Karklavijas

+1
+1 -0


Grupė: Dermatologiniai susirgimai, Kvėpavimo sistemai, Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai

Karklavijas (lotyniškai Solanum dulcamara) – tai bulvinių šeimai priklausantis, ilgai gyvuojantis, daugiametis augalas. Jis gali užaugti iki 30–150 centimetrų ir turi po žeme besidriekiantį, grublėtą šakniastiebį. Iš šakniastiebio išauga ilgas, išsiraitęs, šakotas, be plaukelių, lygus, briaunas turintis stiebas. Stiebo viršūnė žolinė, o dalis prie koto – sumedėjusi. Augalo lapai žali, ovalios ar širdies formos, į viršų siaurėjantys ir su koteliu. Lapai apaugę mažais plaukeliais ir gali būti dviskiaučiai.

Karklavijo žiedai auga ant ilgų kotelių, turi penkiadantę taurelę, baltos arba violetinės spalvos vainiklapius. Vaisiai – gražios, raudonos, nedidukės uogos, jų forma panaši į kiaušinį. Žalios ir neprisirpusios uogos būna karčios, o raudonos ir prisirpusios – saldžios. Kuokeliai būna penki, su trumpais koteliais, o piestelė viena, su dviem lizdais.

Augalas žydi visą vasarą ir ankstyvą rudenį – birželio–rugsėjo mėnesiais, o uogos prinoksta rugpjūčio pabaigoje. Karklavijas auga visoje Lietuvoje, tačiau nėra itin paplitęs. Jis mėgsta drėgnas vietas, todėl gali būti aptinkamas pakrantėse, drėgnuose miškuose, pelkėse, drėgnuose krūmynuose.

Veikliosios karklavijo medžiagos: rauginės medžiagos, fruktozė, dulkamarino rūgštis, alkaloidai (solanidinas ir solaninas), gliukoalkaloidas dulkamarinas, chininas, actas, likopinas.

Šis augalas dėl savo gydomųjų savybių yra plačiai naudojamas liaudies medicinoje. Augalas tinkamas įvairioms odos ligoms gydyti, pvz., įvairiaspalvei dedervinei, spuogams, uždegiminėms ligoms. Taip pat karklavijas gali būti naudojamas kaip šlapimo ir prakaito išsiskyrimą skatinantis, raminantis, greitinantis medžiagų apykaitą preparatas.

Tai nėra vienintelės karklavijo savybės: dėl uždegimus slopinančiojo poveikio jis dar gali būti naudojamas kvėpavimo sistemos ligoms (bronchitui, bronchų uždegimui, bronchinei astmai) ir širdies ligoms gydyti.

Karklavijo preparatų negalima naudoti nėščioms moterims, vaikams, asmenims, sergantiems itin sunkiomis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis.

Karklavijas. Vartojimas

Gydomiesiems preparatams ruošti renkami lapai ir stiebai, kurie turi būti maždaug 1–3 metų. Džiovinti reikėtų gerai vėdinamoje patalpoje. Tinkamai sudžiovintas augalas iš pradžių būna kartus, vėliau tampa saldesnis, tačiau aitrumas išlieka. Sudžiovinto augalo galiojimo laikas – 2 metai.

Dėl augalo paruošimo ir vartojimo reikia pasitarti su gydytoju arba vaistininku, kadangi karklavijas yra nuodingas ir tinkamas naudoti tik išoriškai. Netinkamai naudojant gali pasireikšti tokie pašaliniai poveikiai: akies vyzdžių išsiplėtimas, burnos džiūvimas, tachikardija (pulso padažnėjimas), galvos skausmai, odos paraudimas, pykinimas ir vėmimas, viduriavimas.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *