Neišnešiotas naujagimis

+1

Neišnešiotas naujagimis, tai toks naujagimis, kuris gimė ankščiau nei 37 nėštumo savaitę (nėštumo trukmė trumpesnė nei 259 dienos). Normalaus nėštumo trukmė yra 38–40 savaičių.

Neišnešiotumo priežastys gali būti skirstomos į motinos patologiją ir vaisiaus patologiją.

Motinos patologija:

Įvairūs motinos sveikatos sutrikimai ir ligos nėštumo metu. Pvz. nėštumo metu prasirgtos infekcinės ligos, tokios kaip toksoplazmozė, raudonukė, parotitas, gripas. Inkstų ligos, padidėjęs kraujo spaudimas, sunkios lėtinės ligos: cukrinis diabetas, širdies ligos ir kt. Taip pat įtakos gali turėti gimdos pažeidimai dėl buvusių nėštumo nutraukimų ar kitų chirurginių intervencijų. Tokie veiksniai kaip rūkymas, alkoholio vartojimas, emocinė įtampa, prasta mityba, traumos, jaunas amžius, taip pat gali būti rizikos faktoriais neišnešiotumui.

Vaisiaus patologija:

Vaisius gali gimti neišnešiotas dėl genų, chromosomų mutacijų.

Neišnešiotumas yra skirstomas į:

mažą neišnešiotumą (34–37 sav.); vidutinį neišnešiotumą ( 25–33 sav.); didelį neišnešiotumą (<25 sav.).

Lietuvoje gimsta maždaug 5-6% neišnešiotų naujagimių.

Neišnešiotas naujagimis. Simptomai

Neišnešiotas naujagimis yra toks naujagimis, kuris nėra pilnai išsivystęs, kad galėtų adaptuotis išorinėje aplinkoje. Būdingas mažas gimimo svoris su neproporcingai didele kūnui galva, svoris būna mažesnis nei 2500 g, ūgis mažesnis nei 46 cm. Naujagimio rankos ir kojos atrodo labai plonos, nes dar nespėjo išsivystyti riebalinis audinys.Būdinga labai plona, trapi, tarsi peršviečiama oda, po ja gerai matomas poodinių venų tinklas. Naujagimio speneliai būna neišsivystę, neiškilę virš odos. Esant dideliam neišnešiotumui, ausų kaušeliai būna neišsivystę, netipiškos formos, kremzlė būna minkšta.

Neišnešiotų naujagimių nagučiai būna trumpi, nesiekiantys pirštų galų. Paduose mažai raukšlių, o visas kūnas būna padengtas smulkiais plaukeliais. Siūlės kaukolėje būna neužsidariusios, todėl galvos kaulai paslankūs. Dar neišnešiotiems naujagimiams būdinga: žema kūno temperatūra, neritmiškas kvėpavimas, kvėpavimo sutrikimas, normalių refleksų, tokių kaip, pvz., čiulpimas, nebuvimas.

Neišnešiotas naujagimis. Ligos eiga

Gimusių neišnešiotų naujagimių raumenų tonusas būna sumažėjęs, kvėpavimas neritmiškas. Neišnešioti naujagimiai, jaunesni nei 32 savaičių amžiaus dar neturi susiformavusio čiulpimo ir rijimo reflekso, todėl gali turėti sunkumų valgant, springt ir dusti.

Dėl neišnešiotumo gali išsivystyti tokios komplikacijos:

Kvėpavimo problemos. Dėl nesusiformavusios kvėpavimo sistemos. Tokia komplikacija labiau tikėtina gimusiems ankščiau nei 35 sav.

Širdies problemos. Dėl atviro arterinio latako ir žemo kraujo spaudimo.

Smegenų problemos. Naujagimiai jaunesni kaip 28 sav. turi kraujavimo į smegenis riziką, tai vadinama intraventrikuline hemoragija.

Termoreguliacijos sutrikimai. Dėl nesusiformavusios termoreguliacinės sistemos, neišnešioti naujagimiai gali greitai sušalti ir išsivystyti hipotermija, kuri sukelia kvėpavimo problemas.

Virškinamo trakto sutrikimai. Dėl neišsivysčiusios virškinimo sistemos, neišnešiotiems naujagimiams nekrozinio enterokolito išsivystymas.

Imuninės sistemos sutrikimai. Neišnešioti naujagimiai turi didesnę riziką susirgti infekcinėmis ligomis dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto.

Kraujotakos sutrikimai. Galima anemija ir gelta. Kitos komplikacijos: cerebrinis paralyžius, regos sutrikimai, klausos sutrikimai.

Neišnešiotas naujagimis. Diagnostika

Neišnešiotumo nustatymui gydytojas remiasi gimdymo terminu, taip pat įvertina naujagimio būklę ir išvaizdą (kaukolės, spenelių formą, nagų ilgį, ausies kaušelį ir kt.). Kiekvienas požymis turi savo balų skaičių ir gydytojas viską susumavęs nustato naujagimio gestacinį amžių.

Pagal gimimo svorį ir amžių yra skiriami tokie neišnešiotumo laipsniai:

Lengvas neišnešiotumas: 2001–2500 g. 35–37 sav.

Vidutinis neišnešiotumas: 1501–2000 g. 32–34 sav.

Sunkus neišnešiotumas: 1001–1500 g. 29–31 sav.

Labai sunkus neišnešiotumas:

Neišnešiotas naujagimis. Gydymas

Neišnešiotą naujagimį prižiūri visa gydytojų komanda: pediatras, neonatologas (naujagimių gydytojas), vaikų pulmonologas, vaikų kardiologas, vaikų neurologas, vaikų chirurgas. Naujagimiui reikalingas inkubatorius, kuris palaiko normalią kūno temperatūrą, būtina monitoruoti gyvybines funkcijas: kvėpavimą, širdies veiklą, kraujo spaudimą, kūno temperatūrą. Neišnešiotiems naujagimiams, kurie negali valgyti patys, yra įvedamas maitinimo vamzdelis. Esant reikalui, jeigu naujagimiui yra didelė mažakraujystė, gali būti perpilamas kraujas, naudojamos specialios lempos naujagimių geltai gydyti. Būtina neišnešiotam naujagimiui užtikrinti reikiamą skysčių balansą, o esant rizikai užsikrėsti infekcine liga, yra skiriami antibiotikai. Dar keletas vaistų skiriamų neišneštiotiems naujagimiams: diuretikai, skatinantys šlapimo pasišalinimą, surfaktantas plaučių brandinimui.

Kartais prireikia operacijos tokioms būklėms kaip: nekrozonis enterokolitas, hidrocefalija, atviras arterinis latakas.

Vaikas gali būti išrašomas namo tik tada, kai gali pats be pagalbos kvėpuoti, kai susitvarko termoreguliacija ir kūno temperatūra būna pastovi, kai gali pats valgyti iš buteliuko arba žįsti krūtį, kai normaliai priauga svorio.

Neišnešiotas naujagimis. Profilaktika

Norint išvengti naujagimio neišnešiotumo, labai svarbu iki nėštumo gydyti arba stabilizuoti lėtines ligas.

Nėštumo metu nerūkyti, nevartoti alkoholio, tinkamai maitintis (mityba turi būti adekvati, kaloringa, vitamininga).

Moteris turėtų vengti streso, emocinės įtampos, laikytis poilsio ir darbo režimo.

Nėščiajai reikėtų saugotis infekcinių ligų, vengti būti susibūrimų vietose ir kontaktuoti su sergančiais.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 8 mitybos gudrybės dailesnėms kūno linijoms ir lengvesnei savijautai
8 mitybos gudrybės dailesnėms kūno linijoms ir lengvesnei savijautai Norite numesti porą kilogramų ir jaustis lengviau? Tam tikrai nereikia radikalių dietų – pakanka vadovautis paprastomis taisyklėmis ir ilgainiui savo mitybą paversti sveikesne. Griežtos dietos suteikia labai laikinus rezultatus, išsekina organizmą ir dažnai prisideda prie gyvenimo džiaugsmo praradimo. Sveika mityba, priešingai,...

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +4 / 0 +4

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas
7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas Daugumoje šeimų vaikams nuo pat vaikystės kartojama, kad knygas skaityti reikia. Retas pasako, kodėl tai daryti naudinga. Ir vaikai, ir suaugusieji turėtų žinoti ne vieną knygų skaitymo teikiamą naudą. Pateiksime 7 priežastis, kodėl iš tikrųjų verta skaityti knygas ir dažniau pasinerti į stebuklingą jų skleidžiamą šviesą.... +4 / 0 +4

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis
Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis Kojų venų varikozė yra daugybę žmonių kankinanti lėtinė liga. Džiugu tai, kad dvidešimt pirmame amžiuje šios srities medicina stipriai patobulėjo. Vienas iš veiksmingų ir patikimų išsiplėtusių venų gydymo metodų yra gydymas specialiai tam pritaikytu lazeriu. Pakalbėkime apie šios pažangios technologijos pliusus, esmę ir... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus?
Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus? Pasiūla šiandien tokia didelė, kad tėveliams apsisuka galva. Dauguma pastebi, kad vaikiški batukai yra tikrai nepigus pirkinys – norint įsigyti gerą avalynę vos vaikščioti pradėjusiam vaikui gali tekti pakloti mažiausiai kelias dešimtis eurų. Kai kurie pastebi, kad vaikiška avalynė brangesnė, nei ta, kuri skirta suaugusiems.... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Apie priešlaikinės ejakuliacijos gydymą vaistais ir kitomis priemonėmis
Apie priešlaikinės ejakuliacijos gydymą vaistais ir kitomis priemonėmis Priešlaikinė ejakuliacija (PE) yra lytinės funkcijos sutrikimas, darantis įtaką kokybiškam lytiniam gyvenimui. Paprastai PE apibūdinama kaip labai greitas ejakuliavimas (sėklos išmetimas), įvykstantis nepraėjus net minutei ar dviems nuo lytinio akto pradžios, vyro savikontrolės trūkumas ir dėl to kylantis partnerių... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +1 / 0 +1

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25