Valgymo maratonas prasideda: kaip išvengti virškinimo sutrikimų?

Vasario 19, 2018 | L.Rimgailė
+9
+9 -0

Šv. Velykos daug kam siejasi ne tik su kiaušiniais, bet ir su kitais, gardžiais ir riebiais patiekalais. Valgome, geriame, bendraujame, pamiršdami, jog mūsų skrandis ne guminis, jis mėgsta saiką, jame telpa tik 700- 800 g. maisto.

Mes pamirštame, o skrandis – ne ir jo rodomi kaprizai – pilvo pūtimas, įvairūs virškinimo sutrikimai, skrandžio skausmas mums tarsi byloja, jog atėjo metas pasirūpinti savimi.

Tradiciniai lietuviški patiekalai – tikra nelaimė mūsų skrandžiams?

Jau nuo senų laikų per Šv. Velykas ant lietuvių stalų puikuodavo Velykų pyragas, kuris buvo pagrindinis šventės akcentas – svarbiausias krikščionių apeiginis valgis. Šalia Velykų pyrago būdavo dedami ir margučiai, įvairūs kiaulienos ar zuikio kepsniai, virtos dešros, o kur dar ta riebi kopūstų sriuba, nuo kurios ne vieną kamuodavo pilvo pūtimas…Ir nors pilvo pūtimas, dar kitaip vadinamas meteorizmas, atrodydavo visai nerimtas simptomas, visgi, daugeliui žmonių jis sukeldavo didelį diskomforto jausmą.

Rodos, visų tokių patiekalų, kokius seniau valgydavo mūsų protėviai, galime paragauti ir šiandien, tačiau esminę taisyklę, kurią žinojo ir kurios mūsų tautiečiai laikėsi, pamiršome. Pamiršome, jog nors ir patiekalų įvairovė ir seniau buvo labai didelė, visgi, lietuviai jautė saiką ir valgydavo po nedaug. Tad nenuostabu, kodėl šiais laikais tiek daug žmonių skundžiasi, jog per didžiąsias metų šventes juos kamuoja įvairūs virškinimo sutrikimai.

Juk išties – kiaulienos kepsniai, pyragai, kopūstų sriuba – tai tikras iššūkis mūsų skrandžiui. Riebi mėsa yra sunkiai virškinama, o ir mieliniai kepiniai labai dažnai tampa priešu ne tik mūsų kūno linijoms, bet ir skrandžiui…

„Mezym“ yra skirtas virškinimui gerinti, vartojamas tuomet, kai kasa nepakankamai gamina bei išskiria virškinimo fermentų ir tai sukelia virškinimo sutrikimus.

Tad tie, kurie per didžiąsias metų šventes yra linkę pamiršti, ką reiškia saiko jausmas, turėtų pasirūpinti, jog vaistai nuo virškinimo sutrikimų būtų po ranka. Pavyzdžiui, „Mezym“ yra skirtas virškinimui gerinti, vartojamas tuomet, kai kasa nepakankamai gamina bei išskiria virškinimo fermentų ir tai sukelia virškinimo sutrikimus.

Keletas patarimų tiems, kurie nori išvengti valgymo maratono skaudžių pasekmių – virškinimo sutrikimų, rėmens 

  1. Nustokite ryti – valgykite iš lėto, bendraudami su artimaisiais. Sakoma, jog nėra nieko blogiau, kai žmogus pasirenka vakarienę ar pietus valgyti žvilgčiodamas į mobiliojo telefono ar televizoriaus ekraną. Tuomet nebelieka jokio valgymo malonumo ir maistas yra tiesiog ryjamas, nesimėgaujama maisto kąsniu, nes visas dėmesys būna skirtas ne jam, bet televizoriui ar mobiliajam telefonui. Jei norite pajusti valgymo malonumą, nepersivalgyti, įpraskite valgyti atsiribojant nuo tokių šalutinių dirgiklių. Mokykitės iš italų, kurių kultūroje valgymas su visa šeima prie vieno stalo yra privaloma kasdieninio gyvenimo dalis. Ir dar, nepamirškite, jog sotumo jausmas labai dažnai ateina tik vėliau, maždaug po 20 minučių po valgio. Pilvo pūtimą sukelia per greitas valgymas, kuomet nedaroma ilgesnių pauzių tarp pagrindinių ir deserto patiekalų, valgoma daug ir įvairaus maisto.
  2. Po pasninko jauskite saiką, venkite gazuotų gėrimų. Po septynių savaičių gavėnios natūralu, jog pasninkaujant skrandis susitraukia, tad prie įprastos mitybos reikia grįžti pamažu, į valgiaraštį įtraukiant daugiau šviežių daržovių. Be to, jei norite išvengti rėmens – nemalonaus skrandžio graužimo pojūčio, tuomet atsisakykite gazuotų gėrimų, taip pat aštrių padažų, kuo mažiau valgykite mielinės tešlos kepinių, ypač saldžių bandelių. 

Kodėl gi į šventinį meniu neįtraukti daugiau patiekalų, kurie yra pagaminti iš daržovių ir vaisių? O gal verta cukrų keisti į džiovintus vaisius? 

Jei pažvelgsime į sveikos mitybos piramidę, pamatysime, jog jos apačioje puikuojasi daržovės, vaisiai, grūdinės kilmės produktai, kiaušiniai – tai, ką žmogus turėtų valgyti kasdien ir daugiausiai. Tačiau labai dažnai mitybos piramidė apsiverčia aukštyn kojomis ir imame valgyti tai, kas yra sveikos mitybos piramidės viršuje – saldainiai, sviestas, pyragaičiai – visi šie nenaudingi angliavandeniai nors ir suteikia mums papildomai energijos, tačiau toli gražu nėra geras pasirinkimas ir jų reikėtų vengti tiems, kurie rūpinasi savo kūno svoriu bei sveikata.

Tad per didžiąsias metų šventes apribokite pyragaičius, tortus ir vietoj jų pasirinkite save bei šeimą nustebinti vaisiniais desertais. Pažadame, Jūsų skrandis ir figūra tikrai Jums padėkos!

Be to, ar žinojote, jog seniau lietuviai Velykų desertus, tokius kaip pyragas ar bandelės, skanindavo ne cukrumi, o džiovintais vaisiais. Ir nors dabar cukrus – ne prabangos prekė, jo nesunkiai gali įsigyti kiekvienas žmogus, visgi, verta puoselėti tradicijas ir Velykų desertus skaninti džiovintais vaisiais. 

+9
+9 -0
  • Valgymo sutrikimai
  • Skrandžio ir žarnyno ligos
  • Skrandžio rūgštingumas
  • Skrandžio uždegimas
  • Persivalgymas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *