Liucernos žolė

+4
+4 -0


Grupė: Imuninei sistemai, Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Šlapimo ir lytinių organų sistemai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai

Mėlynžiedė liucerna (lotyniškai Medicago sativa) – tai pupinių šeimai priklausantis, daugiametis, iki 80 centimetrų užaugti galintis žolinis augalas. Liucerna turi liemeninę, tvirtą ir gausiai išsišakojusią šaknį, iš kurios išauga vertikalios padėties stiebas. Apatinėje dalyje jis paprastai būna tuščiaviduris ir plikas, o viršutinėje dalyje – apaugęs smulkiais plaukeliais ir pilnaviduris. Augalo lapai sudėtiniai, sudaryti iš trijų lapelių, kurie auga ant kotelių, o vidurinis lapelis turi ilgiausią kotelį. Lapai žali, ovalūs ir siauri (primena kiaušinį), viršutinė dalis plika ir lygi, o apatinė apaugusi plaukeliais. Žiedkočiai taip pat būna apaugę plaukeliais, jų viršūnėse telkiasi kekės formos žiedynai. Žiedai mėlyni ir smulkūs. Sėklos – šviesiai rudos, nedidukės, pupelės formos. Augalas žydi birželio–rugsėjo mėnesiais.

Mėlynžiedės liucernos mėgsta drėgmę, šilumą ir šviesą, gali būti dirbtinai auginamos soduose ir daržuose.

Veikliosios mėlynžiedės liucernos medžiagos:

– vitaminai A, D, B1, B6, C, K, E;
– proteolitiniai fermentai;
– mineralinės medžiagos (magnis, kalis, kalcis, fosforas, geležis);
– ląsteliena;
– flavonai;
– saponinai;
– polinesočiosios riebalų rūgštys;
– izoflavonoidai;
– baltymai;
– kumarinų vediniai.

Vertingos sudėties ir gydomųjų savybių turinti mėlynžiedė liucerna yra naudojama liaudies medicinoje. Ji padeda sergant ateroskleroze ir cukriniu diabetu (i mažina cholesterolio ir gliukozės kiekį organizme), stiprina imuninę sistemą, žadina apetitą, padeda atsistatyti po ligų. Mėlynžiedės liucernos yra tinkamos inkstų akmenligei, skrandžio opoms gydyti, efektyviai gerina širdies veiklą. Augalo preparatais galima sumažinti menopauzės simptomus.

Mėlynžiedės liucernos preparatų nerekomenduojama vartoti asmenims, sergantiems reumatu, autoimuninėmis ligomis, vilklige, ketinantiems kaitintis saulėje ar soliariume (kadangi augalas padidina jautrumą saulės spinduliams).

Prieš vartojant liucernos preparatų gydomaisiais tikslais, reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Liucernos žolė. Vartojimas

Gydomiesiems preparatams ruošti yra renkama liucernos žolė (paprastai lapeliai) augalo žydėjimo metu. Surinktus lapelius džiovinti plačiai paskleidus, gerai vėdinamoje patalpoje.

Liucernos žolės tinktūros paruošimas: reikės: 4 dalių 25 laipsnių stiprumo alkoholio ir vienos dalies džiovintų liucernos lapų. Į stiklinę vandens įlašinti maždaug 20 lašų tinktūros ir vartoti po valgio, 3 kartus per dieną (po pusryčių, pietų ir vakarienės).

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *