Neišnešiotas naujagimis

+1

Neišnešiotas naujagimis, tai toks naujagimis, kuris gimė ankščiau nei 37 nėštumo savaitę (nėštumo trukmė trumpesnė nei 259 dienos). Normalaus nėštumo trukmė yra 38–40 savaičių.

Neišnešiotumo priežastys gali būti skirstomos į motinos patologiją ir vaisiaus patologiją.

Motinos patologija:

Įvairūs motinos sveikatos sutrikimai ir ligos nėštumo metu. Pvz. nėštumo metu prasirgtos infekcinės ligos, tokios kaip toksoplazmozė, raudonukė, parotitas, gripas. Inkstų ligos, padidėjęs kraujo spaudimas, sunkios lėtinės ligos: cukrinis diabetas, širdies ligos ir kt. Taip pat įtakos gali turėti gimdos pažeidimai dėl buvusių nėštumo nutraukimų ar kitų chirurginių intervencijų. Tokie veiksniai kaip rūkymas, alkoholio vartojimas, emocinė įtampa, prasta mityba, traumos, jaunas amžius, taip pat gali būti rizikos faktoriais neišnešiotumui.

Vaisiaus patologija:

Vaisius gali gimti neišnešiotas dėl genų, chromosomų mutacijų.

Neišnešiotumas yra skirstomas į:

mažą neišnešiotumą (34–37 sav.); vidutinį neišnešiotumą ( 25–33 sav.); didelį neišnešiotumą (<25 sav.).

Lietuvoje gimsta maždaug 5-6% neišnešiotų naujagimių.

Neišnešiotas naujagimis. Simptomai

Neišnešiotas naujagimis yra toks naujagimis, kuris nėra pilnai išsivystęs, kad galėtų adaptuotis išorinėje aplinkoje. Būdingas mažas gimimo svoris su neproporcingai didele kūnui galva, svoris būna mažesnis nei 2500 g, ūgis mažesnis nei 46 cm. Naujagimio rankos ir kojos atrodo labai plonos, nes dar nespėjo išsivystyti riebalinis audinys.Būdinga labai plona, trapi, tarsi peršviečiama oda, po ja gerai matomas poodinių venų tinklas. Naujagimio speneliai būna neišsivystę, neiškilę virš odos. Esant dideliam neišnešiotumui, ausų kaušeliai būna neišsivystę, netipiškos formos, kremzlė būna minkšta.

Neišnešiotų naujagimių nagučiai būna trumpi, nesiekiantys pirštų galų. Paduose mažai raukšlių, o visas kūnas būna padengtas smulkiais plaukeliais. Siūlės kaukolėje būna neužsidariusios, todėl galvos kaulai paslankūs. Dar neišnešiotiems naujagimiams būdinga: žema kūno temperatūra, neritmiškas kvėpavimas, kvėpavimo sutrikimas, normalių refleksų, tokių kaip, pvz., čiulpimas, nebuvimas.

Neišnešiotas naujagimis. Ligos eiga

Gimusių neišnešiotų naujagimių raumenų tonusas būna sumažėjęs, kvėpavimas neritmiškas. Neišnešioti naujagimiai, jaunesni nei 32 savaičių amžiaus dar neturi susiformavusio čiulpimo ir rijimo reflekso, todėl gali turėti sunkumų valgant, springt ir dusti.

Dėl neišnešiotumo gali išsivystyti tokios komplikacijos:

Kvėpavimo problemos. Dėl nesusiformavusios kvėpavimo sistemos. Tokia komplikacija labiau tikėtina gimusiems ankščiau nei 35 sav.

Širdies problemos. Dėl atviro arterinio latako ir žemo kraujo spaudimo.

Smegenų problemos. Naujagimiai jaunesni kaip 28 sav. turi kraujavimo į smegenis riziką, tai vadinama intraventrikuline hemoragija.

Termoreguliacijos sutrikimai. Dėl nesusiformavusios termoreguliacinės sistemos, neišnešioti naujagimiai gali greitai sušalti ir išsivystyti hipotermija, kuri sukelia kvėpavimo problemas.

Virškinamo trakto sutrikimai. Dėl neišsivysčiusios virškinimo sistemos, neišnešiotiems naujagimiams nekrozinio enterokolito išsivystymas.

Imuninės sistemos sutrikimai. Neišnešioti naujagimiai turi didesnę riziką susirgti infekcinėmis ligomis dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto.

Kraujotakos sutrikimai. Galima anemija ir gelta. Kitos komplikacijos: cerebrinis paralyžius, regos sutrikimai, klausos sutrikimai.

Neišnešiotas naujagimis. Diagnostika

Neišnešiotumo nustatymui gydytojas remiasi gimdymo terminu, taip pat įvertina naujagimio būklę ir išvaizdą (kaukolės, spenelių formą, nagų ilgį, ausies kaušelį ir kt.). Kiekvienas požymis turi savo balų skaičių ir gydytojas viską susumavęs nustato naujagimio gestacinį amžių.

Pagal gimimo svorį ir amžių yra skiriami tokie neišnešiotumo laipsniai:

Lengvas neišnešiotumas: 2001–2500 g. 35–37 sav.

Vidutinis neišnešiotumas: 1501–2000 g. 32–34 sav.

Sunkus neišnešiotumas: 1001–1500 g. 29–31 sav.

Labai sunkus neišnešiotumas:

Neišnešiotas naujagimis. Gydymas

Neišnešiotą naujagimį prižiūri visa gydytojų komanda: pediatras, neonatologas (naujagimių gydytojas), vaikų pulmonologas, vaikų kardiologas, vaikų neurologas, vaikų chirurgas. Naujagimiui reikalingas inkubatorius, kuris palaiko normalią kūno temperatūrą, būtina monitoruoti gyvybines funkcijas: kvėpavimą, širdies veiklą, kraujo spaudimą, kūno temperatūrą. Neišnešiotiems naujagimiams, kurie negali valgyti patys, yra įvedamas maitinimo vamzdelis. Esant reikalui, jeigu naujagimiui yra didelė mažakraujystė, gali būti perpilamas kraujas, naudojamos specialios lempos naujagimių geltai gydyti. Būtina neišnešiotam naujagimiui užtikrinti reikiamą skysčių balansą, o esant rizikai užsikrėsti infekcine liga, yra skiriami antibiotikai. Dar keletas vaistų skiriamų neišneštiotiems naujagimiams: diuretikai, skatinantys šlapimo pasišalinimą, surfaktantas plaučių brandinimui.

Kartais prireikia operacijos tokioms būklėms kaip: nekrozonis enterokolitas, hidrocefalija, atviras arterinis latakas.

Vaikas gali būti išrašomas namo tik tada, kai gali pats be pagalbos kvėpuoti, kai susitvarko termoreguliacija ir kūno temperatūra būna pastovi, kai gali pats valgyti iš buteliuko arba žįsti krūtį, kai normaliai priauga svorio.

Neišnešiotas naujagimis. Profilaktika

Norint išvengti naujagimio neišnešiotumo, labai svarbu iki nėštumo gydyti arba stabilizuoti lėtines ligas.

Nėštumo metu nerūkyti, nevartoti alkoholio, tinkamai maitintis (mityba turi būti adekvati, kaloringa, vitamininga).

Moteris turėtų vengti streso, emocinės įtampos, laikytis poilsio ir darbo režimo.

Nėščiajai reikėtų saugotis infekcinių ligų, vengti būti susibūrimų vietose ir kontaktuoti su sergančiais.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24