Geltonasis drugys (Geltonoji karštinė)

+1

Geltonasis drugys, dar vadinamas geltonąja karštine, – virusinė infekcija, kurią perneša tam tikra uodų rūšis. Ši liga labiausiai paplitusi Pietų Amerikoje ir Subsacharinėje Afrikoje. Ja suserga vietiniai gyventojai bei turistai, atvykę į endemines zonas.

Virusas, sukeliantis šią ligą, priklauso Flaviviridae virusų šeimai (B arbovirusų grupei). Jį perneša Aedes aegypti rūšies uodai. Šie uodai paprastai veisiasi netoli žmonių gyvenamųjų vietų. Pastaroji uodų rūšis gali daugintis net ir švariausiame vandens šaltinyje.

„norint, kad atostogos neapkarstų ir iš jų parsivežtumėte tik gražius atsiminimus, prieš kelionę patariama apsilankyti pas gydytoją.“

Plačiau skaitykite čia:
Viskas, ką reikia žinoti apie skiepus vykstantiems į Afriką »


Geltonojo drugio virusui imliausi – žmonės ir beždžionės. Uodai virusą tarp žmonių ir beždžionių nešioja pirmyn atgal, taip jį vis pernešdami kitam individui.

Jei uodas įkanda žmogui ar beždžionei, užsikrėtusiai geltonuoju drugiu, virusas patenka į uodo kraujotaką ir cirkuliuoja tol, kol pasiekia seilių liaukas. Kai toks uodas, kurio seilių liaukuose dauginasi virusas, įkanda žmogui, virusas iškart patenka į žmogaus kraujotaką ir po kurio laiko sukelia ligą.

Geltonuoju drugiu gali susirgti bet kurio amžiaus žmogus, tačiau prasčiausia prognozė ir sunkiausia ligos eiga paprastai pasireiškia vyresnio amžiaus asmenims.

Geltonasis drugys (Geltonoji karštinė). Simptomai

Dažniausi ligos simptomai yra šie:

- aukšta temperatūra;
- galvos skausmas;
- pykinimas ir vėmimas;
- raumenų skausmai (ypač nugaros raumenų);
- gelta (odos ir akies obuolių pageltimas dėl kepenų pažeidimo).

Taip pat gali pasireikšti:

- nereguliarus širdies plakimas
- stiprus kraujavimas (iš nosies, dantenų);
- sumažėjęs šlapimo kiekis;
- veido ir  liežuvio paraudimas;
- traukuliai;
- koma.

Geltonasis drugys (Geltonoji karštinė). Ligos eiga

Virusui patekus į organizmą, 3–6 dienas žmogus nejaučia jokių simptomų (tai vadinama inkubaciniu periodu). Po inkubacinio periodo prasideda ūmi fazė.

Ūmios ligos fazės periodu staigiai pakyla aukšta temperatūra, atsiranda galvos skausmas, parausta akys, skruostai, dingsta apetitas, atsiranda pykinimas ir vėmimas, galiausiai pasireiškia gelta. Po 3–4 dienų šie simptomai praeina – pereinama į remisijos fazę.

Geltonojo drugio remisijos fazės metu daugumai ligonių dingsta visi ligos reiškiniai ir jie pasveiksta, tačiau kita dalis pacientų po maždaug 24 valandų vėl sunegaluoja – prasideda intoksikacijos fazė.

Intoksikacijos fazės metu grįžta prieš tai buvę simptomai, o kartu prisideda ir kitų, daug sunkesnių ir gyvybei pavojų keliančių, požymių.

Atsiranda gelta, stpirūs pilvo skausmai, kurie pereina į vėmimą krauju. Sutrinka šlapinimasis, gali prasidėti kraujavimas iš nosies, burnos ir net akių.

Pažeidžiamos smegenys – pasireiškia traukuliai, kliedesiai, gali ištikti koma.

Dėl daugybinio organų nepakankamumo galima mirtis.

Geltonasis drugys (Geltonoji karštinė). Diagnostika

Nustatyti diagnozę remiantis vien klinikiniais reiškiniais yra sunku, nes liga pradinėse stadijose gali priminti maliariją, Dengės karštligę, kitas hemoragines karštines.

Tam, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė, gydytojas turėtų kruopščiai išsiaiškinti, kur pacientas per pastarąsias savaites buvo išvykęs.

Ligos diagnozei patvirtinti taip privaloma paimti kraujo mėginį: jame aptinkamas geltonojo drugio virusas.

Geltonasis drugys (Geltonoji karštinė). Gydymas

Kol kas dar nėra vaisto, kuris veiktų geltonojo drugio virusą. Dėl šios priežasties gydymas tik simptominis (lengvinantis ligos požymius).

Pacientui ligoninėje atliekamos lašinės infuzijos, kad ligonis gautų pakankamą kiekį skysčių. Jei reikia, tiekiamas deguonis, palaikomas normalus kraujo spaudimas.

Aukšta temperatūra, galvos bei raumenų skausmai malšinami nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo. Jei išsivysto inkstų nepakankamumas, atliekamos dializės.

Geltonasis drugys (Geltonoji karštinė). Profilaktika

Nuo geltonojo drugio sukurta efektyvi vakcina. Prieš vykstant į šalis, kuriose pavojus užsikrėsti šia liga didelis, patartina pasiskiepyti.

Kai kurios šalys, prieš įsileisdamos turistus, reikalauja vakcinos nuo šios ligos patvirtinimo.

Vakcina suleidžiama 10 dienų prieš išvykstant į kelionę. Vienkartinė vakcinacija nuo ligos apsaugo 10 metų.

Kitas profilaktikos būdas – tai saugojimasis nuo uodų įkandimų. Reikėtų vengti vietų, kur uodų veisiasi daugiausia (pelkės, miškai, džiunglės).

Kambario langai ir durys turėtų būti apsaugoti specialiu tinkleliu, nepraleidžiančiu uodų. Rekomenduojama mūvėti ilgas kelnes ir drabužį ilgomis rankovėmis, naudoti repelentus.

Geltonasis drugys (Geltonoji karštinė). Kita

Paplitimas. Pasaulyje per metus užfiksuojama apie 200 000 geltonojo drugio atvejų, iš kurių 30 000 baigiasi mirtimi.

Tiesa, net apie 90 % visų atvejų fiksuojama Afrikoje. Pietų Amerikoje sergamumas mažesnis – didžiausias Amazonės regione.

Europoje, Azijoje ar Šiaurės Amerikoje liga fiksuojama labai retai. Nuo 1996 metų žinomi vos 6 atvejai, kai keliautojai iš Europos užsikrėtė ir mirė nuo geltonojo drugio. Nei vienas iš jų nebuvo vakcinuotas.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +1 / 0 +1

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +2 / 0 +2

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24