Apie gerybinės prostatos hiperplazijos priežastis, simptomus ir gydymą

Spalio 21, 2019 | Rūtelė Foktienė
+2
Apie gerybinės prostatos hiperplazijos priežastis, simptomus ir gydymą

Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) – nepiktybinės kilmės prostatos padidėjimas. Ji labai dažna tarp brandaus ir senyvo amžiaus vyrų (dažniausiai pasitaiko vyresniems nei 50 metų vyriškosios lyties atstovams). Visuomenėje ši patologija žinoma tiesiog kaip „padidėjusi prostata“. 


Kas yra GPH?

GPH yra urogenitalinės sistemos sutrikimas, kurį lydi nemalonūs simptomai. Kitaip jie vadinami apatinių šlapimo takų simptomais ir apima su šlapimo išsiskyrimu susijusias problemas. Tokių sveikatos būklės pakitimų atsiranda dėl to, kad didėjanti prostata (kitaip ji vadinama priešine liauka) pradeda vis stipriau spausti šlaplę ir trukdo normaliam šlapimo pasišalinimui. Ignoruojant apatinių šlapimo takų simptomus didėja rizika, kad kils ir rimtesnių sveikatos sutrikimų. Vienas iš jų – šlapimo pūslės obstrukcija. 

 

Kokie GPH simptomai?

Minėtieji apatinių šlapimo takų simptomai apima šiuos ir kitus sveikatos nusiskundimus, paprastai atsirandančius dėl to, kad priešinė liauka spaudžia vamzdelį (šlaplę), kurio šlapimas nuteka iš šlapimo pūslės:

 • Dažnesnis šlapinimasis arba poreikis šlapintis dieną;
 • Dažnesnis šlapinimasis arba noras šlapintis naktį (nikturija);
 • Šlapimo susilaikymas ir sunkumai šlapinantis;
 • Skausmas, deginimas, dilgčiojimas ir kiti nemalonūs pojūčiai šlapinantis;
 • Lėta, silpna, trūkinėjanti šlapimo srovė;
 • Ilgas laukimas iki šlapimo tekėjimo pradžios;
 • Jausmas, kad šlapimo pūslė nėra ištuštinta (net ir nusišlapinus);
 • Lytinio potraukio ir aktyvumo pakitimai. 

 

Panašūs simptomai būdingi ir kitoms prostatos ligoms

"Pacientui būtina suprasti, kad gydymas vaistais trunka ilgai (mėnesius ar net metus), be to, labai svarbus reguliarus ir atsakingas vaistinių preparatų vartojimas."

Kokios GPH priežastys?

Mokslas dar negali tiksliai įvardinti, kokios yra GPH priežastys, tačiau dažniausiai minimi du rizikos faktoriai:

1)      Vyro amžius – GPH tikimybė didėja su vyriškosios lyties atstovo amžiumi;

2)      Vyriškų hormonų apykaitos pakitimai – šiuo atveju svarbiausias testosteronas, kurio įtaka priešinei liaukai labai didelė. 

 

Kaip diagnozuojama GPH?

Tikslią diagnozę nustato tik gydytojas. Vyrui reikėtų nedelsti ir nekentėti nemalonių simptomų – apsilankymas pas gydytoją gali padėti grąžinti kokybišką gyvenimą. Labai svarbus ir partnerės vaidmuo – dažnas vyras nedrįsta kreiptis į specialistus, tad būtina jį padrąsinti, nuraminti, galbūt netgi palydėti į gydytojo kabinetą.

Konsultacijos metu svarbu išsamiai pakalbėti apie pasireiškiančius apatinių šlapimo takų simptomus, lytinio gyvenimo pokyčius bei kitus patiriamus pojūčius. Gydytojas gali paprašyti atsakyti į keletą testo klausimų ir atlikti tam tikrų tyrimų – tai padės greitai ir patikimai nustatyti diagnozę. 

 

Kaip gydoma GPH?

Labai svarbus kai kurių įpročių pakoregavimas:

 • Varginant nikturijai patariama prieš naktį nevartoti daug skysčių. Tikėtina, kad naktį reikės mažiau kartų keltis ir skubėti į tualetą. Dažnas šlapinimasis naktį gali sukelti ir miego problemas, o  ilgalaikės miego problemos didina kitų ligų riziką.
 • Patariama sumažinti alkoholinių gėrimų ir kofeino turinčių gėrimų vartojimą arba visai jų atsisakyti, mat tokie gėrimai didina šlapimo išsiskyrimą.
 • Su gydytoju vertėtų padiskutuoti, ar kitoms būklėms gydyti vartojami vaistai (jei tai aktualu) nesukelia panašaus poveikio – galbūt būtų galima pakeisti gydymą.
 • Kai kurie maisto produktai taip pat turi diuretinį poveikį, pavyzdžiui, arbūzai. Tokių maisto produktų patariama vartoti mažiau, ypatingai prieš naktį.
 • Rekomenduojama palaikyti normalų kūno masės indeksą, nes antsvoris turi neigiamą įtaką šlapimo organų funkcijai. Be to, antsvoris kenkia ir lytiniam gyvenimui ir kitoms organų sistemoms.
 • Patariama nevartoti daug skysčių prieš svarbius susitikimus bei kitus įvykius. Reikėtų visada pasirūpinti, kad netoliese būtų tualetas, jei jo skubiai prireiktų. 

 

Patvirtinus GPH diagnozę gydytojas gali skirti medikamentinį arba chirurginį gydymą. Esant reikalui gydymo metodai kombinuojami. 

 

Pacientui būtina suprasti, kad gydymas vaistais trunka ilgai (mėnesius ar net metus), be to, labai svarbus reguliarus ir atsakingas vaistinių preparatų vartojimas.  Negalima gydymo nutraukti savavališkai (nors situacija, atrodo, labai pagerėjo). Receptinius vaistinius preparatus paskirti gali tik gydytojas, o prieš vartojant bet kokius kitus vaistus, taip pat būtina pasitarti su gydytoju ir (arba) vaistininku. 

 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Ką vertėtų žinoti apie prostatos hiperplaziją

Prostata (kitaip priešinė liauka, lot. prostata - nuo gr. proistanai - „išsikišti“) – tai vyriška liauka. Ji apgaubia šlapimtakį prie pat šlapimo pūslės ir išskiria specialų sekretą, kuriame gausu baltymų ir lipidų. Teigiama, kad šis išskiriamas skystis suaktyvina spermatozoidus – padidėja jų galimybės judėti. Prostata yra labai svarbi liauka vyrų lytiniui gyvenimui – kartu su posmegenine liauka (hipofize) ji palaiko spermatozoidų gamybą, jų judrumą, svarbi lytiniam potraukiui ir vyriškumui.

Plačiau:

Ką vertėtų žinoti apie prostatos hiperplaziją

+2
 • Vyrų ligos
 • Gerybinis prostatos išvešėjimas
 • Gerybinė prostatos hiperplazija
 • Hormonai
 • Prostata
 • Skausmingas šlapinimasis

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4
Vyrų depresija ‒ ne tik liūdnas veidas
Vyrų depresija ‒ ne tik liūdnas veidas Depresija, viena dažniausių XXI amžiaus ligų, serga tiek vyrai, tiek moterys. Įprasti depresijos simptomai, ypač ‒ liūdesys, daugeliui yra žinomi. O specifiniai ligos požymiai, priklausantys nuo lyties, dažnai primirštami ar nėra aiškiai įvardijami. Šį kartą ‒ išsamus straipsnis apie vyrų depresijos požymius ir jų... 3 +27 / -3 +24
Kai vyrams smogia žemiau juosmens
Kai vyrams smogia žemiau juosmens Jei tarp moterų viena iš dažniausių onkologinių ligų yra krūties vėžys, tai tarp vyrų – prostatos. Deja, tačiau prostatos vėžys dažnai būna diagnozuojamas vėlyvoje stadijoje, tad piktybiniai navikai yra viena iš pagrindinių daugelio vyrų mirties priežasčių. Dėl to yra būtina žinoti, ką daryti tuomet, kai smogia... +18 / 0 +18
Suvilioti JĄ gali vienu paprastu būdu
Suvilioti JĄ gali vienu paprastu būdu Pirmasis pasimatymas. Aš jo taip laukiau. Lukas man jau seniai labai patinka. Negaliu slėpti, jaučiu, kad ir aš jam patinku. Tačiau jis turi vieną klaikią ydą dėl kurios aš einu iš proto – jis nesirūpina savo burnos higiena. Kai Lukas kalba, galiu valandų valandas jo klausyti, bet tas kvapas iš burnos...jis žudantis. Ir kaip jam... 1 +14 / -1 +13
Sperma. 8 veiksniai, kenkiantys jos kokybei
Sperma. 8 veiksniai, kenkiantys jos kokybei Pasaulio sveikatos organizacijos tyrimų duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį ženkliai padaugėjo vyrų, susiduriančių su nevaisingumo problema. Manoma, jog ateityje dėl spermos kokybės suprastėjimo nevaisingais taps dar daugiau vyriškosios lyties atstovų. Pasak sveikatos specialistų, pagrindinė vyrų nevaisingumo priežastis... +13 / -2 +11
Gerybinė prostatos hiperplazija ir TURP. Kas tai?
Gerybinė prostatos hiperplazija ir TURP. Kas tai? Prostatos hiperplazija – dažna vyresnio amžiaus vyrų nepiktybinė liga, kuri sukelia daug nepageidaujamų reiškinių: šlapimo susilaikymą, lytinės funkcijos sutrikimus, dažną šlapinimąsi nakties metu. Žodis „hiperplazija“ reiškia, kad prostatą sudarančių mikroskopinių struktūrų, paprasčiau sakant... +7 / 0 +7
Tylus vyrų žudikas ‒ prostatos vėžys
Tylus vyrų žudikas ‒ prostatos vėžys Lietuvos vėžio registro duomenimis, prostatos vėžys ‒ dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje. Šią diagnozę kasmet išgirsta keli tūkstančiai vyrų. Gera žinia, kad aptikus prostatos vėžį ankstyvoje stadijoje jį galima visiškai išgydyti. Vis dėlto šia liga sergantis vyras dažniausiai ilgą laiką nejaučia jokių... +8 / -3 +5
Didžiausia vyrų problema – dėmesio trūkumas sau
Didžiausia vyrų problema – dėmesio trūkumas sau Nuo vaikystės iki pat senatvės vyrų sveikata yra silpnesnė nei moterų, rodo tyrimai. Dažniausiomis mirties priežastimis tampančios ligos taip pat dažniau pasiglemžia vyrų gyvybes. Pasak sveikatos priežiūros specialistų, trumpesnė vyrų gyvenimo trukmė ir didesnis jautrumas tam tikriems susirgimams labai priklauso ne tik nuo... +3 / 0 +3
Ką vertėtų žinoti apie prostatos hiperplaziją
Ką vertėtų žinoti apie prostatos hiperplaziją Prostata (kitaip priešinė liauka, lot. prostata - nuo gr. proistanai - „išsikišti“) – tai vyriška liauka. Ji apgaubia šlapimtakį prie pat šlapimo pūslės ir išskiria specialų sekretą, kuriame gausu baltymų ir lipidų. Teigiama, kad šis išskiriamas skystis suaktyvina spermatozoidus – padidėja jų galimybės judėti.... +2 / 0 +2
Erekcijos sutrikimas nėra nuosprendis
Erekcijos sutrikimas nėra nuosprendis Gydytojai teigia, kad erekcijos sutrikimai yra vieni dažniausių, kai kalbama apie lytinio gyvenimo problemas. Deja, dažnas vyras dėl jų vis dar gėdijasi kreiptis į specialistus. Džiugu, kad informacijos ir pagalbos priemonių vis daugėja, tačiau būtina suprasti, kad dažniausiai reikia profesionalios pagalbos ir savigydos propagavimas... +1 / 0 +1