Kūdikio pažintis su skonių įvairove

Liepos 25, 2014
+5
+7 -2

Jei mažylis sveikas ir auga gerai, iki pusės metukų jam visai nėra būtinybės siūlyti papildomo maisto. Geriausias mitybos pasirinkimas kūdikiui iki 6 mėn. ‒ motinos pienas, tačiau ir pieno mišiniais maitinamiems kūdikiams papildomo maitinimo ankščiau pradėti nebūtina. O kai mažylis sulaukia pusės metukų, galima pradėti jį pažindinti su skonių įvairove. Tik reikėtų laikytis tam tikrų rekomendacijų, kad apsaugotumėte mažylį nuo pernelyg sunkiai virškinamo ar alergiją galinčio sukelti maisto. 

Kas turėtų būti pirmajame šaukštelyje? 

Taigi kokią pirmąją košę galite pasiūlyti savo mažyliui? Gydytojai rekomenduoja pradėti nuo daržovių ar kruopų košių, geriausia trintų bulvių, morkų arba ryžių dribsnių. Pirmasis ragavimas iš tiesų ir turėtų būti tik ragavimas. Pasiūlykite mažyliui kelis šaukštelius šviežiai paruoštos košės. Nepamirškite, kad kūdikiui tai nauja patirtis ir kad jis dar ne visai supranta, ką gi jam su tuo maistu daryti, todėl greičiausiai pirmi kąsneliai košės bus išspjauti. 

Iš pradžių duokite košės paragauti ant šaukštelio galo. Neskubėkite, leiskite mažyliui pajusti skonį, susipažinti su tekstūra. Pradėkite primaitinimą nuo 2‒3 kartų per dieną tarp maitinimų. Naują produktą į valgiaraštį reikia įtraukti pamažu ir kurį laiką duoti skanauti tik vieno produkto. Jei savaitę laiko valgydamas naują daržovių ar kruopų košę mažylis ją gerai toleruoja, galite įvesti naują produktą. Tik išbandę visus produktus, galite imti gaminti košes iš kelių sudedamųjų dalių. 

Kokie produktai tinkami vyresnio amžiaus kūdikiams? 

Bananų tyrelėNuo 6 mėn. mažyliui galite duoti bulvių, morkų ir kitų daržovių, taip pat kruopų košių. Neskubėti reikėtų su burokėliais, nes jie sunkiau virškinami, taip pat palaukti turėtų ir pomidoras, nes ši daržovė dažnai alergizuoja. Jų paragaukite 10‒12 mėn. Išbandę daržovių ir kruopų, pasiūlykite paragauti liesos mėsos. Tinka virta vištiena, jautiena, veršiena. 

Nuo 10–12 mėn. galima duoti liesos žuvies, pieno produktų (jogurto, kefyro, varškės). Nuo pusės metų galite pasiūlyti ir vaisių tyrelių, tačiau geriau rinkitės vietinius vaisius, nes egzotiniai vaisiai gali sukelti alergiją. Vienintelis egzotinis vaisius, kurį mažyliai gerai toleruoja ir dažniausiai labai mėgsta, yra bananas. Jei šeimoje nėra narių alergiškų kiaušiniams, nuo 8‒10 mėn. galite pasiūlyti kiaušinio trynio, vėliau ir baltymo, tačiau jei šeimoje pasitaikė alergijų, reikėtų palaukti iki vaikui sueis metukai. 

Karvės pieno nerekomenduojama duoti mažyliams, kurie dar neturi metukų. Košes balinti galite motinos pienu ar pieno mišiniu. O jas skaninti galima sviestu ir augaliniu aliejumi, geriausiai mažyliams tiks rapsų ar saulėgrąžų aliejus, tačiau galite maisto skonį paįvairinti ir kitokiais aliejais.

Dažnai tėveliams norisi mažylio maistą pagardinti druska ar cukrumi, tačiau to daryti nereikėtų. Suaugusiajam gali pasirodyti, kad paruoštai košei trūksta skonio, tačiau iš tikrųjų mažylio skonio receptoriai dar nėra „išlepinti“ įvairių prieskonių, todėl jam natūralūs maisto produktų skoniai atrodys pakankamai stiprūs. Mažylio maisto gardinti prieskoniais nedera ir dėl to, kad jo organizmas dar nėra pasiruošęs apdoroti šių medžiagų. 

Jei mažylis ištroškęs, galite duoti gerti virinto vandens, arbatos ar vaisių sulčių. Tačiau skysčių nereikėtų duoti per daug, nes jie gali sumažinti vaiko apetitą. Sulčių vaikui duokite ne daugiau kaip 120 ml per dieną. Geriausiai sulčių duokite valgio metu ar iš kart po jo. Taip pat reikėtų žinoti, kad juodoji, žalioji ar ramunėlių arbata slopina geležies įsisavinimą organizme, todėl jomis piktnaudžiauti taip pat nederėtų. 

Kokių produktų reikėtų vengti? 

„Mažyliams, nesulaukusiems metų, reikėtų vengti duoti: druskos, cukraus, riešutų, medaus.“ Mažyliams, nesulaukusiems metų, reikėtų vengti duoti: druskos, cukraus, riešutų, medaus. Taip pat mažyliui nereikėtų duoti konservuotų ar raugintų produktų. Mažyliui gali pūsti pilvuką dėl didelio kiekio kopūstų ar vynuogių. Kadangi mažylio skrandis yra jautrus, košėse neturėtų būti svogūno ar česnako. Neduokite mažyliui prieskoniais gardinto maisto, riebios mėsos, žuvies ar pieno produktų. Įvairūs egzotiniai vaisiai ir daržovės gali sukelti mažyliams alergijų ar virškinimo sutrikimų. 

Ir galiausiai primaitinant mažylį reikėtų nepamiršti, kad kūdikio skrandžio tūris yra labai nedidelis, todėl suvalgomas maisto kiekis turėtų atitikti mažylio galimybes. Pradėdami primaitinimą būkite kantrūs; mažyliui priprasti prie naujų skonių gali prireikti net 10‒15 ragavimų, nes kūdikio skonio jutimai dar nėra išsivystę. Nors saldaus skonio jutimas yra išimtis – šį skonį jaučiame ir pažįstame nuo gimimo. Vis dėlto tai tikrai nėra priežastis mažyliui duoti  ragauti tik saldžių patiekalų. Tiesiog turėkite kantrybės pripratinti kūdikį ir prie kitų skonių. 

Taip pat skaitykite:
Vaikų mityba – ką reikėtų žinoti? I dalis »
Vaikų mityba – ką reikėtų žinoti? II dalis »
Mineralinės medžiagos maisto produktuose. Jų stoka ir perteklius »

+5
+7 -2
  • Kūdikis
  • Vaiko raidos stadijos
  • Vaikų gydytojai
  • Vaiko mityba

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *