Geltonasis drugys (Geltonoji karštinė)

+1
+1 -0

Geltonasis drugys, dar vadinamas geltonąja karštine, – virusinė infekcija, kurią perneša tam tikra uodų rūšis. Ši liga labiausiai paplitusi Pietų Amerikoje ir Subsacharinėje Afrikoje. Ja suserga vietiniai gyventojai bei turistai, atvykę į endemines zonas.

Virusas, sukeliantis šią ligą, priklauso Flaviviridae virusų šeimai (B arbovirusų grupei). Jį perneša Aedes aegypti rūšies uodai. Šie uodai paprastai veisiasi netoli žmonių gyvenamųjų vietų. Pastaroji uodų rūšis gali daugintis net ir švariausiame vandens šaltinyje.

„norint, kad atostogos neapkarstų ir iš jų parsivežtumėte tik gražius atsiminimus, prieš kelionę patariama apsilankyti pas gydytoją.“

Plačiau skaitykite čia:
Viskas, ką reikia žinoti apie skiepus vykstantiems į Afriką »

Geltonojo drugio virusui imliausi – žmonės ir beždžionės. Uodai virusą tarp žmonių ir beždžionių nešioja pirmyn atgal, taip jį vis pernešdami kitam individui.

Jei uodas įkanda žmogui ar beždžionei, užsikrėtusiai geltonuoju drugiu, virusas patenka į uodo kraujotaką ir cirkuliuoja tol, kol pasiekia seilių liaukas. Kai toks uodas, kurio seilių liaukuose dauginasi virusas, įkanda žmogui, virusas iškart patenka į žmogaus kraujotaką ir po kurio laiko sukelia ligą.

Geltonuoju drugiu gali susirgti bet kurio amžiaus žmogus, tačiau prasčiausia prognozė ir sunkiausia ligos eiga paprastai pasireiškia vyresnio amžiaus asmenims.

Geltonasis drugys (Geltonoji karštinė). Simptomai

Dažniausi ligos simptomai yra šie:

- aukšta temperatūra;
- galvos skausmas;
- pykinimas ir vėmimas;
- raumenų skausmai (ypač nugaros raumenų);
- gelta (odos ir akies obuolių pageltimas dėl kepenų pažeidimo).

Taip pat gali pasireikšti:

- nereguliarus širdies plakimas
- stiprus kraujavimas (iš nosies, dantenų);
- sumažėjęs šlapimo kiekis;
- veido ir  liežuvio paraudimas;
- traukuliai;
- koma.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *