Geltonasis drugys (Geltonoji karštinė)

+1

Geltonasis drugys, dar vadinamas geltonąja karštine, – virusinė infekcija, kurią perneša tam tikra uodų rūšis. Ši liga labiausiai paplitusi Pietų Amerikoje ir Subsacharinėje Afrikoje. Ja suserga vietiniai gyventojai bei turistai, atvykę į endemines zonas.

Virusas, sukeliantis šią ligą, priklauso Flaviviridae virusų šeimai (B arbovirusų grupei). Jį perneša Aedes aegypti rūšies uodai. Šie uodai paprastai veisiasi netoli žmonių gyvenamųjų vietų. Pastaroji uodų rūšis gali daugintis net ir švariausiame vandens šaltinyje.

„norint, kad atostogos neapkarstų ir iš jų parsivežtumėte tik gražius atsiminimus, prieš kelionę patariama apsilankyti pas gydytoją.“

Plačiau skaitykite čia:
Viskas, ką reikia žinoti apie skiepus vykstantiems į Afriką »


Geltonojo drugio virusui imliausi – žmonės ir beždžionės. Uodai virusą tarp žmonių ir beždžionių nešioja pirmyn atgal, taip jį vis pernešdami kitam individui.

Jei uodas įkanda žmogui ar beždžionei, užsikrėtusiai geltonuoju drugiu, virusas patenka į uodo kraujotaką ir cirkuliuoja tol, kol pasiekia seilių liaukas. Kai toks uodas, kurio seilių liaukuose dauginasi virusas, įkanda žmogui, virusas iškart patenka į žmogaus kraujotaką ir po kurio laiko sukelia ligą.

Geltonuoju drugiu gali susirgti bet kurio amžiaus žmogus, tačiau prasčiausia prognozė ir sunkiausia ligos eiga paprastai pasireiškia vyresnio amžiaus asmenims.

Geltonasis drugys (Geltonoji karštinė). Simptomai

Dažniausi ligos simptomai yra šie:

- aukšta temperatūra;
- galvos skausmas;
- pykinimas ir vėmimas;
- raumenų skausmai (ypač nugaros raumenų);
- gelta (odos ir akies obuolių pageltimas dėl kepenų pažeidimo).

Taip pat gali pasireikšti:

- nereguliarus širdies plakimas
- stiprus kraujavimas (iš nosies, dantenų);
- sumažėjęs šlapimo kiekis;
- veido ir  liežuvio paraudimas;
- traukuliai;
- koma.

Geltonasis drugys (Geltonoji karštinė). Ligos eiga

Virusui patekus į organizmą, 3–6 dienas žmogus nejaučia jokių simptomų (tai vadinama inkubaciniu periodu). Po inkubacinio periodo prasideda ūmi fazė.

Ūmios ligos fazės periodu staigiai pakyla aukšta temperatūra, atsiranda galvos skausmas, parausta akys, skruostai, dingsta apetitas, atsiranda pykinimas ir vėmimas, galiausiai pasireiškia gelta. Po 3–4 dienų šie simptomai praeina – pereinama į remisijos fazę.

Geltonojo drugio remisijos fazės metu daugumai ligonių dingsta visi ligos reiškiniai ir jie pasveiksta, tačiau kita dalis pacientų po maždaug 24 valandų vėl sunegaluoja – prasideda intoksikacijos fazė.

Intoksikacijos fazės metu grįžta prieš tai buvę simptomai, o kartu prisideda ir kitų, daug sunkesnių ir gyvybei pavojų keliančių, požymių.

Atsiranda gelta, stpirūs pilvo skausmai, kurie pereina į vėmimą krauju. Sutrinka šlapinimasis, gali prasidėti kraujavimas iš nosies, burnos ir net akių.

Pažeidžiamos smegenys – pasireiškia traukuliai, kliedesiai, gali ištikti koma.

Dėl daugybinio organų nepakankamumo galima mirtis.

Geltonasis drugys (Geltonoji karštinė). Diagnostika

Nustatyti diagnozę remiantis vien klinikiniais reiškiniais yra sunku, nes liga pradinėse stadijose gali priminti maliariją, Dengės karštligę, kitas hemoragines karštines.

Tam, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė, gydytojas turėtų kruopščiai išsiaiškinti, kur pacientas per pastarąsias savaites buvo išvykęs.

Ligos diagnozei patvirtinti taip privaloma paimti kraujo mėginį: jame aptinkamas geltonojo drugio virusas.

Geltonasis drugys (Geltonoji karštinė). Gydymas

Kol kas dar nėra vaisto, kuris veiktų geltonojo drugio virusą. Dėl šios priežasties gydymas tik simptominis (lengvinantis ligos požymius).

Pacientui ligoninėje atliekamos lašinės infuzijos, kad ligonis gautų pakankamą kiekį skysčių. Jei reikia, tiekiamas deguonis, palaikomas normalus kraujo spaudimas.

Aukšta temperatūra, galvos bei raumenų skausmai malšinami nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo. Jei išsivysto inkstų nepakankamumas, atliekamos dializės.

Geltonasis drugys (Geltonoji karštinė). Profilaktika

Nuo geltonojo drugio sukurta efektyvi vakcina. Prieš vykstant į šalis, kuriose pavojus užsikrėsti šia liga didelis, patartina pasiskiepyti.

Kai kurios šalys, prieš įsileisdamos turistus, reikalauja vakcinos nuo šios ligos patvirtinimo.

Vakcina suleidžiama 10 dienų prieš išvykstant į kelionę. Vienkartinė vakcinacija nuo ligos apsaugo 10 metų.

Kitas profilaktikos būdas – tai saugojimasis nuo uodų įkandimų. Reikėtų vengti vietų, kur uodų veisiasi daugiausia (pelkės, miškai, džiunglės).

Kambario langai ir durys turėtų būti apsaugoti specialiu tinkleliu, nepraleidžiančiu uodų. Rekomenduojama mūvėti ilgas kelnes ir drabužį ilgomis rankovėmis, naudoti repelentus.

Geltonasis drugys (Geltonoji karštinė). Kita

Paplitimas. Pasaulyje per metus užfiksuojama apie 200 000 geltonojo drugio atvejų, iš kurių 30 000 baigiasi mirtimi.

Tiesa, net apie 90 % visų atvejų fiksuojama Afrikoje. Pietų Amerikoje sergamumas mažesnis – didžiausias Amazonės regione.

Europoje, Azijoje ar Šiaurės Amerikoje liga fiksuojama labai retai. Nuo 1996 metų žinomi vos 6 atvejai, kai keliautojai iš Europos užsikrėtė ir mirė nuo geltonojo drugio. Nei vienas iš jų nebuvo vakcinuotas.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25