mina gydytojų slenksčius, atlieka įvairius patikrinimus. Anksčiau ką tik gimusiems kūdikiams akių patikra būdavo privaloma, tačiau... +12 / -1 +11
Muzikiniai užsiėmimai kūdikiams – kodėl verta? I dalis
Muzikiniai užsiėmimai kūdikiams – kodėl verta? I dalis Nuo senų laikų muzika žmonių gyvenime užėmė svarbią vietą. Dainos žmones lydėdavo ištisus metus ir įkvėpdavo kasdieniams darbams. Nors šiuolaikinių žmonių muzikinis skonis gerokai pakitęs, tačiau viena tikrai aišku: muzikos poreikis žmogui ‒ amžinas. Tad nesvarbu, prieš šimtą metų ar dabar, muzikos reikia ir... 1 +9 / 0 +9
Kaip mūsų žodžiai veikia vaikus?
Kaip mūsų žodžiai veikia vaikus? Paprašėte ką tik pradėjusio vaikščioti mažylio atnešti savo batuką ir jis tai padarė? „Šaunuolis“, – sakote jam ir apdovanojate bučiniu. Jūsų mažoji dailininkė nupiešė piešinį? „Kaip gražu!“ – iškart įvertinate, o užsigavusį sūnelį raminate: „Juk čia nieko tokio...“ Tačiau kas iš tiesų slypi už... +7 / 0 +7
Otitas – vaikų ir tėvų siaubas
Otitas – vaikų ir tėvų siaubas Otitas, kitaip ausies uždegimas, yra viena dažniausių vaikų ligų, dėl kurių kreipiamasi į gydytoją. Otitas dažniausiai pasireiškia varginančiu ausų skausmu, zvimbimu ausyje, sutrikusia klausa, pusiausvyros sutrikimu, pykinimu. Dėl šių nemalonių vaiką varginančių simptomų sutrinka visos šeimos paros ritmas: vaikas daug... +6 / 0 +6
Vaikas ir gamtos pavojai
Vaikas ir gamtos pavojai Paklaustas, kur norėtų poilsiauti, jūsų vaikas nupieš mažą namelį vidury pievos, su medžiais ir gėlėmis, dažnai su paukščiais ir tolumoje vinguriuojančia upe. Taigi, jei jūs gyvenate mieste, nuvežkite vaikutį į kaimą. Kaime vaiką viskas domins: klegantys naminiai paukščiai, darbštuolis arklys, čepsintys paršeliai.... +5 / 0 +5